Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 13:32:59

Ψηφοφορία

Θεωρείτε ότι για την έναρξη ειδικότητας πρέπει να λαμβάνεται υπόψη:

η προσωπική συνέντευξη
το αποτέλεσμα εξετάσεων πανελλήνιας εμβέλειας
η σειρά κατάθεσης αίτησης

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις ειδικότητας  (Αναγνώστηκε 335278 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Σεπτεμβρίου 2010, 23:54:03
Απάντηση #120
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ θέλω να μάθω τους αντικαταστάτες της τριμελούς επιτροπής εξετάσεων και για ποιό λόγο δεν αντικατέστησαν τους αποχωρώντες εξεταστές.

Παρε ενα τηλεφωνο στο υπουργειο να μαθεις.

9 Σεπτεμβρίου 2010, 00:45:34
Απάντηση #121
Αποσυνδεδεμένος

Doc-Paul



Εγώ θέλω να μάθω τους αντικαταστάτες της τριμελούς επιτροπής εξετάσεων και για ποιό λόγο δεν αντικατέστησαν τους αποχωρώντες εξεταστές

Η επιτροπή ήταν η ακόλουθη: Λιονής Χρήστος με αναπληρωτή τον Κούβελα Δημήτριο
Μερκούρης Μποδοσάκης με αναπληρωτή Συμεωνίδη Αθανάσιο
Περδικάκη Πηγή με αναπληρώτρια την Αργυριάδου
Οι αναπληρωτές είναι το Δ.Σ. της Ελεγείας, οι ίδιοι άνθρωποι που αποφάσισαν  αυτή την ενέργεια.

9 Σεπτεμβρίου 2010, 09:48:06
Απάντηση #122
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Απορίες:
- Γιατί υπάρχουν ενστάσεις για την κα. Περδικάκη; Ήταν μέλος της εξεταστικής επιτροπής και παλιότερα, όταν έδωσα εξετάσεις, μαζί με κ. Λιονή και κ. Μπέλλο.
- Η κα. Περδικάκη παρουσιάστηκε την ημέρα των εξετάσεων; Κι αν όχι, με ποια δικαιολογία; (οι άλλοι έχουν ενστάσεις για τη συμμετοχή της. Εκείνη για ποιο λόγο να μην παραστεί; Αν δεν παρουσιάστηκε.)

9 Σεπτεμβρίου 2010, 11:11:02
Απάντηση #123
Αποσυνδεδεμένος

Doc-Paul


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απορίες:
- Γιατί υπάρχουν ενστάσεις για την κα. Περδικάκη; Ήταν μέλος της εξεταστικής επιτροπής και παλιότερα, όταν έδωσα εξετάσεις, μαζί με κ. Λιονή και κ. Μπέλλο.
- Η κα. Περδικάκη παρουσιάστηκε την ημέρα των εξετάσεων; Κι αν όχι, με ποια δικαιολογία; (οι άλλοι έχουν ενστάσεις για τη συμμετοχή της. Εκείνη για ποιο λόγο να μην παραστεί; Αν δεν παρουσιάστηκε.)

Ηταν παρούσα και έδωσε πραγματική μάχη για την διενέργεια των εξετάσεων,και, στην δική της επιμονή οφείλουμε την υπόσχεση από το υπουργείο ότι η εξεταστική δεν θα χαθεί.

9 Σεπτεμβρίου 2010, 11:21:18
Απάντηση #124
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Νομίζω ότι η απάντηση γιατί η Πηγή δεν είναι αποδεκτή βρίσκεται στην "υπογραφή" μου κάτω από κάθε μήνυμα μου.
Αν δείτε και ποιος φωνάζει έχετε την απάντηση στα ερωτήματα σας.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Σεπτεμβρίου 2010, 16:24:21
Απάντηση #125
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Θα θυμίσω μια αγαπημένη φράση του "επίτιμου".
"Όταν στο βάλτο τσακώνονται τα βουβάλια τα βατράχια να κάνουνε στην άκρη"
Ο μέγας βούβαλος σιγά μη σκοτιζόταν για τους ειδ\νους.
Μια γωνίτσα εξουσίας του έχει απομείνει και την υπερασπίζεται με κάθε- συνήθως ανέντιμο- τρόπο.
Μη με ρωτήσετε ποιος είναι ο επίτιμος!!!!!

