Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:09:05

Αποστολέας Θέμα: Διακοπή σύμβασης ειδικευόμενου  (Αναγνώστηκε 12823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Δεκεμβρίου 2014, 02:31:43
Αναγνώστηκε 12823 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Baylys


Μηπως γνωριζετε σε περιπτωη διακοπής της σύμβασης ενος ειδικευόμενου με ενα νοσοκομείο, αν αυτο επιφέρει μετέπειτα κυρώσεις είτε στην ειδικότητα, είτε στο αγροτικό;
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Δεκεμβρίου 2014, 02:48:25 από Denominator »

2 Δεκεμβρίου 2014, 11:52:20
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Εξαρτάται από το λόγο.

2 Δεκεμβρίου 2014, 12:06:59
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Baylys


O λογος ειναι η μετακινηση στην πολη εργασιας του συζυγου μ, ο οποιος δουλευει στο στρατο σε αλλη πολη απο αυτην που δουλευω εγω.( Δεν ειμαι στρατιωτικος γιατρος απλά δουλεύω σε στρατιωτικό νοσοκομείο) Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορω ουτε εγω να τον τραβηξω και ουτε εκεινος εμενα στην πολη που εργαζεται. Γι' αυτο η μονη λυση ειναι ή η διακοπη της συμβασης μ και να μεινω ουσιαστικα ανεργη μεχρι να ανοιξει η θεση μ για συνεχιση ειδικοτητας στην εκαστοτε πολη που θα δουλευει ο συζυγος ή να συνεχισουμε να δουλευουμε σε δυο διαφορετικές πόλεις!
Θα εχω κυρωσεις αν ο λογος διακοπης της συμβασης μ ειναι αυτος;

2 Δεκεμβρίου 2014, 12:30:03
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator

2 Δεκεμβρίου 2014, 12:31:32
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα εχω κυρωσεις αν ο λογος διακοπης της συμβασης μ ειναι αυτος;

Έχετε ρωτήσει το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου σ;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Δεκεμβρίου 2014, 12:41:06
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Baylys


Ρωτησα το γραφειο προσωπικου του νοσοκομειου, αλλά δεν γνωριζαν, όπως και για πολλά άλλα δεν γνωριζαν. Μόλις μ απάντησαν (μετα απο 100 τηλεφωνα) και στο τμημη ειδικοτητων του Υπουργείου Υγείας και σας επιβεβαιωσαν οτι οντως δεν εχω καποιες κυρωσεις για τη διακοπη μου λογω του συγκεκριμένου λόγου.
Σας ευχαριστω!

3 Δεκεμβρίου 2014, 15:07:28
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Για οποιονδήποτε λόγο κι αν διακόψεις την σύμβαση εργασίας ως ειδικευόμενος με το Νοσοκομείο όπου εργάζεσαι δεν έχεις κυρώσεις στο μέλλον.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

3 Δεκεμβρίου 2014, 19:29:25
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Baylys


Παρεπιπτόντως ρωτησα και το τμημα υπηρεσιας υπαιθρου του Υπουργείου Υγείας τι ισχυει με τους ηδη εξασκουντες ως ειδικευομενοι και μ ειπαν οτι οσοι πηραν το πτυχιο τους πριν τον Νοεμβριο του 2013 ισχυει οτι μπορουν να επιλέξουν αν θελουν να μην κανουν αγροτικο  για τους 12 μηνες αλλά σαν ειδικοί μετέπειτα δεν θα μπορουν να συνεργαζονται με ΕΟΠΠΥ οπως ουτε στο χωρο του δημοσιου.
Για τους φοιτητες Ιατρικής που πηραν το πτυχιο τους μετα το Νοεμβριο του 2014 ( δεν ξερω ακριβως ποτε ψηφιστηκε αυτος ο νομος) τοτε για αυτους ειναι υποχρεωτικο το αγροτικό για να αποκτήσουν τον τιτλο της ειδικοτητάς τους!

3 Δεκεμβρίου 2014, 20:05:58
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.... ισχυει οτι μπορουν να επιλέξουν αν θελουν να μην κανουν αγροτικο  για τους 12 μηνες αλλά σαν ειδικοί μετέπειτα δεν θα μπορουν να συνεργαζονται με ΕΟΠΠΥ οπως ουτε στο χωρο του δημοσιου.....
   Στο χώρο του Δημοσίου (ΕΣΥ) σίγουρα δεν μπορείς να απασχοληθείς. Για τον ΕΟΠΥΥ για την ώρα δεν υπάρχει πρόβλημα για ιδιώτης συμβεβλημένος (δεν ξέρω αν θα αλλάξει αλλά δεν το νομίζω).
   Για το ΠΕΔΥ, είναι δημόσιο βέβαια (και μάλλον θα χρειάζεται), δεν ξέρω. Στην τελευταία προκηρυξη ήθελε εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου;

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιουνίου 2009, 14:38:02
από πρώτη & καλύτερη
23 Απαντήσεις
96703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Απριλίου 2023, 14:36:35
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Απριλίου 2011, 17:31:43
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
11691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Μαρτίου 2015, 20:43:41
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
56971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Σεπτεμβρίου 2015, 16:34:26
από thepap