Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:17:22

Αποστολέας Θέμα: δευτερη ειδικοτητα  (Αναγνώστηκε 104948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Νοεμβρίου 2014, 18:22:13
Αναγνώστηκε 104948 φορές
Αποσυνδεδεμένος

mirsini


Καλησπέρα συνάδελφοι.
Είμαι επιμελήτρια Β' γενικής ιατρικής σε περιφερικό ιατρείο στην πρώτη θητεία (πενταετή). Θα ήθελα να κάνω δεύτερη ειδικότητα. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το υπουργείο να ενημερωθώ για το ζήτημα αυτό αλλά δεν το έχω καταφέρει εδώ κ 10 μέρες. Θα το εκτιμούσα πραγματικά εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει. Θα ήθελα να ξέρω ποιες ειδικότητες μπορώ να επιλέξω, που θα κάνω την αίτηση , τι υποχρεώσεις θα έχω μετά την ειδικότητα κτλ. Αν γνωρίζετε κ με ποιον πρέπει να επικοινωνήσω στο υπουργείο επίσης θα με βοηθούσατε πολύ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Νοεμβρίου 2014, 19:09:50 από mirsini »

14 Νοεμβρίου 2014, 19:13:29
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Λυπάμαι αλλα μάλλον σας έχουν πληροφορήσει λάθος. Το Ελληνικό Κράτος δεν πληρώνει για δεύτερη ειδικότητα. Πιθανόν να σας πληρώσει 1 η 2 χρόνια αν η νέα ειδικότητα είναι 5 η 6 χρόνια αντίστοιχα και τις εφημερίες που θα κάνετε. Δεν έχω νόμους για να σας παραπέμψω. Αυτά είναι απο συζητήσεις με συναδέλφους τα τελευταία χρόνια. Ελπίζω να κάνω λάθος.Αλλα δεν το νομίζω ...

14 Νοεμβρίου 2014, 19:43:20
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα συνάδελφοι.
Είμαι επιμελήτρια Β' γενικής ιατρικής σε περιφερικό ιατρείο στην πρώτη θητεία (πενταετή). Θα ήθελα να κάνω δεύτερη ειδικότητα. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το υπουργείο να ενημερωθώ για το ζήτημα αυτό αλλά δεν το έχω καταφέρει εδώ κ 10 μέρες. Θα το εκτιμούσα πραγματικά εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει. Θα ήθελα να ξέρω ποιες ειδικότητες μπορώ να επιλέξω, που θα κάνω την αίτηση , τι υποχρεώσεις θα έχω μετά την ειδικότητα κτλ. Αν γνωρίζετε κ με ποιον πρέπει να επικοινωνήσω στο υπουργείο επίσης θα με βοηθούσατε πολύ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εφόσον είστε ειδικός και δουλεύετε επιπλέον στο δημόσιο, θα σας καταβάλλονται κατά την εκπαίδευση στη δεύτερη ειδικότητα οι αποδοχές σας κανονικά. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι δεν μπορείται εσείς να επιλέξετε όποια ειδικότητα θέλετε, αλλά θα πρέπει να επιλέξετε ανάμεσα σε συγκεκριμένες. Παλιότερα, ανάμεσα σε αυτές ήταν και η νεφρολογία. Αν βρω κάτι νεότερο θα το αναρτήσω.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

14 Νοεμβρίου 2014, 20:02:40
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

mirsini


Ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απάντηση. Ενδιαφέρομαι για ακτινολογία. Δεν έχω καταφέρει να βρω άλλες πληροφορίες... Στο υπουργείο απλώς δεν απαντάνε στα τηλέφωνα. Είναι εξοργιστικό!

