Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:05:45

Αποστολέας Θέμα: ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας (ΕΚΑΑ) - μόνο για οξέα;  (Αναγνώστηκε 12731 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Νοεμβρίου 2014, 17:31:33
Αναγνώστηκε 12731 φορές
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

a) Εάν αντιλαμβάνομαι καλά, η Ευρωπαικη κάρτα ασφάλισης ασθένειας ισχύει για οξέα περιστατικα. Για χρόνια περιστατικά (π.χ. χρονιες θεραπείες, προληπτικές εξετάσεις κλπ), απαιτείται έντυπο S1 ή κάνω λάθος;

b) Εάν γραφτεί μέσω ηλεκτρονικής συνταγογραφησης παραπεμπτικο εξετάσεων, τα ιδιώτικά εργαστήρια αποζημειώνονται κανονικά εάν το εκτελέσουν;
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Νοεμβρίου 2014, 17:33:12 από NewGP »
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

6 Μαρτίου 2015, 17:39:23
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Μαρτίου 2015, 17:40:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Μαρτίου 2015, 21:02:15
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Για το έκτακτο και αναγκαίο αναφύονται πολλά ζητήματα. ´Ενας π.χ. διαβητικός δικαιούται τις ινσουλίνες του ή ένας ασθματικός τα εισπνεόμενά του; Από ποιο σημείο και μετά καθίσταται έκτακτο κάποιο περιστατικό; Κι αν μείνουμε στο γράμμα του νόμου, μας συμφέρει να αντιμετωπίζουμε τις οξείες επιπλοκές σοβαρών νοσημάτων όπως τα πο πάνω;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Μαρτίου 2015, 10:55:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Παραθέτω παρακάτω διάφορες ενδιαφέρουσες απόψεις που ακούστηκαν σε σχετική συζήτηση στην ομάδα ΓΕΝΙΚΟΙ / ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ στο facebook, που απεικονίζουν με τον καλύτερο τρόπο τι προβλήματα δημιουργούνται όταν οι διαταγές διατυπώνονται με ασάφεια (δεν συζητάμε για τα λεφτά που χάνει το κράτος από όλη αυτή την ανοργανωσιά):


- Το τμημα οργανωσης των νοσοκομειων απλα ενημερωσε τα νοσοκομεια για το ενημερωτικο σημειωμα του ΕΟΠΥΥ απο 12/8/2014. Εγω παιδια εφιστω την προσοχη στο "υπευθυνος για την αναγκαιοτητα της παροχης ειναι ο γιατρος". Για μενα αποφασισα να τους τα γραφω, γιατι η ληψη φαρμακων για χρονια νοσηματα ειναι αναγκαια. Και οταν θα μας δωσουν σαφεις οδηγιες, βλεπουμε.


- Με βαση το παραπανω εγγραφο, στην Ελληνικη επικρατεια, η διακριση δεν ειναι Χρονια vs Εκτακτη παροχη φαρμακων αλλα Αναγκαια vs Περιττα φαρμακα. Και τα αναγκαια, το γραφει καθαρα, καλυπτονται απο τον Εοπυυ.


-  Ιατρικώς αναγκαία είναι πρακτικά όλα τα φάρμακα που παίρνει κάποιος, αλλιώς δεν θα του τα χορηγούσαμε in the first place.


- ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ


- Κατά την (ταπεινή) προσωπική μου εκτίμηση όχι, καθώς περιλαμβάνονται στα "ιατρικώς αναγκαία".


- Δεν ειναι σαφες...συμφωνω με τον Α..δεν ειναι αναγκαια η χρονια αγωγη?ποιος διωκεται εαν δεν την παρει και παθει κατι?ισως για αυτο μου ειπαν οτι εχουν κανει και εδω στα τοπικα ερωτημα στα κεντρικα.......


- δειτε και αυτο - Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


- Μονο για ΕΚΤΑΚΤΟ και ΕΠΕΙΓΟΝ


- Πηρα σημερα στον Εοπυυ Δραμα-εχουν κανει χιλιες φορες αυτο το ερωτημα στα κεντρικα απαντηση δεν εχουν παρει....στην ερωτηση - και εμεις τι να κανουμε,οτι και εμεις ηταν η απαντηση,να δουμε πως θα βοηθησουμε τον κοσμακη μεχρι να μας απαντησουν οτι τελικα δεν επιτρεπεται με κανεναν τροπο να τους συνταγογραφειτε....προς τιμην του κυριου με τον οποιο μιλησα...


