Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:33:32

Αποστολέας Θέμα: Αντιψυχωσικά σε μη ψυχωτικούς ασθενείς;  (Αναγνώστηκε 47929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Ιανουαρίου 2015, 00:32:33
Αναγνώστηκε 47929 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στην Σουηδία απαγορεύαν και απαγορεύουν σχεδόν δια ροπάλου την χρήση αντιψυχωσικών φαρμάκων σε ασθενείς που δεν είχαν ποτέ ψύχωση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Όταν ήρθα όμως στην Ελλάδα είδα πολλούς ασθενείς με απλές καταθλίψεις να λαμβάνουν αγωγή με αντιψυχωσικά (κατά προτίμηση της τελευταίας γενιάς που είναι και πανάκριβα) με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό σε παρενέργειες για τους ασθενείς αλλά και σε οικονομικό κόστος για την κοινωνία.

Από ότι φαίνεται όμως από τον σχολιασμό ενός σχετικού επιστημονικού άρθρου του BMJ από το Journal Watch, σχολιασμό τον οποίο παραθέτω παρακάτω, ανάλογες καταστάσεις παρατηρούνται και στην Αγγλία.
Να υποθέσω ότι οι Φαρμακευτικοί αντιπρόσωποι κάνουν καλά την δουλειά τους;


December 31, 2014

Large Proportions of Patients Who Are Prescribed Antipsychotics in the U.K. Do Not Have Severe Mental Illnesses
Paul S. Mueller, MD, MPH, FACP reviewing Marston L et al. BMJ Open 2014 Dec 18.

Instead, antipsychotics were prescribed for conditions such as anxiety, sleep disorders, and dementia.

Antipsychotic drugs are used to treat patients with severe mental illnesses, such as schizophrenia, other psychoses, and bipolar affective disorder. However, evidence suggests that these drugs are prescribed frequently for patients with anxiety, dementia, and sleep disorders. In this study, U.K. investigators used a primary care database to determine the indications for which antipsychotics were prescribed in 48,000 patients.

Fourteen thousand patients were prescribed first-generation antipsychotics (haloperidol, chlorpromazine, trifluoperazine), 28,000 were prescribed second-generation antipsychotics (olanzapine, quetiapine, risperidone), and 6,000 received prescriptions for both classes of drugs. Antipsychotic prescribing rates were higher in women than in men, in older adults (age, 80 vs. 40–49), and in people from the most-deprived versus the least-deprived areas. Of patients who were prescribed first-generation antipsychotics, only about 30% had severe mental illnesses; of those who were prescribed second-generation antipsychotics, 36% to 62% had severe mental illnesses. Common indications for antipsychotic prescribing in patients without severe mental illnesses were anxiety, depression, dementia, sleep disorders, and personality disorders; in these patients, antipsychotics generally were prescribed at lower doses and for shorter durations.

Comment

In this study, large proportions of U.K. primary care patients who were prescribed antipsychotic drugs did not have schizophrenia, other psychoses, or bipolar affective disorder — the usual indications for these drugs. Instead, these drugs were prescribed for nonpsychotic and nonbipolar illnesses such as anxiety, dementia, and sleep disorders, albeit at lower doses and for shorter durations. Although “off-label” use of antipsychotics can relieve symptoms in carefully selected patients, clinicians should be aware of the adverse effects of these drugs, including elevated risk for stroke and higher mortality in patients with dementia (NEJM JW Gen Med Sep 11 2008; NEJM JW Gen Med Oct 11 2007).

Citation(s):

    Marston L et al. Prescribing of antipsychotics in UK primary care: A cohort study. BMJ Open 2014 Dec 18; 4:e006135. (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

