Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 13:25:59

Αποστολέας Θέμα: Το επείγον και το τηλέφωνο στο ιδιωτικό ιατρείο  (Αναγνώστηκε 51206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Νοεμβρίου 2014, 09:17:26
Αναγνώστηκε 51206 φορές
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Καλημέρα
Με την καθημερινότητα να δυσκολεύει καθημερινά και τους ασθενείς να μην έχουν ή να μη δίνουν χρήματα για την υγεία τους, το τηλέφωνο μου χτυπά καθημερινά συνεχόμενα για πληροφορίες του τύπου τι ωράριο έχετε και πως δουλεύει το σύστημα με τον ΕΟΠΥΥ μέχρι ερωτήσεις του τύπου η γιαγιά μου από το πρωί έχει τραύλισμα, ο παππούς έχει σάκχαρο 600 και πυρετό 37,8 κτλ
Αν και η γραμματέας φιλτράρει πολλά, το κινητό μένει ανοιχτό συνέχεια και το φοβερό είναι να σε παίρνουν τηλέφωνο και να απαιτούν να πας στο σπίτι λες και και εφημερεύεις καθημερινά 24ωρο...ενώ και η επικοινωνία καθίσταται πολλές φορές ως υποχρεωτική στα μάτια των ασθενών ή και των οικείων τους
Το αστείο είναι ότι ακόμη και όταν τα ραντεβού είναι εκτός ΕΟΠΠΥ και όλα κλεισμένα, οι ασθενείς έρχονται και ζητούν να εξεταστούν γιατί όπως λένε δεν υπάρχει άλλος ιατρός στην περιοχή.Και δεν είναι για συνταγογράφηση τα ραντεβού, ούτε οι ασθενείς ζητούν συνταγογράφηση.
Σε όλα αυτά κολλάει και το ότι τα νοσοκομεία αντιμετωπίζουν επιφανειακά τους ασθενείς και τους διώχνουν αρρύθμιστους και με πολλές απορίες, χωρίς καν να έχουν δώσει ενημερωτικά ή συνταγογραφημένες οδηγίες και εξετάσεις
Το αποτέλεσμα αλλά και το ζητούμενο είναι λοιπόν ο καθορισμός ενός πλαισίου λειτουργίας του ιατρείου, κάτι αντικειμενικά δύσκολο λόγω της αμφισημης σχέσης με τον ΕΟΠΥΥ ( δωρεάν εξέταση ή όχι)
Καθημερινά γινόμαστε η προέκταση ενός δωρεάν συστήματος υγείας που δεν υπάρχει
Έχετε να παραθέσετε εμπειρίες ή γνώμες για το θέμα?

26 Νοεμβρίου 2014, 11:29:58
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
ευκαιρία δεν ειναι τώρα να φύγουμε απο τον ΕΟΠΠΥ?δεν νομίζω να υπάρχει κατι αλλο να κάνουμε

26 Νοεμβρίου 2014, 11:44:01
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Οι ιατροι στην επαρχία έχουν απίστευτη διαπραγματευτική ικανότητα έναντι του ΕΟΠΥΥ.
Αρκεί να συνεννοηθούν και να το κάνουν όπως οι Αμερικάνοι.  ;)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

26 Νοεμβρίου 2014, 11:48:37
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Και σε συνοικίες των Αθηνών, τα πράγματα δεν είναι καλύτερα για τους ασφαλισμένους:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Μία μονάδα ΠΕΔΥ έχει απομείνει για να εξυπηρετεί τους κατοίκους του Βύρωνα και του Παγκρατίου, καταγγέλλει ο Σύλλογος Συνταξιούχων Βύρωνα, αντιπροσωπεία του οποίου πήρε μέρος στην κινητοποίηση των εργαζομένων του νοσοκομείου Ευαγγελισμός, την Τρίτη 25 Νοεμβρίου.

Στο Βύρωνα υπήρχαν δύο υποκαταστήματα του ΙΚΑ-ΕΟΠΥΥ, τα οποία όμως σταμάτησαν να λειτουργούν με τη μεταρρύθμιση για την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας. Έτσι, οι συνταξιούχοι, οι οποίοι έχουν σταθερή ανάγκη συνταγογράφησης, μπορούν να απευθύνονται μόνο στη μονάδα του ΠΕΔΥ στο Παγκράτι, η οποία όμως είναι υποστελεχωμένη, με ελλείψεις σε ιατρικές ειδικότητες και καλείται να εξυπηρετήσει πολύ μεγάλο όγκο ασθενών.