- Εγώ πάντως επαψα να τους γράφω....ο λογος? Την τελευταία φορά που έγραψα ηλεκτρονικά σε εναν έλληνα με κάρτα ευρωπαϊκή ο φαρμακοποιός δεν μπορούσε να την εκτελέσει! Ο άνθρωπος πήρε τη ηλεκτρ.συνταγή στα χέρια και πήγε στο πεδυ της κοντινής μας πολης, οπου του κάναν ολόκληρη φασαρία γιατί η συνταγή δεν έπρεπε να γραφτεί ηλεκτρονικά!!! Του τη έγραψαν χειρόγραφα και τον έστειλαν παλι πίσω σε εμένα να ακυρωσω την συνταγή!!!! Τώρα, τι να πω...


-  Το σύστημα πάντως σου επιτρέπει να τους δώσεις συνταγές κανονικά όπως σε όλους. Αντί να βγάζουν εγκυκλίους, ας τροποποιήσουν το σύστημα.


- Αν δεν επρεπε να βγει ηλεκτρονικη συνταγη, θα επρεπε πρωτο να το απαγορευε το ιδιο το συστημα.


- Εγώ θέλω να το κάνουν έτσι, που όταν χτυπάς τον ΑΜΚΑ κάποιου που δεν έχει δικαίωμα να πάρει φάρμακα κερασμένα απο τον ΕΟΠΥΥ, να βγαίνει: REJECTED.


- Ας το πάρουμε ανάποδα συνάδελφοι, με ευρωπαϊκή κάρτα Έλληνας ασφαλισμένος μπορεί να λάβει χρόνια φάρμακα στο εξωτερικό ; Όχι βέβαια


- Αν μπορεί κανείς να γράφει τα πάντα στους κατόχους ΕΚΑΑ, τότε για ποιο λόγο έχει προβλεφτεί να αποκτούν βιβλιάριο του ΙΚΑ με την σφραγίδα "ξένος φορέας", όσοι από αυτούς τους ασφαλισμένους ζούνε πλέον μόνιμα στην Ελλάδα;


- Αν μπορεί κανείς να γράφει τα πάντα στους κατόχους ΕΚΑΑ, τότε για ποιο λόγο έχει προβλεφτεί να αποκτούν βιβλιάριο του ΙΚΑ με την σφραγίδα "ξένος φορέας", όσοι από αυτούς τους ασφαλισμένους ζούνε πλέον μόνιμα στην Ελλάδα;
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Μαρτίου 2015, 11:08:34 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Μαρτίου 2015, 11:13:00
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Πλέον η αναγραφή φαρμάκων σε κατόχους Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθένειας (ΕΚΑΑ), με την αναγραφή του ΑΜΚΑ στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, δεν είναι εφικτή. Εφόσον ο κάτοχος της ΕΚΑΑ δηλώσει στον ξένο φορέα του, μόνιμη διαμονή στην Ελλάδα, του χορηγείται βεβαίωση από τον ξένο φορέα του που μπορεί να προσκομίσει στο ΙΚΑ και να λάβει βιβλιάριο υγείας. Με το βιβλιάριο υγείας του τότε και με το ΑΜΚΑ του μπορεί να συνταγογραφεί τα φάρμακά του μέσω του συστήματος ηλεκτρονικής συνταγογράφησης.

Σε διαφορετική περίπτωση, που είναι κάτοχος ΕΚΑΑ, δηλαδή έχει δηλώσει μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό και επισκέπτεται ως τουρίστας την Ελλάδα, μπορεί να συνταγογραφήσει φάρμακα μέσω του συστήματος ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, αλλά τότε απαιτείται να εισαχθεί ο αριθμός ΕΚΑΑ, αντί του ΑΜΚΑ και με τις προυποθέσεις που θέτουν τα παραπάνω έγγραφα.

Δηλώνω μόνιμη κατοικία στη Γερμανία ή Σουηδία, αλλά μένω 8 μήνες το χρόνο στην Ελλάδα υποκρύπτει δόλο.