Παρεμπιπτόντως στην πρόταση της ΕΛΕΓΕΙΑΣ  υπάρχει εξεταστής που παρότι έχει τον τίτλο δεν έχει εξασκήσει ποτέ την   ΓΙ?
Εύκολο είναι ...
Αλήθεια έχετε εξεταστεί από τον "επίτιμο"?
Πολλά γέλια!!!!
Βέβαια μετά τον "επίτιμο" είχε έρθει ο "καθηγητής" και τα γέλια έγιναν κλάματα...
Κλάματα κυριολεκτικά. Απλούστατα γιατί ο "καθηγητής" το μόνο που στο μυαλό του ήταν να μας αποδείξει πόσο μικροσκοπικά σκουληκάκια είμαστε
και πόσο σπουδαίος ο ίδιος!

Ιστορικά οι εξετάσεις των ειδ\νων ΓΙ (και όχι μόνο) χρησιμοποιήθηκαν για οποιοδήποτε άλλο λόγο εκτός από το να πιστοποιήσουν την επάρκεια των εξεταζόμενων.
Βέβαια για ποια επάρκεια να μιλήσουμε με αυτά τα εκπαιδευτικά χάλια...

9 Σεπτεμβρίου 2010, 19:24:59
Απάντηση #126
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ups 617? Χελιδόνα!! Εκανα εκει 3 μήνες το 2000, αποσπαση απο το 618 Πλατη "πινέζα".

Ναι ρε φίλε, εγώ πήγα εκεί 20 Σεπ. 2000 και έμεινα 9 1/2 μήνες. Σήμερα απ΄ό,τι μαθαίνω, το έχουν κλείσει...


Τρελό.... εγώ έφυγα Σεπτέμβρη 2000.
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

9 Σεπτεμβρίου 2010, 19:36:09
Απάντηση #127
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ίσως κάποιοι στο χώρο να έχουν νοοτροπία τσιφλικά για την ειδικότητα και τη θεωρούν πνευματικό τους παιδί...φυσικά με το αζημίωτο ή μάλλον με το πολύ αζημίωτο.

Την κα Περδικάκη δεν τη γνωρίζω προσωπικά έχω παραστεί όμως σε κάποια από τα συμπόσια Γενικής Ιατρικής που διοργανώνει και ομολογώ πως είναι από τα πιο άρτια επιστημονικώς δομημένα...Από την άλλη με ανησυχεί το πόσο τακτικά και ανεξέλεγκτα ξεφυτρώνουν ανα τη Ελλάδα συνέδρια ή σεμινάρια περιφερειακών τμημάτων ή άλλων επιστημονικών εταιρειών,πολλές φορές με υψηλό κόστος συμετοχής...δε λέω ότι είναι κακό-ίσα ίσα-αλλά επιτρέψτε μου να αμφισβητώ πως διοργανώνονται για καθαρά.... επιστημονικούς λόγους.

Επίσης μου κάνει εντύπωση που στο επίσημο site της ΕΛΕΓΕΙΑ,όσο και αν έψαξα δε βρηκα το συμπόσιο που διοργανώνει η κα Περδικάκη στο Λουτρακι το Σεπτέμβρη ενώ είναι ανηρτημένα όλα τα υπόλοιπα συνεδρια των περιφερειακών τμημάτων.Ζητώ συγγνώμη αν μου ξέφυγε αλλα αν ισχύει αυτο που λέω μπορει να μα ς το εξηγήσει κάποιοσ?

Δεν στρέφομαι ενάντια σε κανένα ...παραθέτω απλά κάποιες σκέψεις-διαπιστώσεις και απλά ήθελα να το συζητήσουμε και θα ήθελα τη γνώμη σας.



