Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:29:38

Αποστολέας Θέμα: παροχες ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ - εγγραφη ιατρων  (Αναγνώστηκε 32452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Νοεμβρίου 2014, 19:37:08
Αναγνώστηκε 32452 φορές
Αποσυνδεδεμένος

VickyTe


Εχετε καταλαβει ποιους αφορα η εγγραφη αυτη? (ΕΚΠΥ- ενιαιος κανονισμος παροχων υγειας του ΕΟΠΥΥ)
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Νοεμβρίου 2014, 19:39:57 από VickyTe »

10 Νοεμβρίου 2014, 20:39:35
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχετε καταλαβει ποιους αφορα η εγγραφη αυτη? (ΕΚΠΥ- ενιαιος κανονισμος παροχων υγειας του ΕΟΠΥΥ)
   Για την ώρα για τους συμβεβλημένους μάλλον. Διαβάστε τα μηνύματα απο το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   και κάτω.

10 Νοεμβρίου 2014, 21:06:42
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

VickyTe


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχετε καταλαβει ποιους αφορα η εγγραφη αυτη? (ΕΚΠΥ- ενιαιος κανονισμος παροχων υγειας του ΕΟΠΥΥ)
   Για την ώρα για τους συμβεβλημένους μάλλον. Διαβάστε τα μηνύματα απο το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   και κάτω.
ευχαριστω πολυ...τι ειναι το edapy? Δεν μπορεσα να καταλαβω..

10 Νοεμβρίου 2014, 21:34:29
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχετε καταλαβει ποιους αφορα η εγγραφη αυτη? (ΕΚΠΥ- ενιαιος κανονισμος παροχων υγειας του ΕΟΠΥΥ)
   Για την ώρα για τους συμβεβλημένους μάλλον. Διαβάστε τα μηνύματα απο το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   και κάτω.
ευχαριστω πολυ...τι ειναι το edapy? Δεν μπορεσα να καταλαβω..
   Ειναι εκεί που καταχωρούμε τις επισκέψεις ή τις πράξεις-εργαστηριακά οι συμβεβλημένοι. Αν είστε στο Δημόσιο τομέα δεν χρειάστηκε ποτέ να το μάθετε. Οι παλιότεροι πιστοποιημένοι ιδιώτες (προ 2012) που είχαν χρωστούμενα ΟΠΑΔ έμαθαν επίσης την ύπαρξή του λόγω των ληξιπρόθεσμων.
   Απ' ό,τι φαίνεται λόγω των γνωματεύσεων για παροχές ΕΚΠΥ θα το μάθουμε όλοι (δεν θα είναι μάλλον και κάτι τραγικό).

10 Νοεμβρίου 2014, 21:57:28
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

VickyTe


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχετε καταλαβει ποιους αφορα η εγγραφη αυτη? (ΕΚΠΥ- ενιαιος κανονισμος παροχων υγειας του ΕΟΠΥΥ)
   Για την ώρα για τους συμβεβλημένους μάλλον. Διαβάστε τα μηνύματα απο το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   και κάτω.
ευχαριστω πολυ...τι ειναι το edapy? Δεν μπορεσα να καταλαβω..
   Ειναι εκεί που καταχωρούμε τις επισκέψεις ή τις πράξεις-εργαστηριακά οι συμβεβλημένοι. Αν είστε στο Δημόσιο τομέα δεν χρειάστηκε ποτέ να το μάθετε. Οι παλιότεροι πιστοποιημένοι ιδιώτες (προ 2012) που είχαν χρωστούμενα ΟΠΑΔ έμαθαν επίσης την ύπαρξή του λόγω των ληξιπρόθεσμων.
   Απ' ό,τι φαίνεται λόγω των γνωματεύσεων για παροχές ΕΚΠΥ θα το μάθουμε όλοι (δεν θα είναι μάλλον και κάτι τραγικό).
ευχαριστω πολυ...ΕΣΥ και κατοπιν πιστοποιημενη...δεν καταλαβαινα νομιζα πως επρεπε να ειχα γραφτει :)

10 Νοεμβρίου 2014, 23:39:36
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