Η δήλωση μόνιμου τόπου διαμονής συνδέεται με φορολογικές υποχρεώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Μαρτίου 2015, 11:14:47 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

7 Μαρτίου 2015, 12:03:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πλέον η αναγραφή φαρμάκων σε κατόχους Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθένειας (ΕΚΑΑ), με την αναγραφή του ΑΜΚΑ στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, δεν είναι εφικτή.

Είσαι σίγουρος; Εγώ προχθες (5/3/2015) συνταγογράφησα ηλεκτρονικά σε κάτοχο ΕΚΑΑ από την Γερμανία, όπου σαν ασφαλιστικό ταμείο έβαλα ΙΚΑ και σαν Αριθμό Μητρώου τον αριθμό του Versicherurngsnummer που υπάρχει στην μπλε γερμανική κάρτα (κανονικά έπρεπε μάλλον να γράψω εκείνο το μακρυνάρι στις γερμανικές μπλε κάρτες που αντιστοιχεί στον αριθμό της κάρτας, αλλά ο ασθενής επέμενε ότι οι Γερμανοί καταλαβαίνουν καλύτερα για ποιο πρόσωπο πρόκειται, αν γράψεις το  Versicherungsnummer, και του έκανα την χάρη.

Το e-syntagografisi , μου επέτρεψε πάντως να γράψω την συνταγή κανονικά, την εκτύπωσα και του την έδωσα.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Μαρτίου 2015, 12:15:44 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Μαρτίου 2015, 12:12:38
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πλέον η αναγραφή φαρμάκων σε κατόχους Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθένειας (ΕΚΑΑ), με την αναγραφή του ΑΜΚΑ στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, δεν είναι εφικτή.

Είσαι σίγουρος; Εγώ προχθες (5/3/2015) συνταγογράφησα ηλεκτρονικά σε κάτοχο ΕΚΑΑ από την Γερμανία, όπου σαν ασφαλιστικό ταμείο έβαλα ΙΚΑ και σαν Αριθμό Μητρώου τον αριθμό του Versicherurngsnummer που υπάρχει στην μπλε γερμανική κάρτα (κανονικά έπρεπε μάλλον να γράψω εκείνο το μακρυνάρι στις γερμανικές μπλε κάρτες που αντιστοιχεί στον αριθμό της κάρτας, αλλά ο ασθενής επέμενε ότι οι Γερμανοί καταλαβαίνουν καλύτερα για ποιο πρόσωπο πρόκειται, αν γράψεις το  Versicherungsnummer, και του έκανα την χάρη.

Το e-syntagografisi μου επέτρεψε πάντως να γράψω την συνταγή κανονικά, την εκτύπωσα και του την έδωσα.


Το ΙΚΑ έχει συγκεκριμένους αριθμούς μητρώου (Α.Μ.). Παίρνοντας τον Α.Μ. ενός ξένου ταμείου ασφάλισης υγείας και βάζοντάς τον ως Α.Μ. του ΙΚΑ, είναι σαν να παίρνετε Α.Μ. του ΟΓΑ και να τον βάζετε Α.Μ. στο ΙΚΑ. Άλλο η χρέωση φαρμάκων και η αναζήτηση της δαπάνης αυτών να γίνεται μέσω ΙΚΑ και άλλο ο ασθενής να είναι ασφαλισμένος σε ένα ταμείο ασφάλισης και να έχει αριθμό μητρώου σε αυτό.

Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι τα ΑΜΚΑ ξένων ασφαλισμένων που δόθηκαν από κάποια ΚΕΠ έχουν πλέον απενεργοποιηθεί. Εκτός αν ο σφαλισμένος που αναφέρετε, έχει βγάλει βιβλιάριο ΙΚΑ που ξέχασε να σας προσκομίσει. Σε αυτή την περίπτωση, το ΑΜΚΑ του είναι ενεργοποιημένο, αλλά θα πρέπει να εισαχθούν τα σωστά στοιχεία ασφάλισης (ΙΚΑ για ταμείο με τον αντίστοιχο Α.Μ.).