Δυστοιχώς η "ιστορία" της Γενικής Ιατρικής και της "ελεγείας" ειναι τόσο πικρή και με τοσα πολλα πισόπλατα μαχαιρώματα και σχίσματα που κανένας δεν θέλει να τα αναφέρει ξεκάθαρα σε ένα δημόσιο χώρο σαν αυτό και όλοι μιλούν με υπονοούμενα όπως θα καταλάβεις. Εγώ έκανα 4 χρόνια να μάθω κάποια απο τα τεκτενόμενα και το γιατί ο τέδε και η τάδε και ο δείνα δεν είναι καλοδεχούμενοι στα ελεγειακά δρόμενα. Το
σλόγκαν είναι πάντως διαχρονικό " ...είναι πολλά τα λεφτά Άρη..."  ( Απο την ταινία του 1964 «Λόλα» του Ντίνου Δημόπουλου. Ο Σπύρος Καλογήρου απειλεί με μαχαίρι τον μεγάλο Νίκο Κούρκουλο. «Γιατί θες να με φας;», ρωτάει ο Κούρκουλος. «Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη», απαντάει ο Καλογήρου.)

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

9 Σεπτεμβρίου 2010, 21:45:28
Απάντηση #128
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

9 Σεπτεμβρίου 2010, 22:25:57
Απάντηση #129
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.......
Ο θεσμός των εξετάσεων είναι μια μεγάλη συζήτηση....
Προσωπικά το βλέπω σαν ένα σκαλοπάτι. Είναι εμπόδιο αλλά και ταυτόχρονα κάτι που σε πάει παραπάνω.
Εξετάσεις που δεν αποτελούν "εμπόδιο" αυτοαναιρούνται. Εξετάσεις που δεν σε μαθαίνουν κάτι καινούργιο δεν έχουν λόγο να υπάρχουν.
Δεν νομίζω ότι η υπάρχουσα εξεταστική πρακτική είναι κακή. Θα μπορούσε σίγουρα να είναι και καλύτερη.
Προσωπικά, αισθάνομαι ότι οι εξετάσεις πάνε λίγο χαμένες όταν ο ειδικευόμενος φτάνει να τελειώνει την ειδικότητα χωρίς να έχει καταλάβει τι είναι η γενική ιατρική. Όλοι οι εξεταστές που γνωρίζω παθολογίζουν. Παρά την μεγάλη βελτίωση τα τελευταία χρόνια πιστεύω ότι ακόμη δεν μπορούμε να μιλήσουμε για γενική ιατρική. Και πιστεύω ότι εάν τολμούσαν να κάνουν εξετάσεις γενικής ιατρικής τότε πολλοί θα μιλάνε για ελιτισμό ή για "σκουλίκια". Το είδα όταν εξεταστές πλην του καθηγητή στα προφορικά μπήκαν σε χωράφια εκτός "παθολογίας".

Αλήθεια τι νόημα έχουν οι εξετάσεις εάν δεν συνεχίσεις να διαβάζεις;
Αλήθεια, θα θέλαμε εξετάσεις που απαιτούν κριτικό πνεύμα-τεκμηριωμένη απάντηση και που ξεφεύγουν της παπαγαλίας; Πως θα αντιδρούσαν οι εξεταζόμενοι ας πούμε μια ερώτηση της μορφής "τι σημαίνει η x γλυκοζυλιωμένη για τον οργανισμό του ασθενή;" ή μια ερώτηση: "Σε καλούν στο τηλέφωνο και ο ασθενής έχει δύσπνοια, πως μπορείς με δυο-τρεις ερωτήσεις να το επιβεβαιώσεις;" ή πως διαχειρίζεσαι τον ασθενή με νέα διάγνωση καρκίνου ή υπέρτασης που κάνει άρνηση και αρνείται είτε διαγνωστική-θεραπευτική παρέμβαση είτε και τη διάγνωση σας; Πως αντιμετωπίζεις την ηλικιωμένη κατάκοιτη που κάνει συνεχώς ουρολοιμώξεις; Τι απαντάς στη μάνα που έχει φέρει 6 φορές τον τελευταίο χρόνο την κόρη της με ουρολοίμωξη στη ερώτηση "τι το προκαλεί;" Και θα σας βρω 100 ακόμη πιο πρακτικές καθημερινές ερωτήσεις..... Και ξέρετε ότι η ιατρική δεν είναι μια σούμα εξετάσεις και φάρμακα.
Κάποια στιγμή υπήρχε η ιδέα να χρησιμοποιηθούν και ζωντανά σενάρια με "ηθοποιία" για να εξετάζεται ο ειδικευόμενος. Εκεί να δείτε τι θα γινόταν....