11 Νοεμβρίου 2014, 00:02:56
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Η εγγραφή νέου χρήστη σε παραπέμπει στη ΓΓΠΣ όπου χρειάζεται να βάλεις τους κωδικούς του taxisnet (δεν το προχώρησα ακόμη)
Μάλιστα στην επόμενη σελίδα το λογότυπο του ΕΟΠΥΥ αντικαθίσταται μ' αυτό του ΙΚΑ.
Στην παραπάνω σελίδα με οδηγίες εγγραφής στην ενότητα "Τόπος εργασίας" διακρίνω ένα σαφή διαχωρισμό σε "ΕΣΥ - Βαθμός - Νοσοκομείο" και "ΠΕΔΥ-ΚΥ-ΠΙ Βαθμός - Νομός - Περιοχή"
Τυχαίο;
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Νοεμβρίου 2014, 00:11:35 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Νοεμβρίου 2014, 09:21:16
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η εγγραφή νέου χρήστη σε παραπέμπει στη ΓΓΠΣ όπου χρειάζεται να βάλεις τους κωδικούς του taxisnet (δεν το προχώρησα ακόμη)
Μάλιστα στην επόμενη σελίδα το λογότυπο του ΕΟΠΥΥ αντικαθίσταται μ' αυτό του ΙΚΑ.
Στην παραπάνω σελίδα με οδηγίες εγγραφής στην ενότητα "Τόπος εργασίας" διακρίνω ένα σαφή διαχωρισμό σε "ΕΣΥ - Βαθμός - Νοσοκομείο" και "ΠΕΔΥ-ΚΥ-ΠΙ Βαθμός - Νομός - Περιοχή"
Τυχαίο;

Δε νομίζω. Προσωπικά είμαι υπέρμαχος της σύνδεσης του e-synt με το TAXIS, γιατί αυτό θα προστατεύσει τη συντριπτική πλειοψηφία των νόμιμων και συνετών ιατρών.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Νοεμβρίου 2014, 13:48:30
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Και μια ανακοίνωση του ΕΟΠΥΥ που ήρθε με mail (απο τον ΙΣΛ - δεν την είδα στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ):
ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΑΡΟΧΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΥ
   Στο πλαίσιο της αναβάθμισης των υπηρεσιών που διαθέτει ο ΕΟΠΥΥ προς τους ασφαλισμένους, την αποδοτικότερη συνεργασία με τους Ιατρούς και προκειμένου να αποζημιώνονται οι αντίστοιχες δαπάνες, χωρίς ταλαιπωρία Ασφαλισμένων, Παρόχων και των Υπηρεσιών μας, αρχίζει να λειτουργεί επικαιροποιημένο μητρώο όλων των Ιατρών που γνωματεύουν. Στο εξής, όλοι οι γιατροί έχουν υποχρέωση, από την 23/10/2014, να εγγραφούν στο ίδιο σύστημα, προκειμένου να καταχωρούν τις Γνωματεύσεις για αιμοκαθαιρόμενους ασφαλισμένους μας, καθώς επίσης και ορισμένοι ιατροί, οι οποίοι θα ενημερωθούν από τον Οργανισμό, για την πιλοτική ηλεκτρονική έγκριση συγκεκριμένων φαρμάκων υψηλού κόστους (ΦΥΚ) από την Επιτροπή Φαρμάκων Εξωτερικού και Υψηλού Κόστους της Αθήνας. Σταδιακά και σε σύντομο χρονικό διάστημα η λειτουργία της ηλεκτρονικής έκδοσης γνωμάτευσης θα επεκταθεί στο σύνολο των Ιατρών.
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ
   Η Εγγραφή είναι απαραίτητη μόνο για Ιατρούς που δεν είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ και πραγματοποιείται από τον διαδικτυακό τόπο του ΕΟΠΥΥ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) στην επιλογή εφαρμογές (διεύθυνση: Εφαρμογές / Ιατρικές Υπηρεσίες) και αφορά αποκλειστικά την αρχική (πρώτη) εγγραφή. Σε κάθε περίπτωση απώλειας των κωδικών σύνδεσης, μετά την πρώτη εγγραφή η ανάκτηση τους γίνεται με την επιλογή Επανεγγραφή Ιατρού.
Οι υπόλοιποι συνδέονται στις εφαρμογές της παραπάνω διεύθυνσης απευθείας με τους κωδικούς, που ήδη διαθέτουν στο σύστημα eΔΑΠΥ και συμπληρώνουν τα σχετικά στοιχεία γνωματεύσεων.
   Η σύνδεση θα πραγματοποιείται από το διαδικτυακό τόπο του ΕΟΠΥΥ, όπου στο εξής θα εκδίδονται οι συνταγές φαρμάκων υψηλού κόστους (ΦΥΚ) και οι γνωματεύσεις. Επίσης πρόκειται να διατεθούν και άλλες πολλαπλές ηλεκτρονικές υπηρεσίες, οι οποίες θα ακολουθήσουν άμεσα.
Στο εξής, οι προαναφερθείσες υπηρεσίες θα συνδέονται αυτόματα με τα συστήματα παροχών ασφαλισμένων, εκκαθάρισης και αναγγελιών και από 1/11/2014  ??? ??? (μάλλον για αιμοκαθάρσεις και ΦΥΚ) δεν θα γίνονται δεκτές χειρόγραφες γνωματεύσεις στις Υπηρεσίες του ΕΟΠΥΥ και του ΙΚΑ ΕΤΑΜ. Η ηλεκτρονική γνωμάτευση έχει δυνατότητα να επικαιροποιηθεί με νεότερη ιατρική Γνωμάτευση, η οποία παραμένει ιστορικά στο σύστημα.
Η διαδικασία υποβολής των δαπανών παραμένει ως έχει.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΟΠΥΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΝΤΟΣ

Οπότε όλοι πρέπει να γραφούν σύντομα σύμφωνα με το άνω πρόγραμμα...