Αποτέλεσμα είναι τις περισσότερες φορές οι συνταξιούχοι να καταφεύγουν για συνταγογράφηση στον Ευαγγελισμό, που είναι το πλησιέστερο νοσοκομείο, όμως είναι ήδη επιβαρυμένο από ελλείψεις σε προσωπικό, με αποτέλεσμα να μην καταφέρνουν πάντα να γράψουν τα φάρμακά τους ούτε μέσω αυτής της λύσης ανάγκης.

Η αντιπροσωπεία του Συλλόγου Συνταξιούχων Βύρωνα ζήτησε από τη διοίκηση του Ευαγγελισμού να παρέμβει για να βρεθεί λύση στο πρόβλημα, ώστε να μη συρρέουν στο νοσοκομείο ασθενείς για συνταγογράφηση φαρμάκων, μία υπηρεσία που θα έπρεπε να καλύπτεται απρόσκοπτα από την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Νοεμβρίου 2014, 11:58:30
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Να υποθέσω πως το ΚΥ Βύρωνα έχει καταρρεύσει ολοκληρωτικά?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

26 Νοεμβρίου 2014, 12:03:50
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


To "πρώτο εν Ελλάδι αστικού τύπου ΚΥ", δεν υπάρχει πια;  :o
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Νοεμβρίου 2014, 12:16:45
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


εγώ δουλεύω ως ιδιώτης στο Βύρωνα και το θέμα μας είναι λίγο διαφορετικό
πάντως όντως υπάρχει τεράστιο θέμα εδώ και το αναδεικνύω μέσω αυτού του post

26 Νοεμβρίου 2014, 12:22:41
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
βεβαιως στην επαρχια ειναι πάρα μα πάρα πολυ καλυτερα αλλά πρέπει και εμείς να ειμαστε αποφαστικοί με τους ασθενείς μας.αν πάς να διορθώσεις-εξηγήσεις σε όλους   το κάθε στραβό είτε απ το νοσοκομείο ή από αλλού τότε εξ΄ορισμού σε κάποιον θα κάνεις λάθος ή θα χάσεις εκέινον που εχει πράγματι ανάγκη.Συμπέρασμα μή κρατάτε τους τσαμπατζήδες και κακής ποιότητας ασθενείς ωστε να μπορούμε να βλέπουμε δωρεάν και ας έχει κλείσει το πλαφόν  τους πραγματικά φτωχούς και ανήμπορους.

26 Νοεμβρίου 2014, 12:30:13
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

samsok


οταν πριν 2 χρονια ξεκινουσα το ιδιωτικο μου ιατρειο θεωρουσα μεγαλο μειονεκτημα την μη δυνατοτητα συμβασης.....τωρα και να μου την προσφερουν δεν την θελω!
παντως αυτο με τα συνεχομενα τηλεφωνα ισχυει γενικα για ολους τους ιδιωτες, ειναι νομιζω το χειροτερο κομματι(για εμενα) στο ιδιωτικο επαγγελμα μεχρι τωρα.Δεν εννοω φυσικα το επειγον (εκει ειμαι διαθεσιμος παντα) αλλα κατι ...περιεργα (πχ τηλεφωνο  μεσημεριατικα για να σε ρωτησει αν εισαι ανοιχτος το επομενο πρωι) ειναι πολυ ενοχλητικα .

26 Νοεμβρίου 2014, 12:49:25
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οταν πριν 2 χρονια ξεκινουσα το ιδιωτικο μου ιατρειο θεωρουσα μεγαλο μειονεκτημα την μη δυνατοτητα συμβασης.....τωρα και να μου την προσφερουν δεν την θελω!
παντως αυτο με τα συνεχομενα τηλεφωνα ισχυει γενικα για ολους τους ιδιωτες, ειναι νομιζω το χειροτερο κομματι(για εμενα) στο ιδιωτικο επαγγελμα μεχρι τωρα.Δεν εννοω φυσικα το επειγον (εκει ειμαι διαθεσιμος παντα) αλλα κατι ...περιεργα (πχ τηλεφωνο  μεσημεριατικα για να σε ρωτησει αν εισαι ανοιχτος το επομενο πρωι) ειναι πολυ ενοχλητικα .
Στο ΕΣΥ-ΠΕΔΥ Π.Ι.  να δεις! !!