Η εμπειρία μου είναι ότι οι εξετάσεις που βελτιώνουν την ποιότητα αναδεικνύουν και το αταίριαστο. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα δίναν πολλές φορές για να περάσουν με τέτοιες εξετάσεις και δεν είμαι σίγουρος ότι θα πρέπει να περιοριστώ ότι είναι πρόβλημα της ειδικότητας μου. Έχω δει και τις εξετάσεις της παθολογίας-παιδιατρικής από συγγενικά πρόσωπα και φίλους και μπορώ να σας πω ότι της γενικής ιατρικής είναι σε πολύ καλό επίπεδο συγκριτικά.

Τελικά ποιο το αποτέλεσμα;
Οι εξετάσεις είναι είτε μέσο ελέγχου και εκβιασμού είτε μέσο δημαγωγίας εάν δεν περνάει το 99% των εξεταζόμενων....
Απογοήτευση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Σεπτεμβρίου 2010, 22:38:12
Απάντηση #130
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ έκανα 4 χρόνια να μάθω κάποια απο τα τεκτενόμενα και το γιατί ο τέδε και η τάδε και ο δείνα δεν είναι καλοδεχούμενοι στα ελεγειακά δρόμενα.



καταλαβα...
σε 4 χρονια θα μαθω δηλαδη...

10 Σεπτεμβρίου 2010, 13:44:50
Απάντηση #131
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Από την ιστοσελίδα της ΕΛΕΓΕΙΑ:

Μήνυμα Προέδρου

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Ζήσατε την ταλαιπωρία της αναβολής των εξετάσεών σας. Ζήσαμε την απογοήτευση, την αδιαφάνεια, την αναξιοκρατία αλλά και τον ωμό εκβιασμό προκειμένου να αποδεχθούμε απαράδεκτες παρεμβάσεις από την εξουσία.

Ζήσαμε ακόμη και την αχαριστία – ευτυχώς λίγων από εσάς- και, τέλος, την αχαρακτήριστη λιβελλογραφία της ΟΕΝΓΕ δια στόματος του ανεκδιήγητου «συνδικαλιστή» Βαρνάβα, που δεν έχασε την ευκαιρία να συκοφαντήσει αναίσχυντα τον αγώνα μας. Επ’ αυτού, έχω να πω ότι, ας μην ανησυχεί, σε απόλυτη ταύτιση με τους ομοίους του, γρήγορα θα μεταφέρει  τις δραστηριότητές του στον χώρο της πολιτικής, χρησιμοποιώντας την πεπατημένη της χρησιμοποίησης του συνδικάτου ως εφαλτηρίου για το Κοινοβούλιο. Δεν υπάρχει ανησυχία, τέτοιοι που είμαστε, τέτοιοι μας αρμόζουν. Κατά τα άλλα, δεν προτίθεμαι να του διδάξω ούτε συνδικαλιστική ηθική ούτε καν τρόπους απλής αναζήτησης της αλήθειας. Απλά απαξιώ απαντήσεως.

