Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 11:04:18

Αποστολέας Θέμα: Βαρύτατες κυρώσεις για παράνομες συνταγογραφήσεις φαρμάκων  (Αναγνώστηκε 18312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Μαρτίου 2010, 23:22:47
Αναγνώστηκε 18312 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


    Τροπολογία που θα προβλέπει βαρύτατες διοικητικές κυρώσεις και «τσουχτερά» πρόστιμα, άμεσα καταβλητέα, για όσους γιατρούς και φαρμακοποιούς προβαίνουν σε αθρόες και αναιτιολόγητες συνταγογραφήσεις προανήγγειλε ο υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων Ανδρέας Λοβερδος. Απαντώντας σε επίκαιρη επερώτηση βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ για το ασφαλιστικό ο κ Λοβέρδος χαρακτήρισε απαράδεκτο το γεγονός ότι μόνο το δίμηνο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου η συνολική σπατάλη στα φάρμακα αυξήθηκε κατά 11%. «Γιατροί και φαρμακοποιοί, δεν καταλαβαίνει κανείς τους τίποτα, παρά τις προειδοποιήσεις μας» ανέφερε χαρακτηριστικά.



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

1 Μαρτίου 2010, 23:51:31
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
    Τροπολογία που θα προβλέπει βαρύτατες διοικητικές κυρώσεις και «τσουχτερά» πρόστιμα, άμεσα καταβλητέα, για όσους γιατρούς και φαρμακοποιούς προβαίνουν σε αθρόες και αναιτιολόγητες συνταγογραφήσεις προανήγγειλε ο υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων Ανδρέας Λοβερδος. Απαντώντας σε επίκαιρη επερώτηση βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ για το ασφαλιστικό ο κ Λοβέρδος χαρακτήρισε απαράδεκτο το γεγονός ότι μόνο το δίμηνο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου η συνολική σπατάλη στα φάρμακα αυξήθηκε κατά 11%. «Γιατροί και φαρμακοποιοί, δεν καταλαβαίνει κανείς τους τίποτα, παρά τις προειδοποιήσεις μας» ανέφερε χαρακτηριστικά.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Όπως έλεγε και ο Εβλαγκόν Αμπιγκάντες Ματαθία (1796-1921), ραββίνος 130ου βαθμού της Συναγωγής της Θεσσαλονίκης, "Η υπακοή στους Νόμους είναι η υποκρισία της κακίας απέναντι στην αρετή."

Ως ιατρός δεν έχω λόγο να υπερσυνταγογραφώ. Δεν με ενδιαφέρουν οι δείκτες πωλήσεων των φαρμακάδων και δεν (έχω να) περιμένω τίποτε από δαύτους, ούτε και θέλω καν να με ενημερώνουν συχνότερα από μια φορά το χρόνο έκαστος. Αποτελούν απλούς νεροκουβαλητές στο μύλο των Φαρμακοποιών, επομένως είναι εξ ορισμού τακτικοί αντίπαλοί μου στον πόλεμο κατά της πολυφαρμακίας.

Δυο φορές στον τελευταίο χρόνο έχω πάθει τενοντίτιδα De Quervain καταβροχθίζοντας βιβλιάρια ΙΚΑ και ΟΓΑ, όπως οι Ινδοί της κάστας Baghi που περνούν όλη τους τη ζωή μεταφέροντας κουβάδες με σκατά και αδειάζοντας στη θάλασσα τους βόθρους των σπιτιών των πλουσίων.

Την ίδια στιγμή τα Υπουργεία Υγείας, Οικονομικών και Εργασίας πριμοδοτούν το Εξελόν με τιμή 281 ευρώ και συμμετοχή 0%. Αυτό το αίσχος, γιατί δεν το διορθώνουν επιτέλους; Γιατί δεν ξεκολούν τα κουπόνια από τα ΜΥΣΥΦΑ/ΜΗΣΥΦΑ για να ησυχάσουν και αυτοί και εμείς; Πού είναι η σκληρή λίστα φαρμάκων;

Λένε ότι ξοδεύουμε 4.5 μύρια ευρώ το χρόνο σε Μουκοσολβάν. Γιατί δεν του αφαιρούν το κουπόνι, να ησυχάσουμε;
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαρτίου 2010, 21:53:44 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
11081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2013, 14:34:08
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
17662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Δεκεμβρίου 2012, 12:42:23
από timex
0 Απαντήσεις
17728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουνίου 2015, 07:24:19
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
32676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2021, 11:51:26
από iceman
2 Απαντήσεις
46894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουνίου 2022, 16:59:30
από Argirios Argiriou