- See more at: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιανουαρίου 2015, 13:01:00 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Ιανουαρίου 2015, 13:00:14
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μια πολύ μεγάλη συζήτηση και με σημαντικές προεκτάσεις.....
Εκτός από τα ψυχωσικά συμπτώματα συχνή είναι η χρήση τους και για καταστολή. Τα αντι-ψυχωσικά συχνά έχουν περίεργες προεκτάσεις στην συμπεριφορά του ατόμου.
Η πρώτη μεγάλη συζήτηση που ακόμη συνεχίζει είναι: Που τελειώνει ο παλιοχαρακτήρας και που αρχίζει ο ψυχωσικός; Καλό το DSM IV αλλά ο δρόμος δεν είναι τόσο τετραγωνισμένος.
Ένα άλλο παράδειγμα είναι η επίδραση ψυχοδραστικών ουσιών στο ΚΝΣ: Αυτός που πίνει αλκοόλ, είναι εύθυμος, ομιλιτικός και τελικά νυστάζει και κοιμάται. Αυτός που εμφανίζει διέγερση και συνεχίζει να πίνει, γνωρίζετε τι εμφανίζει εάν πάρει αλοπεριδόλη;
Προσωπικά όταν σε άνοια ένας ηλικιωμένος αρχίζει να έχει παραισθήσεις, προς πείσμα των ψυχιατρων η αλοπεριδόλη έχει το καλύτερο αποτέλεσμα (εμπειρικά και βιβλιογραφικά).
Αντιψυχωσικά σε νέους ανθρώπους χωρις ψυχωσικά συμπτώματα μόνο καταστολή εις όφελος για το περιβάλλον επιδιώκουν.
Και το κερασάκι: Έχετε δοκιμάσει να δείτε το DSM IV τι δίνει για γνωστούς πολιτικούς (νυν και ιστορικά πρόσωπα);
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Ιανουαρίου 2015, 22:33:21
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

papadnefeli


Έχω δει πολλούς ασθενείς με άνοια να λαμβάνουν αντιψυχωσικά (κυριως κουετιαπινη) απο τον νευρολόγο τους.
Επίσης πολλούς ηλικιωμένους που λαμβάνουν το ίδιο φάρμακο για διέγερση,ανησυχία,εντονο άγχος,πάλι από νευρολόγο.
Κι εγώ αναγκάζομαι να βάλω διαγνωση ψυχωση για να δικαιολογήσω το φάρμακο.
Πρόσφατα με προβλημάτισε κι ένα γεγονός σε μια ασθενή 55 ετων που από 7ετίας περίπου έπαιρνε Risperidone και Escitalopram αρχικά σε μεγαλύτερες δόσεις αλλά τελευταία είχε φτάσει να παίρνει (τα είχε μειώσει μόνη της) μόνο 1 mg Risperidone και 5 mg Escitalopram καθημερινα.Δεν είχε ξαναπάει στο γιατρό της από τότε.Τα συμπτώματα που μου περιέγραφε για εκείνη την περίοδο δεν ήταν ψυχωσικά αλλά επειδή δεν την ήξερα τότε επέμενα να επισκεφτεί τον ίδιο γιατρό ή άλλον ειδικό ψυχίατρο και να δει τι θα κάνει με την αγωγή της γιατί πίστευα ότι ίσως έπαιρνε άδικα τα αντιψυχωσικά.Τα τελευταία χρόνια που την ήξερα ήταν μια χαρούμενη ,ήρεμη γυναίκα.Όντως πήγε στον γιατρό της και της τα διέκοψε.Από τότε (6 μήνες περίπου) δεν μπορούμε να την συνεφέρουμε.Παίρνει μεγάλες δόσεις και πολλά φάρμακα συγχρόνως ,δεν μπορεί να κοιμηθεί ενώ παίρνει stilnox +ηρεμιστικά και ο γιατρός της αλλάζει συχνά την αγωγή.Κι αυτός κι εγώ έχουμε προβληματιστεί και η ασθενής μας κατηγορεί ότι υποτροπίασε ενώ ήταν καλά τόσα χρόνια.


« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιανουαρίου 2015, 22:54:35 από papadnefeli »

