Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:12:45

Αποστολέας Θέμα: Πέθανε ο Δ.Τριχόπουλος.  (Αναγνώστηκε 78444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Δεκεμβρίου 2014, 17:00:06
Αναγνώστηκε 78444 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
01/12/2014.

Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 76 ετών ένας από τους σημαντικότερους γιατρούς και ακαδημαϊκούς της Ελλάδας.

Ο Δημήτρης Τριχόπουλος πέθανε σήμερα, Δευτέρα στις 9.00 το πρωί.

Ποιος ήταν ο Δ. Τριχόπουλος

Ο Δημήτρης Τριχόπουλος γεννήθηκε το 1938 στον Βόλο. Το 1963 πήρε το πτυχίο του από την Ιατρική Αθηνών και ακολούθησε μετεκπαίδευση στα Πανεπιστήμια Αθηνών, Λονδίνου, Χάρβαρντ και Οξφόρδης.

Εχει διατελέσει καθηγητής και διευθυντής του Τμήματος Επιδημιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ (1989-1996), καθηγητής Πρόληψης Καρκίνου και διευθυντής του Κέντρου για την Πρόληψη Καρκίνου στο Χάρβαρντ (1993-1997), ήταν καθηγητής και διευθυντής του Τμήματος Υγιεινής και Επιδημιολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών από το 1972, αναπληρωτής καθηγητής Ιατρικής Επιδημιολογίας στο Ινστιτούτο Karolinska στη Στοκχόλμη από το 1998 και μέλος της Ακαδημίας Αθηνών από τον Ιούνιο του 1997.

Ο κ Τριχόπουλος κατέδειξε, μεταξύ άλλων, τη συμβολή του παθητικού καπνίσματος στην ανάπτυξη του καρκίνου του πνεύμονα, καθώς επίσης και την επίδραση του τρόπου ζωής στην ανάπτυξη ασθενειών όπως ο καρκίνος και τα καρδιαγγειακά. Είχε συγγράψει περισσότερα από 650 επιστημονικά άρθρα και είχε λάβει πλήθος τιμητικών διακρίσεων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Δεκεμβρίου 2014, 13:29:52
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Η  επιστήμη χωριζομένη αρετής και ανθρωπιάς πάντως δεν συνάδει με τον αληθή ακαδημαικό λόγο
Οι διακρίσεις στο χώρο της ιατρικής και του πανεπιστημίου είναι πολλές φορές προκλητικές  και παραλληλα ατιμώρητες , και στην Ελλάδα και στις ΗΠΑ
...........

Διαχειριστής: Ο μη δυνάμενος να απολογηθεί, δεν κρίνεται, τουλάχιστον εδώ και ανωνύμως
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Δεκεμβρίου 2014, 23:46:22 από D-Michalis »

4 Δεκεμβρίου 2014, 12:14:36
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Με αφορμή την είδηση του θανάτου του Ακαδημαϊκού Δημήτρη Τριχόπουλου, ο Υπουργός Υγείας, Μάκης Βορίδης, ευρισκόμενος στην Κίνα για επίσημη επίσκεψη, δήλωσε:
 «Με ιδιαίτερη θλίψη πληροφορήθηκα την απώλεια του Δημήτρη Τριχόπουλου, ενός ξεχωριστού ανθρώπου και επιστήμονα.
   Ενός ακαδημαϊκού, ο οποίος με την προσφορά του σημάδεψε το χώρο της Υγείας. Ενός από τους μεγαλύτερους και σημαντικότερους διεθνώς ιατρούς, με φήμη και ικανότητα που ξεπέρασε τα ελληνικά σύνορα και τίμησε την χώρα μας.
   Εκφράζω τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια στην οικογένειά του. Ας είναι αιωνία η μνήμη του».
[spoiler]δρυός πεσούσης πᾶς ἀνήρ ξυλεύεται ή έστω εκμεταλλεύεται πολιτικά.[/spoiler]
   Ο Δημήτρης Τριχόπουλος πέθανε τα ξημερώματα της Δευτέρας σε ηλικία 76 χρονών.  «Εισήχθη στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (Μ.Ε.Θ) του Νοσοκομείου την Τετάρτη 19/11/2014 μετά από Οξύ Έμφραγμα του Μυοκαρδίου. Κατέληξε την 1/12/2014, ώρα 02:22 πμ, με εικόνα πολυοργανικής ανεπάρκειας», αναφέρει η ανακοίνωση του Νοσοκομείου «Ο Ευαγγελισμός».
    Σπούδασε Ιατρική στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας και ειδικεύτηκε στην Παθολογία, στη Μικροβιολογία, στη Δημόσια Υγεία και Επιδημιολογία στα πανεπιστήμια της Αθήνας, του Λονδίνου, του Χάρβαρντ και της Οξφόρδης.
    Είχε διατελέσει καθηγητής και διευθυντής του Τμήματος Επιδημιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ (1989-1996), καθηγητής Πρόληψης Καρκίνου και διευθυντής του Κέντρου για την Πρόληψη Καρκίνου στο Χάρβαρντ (1993-1997), ήταν καθηγητής και διευθυντής του Τμήματος Υγιεινής και Επιδημιολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών από το 1972, αναπληρωτής καθηγητής Ιατρικής Επιδημιολογίας στο Ινστιτούτο Karolinska στη Στοκχόλμη από το 1998 και μέλος της Ακαδημίας Αθηνών από τον Ιούνιο του 1997.

