Θέματα Εργασίας > Εργασία στο δημόσιο τομέα

δευτερη ειδικοτητα

(1/9) > >>

mirsini:
Καλησπέρα συνάδελφοι.
Είμαι επιμελήτρια Β' γενικής ιατρικής σε περιφερικό ιατρείο στην πρώτη θητεία (πενταετή). Θα ήθελα να κάνω δεύτερη ειδικότητα. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το υπουργείο να ενημερωθώ για το ζήτημα αυτό αλλά δεν το έχω καταφέρει εδώ κ 10 μέρες. Θα το εκτιμούσα πραγματικά εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει. Θα ήθελα να ξέρω ποιες ειδικότητες μπορώ να επιλέξω, που θα κάνω την αίτηση , τι υποχρεώσεις θα έχω μετά την ειδικότητα κτλ. Αν γνωρίζετε κ με ποιον πρέπει να επικοινωνήσω στο υπουργείο επίσης θα με βοηθούσατε πολύ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

thepap:
Λυπάμαι αλλα μάλλον σας έχουν πληροφορήσει λάθος. Το Ελληνικό Κράτος δεν πληρώνει για δεύτερη ειδικότητα. Πιθανόν να σας πληρώσει 1 η 2 χρόνια αν η νέα ειδικότητα είναι 5 η 6 χρόνια αντίστοιχα και τις εφημερίες που θα κάνετε. Δεν έχω νόμους για να σας παραπέμψω. Αυτά είναι απο συζητήσεις με συναδέλφους τα τελευταία χρόνια. Ελπίζω να κάνω λάθος.Αλλα δεν το νομίζω ...

ΑΡΗΣ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλησπέρα συνάδελφοι.
Είμαι επιμελήτρια Β' γενικής ιατρικής σε περιφερικό ιατρείο στην πρώτη θητεία (πενταετή). Θα ήθελα να κάνω δεύτερη ειδικότητα. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το υπουργείο να ενημερωθώ για το ζήτημα αυτό αλλά δεν το έχω καταφέρει εδώ κ 10 μέρες. Θα το εκτιμούσα πραγματικά εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει. Θα ήθελα να ξέρω ποιες ειδικότητες μπορώ να επιλέξω, που θα κάνω την αίτηση , τι υποχρεώσεις θα έχω μετά την ειδικότητα κτλ. Αν γνωρίζετε κ με ποιον πρέπει να επικοινωνήσω στο υπουργείο επίσης θα με βοηθούσατε πολύ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

--- Τέλος παράθεσης ---

Εφόσον είστε ειδικός και δουλεύετε επιπλέον στο δημόσιο, θα σας καταβάλλονται κατά την εκπαίδευση στη δεύτερη ειδικότητα οι αποδοχές σας κανονικά. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι δεν μπορείται εσείς να επιλέξετε όποια ειδικότητα θέλετε, αλλά θα πρέπει να επιλέξετε ανάμεσα σε συγκεκριμένες. Παλιότερα, ανάμεσα σε αυτές ήταν και η νεφρολογία. Αν βρω κάτι νεότερο θα το αναρτήσω.

mirsini:
Ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απάντηση. Ενδιαφέρομαι για ακτινολογία. Δεν έχω καταφέρει να βρω άλλες πληροφορίες... Στο υπουργείο απλώς δεν απαντάνε στα τηλέφωνα. Είναι εξοργιστικό!

ΑΡΗΣ:
Νόμος 1397/1983

Άρθρο 38
6. Mε απόφαση του Yπουργού Yγείας και Πρόνοιας ύστερα από σύμφωνη γνώμη του KE.Σ.Y. μπορεί να χαραχτηρίζονται ως άγονες οι ιατρικές ειδικότητες στις οποίες δεν ασκείται ο απαιτούμενος αριθμός γιατρών σύμφωνα με τις ανάγκες που εκτιμούνται κατά τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 31 του νόμου αυτού.
Στους γιατρούς που ειδικεύονται σε άγονες ειδικότητες μπορεί με απόφαση των Yπουργών Oικονομικών και Yγείας και Πρόνοιας ύστερα από γνώμη του KE.Σ.Y. να χορηγείται προσαύξηση μέχρι και είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) στο βασικό μισθό τους.
7. Γιατροί που υπηρετούν σε θέσεις επιμελητή B μπορεί ύστερα από αίτησή τους να τοποθετούνται ως υπεράριθμοι, για ειδίκευση σε ειδικότητα που εντάσσεται στο προγραμματισμό του KE.Σ.Y. σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 31 του νόμου αυτού, διατηρώντας τη θέση και τις αποδοχές της. H τοποθέτηση γίνεται με απόφαση του Yπουργού Yγείας και Πρόνοιας ύστερα από γνώμη του KE.Σ.Y.

Η διάταξη είναι σε ισχύ.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση