Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:29:08

Αποστολέας Θέμα: ΠΕΔΥ  (Αναγνώστηκε 8541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Νοεμβρίου 2014, 20:40:13
Αναγνώστηκε 8541 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Το (πεδυ) πρόωρο και με δυστοκία...
Η ψυχοκινητική του ανάπτυξη επιεικώς προβληματική.
Αλλά οι γονείς του νομίζουν πως μεγάλωσε αρκετά και ενώ ακόμα δε μπουσουλάει, το δήλωσαν στο μαραθώνιο..
Από 1/1/15 τα πεδυα αυτονομονούνται από τα μεγάλα τους αδέρφια, αλλά όλοι οι ιθύνοντες σφυρίζουν κλέφτικα.
Μένει ένας μήνας και δε γνωρίζουν ακόμα ούτε πως θα γίνονται οι προμήθεις σε αναλώσιμα και φάρμακα, ούτε πως θα καλύπτονται τα αυξημένα λειτουργικά με την ένταξη των ΚΥ στα πεδυα, μάλιστα οι προυπολογισμοί είναι μειωμένοι.
Ζήτησαν να εξακολουθήσουν να τροφοδοτούνται από τα νοσ/μεία, τα οποία φυσικά αρνήθηκαν αφού δεν υπάρχει ούτε πρόβλεψη ,ούτε κονδύλια.
Δεν έχουν αποφασίσει ούτε για τα πρότυπα εφημέρευσης, ούτε για τους οργανισμούς.
Στον αέρα όλα.
Το ΠΙ Αρωνίου ,που εργάζομαι, από τοΚΥ Βάμου μετακομίζει στο Πεδυ Χανιών , όπως και τα ΠΙ που ανήκουν στο δήμο Χανιών..
Οκ! Μεταρύθμιση ...
Εν τω μεταξύ δεν έχω καμία επίσημη ενημέρωση από κανέναν, πέραν της διαβεβαίωσης από τον -πρώην πια- διευθηντή μου, ότι τα ΠΙ δε θα καταργηθούν.
Προσωπικά είμαι δύσπιστος γιατί δεν ξέρουν που τους παν τα τέσσερα.
Προχειρότητα εγκληματική και ανικανότητα για τα στοιχειώδη.
Κατά τη γνώμη μου υπάρχει δόλος.
Η ΠΦΥ θα εκχωρηθεί στις ασφαλιστ(ρ)ικές. Πολλοί θα ήθελαν να εκχωρηθεί στους ελευθεροεπαγγελματίες, αλλά δεν το βλέπω καθόλου πιθανό.
Άραγε ο Παύλος (ένας είναι ο Παύλος) έτσι ετοιμάζει και την ψυχιατρική μεταρύθμιση??

28 Νοεμβρίου 2014, 21:12:10
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ως προς τις προμήθειες σε υλικά κλπ, ο σχετικός νόμος είναι σαφής και αναφέρει ότι τις αναλαμβάνουν τα νοσοκομεία αναφοράς. Νοσοκομεία αναφοράς, θα λέγονται πλέον τα νοσοκομεία στα οποία υπάγονται διοικητικά μέχρι 31/12/2014, τα κέντρα υγείας.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

28 Νοεμβρίου 2014, 21:48:02
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ως προς τις προμήθειες σε υλικά κλπ, ο σχετικός νόμος είναι σαφής και αναφέρει ότι τις αναλαμβάνουν τα νοσοκομεία αναφοράς. Νοσοκομεία αναφοράς, θα λέγονται πλέον τα νοσοκομεία στα οποία υπάγονται διοικητικά μέχρι 31/12/2014, τα κέντρα υγείας.
Τα νοσοκομεία ,τουλάχιστον για την Κρήτη ,αρνούνται τέτιοα υποχρέωση και δεν έχουν κάνει κανέναν προγραμματισμό, όπω επίσης δεν έχουν και κονδύλιο.
Στον αέρα , όλα..