26 Νοεμβρίου 2014, 12:51:38
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οταν πριν 2 χρονια ξεκινουσα το ιδιωτικο μου ιατρειο θεωρουσα μεγαλο μειονεκτημα την μη δυνατοτητα συμβασης.....τωρα και να μου την προσφερουν δεν την θελω!
παντως αυτο με τα συνεχομενα τηλεφωνα ισχυει γενικα για ολους τους ιδιωτες, ειναι νομιζω το χειροτερο κομματι(για εμενα) στο ιδιωτικο επαγγελμα μεχρι τωρα.Δεν εννοω φυσικα το επειγον (εκει ειμαι διαθεσιμος παντα) αλλα κατι ...περιεργα (πχ τηλεφωνο  μεσημεριατικα για να σε ρωτησει αν εισαι ανοιχτος το επομενο πρωι) ειναι πολυ ενοχλητικα .
αυτό ακριβώς εννοώ.όσες φορές έκλεισα το τηλέφωνο έχασα σημαντικά τηλεφωνήματα και όταν το αφήνω ανοιχτό γίνομαι 166...on call ή on site...
πως θα θέσουμε όρια λειτουργίας για να έχουμε τη δυνατότητα να ζουμε και μια κατα το δυνατόν φυσιολογική ζωή?o παθολόγος τα ξέρει όλα και συμφέρει..
αυτό είναι το μείζον ερώτημα

26 Νοεμβρίου 2014, 13:02:18
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το ερώτημα που έθεσε πολύ εύστοχα ο συνάδελφος @gad2 δεν έχει έτοιμη απάντηση.
Μετά από πολλά χρόνια, η δική μου τακτική είναι να το έχω όσες περισσότερες ώρες μπορώ, με την προϋπόθεση ότι έχω τη νηφαλιότητα να απαντήσω σε ό,τι κι αν ακούσω. Σε περίπτωση όμως που είμαι εκνευρισμένος ή κουρασμένος, προτιμώ να το κλείσω για λίγες ώρες (ή, ακόμη καλύτερα, να το δώσω στη σύζυγό μου, η οποία ενημερώνει τον κόσμο ότι "ο γιατρός ξεκουράζεται για λίγο, είναι κάτι τόσο επείγον ώστε να τον ενοχλήσω ή να σας πάρει τηλέφωνο αργότερα;") οπότε συνήθως επιτυγχάνεται μία καλή συνεννόηση και αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις και η απώλεια περιστατικών.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Νοεμβρίου 2014, 13:14:50
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Το τηλ δεν το εχω κλεισει ποτε μου εδω και 2 χρονια  γιατι οντως αν καποιος σε χρειαστεί πραγματικά μπορεί να τον χάσεις(και κυριολεκτικά όχι μονο ως ασθενή).Αυτό που έκανα μερικές φορές (καποια μεσημερια που ακολουθουσαν ξενυχτι και δεν αντεχα αλλο) ήταν να δωσω το τηλ στην συζυγο για καμια ωρα και να λέει ότι ειναι η  γραμματεας μου(που ειναι)  και να μου περνά μόνο τα πολύ επέιγοντα.
Ομολογώ επίσης ότι  σε 2 περιπτωσεις ήμουν αποτομος και ζήτησα να μην με ξαναπάρουν τηλ αλλα ήταν και οι 2 ενοχλητικοί  και ανυπάκουοι ασθενεις ....ακούγεται μεν άσχημο αλλά ο καθένας μας έχει τα όρια του και ξερω ότι αν τα ξεπεράσω δεν θα μπορώ να προσφέρω σωστά τις υπηρεσίες μου.
  

26 Νοεμβρίου 2014, 13:17:53
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

samsok


denominator βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος που  βάζω αγγαρείες στην συζυγο!

Υ.Γ οι ανυπαντροι να ξέρετε ότι μια γραμματέας  κοστίζει λιγότερο απο μια σύζυγο

26 Νοεμβρίου 2014, 13:56:44
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
denominator βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος που  βάζω αγγαρείες στην συζυγο!

Υ.Γ οι ανυπαντροι να ξέρετε ότι μια γραμματέας  κοστίζει λιγότερο απο μια σύζυγο

Χα χα! Γίνεται σχετικά σπάνια...! Άσε που κάποιες φορές μου παίρνει το τηλέφωνο με το ζόρι...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
8106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2011, 16:39:09
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
7026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2016, 18:45:16
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
19673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Αυγούστου 2018, 08:21:26
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
30867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2019, 10:43:02
από sofis
4 Απαντήσεις
24295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Αυγούστου 2022, 11:27:25
από Γιώργος Κανελλόπουλος