14 Νοεμβρίου 2014, 23:11:31
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Πώς γίνεται η αναγραφή ημερομηνίας γέννησης, του τύπου _,_/_,_/_,_,_,_, με7 ή λιγότερους χαρακτήρες? (Αυτό το μήνυμα βγαίνει κατά την εγγραφή μου).
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

15 Νοεμβρίου 2014, 07:27:11
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς γίνεται η αναγραφή ημερομηνίας γέννησης, του τύπου _,_/_,_/_,_,_,_, με7 ή λιγότερους χαρακτήρες? (Αυτό το μήνυμα βγαίνει κατά την εγγραφή μου).
Θεωρητικά πάντα μήπως στη χρονολογία να χρησιμοποιήσεις 2 αριθμούς ? (πχ αντί για 1972 γράφεις 72).

15 Νοεμβρίου 2014, 09:22:24
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

VickyTe


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς γίνεται η αναγραφή ημερομηνίας γέννησης, του τύπου _,_/_,_/_,_,_,_, με7 ή λιγότερους χαρακτήρες? (Αυτό το μήνυμα βγαίνει κατά την εγγραφή μου).
Εγω τα καταφερα με αυτη τη φορμα 03/04/1944 (παραδειγμα!)

15 Νοεμβρίου 2014, 09:29:22
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς γίνεται η αναγραφή ημερομηνίας γέννησης, του τύπου _,_/_,_/_,_,_,_, με7 ή λιγότερους χαρακτήρες? (Αυτό το μήνυμα βγαίνει κατά την εγγραφή μου).
Εγω τα καταφερα με αυτη τη φορμα 03/04/1944 (παραδειγμα!)

Η παραπάνω φόρμα έχει 8 χαρακτήρες. Εμένα μου ζητάει 7 χαρακτήρες ή λιγότερους.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

15 Νοεμβρίου 2014, 09:30:56
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

VickyTe


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς γίνεται η αναγραφή ημερομηνίας γέννησης, του τύπου _,_/_,_/_,_,_,_, με7 ή λιγότερους χαρακτήρες? (Αυτό το μήνυμα βγαίνει κατά την εγγραφή μου).
Εγω τα καταφερα με αυτη τη φορμα 03/04/1944 (παραδειγμα!)

Η παραπάνω φόρμα έχει 8 χαρακτήρες. Εμένα μου ζητάει 7 χαρακτήρες ή λιγότερους.
Τοτε θα εβαζα το μηνα με μονο στοιχειο που ειναι και λογικο... απλα στην αρχη τον εβαλα ετσι και δεν το πηρε και κατεληξα στο παραπανω αλλιως στη χρονολογια 2 αριθμους-
 αν και περιεργο που εμενα το πηρε και μαλιστα απαιτουσε 8 στοιχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Νοεμβρίου 2014, 09:35:40 από VickyTe »

15 Νοεμβρίου 2014, 09:51:31
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς γίνεται η αναγραφή ημερομηνίας γέννησης, του τύπου _,_/_,_/_,_,_,_, με7 ή λιγότερους χαρακτήρες? (Αυτό το μήνυμα βγαίνει κατά την εγγραφή μου).
Εγω τα καταφερα με αυτη τη φορμα 03/04/1944 (παραδειγμα!)

Η παραπάνω φόρμα έχει 8 χαρακτήρες. Εμένα μου ζητάει 7 χαρακτήρες ή λιγότερους.
Τοτε θα εβαζα το μηνα με μονο στοιχειο που ειναι και λογικο... απλα στην αρχη τον εβαλα ετσι και δεν το πηρε και κατεληξα στο παραπανω αλλιως στη χρονολογια 2 αριθμους-
 αν και περιεργο που εμενα το πηρε και μαλιστα απαιτουσε 8 στοιχεια.

Μα αυτό σας λέω. Ο τύπος καταγραφής ημερομηνίας ζητάει 8 χαρακτήρες και το μήνυμα ζητάει 7 χαρακτήρες ή λιγότερους.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Λέξεις κλειδιά: παροχες ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2014, 19:49:54
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
4788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Δεκεμβρίου 2013, 13:12:42
από Argirios Argiriou
18 Απαντήσεις
89132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2019, 09:18:07
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
12351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2015, 17:48:57
από Argirios Argiriou
302 Απαντήσεις
288501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαΐου 2023, 21:37:14
από Argirios Argiriou