28 Νοεμβρίου 2014, 22:10:16
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
@Δημήτρης Μακρέας. Δημήτρη συμφωνώ σχεδόν με όλο το παραπάνω κείμενό σου αλλά όμως δεν νομίζω ότι πρέπει ως ιδιώτης Γενικός Ιατρός να φοβάμαι τις ασφαλιστικές εταιρείες και τα διαγνωστικά κέντρα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


« Τελευταία τροποποίηση: 28 Νοεμβρίου 2014, 22:13:50 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Νοεμβρίου 2014, 22:24:39
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ως προς τις προμήθειες σε υλικά κλπ, ο σχετικός νόμος είναι σαφής και αναφέρει ότι τις αναλαμβάνουν τα νοσοκομεία αναφοράς. Νοσοκομεία αναφοράς, θα λέγονται πλέον τα νοσοκομεία στα οποία υπάγονται διοικητικά μέχρι 31/12/2014, τα κέντρα υγείας.
Τα νοσοκομεία ,τουλάχιστον για την Κρήτη ,αρνούνται τέτιοα υποχρέωση και δεν έχουν κάνει κανέναν προγραμματισμό, όπω επίσης δεν έχουν και κονδύλιο.
Στον αέρα , όλα..

Η εφαρμογή ενός νόμου δεν επιδέχεται άρνησης. Παρόλο αυτά, και με το υφιστάμενο σύστημα, οι δαπάνες για αναλώσιμα υλικά, φάρμακα κλπ μπαίνουν σε διαφορετικό κωδικό για τα κέντρα υγείας εδώ και αρκετά χρόνια.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

29 Νοεμβρίου 2014, 13:17:48
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@Δημήτρης Μακρέας. Δημήτρη συμφωνώ σχεδόν με όλο το παραπάνω κείμενό σου αλλά όμως δεν νομίζω ότι πρέπει ως ιδιώτης Γενικός Ιατρός να φοβάμαι τις ασφαλιστικές εταιρείες και τα διαγνωστικά κέντρα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος




Αργύρη μακάρι να είναι όπως το λες, αλλά αμφιβάλλω.
Πιθανότατα πολλά μοναπρόσωπα ιατρεία , εδραιωμένα από χρόνια σε μια περιοχή, θα μακροημερεύσουν.
Το πρόβλημα είναι ότι το στήσιμο και η διαχείρηση της κρίσης- τουλάχιστον στην Ελλάδα- έχει ως έναν από τους στόχους το οριστικό τέλος των "μικρό.."
Το τέλος των μικροιδιοκτητών, μικροκαταθετών, μικροεπενδυτών, μικρομεσαίων επιχειρήσεων, ειδικά στους τομείς όπου υπάρχει δυνατότητες μεγάλης ή μεγαλύτερης κεφαλαιοποίησης.
Ο χώρος της υγείας είναι σαφώς ένας από αυτούς τους χώρους.
Ήδη ξεμπέρδεψαν με το μεγάλο ποσοστό των αδρανών μικροκαταθέσεων, ετοιμάζονται να ξεμπερδέψουν και με τους μικροιδιοκτήτες
Η βαθιά ριζωμένη μικροαστική παράδοση του νεοέλληνα πιθανώς αντιστέκεται , αλλά δεν ξέρω για πόσο.

29 Νοεμβρίου 2014, 13:46:41
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη μακάρι να είναι όπως το λες, αλλά αμφιβάλλω.
Πιθανότατα πολλά μοναπρόσωπα ιατρεία , εδραιωμένα από χρόνια σε μια περιοχή, θα μακροημερεύσουν.
Το πρόβλημα είναι ότι το στήσιμο και η διαχείρηση της κρίσης- τουλάχιστον στην Ελλάδα- έχει ως έναν από τους στόχους το οριστικό τέλος των "μικρό.."
Το τέλος των μικροιδιοκτητών, μικροκαταθετών, μικροεπενδυτών, μικρομεσαίων επιχειρήσεων, ειδικά στους τομείς όπου υπάρχει δυνατότητες μεγάλης ή μεγαλύτερης κεφαλαιοποίησης.
Ο χώρος της υγείας είναι σαφώς ένας από αυτούς τους χώρους.
Ήδη ξεμπέρδεψαν με το μεγάλο ποσοστό των αδρανών μικροκαταθέσεων, ετοιμάζονται να ξεμπερδέψουν και με τους μικροιδιοκτήτες
Η βαθιά ριζωμένη μικροαστική παράδοση του νεοέλληνα πιθανώς αντιστέκεται , αλλά δεν ξέρω για πόσο.
Και αυτό (την μικροαστική παράδοση) την αναφέρεις ως θετικό ;
Κατ' εμέ το μέλλον είναι στις συνεργασίες.