6 Δεκεμβρίου 2014, 20:51:11
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η  επιστήμη χωριζομένη αρετής και ανθρωπιάς πάντως δεν συνάδει με τον αληθή ακαδημαικό λόγο
Οι διακρίσεις στο χώρο της ιατρικής και του πανεπιστημίου είναι πολλές φορές προκλητικές  και παραλληλα ατιμώρητες , και στην Ελλάδα και στις ΗΠΑ
...........

Διαχειριστής: Ο μη δυνάμενος να απολογηθεί, δεν κρίνεται, τουλάχιστον εδώ και ανωνύμως

  Εχοντας σπουδασει στην Ιατρικη Σχολή της Αθήνας (1978-1984) τον είχα καθηγητή στα μαθηματα της Ιατρικης Στατιστικης (Α' ετος) και Υγιεινης και Επιδημιολογίας (Δ' ετος) και θεωρώ, έχοντας προσωπική εμπειρία για τον θανόντα, οτι η θέση αυτή τον αδικεί κατάφωρα. Εαν συνεκτιμήσουμε παράγοντες όπως ακαδημαϊκό επίπεδο, έλλειψη καθηγητικης αλαζονείας και ποιότητα διδασκαλίας, ο Δημ. Τριχόπουλος ηταν απο τους καλύτερους καθηγητες μας. Το γεγονός μάλιστα οτι ηταν απο τους λίγους καθηγητες  που "καταδεχόταν" να κάνει και ο ίδιος προσωπικά παραδόσεις στους φοιτητές και όχι να "φορτώνει" το εκπαιδευτικό έργο ως κατώτερης ποιότητας αποκλειστικά στους βοηθούς του, νομίζω οτι μιλάει απο μόνο του. Για την ποιότητα της σκεψης και της κρισης του Δ. Τριχοπουλου μπορείτε να πάρετε μια ιδέα απο μια προσφατη συνεντευξη του εδώ:

   Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

6 Δεκεμβρίου 2014, 22:37:13
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Εγώ δεν ονειρεύτηκα τίποτα... Ο,τι έζησα, ό,τι κατάφερα με βρήκε στην πορεία. Ολα ήρθαν μόνα τους. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να προσπαθώ για το καλύτερο... Ηξερα ότι θα υπάρχουν πράγματι αποτυχίες, πράγματα τα οποία θα αμφισβητήσεις στην πορεία, αλλά ποτέ δεν προβληματίστηκα με αυτό... Γνώριζα ότι η ορθολογική προσέγγιση της ζωής δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει δηλαδή συντηρητική εναλλακτική εμπειρία. Προχωράς στα άχυρα που πατάς. Και ό,τι έτυχε, έτυχε........

....Η λογική σε βοηθάει να συνειδητοποιήσεις ότι η αποτυχία είναι μέρος του παιχνιδιού......

...... Το ζητούμενο στη ζωή είναι να μπορείς να αποδεχθείς την πολύ μικρή πιθανότητα χωρίς ουσιαστικά να την εκμηδενίσεις.......

...... Αν και δεν ξέρω τι διαρκεί περισσότερο: μια επιτυχία ή μια αποτυχία; Πιστεύω ότι, αν σήμερα μου συμβεί μια μεγάλη επιτυχία, σε τρεις ημέρες θα είμαι στο ίδιο επίπεδο ευτυχίας που ήμουν προτού συμβεί αυτό. Δηλαδή την αφομοιώνουμε πολύ γρήγορα την επιτυχία. Ενώ την αποτυχία δεν την αφομοιώνουμε και τόσο γρήγορα... .....

.......Είμαστε όλοι θύματα μιας οργανωμένης εκστρατείας συνέχισης του κόσμου χωρίς να αναρωτιόμαστε τους ποιοτικούς λόγους που οδηγούν στη συνέχιση αυτή.......