3 Ιανουαρίου 2015, 23:17:22
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω δει πολλούς ασθενείς με άνοια να λαμβάνουν αντιψυχωσικά (κυριως κουετιαπινη) απο τον νευρολόγο τους.
Επίσης πολλούς ηλικιωμένους που λαμβάνουν το ίδιο φάρμακο για διέγερση,ανησυχία,εντονο άγχος,πάλι από νευρολόγο.
Κι εγώ αναγκάζομαι να βάλω διαγνωση ψυχωση για να δικαιολογήσω το φάρμακο.
Πρόσφατα με προβλημάτισε κι ένα γεγονός σε μια ασθενή 55 ετων που από 7ετίας περίπου έπαιρνε Risperidone και Escitalopram αρχικά σε μεγαλύτερες δόσεις αλλά τελευταία είχε φτάσει να παίρνει (τα είχε μειώσει μόνη της) μόνο 1 mg Risperidone και 5 mg Escitalopram καθημερινα.Δεν είχε ξαναπάει στο γιατρό της από τότε.Τα συμπτώματα που μου περιέγραφε για εκείνη την περίοδο δεν ήταν ψυχωσικά αλλά επειδή δεν την ήξερα τότε επέμενα να επισκεφτεί τον ίδιο γιατρό ή άλλον ειδικό ψυχίατρο και να δει τι θα κάνει με την αγωγή της γιατί πίστευα ότι ίσως έπαιρνε άδικα τα αντιψυχωσικά.Τα τελευταία χρόνια που την ήξερα ήταν μια χαρούμενη ,ήρεμη γυναίκα.Όντως πήγε στον γιατρό της και της τα διέκοψε.Από τότε (6 μήνες περίπου) δεν μπορούμε να την συνεφέρουμε.Παίρνει μεγάλες δόσεις και πολλά φάρμακα συγχρόνως ,δεν μπορεί να κοιμηθεί ενώ παίρνει stilnox +ηρεμιστικά και ο γιατρός της αλλάζει συχνά την αγωγή.Κι αυτός κι εγώ έχουμε προβληματιστεί και η ασθενής μας κατηγορεί ότι υποτροπίασε ενώ ήταν καλά τόσα χρόνια.




Ο ασθενής δε θα έπρεπε για κανένα λόγο να παίρνει μόνος του τέτοιου είδους αγωγή, κάνοντας μάλιστα παρεμβάσεις, χωρίς παρακολούθηση από το θεράποντα ψυχίατρο. Βαρύνουσα ευθύνη έχει ο γιατρός που συνταγογραφεί, ο οποίος πρεπει να επιμένει στην παρακολούθηση από ειδικό ψυχίατρο, ακόμη και στις περιόδους που όλα είναι "καλά".
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Ιανουαρίου 2015, 00:02:34
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τότε (6 μήνες περίπου) δεν μπορούμε να την συνεφέρουμε.Παίρνει μεγάλες δόσεις και πολλά φάρμακα συγχρόνως ,δεν μπορεί να κοιμηθεί ενώ παίρνει stilnox +ηρεμιστικά και ο γιατρός της αλλάζει συχνά την αγωγή.Κι αυτός κι εγώ έχουμε προβληματιστεί και η ασθενής μας κατηγορεί ότι υποτροπίασε ενώ ήταν καλά τόσα χρόνια.
Έχω την αίσθηση ότι και οι SSRI θέλουν σταδιακή διακοπή. Αν και μια φίλη μου συνάδελφος θεωρεί τα 5mg "ομοιοπαθητική" δόση, η δική μου εμπειρία δεν συμφωνεί.
Από περιέργεια, εάν ξαναπάρει τα ίδια φάρμακα σε λίγο μεγαλύτερη δόση, φτιάχνει;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

4 Ιανουαρίου 2015, 00:29:40
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

papadnefeli





[/quote]

Ο ασθενής δε θα έπρεπε για κανένα λόγο να παίρνει μόνος του τέτοιου είδους αγωγή, κάνοντας μάλιστα παρεμβάσεις, χωρίς παρακολούθηση από το θεράποντα ψυχίατρο. Βαρύνουσα ευθύνη έχει ο γιατρός που συνταγογραφεί, ο οποίος πρεπει να επιμένει στην παρακολούθηση από ειδικό ψυχίατρο, ακόμη και στις περιόδους που όλα είναι "καλά".

[/quote]

Συμφωνώ γιαυτό κι επέμενα να πάει στον γιατρό της.'Οταν όμως ο ασθενής δεν συμμορφώνεται πρέπει  να μην συνταγογραφήσεις ώστε να τον εκβιάσεις και να πάει στον γιατρό του αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να διακόψει την αγωγή από μόνος του και να έχεις αποκλειστικά την ευθύνη της επιβάρυνσης της υγείας του.Η συγκεκριμένη ασθενής δεν πήρε από μόνη της τα φάρμακα εξαρχής.Πήγε σε ειδικό απλά όταν ένιωσε καλά δεν ξαναπήγε και συνέχισε να τα παίρνει μειώνοντας από μόνη της τις δόσεις.Τα τελευταία χρόνια που έρχεται σε μένα έπαιρνα την ευθύνη να της συνταγογραφώ την ίδια αγωγή και να της συστήνω σε κάθε συνταγογράφηση να επισκεφτεί ειδικό γιατί με προβλημάτιζε το αντιψυχωσικό.Ήταν προτιμότερο να μην της συνταγογραφούσα καθόλου;