Ωστόσο, αισθάνομαι την ανάγκη να πω ότι οι φερόμενοι κατά καιρούς ως «ηγέτες» του νοσοκομειακού ιατρικού κινήματος,  Λαοπόδης, Τσούκαλος, Βαρνάβας, έχουν δείξει –κι όποιος πραγματικά θέλει, το βλέπει- χρόνια τώρα τις διαθέσεις τους απέναντι στους εργαζόμενους στα Κέντρα Υγείας και ιδιαίτερα τους Γενικούς γιατρούς. Τους θέλουν μόνο νεροκουβαλητές, χωρίς ποτέ να τους δώσουν την δυνατότητα έκφρασης και συμμετοχής στη διαδικασία λήψης αποφάσεων και ουδέποτε τους ανέχθηκαν ως ίσους συναδέλφους. Χρεία μαρτύρων δεν έχω, πρόσφατα μόλις η ίδια ιστοσελίδα φιλοξένησε κείμενο στελέχους του ΔΣ της ΟΕΝΓΕ που απερίφραστα πρότεινε να μετακινούνται γιατροί από τα Κέντρα Υγείας για κάλυψη των κενών στις εφημερίες των επαρχιακών νοσοκομείων. Αλλωστε, όταν υπάρχουν σοβαρότατα προβλήματα και παράνομες εντολές πολλών διοικητών νοσοκομείων, μόνο η ΕΝΩΣΗ και η ΕΛΕΓΕΙΑ υποστηρίζουν τους καταπιεζόμενους συναδέλφους. Η ΟΕΝΓΕ και οι λαλίστατοι ηγέτες της σιωπούν. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Οι φορείς μας έχουν από πολλά χρόνια σταθερή θέση : Οπως συμβαίνει σε όλες τις χώρες που διαθέτουν σύστημα υγείας, η ΠΦΥ πρέπει να λειτουργεί διοικητικά και οικονομικά ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ, έχοντας μόνο επιστημονική διασύνδεση με την Δευτεροβάθμια περίθαλψη. Αυτό, επειδή βέβαια συνεπάγεται και αντίστοιχες συνδικαλιστικές δομές, ουδέποτε έγινε ανεκτό από την ΟΕΝΓΕ. Ολη η ιστορία επικεντρώνεται σ’ αυτήν την απλή αλήθεια και οι όποιες δημαγωγικές κραυγές, μοναδικό σκοπό έχουν την αποδυνάμωση των φορέων μας. Δεν θα τους περάσει.

Αναφορικά με το τί μέλλει γενέσθαι με τις εξετάσεις, βρέθηκα να εκβιάζομαι από την μέχρι χθες πολιτική ηγεσία του ΥΥ και ΚΑ που δήλωσε απερίφραστα το εξής: «Θα δεχθώ τις προτάσεις της ΕΛΕΓΕΙΑ, εφόσον δεν θα περιέχουν τον Μερκούρη». Το έργο το έχουμε ξαναδεί με άλλους ηθοποιούς στην προηγούμενη κυβέρνηση. Η αντίδρασή μας ήταν άμεση : Συγκλήθηκε ΔΣ την ίδια μέρα με ηλεκτρονική πλατφόρμα και, μολονότι οι συνάδελφοι είχαν διαφορετικές γνώμες, δέχθηκαν τελικά να αποδεχθούν την πρότασή μου και να την καταθέσουμε την ίδια στιγμή. Μπορείτε να την δείτε παρακάτω στην ιστοσελίδα μας. Δεν γνωρίζω πότε και τί θα πράξει  το ΚΕΣΥ και το Υπουργείο, γνωρίζω μόνο ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική τους και δηλώνω σε κάθε κατεύθυνση ότι στις ευνομούμενες χώρες η διαδικασία των εξετάσεων και η απονομή τίτλου ειδικότητος γίνεται μόνον από τις Εταιρείες/Ενώσεις της κάθε ειδικότητος, χωρίς να παρεμβαίνει κανείς στο έργο τους αυτό. Βέβαια, σε μια χώρα όπου νομοθετείται, παρά τις αυστηρές Ευρωπαϊκές οδηγίες, η ουσιαστική απονομή της ειδικότητός μας σε πλήρως ανεκπαίδευτους, τί να περιμένει κανείς... Αυτό δεν σημαίνει ότι το άρθρο αυτό του τελευταίου νόμου θα εφαρμοσθεί, τον δρόμο για τα Ευρωπαϊκά δικαστήρια τον ξέρουμε καλά. Ωστόσο, ίσως γι’ αυτό ακριβώς δεν είναι επιθυμητή η παρουσία μου στην Εξεταστική Επιτροπή και, παρεμπιπτόντως, δεν άκουσα τίποτε γι’ αυτά τα καμώματα ούτε από τον λαλίστατο Βαρνάβα, ούτε και από άλλον κανένα της ΟΕΝΓΕ.