Δλδ, μαζεύονται σε μια μικρή επαρχιακή πόλη 1 ΓΙ/Παθολόγος, 1 ακτινολόγος και 1 μικροβιολόγος, βάζουν-δανείζονται το κεφάλαιο, και φτιάχνουν ένα Πολυϊατρείο στο οποίο μπαίνει η γιαγιά να της γράψουν τα φάρμακα, να της κάνουν υπέρηχο, να της πάρουν εργαστηριακά κτλ.

Η εποχή των μοναχικών καουμπόηδων και του "είμαι αφεντικό του εαυτού μου", πρέπει κάποτε να περάσει.

29 Νοεμβρίου 2014, 14:57:12
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Η εποχή των μοναχικών καουμπόηδων και του "είμαι αφεντικό του εαυτού μου", πρέπει κάποτε να περάσει.
...

Αυτό ισχύει για Επαγγέλματα, όχι για Τέχνες.

Και για όποιον δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορά, τότε το πρόβλημα είναι αρκετά βαθύτερο και δεν λύνεται ούτε σε 1000 φόρουμ. Καληνύχτα μας και όνειρα γλυκά !!!
Medicus curat,
Deus sanat

29 Νοεμβρίου 2014, 18:39:19
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη μακάρι να είναι όπως το λες, αλλά αμφιβάλλω.
Πιθανότατα πολλά μοναπρόσωπα ιατρεία , εδραιωμένα από χρόνια σε μια περιοχή, θα μακροημερεύσουν.
Το πρόβλημα είναι ότι το στήσιμο και η διαχείρηση της κρίσης- τουλάχιστον στην Ελλάδα- έχει ως έναν από τους στόχους το οριστικό τέλος των "μικρό.."
Το τέλος των μικροιδιοκτητών, μικροκαταθετών, μικροεπενδυτών, μικρομεσαίων επιχειρήσεων, ειδικά στους τομείς όπου υπάρχει δυνατότητες μεγάλης ή μεγαλύτερης κεφαλαιοποίησης.
Ο χώρος της υγείας είναι σαφώς ένας από αυτούς τους χώρους.
Ήδη ξεμπέρδεψαν με το μεγάλο ποσοστό των αδρανών μικροκαταθέσεων, ετοιμάζονται να ξεμπερδέψουν και με τους μικροιδιοκτήτες
Η βαθιά ριζωμένη μικροαστική παράδοση του νεοέλληνα πιθανώς αντιστέκεται , αλλά δεν ξέρω για πόσο.
Και αυτό (την μικροαστική παράδοση) την αναφέρεις ως θετικό ;
Κατ' εμέ το μέλλον είναι στις συνεργασίες.

Δλδ, μαζεύονται σε μια μικρή επαρχιακή πόλη 1 ΓΙ/Παθολόγος, 1 ακτινολόγος και 1 μικροβιολόγος, βάζουν-δανείζονται το κεφάλαιο, και φτιάχνουν ένα Πολυϊατρείο στο οποίο μπαίνει η γιαγιά να της γράψουν τα φάρμακα, να της κάνουν υπέρηχο, να της πάρουν εργαστηριακά κτλ.

Η εποχή των μοναχικών καουμπόηδων και του "είμαι αφεντικό του εαυτού μου", πρέπει κάποτε να περάσει.