15 Νοεμβρίου 2014, 10:35:23
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Νόμος 1397/1983

Άρθρο 38
6. Mε απόφαση του Yπουργού Yγείας και Πρόνοιας ύστερα από σύμφωνη γνώμη του KE.Σ.Y. μπορεί να χαραχτηρίζονται ως άγονες οι ιατρικές ειδικότητες στις οποίες δεν ασκείται ο απαιτούμενος αριθμός γιατρών σύμφωνα με τις ανάγκες που εκτιμούνται κατά τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 31 του νόμου αυτού.
Στους γιατρούς που ειδικεύονται σε άγονες ειδικότητες μπορεί με απόφαση των Yπουργών Oικονομικών και Yγείας και Πρόνοιας ύστερα από γνώμη του KE.Σ.Y. να χορηγείται προσαύξηση μέχρι και είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) στο βασικό μισθό τους.
7. Γιατροί που υπηρετούν σε θέσεις επιμελητή B μπορεί ύστερα από αίτησή τους να τοποθετούνται ως υπεράριθμοι, για ειδίκευση σε ειδικότητα που εντάσσεται στο προγραμματισμό του KE.Σ.Y. σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 31 του νόμου αυτού, διατηρώντας τη θέση και τις αποδοχές της. H τοποθέτηση γίνεται με απόφαση του Yπουργού Yγείας και Πρόνοιας ύστερα από γνώμη του KE.Σ.Y.

Η διάταξη είναι σε ισχύ.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Νοεμβρίου 2014, 10:40:59 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

15 Νοεμβρίου 2014, 13:46:04
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Mια εμπεριστατωμένη σύνοψη της νομοθεσίας που σας ενδιαφέρει θα βρείτε εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
 Eαν σας ενδιαφέρει η Ιατρική Εργασίας είναι το ΦΕΚ που επισυνάπτεται παρακάτω.

15 Νοεμβρίου 2014, 14:54:32
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

mirsini


Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.  Αν βγάλω άκρη στο υπουργείο θα σας ενημερώσω.

15 Νοεμβρίου 2014, 15:45:52
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.  Αν βγάλω άκρη στο υπουργείο θα σας ενημερώσω.

Καλύτερα να επικοινωνήσετε με το ΚΕΣΥ.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

23 Νοεμβρίου 2014, 11:43:02
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απάντηση. Ενδιαφέρομαι για ακτινολογία. Δεν έχω καταφέρει να βρω άλλες πληροφορίες... Στο υπουργείο απλώς δεν απαντάνε στα τηλέφωνα. Είναι εξοργιστικό!
Η ακτινολογία δεν συμπεριλαμβάνεται στις άγονες ειδικότητες. Κατά τα άλλα ισχύουν αυτά που έγραψαν ο συνάδελφος Άρης.
Επικοινωνήστε με το αρμόδιο γραφείο στο υπουργείο υγείας στο 2132161020 ή 2132161022 ή 2132161023 (Γραφείο Ειδικοτήτων για Νοοσοκομείο Επαρχίας όπου βρίσκεται η υπεύθυνη υπάλληλος για τη νομοθεσία στις ειδικότητες)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

21 Ιουλίου 2016, 14:04:47
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Καλησπέρα σε όλους!
Οπως αναφέρθηκε πιο πάνω "ιατροί που υπηρετούν σε θέσεις επιμελητή B μπορεί ύστερα από αίτησή τους να τοποθετούνται ως υπεράριθμοι, για ειδίκευση σε ειδικότητα που εντάσσεται στο προγραμματισμό του KE.Σ.Y. σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 31 του νόμου αυτού, διατηρώντας τη θέση και τις αποδοχές της. H τοποθέτηση γίνεται με απόφαση του Yπουργού Yγείας και Πρόνοιας ύστερα από γνώμη του KE.Σ.Y."

Δεν αναφέρεται ότι οπωςδήποτε αυτή η ειδικότητα είναι ντε και σώνει άγονη (ούτε και το αποκλείει βέβαια). Μηπως μάθατε κάτι παραπάνω σχετικά;

30 Νοεμβρίου 2016, 08:51:20
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

allios


Καλημέρα είμαι ειδικευμενος εκτός ΕΣΥ και
σκεφτόμουν από τις 4 άγονες πιο πολυ την γενική ιατρική σε νοσοκομεια Αττικής (λιγότερο νεφρολογία και καθόλου τις άλλες δυο). Οποτε όσον αφορά τη γενική ιατρική

i. Που είναι πιο καλύτερα σε νοσοκομείο  1ης ή 2η ΔΥΠΕ (στη 2η θα μπορουν να σε στείλουν σε κανά νησί να καλύψεις εκεί εφημερίες?δε θα ήθελα να ξεσπιτωθώ...)