Επ’ αυτού θυμηθείτε το μύθο της συνεργασίας του ανθρώπου με το άλογο, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον λύκο ...

Μποδοσάκης – Πρόδρομος Μερκούρης

Πρόεδρος ΕΛΕΓΕΙΑ

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Πρόταση προς ΚΕΣΥ για Εξεταστική Επιτροπή Γενικής Ιατρικής

Θεσσαλονίκη, 7 Σεπτεμβρίου 2010

Αρ. Πρωτ.: 2002/10

Προς την ΕΕ του ΚΕΣΥ

Κύριε Πρόεδρε,

Το ΔΣ της ΕΛΕΓΕΙΑ, ασχολήθηκε αποκλειστικά με τα τεκταινόμενα της Εξεταστικής Επιτροπής. Καταδικάσθηκαν από όλους οι ενέργειες του Υπουργείου Υγείας και η αδράνεια που οδήγησε στα γνωστά αποτελέσματα.

Ο Πρόεδρος ζήτησε να του επιτραπεί να παραιτηθεί από την επιτροπή και πρότεινε να αποσταλεί στο ΚΕΣΥ νέα πρόταση, προκειμένου να λυθεί το θέμα και να λήξει η ταλαιπωρία των συναδέλφων. Ταυτόχρονα, ζητήθηκε να παρέμβει το Υπουργείο, προκειμένου να γίνει συνάντηση με το ΚΕΣΥ και τους φορείς μας για να τεθούν οι βάσεις και τα κριτήρια, έτσι ώστε να υπάρχει αξιοκρατία και διαφάνεια στην επιλογή των μελών των Εξεταστικών Επιτροπών, πράγμα που θα κοινοποιηθεί και στις άλλες Ιατρικές Εταιρείες.

Η νέα πρόταση που αποφασίσθηκε έχει ως εξής :

1. Καθ. Χρ. Λιονής, με αναπληρωτή τον Καθ. Δ. Κούβελα

2. Αθ. Συμεωνίδης – Δντής ΕΣΥ ΚΥ Θέρμης, με αναπληρωτή τον Γ. Σπαθαράκη - Δντής ΕΣΥ ΚΥ Ιτέας

3. Σ. Αργυριάδου - Δντρια ΕΣΥ ΚΥ Χρυσούπολης, με αναπληρωτή τον Π. Λυκουσά - Δντής ΕΣΥ ΚΥ Γυθείου

Για το Δ.Σ.

Μποδοσάκης - Πρόδρομος Μερκούρης - Πρόεδρος ΕΛΕΓΕΙΑ
Αντώνιος Μπατίκας - Γενικός Γραμματέας ΕΛΕΓΕΙΑ


 

 




10 Σεπτεμβρίου 2010, 15:54:19
Απάντηση #132
Αποσυνδεδεμένος

Doc-Paul


Η εξετάσεις θα γίνουν στις 27 και 28 Σεπτεμβρη με την ακόλουθη επιτροπή :
Λιονής, Συμεωνίδης, Αργυριάδου.

10 Σεπτεμβρίου 2010, 23:39:59
Απάντηση #133
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
ειστε τελικα τυχεροι...χαλαλι η ταλαιπωρία...ειναι και οι 3 διαμάντια!
+

12 Σεπτεμβρίου 2010, 14:21:11
Απάντηση #134
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Να προτείνω και εγώ με τη σειρά μου,

μαζί με τις ευχές μου για καλή επιτυχία σε όλους τους εξεταζόμενους, ενα ακόμη χρήσιμο βιβλίο για μετά τις εξετάσεις του

Οκτάβιο Πας : "Καθένας έχει τον Παράδεισο που του αξίζει ".

Υ.Γ. Κάθε συνειρμός αποδεκτός
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
64560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2012, 10:22:49
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
65203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαρτίου 2019, 22:28:11
από iceman
2 Απαντήσεις
51349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαρτίου 2022, 13:22:53
από panfam
2 Απαντήσεις
42359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουλίου 2021, 23:43:30
από Δ. Κουναλάκης
3 Απαντήσεις
37844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2021, 16:50:00
από Aleeex