Δεν το αναφέρω ούτε ως καλό , ούτε ως κακό, αλλά ως μια διαπίστωση της ραγδαίας μεταβολής της κοινωνικής διαστρωμάτωσης στην Ελλάδα της κρίσης και την συγκέντρωση των μέσων παραγωγής σε όλο και λιγότερους ανθρώπους.
Ο μικροαστισμός ως αντίληψη, λογική και ηθική δε με εκφράζει στο παραμικρό.
Θα ήθελα να ζήσω σε μια κοινωνία ελεύθερα συνεταιριζόμενων, ελεύθερων ανθρώπων που συγκροτούν το συνεταιρισμό στη βάση των αναγκών τους και όχι στη βάση της νομής μεριδίου της αγοράς.
Ξέρω ότι δεν θα το ζήσω , αλλά προσπαθώ να έχω έχω καρδιά ,νου και σώμα ανοιχτό προς οτιδήποτε θα μπορούσε προσεγγίσει αυτή την κατεύθηνση.
Το θεσμικό πλαίσιο που θα διέπει τον τομέα παροχής υπηρεσιών υγείας είναι κομβικής σημασίας για τη δυνατότητα λειτουργίας συνεταιρισμών χωρίς τη μεσολάβηση των ασφαλιστικών.
Δεν έχω καμία καλή διαίσθηση ως προς αυτό..

29 Νοεμβρίου 2014, 20:18:15
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Η εποχή των μοναχικών καουμπόηδων και του "είμαι αφεντικό του εαυτού μου", πρέπει κάποτε να περάσει.
...


Αυτό ισχύει για Επαγγέλματα, όχι για Τέχνες.

Και για όποιον δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορά, τότε το πρόβλημα είναι αρκετά βαθύτερο και δεν λύνεται ούτε σε 1000 φόρουμ. Καληνύχτα μας και όνειρα γλυκά !!!


Νομίζω ότι η Ιατρική δεν είναι μόνο τέχνη, αλλά και επιστήμη - αυτό το έχουμε αναλύσει κι αλλού στο forum και σε γενικές γραμμές συμφωνούμε.
Η τέχνη προέρχεται κυρίως από τη συσσώρευση εμπειρίας, αλλά χωρίς ικανή γνώση και δεξιότητες, καθίσταται στρεβλή.
Υπό αυτή τη λογική, η ευόδωση των ατομικών ικανοτήτων μέσα από ένα χώρο συνεργασίας θα μπορούσε να είναι εφικτή. Όμως, αν το δει κανείς απλά τρόπο "για να μειώσει τα έξοδα και να αυξήσει την πελατεία" μάλλον δε πετύχει κάτι πολύ περισσότερο. Χρειάζεται - κατά την άποψή μου πάντα - σε ένα τέτοιο χώρο συνύπαρξης, να υπάρχει διάθεση να μάθει κανείς (και όχι να διδάξει) και εμπιστοσύνη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Νοεμβρίου 2014, 20:49:36
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη μακάρι να είναι όπως το λες, αλλά αμφιβάλλω.
Πιθανότατα πολλά μοναπρόσωπα ιατρεία , εδραιωμένα από χρόνια σε μια περιοχή, θα μακροημερεύσουν.
Το πρόβλημα είναι ότι το στήσιμο και η διαχείρηση της κρίσης- τουλάχιστον στην Ελλάδα- έχει ως έναν από τους στόχους το οριστικό τέλος των "μικρό.."
Το τέλος των μικροιδιοκτητών, μικροκαταθετών, μικροεπενδυτών, μικρομεσαίων επιχειρήσεων, ειδικά στους τομείς όπου υπάρχει δυνατότητες μεγάλης ή μεγαλύτερης κεφαλαιοποίησης.
Ο χώρος της υγείας είναι σαφώς ένας από αυτούς τους χώρους.
Ήδη ξεμπέρδεψαν με το μεγάλο ποσοστό των αδρανών μικροκαταθέσεων, ετοιμάζονται να ξεμπερδέψουν και με τους μικροιδιοκτήτες
Η βαθιά ριζωμένη μικροαστική παράδοση του νεοέλληνα πιθανώς αντιστέκεται , αλλά δεν ξέρω για πόσο.