Ποιοι πρέπει να πάρουν ΑΜΚΑ;
•Όλοι όσοι ασφαλίζονται (άμεσα ή έμμεσα), εργάζονται ή πρόκειται να εργαστούν και όσοι λαμβάνουν σύνταξη ή επίδομα ανεργίας
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σε ποια κατηγορία ανήκουν οι ξένοι ασφαλισμένοι, ώστε να δικαιούνται ΑΜΚΑ?
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Μαρτίου 2015, 12:22:56 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

7 Μαρτίου 2015, 12:26:39
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πλέον η αναγραφή φαρμάκων σε κατόχους Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθένειας (ΕΚΑΑ), με την αναγραφή του ΑΜΚΑ στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, δεν είναι εφικτή.

Είσαι σίγουρος; Εγώ προχθες (5/3/2015) συνταγογράφησα ηλεκτρονικά σε κάτοχο ΕΚΑΑ από την Γερμανία, όπου σαν ασφαλιστικό ταμείο έβαλα ΙΚΑ και σαν Αριθμό Μητρώου τον αριθμό του Versicherurngsnummer που υπάρχει στην μπλε γερμανική κάρτα (κανονικά έπρεπε μάλλον να γράψω εκείνο το μακρυνάρι στις γερμανικές μπλε κάρτες που αντιστοιχεί στον αριθμό της κάρτας, αλλά ο ασθενής επέμενε ότι οι Γερμανοί καταλαβαίνουν καλύτερα για ποιο πρόσωπο πρόκειται, αν γράψεις το  Versicherungsnummer, και του έκανα την χάρη.

Το e-syntagografisi μου επέτρεψε πάντως να γράψω την συνταγή κανονικά, την εκτύπωσα και του την έδωσα.


Το ΙΚΑ έχει συγκεκριμένους αριθμούς μητρώου (Α.Μ.). Παίρνοντας τον Α.Μ. ενός ξένου ταμείου ασφάλισης υγείας και βάζοντάς τον ως Α.Μ. του ΙΚΑ, είναι σαν να παίρνετε Α.Μ. του ΟΓΑ και να τον βάζετε Α.Μ. στο ΙΚΑ. Άλλο η χρέωση φαρμάκων και η αναζήτηση της δαπάνης αυτών να γίνεται μέσω ΙΚΑ και άλλο ο ασθενής να είναι ασφαλισμένος σε ένα ταμείο ασφάλισης και να έχει αριθμό μητρώου σε αυτό.

Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι τα ΑΜΚΑ ξένων ασφαλισμένων που δόθηκαν από κάποια ΚΕΠ έχουν πλέον απενεργοποιηθεί. Εκτός αν ο σφαλισμένος που αναφέρετε, έχει βγάλει βιβλιάριο ΙΚΑ που ξέχασε να σας προσκομίσει. Σε αυτή την περίπτωση, το ΑΜΚΑ του είναι ενεργοποιημένο, αλλά θα πρέπει να εισαχθούν τα σωστά στοιχεία ασφάλισης (ΙΚΑ για ταμείο με τον αντίστοιχο Α.Μ.).


Ποιοι πρέπει να πάρουν ΑΜΚΑ;
•Όλοι όσοι ασφαλίζονται (άμεσα ή έμμεσα), εργάζονται ή πρόκειται να εργαστούν και όσοι λαμβάνουν σύνταξη ή επίδομα ανεργίας
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σε ποια κατηγορία ανήκουν οι ξένοι ασφαλισμένοι, ώστε να δικαιούνται ΑΜΚΑ?

Μόλις (07/03/2015) τηλεφώνησα σε φίλη μου που είναι προϊστάμενος σε ΚΕΠ. Μου είπε ότι από το ΚΕΠ, αν δώσεις το ΑΜΚΑ ενός ανθρώπου δεν είναι δυνατόν να δούνε σε πιο ταμείο είναι ασφαλισμένος (και φυσικά ούτε και τον αριθμό μητρώου του).

Με παρέπεμψε στον τοπικό ΕΟΠΥΥ ή στο διοικητικό τμήμα του τοπικού ΙΚΑ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Αυγούστου 2017, 16:41:40
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: ΕΚΑΑ Ε.Κ.Α.Α. 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
48830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2018, 18:43:03
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
17038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2023, 21:25:56
από MARIUS
6 Απαντήσεις
9323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουλίου 2015, 17:19:52
από pzogr
4 Απαντήσεις
9417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Αυγούστου 2020, 13:23:46
από Argirios Argiriou
20 Απαντήσεις
70908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2022, 10:22:16
από Argirios Argiriou