4 Ιανουαρίου 2015, 00:32:23
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

papadnefeli


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τότε (6 μήνες περίπου) δεν μπορούμε να την συνεφέρουμε.Παίρνει μεγάλες δόσεις και πολλά φάρμακα συγχρόνως ,δεν μπορεί να κοιμηθεί ενώ παίρνει stilnox +ηρεμιστικά και ο γιατρός της αλλάζει συχνά την αγωγή.Κι αυτός κι εγώ έχουμε προβληματιστεί και η ασθενής μας κατηγορεί ότι υποτροπίασε ενώ ήταν καλά τόσα χρόνια.
Έχω την αίσθηση ότι και οι SSRI θέλουν σταδιακή διακοπή. Αν και μια φίλη μου συνάδελφος θεωρεί τα 5mg "ομοιοπαθητική" δόση, η δική μου εμπειρία δεν συμφωνεί.
Από περιέργεια, εάν ξαναπάρει τα ίδια φάρμακα σε λίγο μεγαλύτερη δόση, φτιάχνει;
Τα έκοψε σταδιακά.
Μετά πήρε τα ίδια σε μεγαλύτερες δόσεις χωρίς αποτέλεσμα και τώρα παιρνει stilnox,lexotanil 3,zyprexa 5,cipralex 20 και minitran 2-25 κι ακόμα δεν μπορεί να κοιμηθεί καλά και να ηρεμήσει.Συγνώμη για τα εμπορικά ονόματα.

4 Ιανουαρίου 2015, 10:14:09
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Sotiris Matsoukas


Τα αντιψυχωσικά μας εχουν λύσει τα χερια πολλές φορές. Έχουν ποικηλη χρήση καθώς ελέγχουμε άριστα το οργανικό ψυχοσύνδρομο και τις βαριες καταθλίψεις οι οποιες στην έναρξή της θεραπείας συνηθως χρειάζονται και αντιψυχωσικο. Αναρωτιεμαι τι κανουν στη Σουηδία???? Δεν είναι τυχαίο οτι ζητανε συνεχεια ψυχιατρους. Οσο για τους φαρμ. αντιπροσωπους σε οτι αφορα τα αντιψυχωσικα μονο γελια μπορει να φερει η ενημερωση τους και φυσικα δεν εχουν να προσφερουν τιποτα. Ασε που τα ''Νεοτερα'' αντιψυχωσικα με ελαχιστες εξαιρεσεις αποδεικνυωνται αερας κοπανιστος σε σχέση με τα παλαιοτερα.

4 Ιανουαρίου 2015, 10:30:16
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τότε (6 μήνες περίπου) δεν μπορούμε να την συνεφέρουμε.Παίρνει μεγάλες δόσεις και πολλά φάρμακα συγχρόνως ,δεν μπορεί να κοιμηθεί ενώ παίρνει stilnox +ηρεμιστικά και ο γιατρός της αλλάζει συχνά την αγωγή.Κι αυτός κι εγώ έχουμε προβληματιστεί και η ασθενής μας κατηγορεί ότι υποτροπίασε ενώ ήταν καλά τόσα χρόνια.
Έχω την αίσθηση ότι και οι SSRI θέλουν σταδιακή διακοπή. Αν και μια φίλη μου συνάδελφος θεωρεί τα 5mg "ομοιοπαθητική" δόση, η δική μου εμπειρία δεν συμφωνεί.
Από περιέργεια, εάν ξαναπάρει τα ίδια φάρμακα σε λίγο μεγαλύτερη δόση, φτιάχνει;
Τα έκοψε σταδιακά.
Μετά πήρε τα ίδια σε μεγαλύτερες δόσεις χωρίς αποτέλεσμα και τώρα παιρνει stilnox,lexotanil 3,zyprexa 5,cipralex 20 και minitran 2-25 κι ακόμα δεν μπορεί να κοιμηθεί καλά και να ηρεμήσει.Συγνώμη για τα εμπορικά ονόματα.