....Εγώ που έχω βρεθεί για τα καλά στο δωμάτιο της έρευνας σας λέω ότι η έρευνα στην Ιατρική δεν προσφέρει πια τίποτε στην ανθρωπότητα. Νομίζω ότι είναι πρακτικά άχρηστη.....

....Πρέπει να καταλάβουμε ότι όσο περισσότερο επιμηκύνουμε το όριο της ζωής με τη βοήθεια της επιστήμης τόσο θα περιορίζονται οι γεννήσεις. Ποια είναι η επιδίωξή μας; Να γίνουμε μια κοινωνία γερόντων; Να μην υπάρχουν τα παιδιά ανάμεσά μας;.



Πράγματι εξαιρετικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Δεκεμβρίου 2014, 22:51:47 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

6 Δεκεμβρίου 2014, 23:08:07
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η  επιστήμη χωριζομένη αρετής και ανθρωπιάς πάντως δεν συνάδει με τον αληθή ακαδημαικό λόγο
Οι διακρίσεις στο χώρο της ιατρικής και του πανεπιστημίου είναι πολλές φορές προκλητικές  και παραλληλα ατιμώρητες , και στην Ελλάδα και στις ΗΠΑ
...........

Διαχειριστής: Ο μη δυνάμενος να απολογηθεί, δεν κρίνεται, τουλάχιστον εδώ και ανωνύμως

  Εχοντας σπουδασει στην Ιατρικη Σχολή της Αθήνας (1978-1984) τον είχα καθηγητή στα μαθηματα της Ιατρικης Στατιστικης (Α' ετος) και Υγιεινης και Επιδημιολογίας (Δ' ετος) και θεωρώ, έχοντας προσωπική εμπειρία για τον θανόντα, οτι η θέση αυτή τον αδικεί κατάφωρα. Εαν συνεκτιμήσουμε παράγοντες όπως ακαδημαϊκό επίπεδο, έλλειψη καθηγητικης αλαζονείας και ποιότητα διδασκαλίας, ο Δημ. Τριχόπουλος ηταν απο τους καλύτερους καθηγητες μας. Το γεγονός μάλιστα οτι ηταν απο τους λίγους καθηγητες  που "καταδεχόταν" να κάνει και ο ίδιος προσωπικά παραδόσεις στους φοιτητές και όχι να "φορτώνει" το εκπαιδευτικό έργο ως κατώτερης ποιότητας αποκλειστικά στους βοηθούς του, νομίζω οτι μιλάει απο μόνο του. Για την ποιότητα της σκεψης και της κρισης του Δ. Τριχοπουλου μπορείτε να πάρετε μια ιδέα απο μια προσφατη συνεντευξη του εδώ:

   Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 

Στην αρχή δίστασα να τοποθετηθώ, αλλά θα το πράξω τώρα.
Ο Καθηγητής Δημήτρης Τριχόπουλος ήταν αυτός που γνώρισα πρώτον από όλους, το 1989 στο πρώτο μου έτος στην Ιατρική Αθηνών. Ήταν ο άνθρωπος που με βοήθησε να σβήσω τη δίψα μου για τα μαθηματικά, την πρώτη μου αγάπη (και το χόμπι μου μέχρι τώρα), μέσα στα μονοπάτια της Ιατρικής Στατιστικής και Επιδημιολογίας. Το βιβλίο του "Ιατρική Στατιστική" το έχω ακόμη χιλιοϋπογραμμισμένο από τότε, και πάντα ανατρέχω στις σελίδες του, έστω κι αν τα θέματα που διαπραγματεύεται μου φαίνονται πια τετριμμένα, τη δε "Επιδημιολογία" του, τη θεωρώ ένα σύγγραμμα αναφοράς, που με οδήγησε να προσεγγίσω και να αγαπήσω (και) τη μεθοδολογία ιατρικής έρευνας.
Οι καθηγητές είναι καλό να είναι στα έδρανα και να διδάσκουν. Κάποιοι όμως από αυτούς καταφέρνουν να επιτελούν ένα μείζονος σημασίας έργο, που ξεπερνά τα όρια ακόμη και του έθνους και γίνεται παγόσμιο. Ένας τέτοιος, σπάνιος άνθρωπος είναι στη συνείδησή μου ο Δημήτρης Τριχόπουλος - ας μην ξεχνούμε ότι ήταν ο πρώτος που τεκμηρίωσε, μεταξύ άλλων, τη βλαπτική επίδραση του παθητικού καπνίσματος - και είμαι περήφσνος που υπήρξα μαθητής του. 
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2016, 20:34:10
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
1584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιανουαρίου 2018, 23:54:12
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
37644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2020, 14:42:15
από timex
0 Απαντήσεις
33180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Σεπτεμβρίου 2021, 10:19:31
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Δεκεμβρίου 2021, 16:32:56
από Argirios Argiriou