ii. Ποιο είναι καλύτερο  νοσοκομείο  στη 1η ΔΥΠΕ  για γενική ιατρική?

iii. Αφού ισχύει από οικονομικής σκοπιας να πληρώνεσαι μόνο εφμρς, αν κάνεις μία-δυο παραπάνω από 7 τις πληρώνεσαι σε αυτήν την εποχή έστω και αργά  ή όχι?

iv. Ρεπό δίνονται ή επειδή περνάς από λίγο σε κάθε κλινική, δεν δεχονται παρανόμως βεβαια τα ρεπό, με το προσχημα ότι χανεις μέρες από την  ολιγομηνη εκπάιδευσή σου?

v. τις εφμρς μπορείς να τις κανονίζεις και εσύ, είτε τις 1-2 extra-είτε τις κανονικές...αν πχ δεν θέλεις να καλύψεις έστω την ΩΡΛ κλινική ή καποια άλλη. Εννόειται  ότι αποδέχομαι να κάνει κάποιος τουλάχιστον  τον ελάχιστο αριθμό εφμρν σε όλα τα τμήματα-κλινικες που ορίζονται στα πλαίσια της εκπαίδευσης. Και κάτι ακόμη σε αφήνουν να κάνεις κάποιες παραπανω και ιδίως εκεί που θέλεις κυρίως?


5 Απριλίου 2017, 11:41:52
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Vami


ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΓΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ

5 Απριλίου 2017, 14:32:19
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΓΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ

Υπάρχουν ακόμη άγονες ειδικότητες; Αν ναι, ποιες; (δε νομίζω τα αριθμητικά δεδομένα που κατέστησαν κάποιες ειδικότητες ως άγονες πριν αρκετά χρόνια να ισχύουν ακόμη)
Μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε ειδικότητα (όχι μόνο άγονη) με την προϋπόθεση να μην πληρώνεσαι μισθό για όσο διάστημα έχεις κάνει στην πρώτη ειδικότητα και να πληρώνεσαι μόνο εφημερίες.
Επίσης μέσω ΚΕΣΥ μπορείς να αναγνωρίσεις μέρος την πρώτης ειδικότητας αν συμπίπτει με τη δεύτερη.

Αν κάνεις άγονη ειδικότητα ως δεύτερη πληρώνεσαι και μισθό;
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Απριλίου 2017, 14:40:34 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

20 Απριλίου 2017, 15:21:43
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δε γνωρίζω ποιες είναι άγονες ειδικότητες πια.
Όμως σε λίγο θα αυξηθεί ο αριθμός τους ( παλιά ήταν 3 ή 4 οι άγονες αν θυμάμαι καλά) γιατί δεν υπάρχουν ειδικευόμενοι!

23 Μαΐου 2017, 11:09:07
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Περυσι το καλοκαίρι είχα ασχοληθεί και οι άγονες ειδικότητες ήταν:γενική ιατρική, αναισθησιολογία, κυτταρολογία και ακτινοθεραπευτική. Αν  θυμάμαι καλά, εφόσον κάποιος έχει ήδη μια ειδικότητα, μπορεί να κάνει μόνο μια εξ αυτών ως 2η. Οι θέσεις που προσφέρονται είναι υπεράριθμες των θέσεων που δίδονται για 1η ειδικότητα και νομιζω είναι το 20% αυτών, δλδ αν ένα νοσοκομείο δίνει 10 θέσεις γενικής ιατρικής,, τότε δίνει και 2 επιπλέον για όσους θέλουν να κάνουν 2η ειδικότητα. Αν εισαι γιατρός του ΕΣΥ, και σου το επιτρέψει η υπηρεσία σου,μπορείς να κάνεις 2η ειδικότητα με τις απολαβές που ήδη έχεις. Αν είσαι ιδιώτης, μόνο εφημερίες πληρώνεσαι...

Λέξεις κλειδιά: δεύτερη ειδικότητα 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
21135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2019, 11:18:47
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
38980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 08:54:09
από allios
0 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2021, 00:03:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
20850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2022, 00:02:01
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2022, 08:01:13
από Argirios Argiriou