Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:17:08

Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία απόκτησης εμβολίων τυφοειδούς, κίτρινου πυρετού, λύσσας, χολέρας.  (Αναγνώστηκε 7642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Δεκεμβρίου 2014, 17:35:27
Αναγνώστηκε 7642 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τα παραπάνω εμβόλια δεν κυκλοφορούν όπως τα υπόλοιπα εμβόλια στα Ελληνικά φαρμακεία.

Ποιά είναι η διαδικασία για να τα προμηθευτούμε;
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιανουαρίου 2015, 13:41:05 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Δεκεμβρίου 2014, 18:50:45
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Τα εμβόλια αυτά γίνονται από τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Δημόσιας Υγείας των Περιφερειακών Ενοτήτων (πρώην νομαρχίες).
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

24 Δεκεμβρίου 2014, 19:47:50
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Νομίζω και στις υπηρεσίες επισκεπτών υγείας των νοσοκομείων. Στην περιοχή μου (ίσως λόγω αρκετών ναυτικών) τα έχουν και στο νοσοκομείο, τουλάχιστον κίτρινο πυρετό και χολέρα. Αν και σε μια τελευταία συνομιλία με επισκέπτρια υγείας μου είπε ότι είναι σε έλλειψη και τους παραπέμπουν στην Αθήνα στη Διεύθυνση Υγείας (που αναφέρει ο Άρης) στη λεωφόρο Αλεξάνδρας δίπλα στη σχολή δημόσιας υγείας.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Δεκεμβρίου 2014, 20:00:17 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

24 Δεκεμβρίου 2014, 22:21:53
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Λοιπόν τα συγκεκριμένα εμβόλια διατίθενται από τις Διευθύνσεις Δημόσιας Υγείας και είναι επι πληρωμή.
Στην περιοχή μου ο υποψήφιος ταξιδιώτης βάζει τα χρήματα σε ένα λογαριασμό τραπέζης του Pasteur και του κάνουν τα εμβόλια.
Θα κοιτάξω να βρω και την συγκεκριμένη απόφαση του ΥΥΚΑ
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Ιανουαρίου 2015, 13:46:58
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επικοινώνησα σήμερα με το Νομίατρο Καβάλας κ. Χρήστο Παπαδόπουλο που εδρεύει στην Διεύθυνση Υγείας στην Αντιπεριφέρεια Καβάλας.

Μου είπε ότι όποιος υποψήφιος ταξιδιώτης ενδιαφέρεται μπορεί να τον επισκέπτεται στο Γραφείο του Νομιάτρου και αν μετά από την λήψη ιστορικού κριθεί ότι ο υποψήφιος ταξιδιώτης χρήζει κάποιων από τα παραπάνω εμβόλια, πηγαίνει σε μια τράπεζα, πληρώνει σε λογαριασμό του ινστιτούτου Pasteur το κόστος του/των εμβολίων και μετά ξαναπηγαίνει στο γραφείο του Νομίατρου και γίνονται στον υποψήφιο ταξιδιώτη τα εμβόλια τα οποία υπάρχουν ήδη στο γραφείο του Νομιάτρου.

Υποθέτω πάντως ότι η διαδικασία μπορεί να διαφέρει κάπως από νομό σε νομό.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Ιανουαρίου 2015, 14:51:31
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Λίγο άσχετο Αργύρη αλλά επειδή ανέφερες τον όρο "Νομίατρος". Είναι ιδιώτης που πληρώνεται επιπλέον γι' αυτά τα καθήκοντα ή αποκλειστικής απασχόλησης; Πώς γίνεται άραγε η προκήρυξη και κάλυψη της θέσης;
Στην περιοχή μου, ελλείψει Νομιάτρου, η θέση στη διεύθυνση υγείας καλύπτεται από γενικούς γιατρούς του ΚΥ.

7 Ιανουαρίου 2015, 15:56:04
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λίγο άσχετο Αργύρη αλλά επειδή ανέφερες τον όρο "Νομίατρος". Είναι ιδιώτης που πληρώνεται επιπλέον γι' αυτά τα καθήκοντα ή αποκλειστικής απασχόλησης; Πώς γίνεται άραγε η προκήρυξη και κάλυψη της θέσης;
Στην περιοχή μου, ελλείψει Νομιάτρου, η θέση στη διεύθυνση υγείας καλύπτεται από γενικούς γιατρούς του ΚΥ.

Όχι Διαμαντή δεν δουλεύει ιδιωτικά. Είναι Ιατρός που εργάζεται αποκλειστικά ως υπάλληλος στην οικεία μας Νομαρχία (αντινομαρχία πλέον) εδώ και 5-6  χρόνια.
Δεν γνωρίζω πως γίνεται η προκήρυξη τέτοιων θέσεων.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Αυγούστου 2009, 19:49:00
από Argirios Argiriou
29 Απαντήσεις
33671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Δεκεμβρίου 2011, 22:14:56
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Δεκεμβρίου 2012, 19:00:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουνίου 2013, 10:32:14
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
7568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουνίου 2023, 06:58:59
από Argirios Argiriou