Δεν νομίζω ότι ήταν θέμα ρύθμισης που χάλασε με την διακοπή.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

4 Ιανουαρίου 2015, 11:46:09
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα αντιψυχωσικά μας εχουν λύσει τα χερια πολλές φορές. Έχουν ποικηλη χρήση καθώς ελέγχουμε άριστα το οργανικό ψυχοσύνδρομο και τις βαριες καταθλίψεις οι οποιες στην έναρξή της θεραπείας συνηθως χρειάζονται και αντιψυχωσικο. Αναρωτιεμαι τι κανουν στη Σουηδία???? Δεν είναι τυχαίο οτι ζητανε συνεχεια ψυχιατρους..

Συνάδελφε μίλησα για απλές καταθλίψεις. Δεν αναφέρθηκα, σε οργανικά ψυχοσύνδρομα ή βαριές καταθλίψεις με ψυχωτικά στοιχεία.
Ας μην τα μπερδεύουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιανουαρίου 2015, 12:00:02 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιανουαρίου 2015, 11:55:19
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τότε (6 μήνες περίπου) δεν μπορούμε να την συνεφέρουμε.Παίρνει μεγάλες δόσεις και πολλά φάρμακα συγχρόνως ,δεν μπορεί να κοιμηθεί ενώ παίρνει stilnox +ηρεμιστικά και ο γιατρός της αλλάζει συχνά την αγωγή.Κι αυτός κι εγώ έχουμε προβληματιστεί και η ασθενής μας κατηγορεί ότι υποτροπίασε ενώ ήταν καλά τόσα χρόνια.
Έχω την αίσθηση ότι και οι SSRI θέλουν σταδιακή διακοπή. Αν και μια φίλη μου συνάδελφος θεωρεί τα 5mg "ομοιοπαθητική" δόση, η δική μου εμπειρία δεν συμφωνεί.
Από περιέργεια, εάν ξαναπάρει τα ίδια φάρμακα σε λίγο μεγαλύτερη δόση, φτιάχνει;
Τα έκοψε σταδιακά.
Μετά πήρε τα ίδια σε μεγαλύτερες δόσεις χωρίς αποτέλεσμα και τώρα παιρνει stilnox,lexotanil 3,zyprexa 5,cipralex 20 και minitran 2-25 κι ακόμα δεν μπορεί να κοιμηθεί καλά και να ηρεμήσει.Συγνώμη για τα εμπορικά ονόματα.


Από τη μεχρι τώρα εμπειρία μου (χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός), οι ασθενείς με δυσθυμία/ήπια κατάθλιψη και σοβαρές διαταραχές ύπνου βοηθιούνται πολλές φορές από μια μικρή δόση μιρταζαπίνης και μόνον (π.χ. ένα τέταρτο Remeron 30 mg) λίγο πριν τη βραδινή κατάκλιση. Η μιρταζαπίνη έχει υπναγωγό δράση έως τα 15mg ενώ σταδιακά εκδηλώνει και την αντικαταθλιπτική της δράση, που είναι και η βασική.

Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Απριλίου 2015, 09:49:10
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
What does it mean to live in the age of Abilify?

STEVEN REIDBORD, MD | MEDS | MARCH 23, 2015


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Νοεμβρίου 2016, 22:12:38
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τελικά, από ότι φαίνεται, το πρόβλημα δεν είναι μόνο Ελληνικό:

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Νοεμβρίου 2016, 22:31:13
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τελικά, από ότι φαίνεται, το πρόβλημα δεν είναι μόνο Ελληνικό:


και ξαναρωτώ: Είναι πρόβλημα;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Νοεμβρίου 2016, 23:07:28
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


και ξαναρωτώ: Είναι πρόβλημα;

Δεν θα ήθελα π.χ. να είμαι στη θέση ασθενούς που έχει κατάθλιψη και του δίνουν αντιψυχωσικά χωρίς πρώτα να έχουν εξαντλήσει τις mainstream θεραπείες κατά της κατάθλιψης.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Νοεμβρίου 2016, 23:31:00 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαρτίου 2009, 18:51:33
από Αγωνιστική Παρέμβαση
0 Απαντήσεις
2069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαΐου 2010, 12:08:30
από Αγωνιστική Παρέμβαση
2 Απαντήσεις
7828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2013, 18:52:15
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
3719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Απριλίου 2013, 21:26:05
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
19 Απαντήσεις
83119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Σεπτεμβρίου 2018, 10:43:26
από Ορθοπαιδικός