Εχεις απόλυτο δίκιο και η αρχή θα γίνει με τα μονοθέσια ΠΙ....
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

20 Δεκεμβρίου 2016, 00:21:19
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
19/12/2016

.................
αφού η σημερινή κυβέρνηση καταδικάζει τις "απολύσεις" των 2500 γιατρών από το πρώην ΙΚΑ, γιατί δε φρόντισε να τους επαναπροσλάβει όπως οι περισσότεροι ήλπιζαν; Αντίθετα προχώρησε στις ίδιες ρυθμίσεις που έκανε και η προηγούμενη κυβέρνηση.
................................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Δεκεμβρίου 2016, 09:14:34
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
19/12/2016
αφού η σημερινή κυβέρνηση καταδικάζει τις "απολύσεις" των 2500 γιατρών από το πρώην ΙΚΑ, γιατί δε φρόντισε να τους επαναπροσλάβει όπως οι περισσότεροι ήλπιζαν; Αντίθετα προχώρησε στις ίδιες ρυθμίσεις που έκανε και η προηγούμενη κυβέρνηση.

Tι το περάσατε ? ΠΕΔΥ και ΕΡΤ δεν είναι το ίδιο πράγμα. Όποιος θέλει επίσης μπορεί να απαντήσει στο εξής: ποιοι αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο κίνδυνο φτώχειας, οι χαμηλοσυνταξιούχοι ή οι μακροχρόνια άνεργοι ? Τα αυτονόητα πράγματα για όλους είναι ζητούμενο στην πολιτική, ειδικά τώρα που το τυρί δεν φθάνει για όλους και τα προεκλογικά δωράκια πρέπει να είναι στοχευμένα.

1 Φεβρουαρίου 2017, 00:06:15
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Σήμερα οι μονάδες που ανήκουν στο ΠΕΔΥ της 2ης ΔΥΠΕ λάβαμε ένα mail με οδηγίες εφαρμογής του πληροφοριακού συστήματος δεδομένων λειτουργίας το οποίο επισυνάπτω. Λογικά θα το έχουν λάβει και οι μονάδες ΠΕΔΥ στις άλλες ΔΥΠΕ.
Ουσιαστικά αποτελεί ένα σύστημα καταγραφής δεδομένων και παρουσιολόγιου.
Όμως αν δείτε στην καταγραφή της νοσηλευτικής κίνησης των μονάδων (σελ 4 και 5) καθώς και στην παιδιατρική κίνηση (σελ 10) υπάρχει η κατηγορία "Φάρμακα χωρίς κλινική εξέταση" και "Λοιπές εξετάσεις χωρίς κλινική εξέταση".
Αν και είναι κοινό μυστικό ότι αυτό γίνεται σε μεγάλο βαθμό, πιστεύω ότι μια τέτοια επίσημη παραδοχή και καταγραφή δεν πρέπει να γίνει αποδεκτή.

και τώρα ας περάσουμε στον "φούφουτο" της ιστορίας.
Πρέπει αρχικά, μετά τη σύνδεση στο σύστημα με τους απαραίτητους κωδικούς, να γίνει καταγραφή του προσωπικού της μονάδας. Ανάμεσα σε όλα, υπάρχει και το σημείο "Βαθμός/Θέση". Εκεί, όπως θα δείτε στη συνημμένη εικόνα, υπάρχουν και οι επιλογές "Άγνωστο" (4 φορές μάλιστα) και η επιλογή....... "Λοχαγός"!!!!

1 Φεβρουαρίου 2017, 12:08:30
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Από την παραπάνω εφαρμογή.
Στις νοσηλευτικές και μαιευτικές πράξεις, όπως μπορείτε να δείτε, συμπεριλαμβάνονται ο ψυχολόγος και η λογοθεραπεία.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
99 Απαντήσεις
45885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουλίου 2014, 23:54:10
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
6397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2014, 10:13:52
από spyros
8 Απαντήσεις
72356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2016, 11:49:33
από Αρχίατρος
13 Απαντήσεις
7924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2016, 15:44:18
από Gatekeeper
4 Απαντήσεις
3913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Οκτωβρίου 2014, 22:13:38
από Gateopener