Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:59:59

Αποστολέας Θέμα: Πόσο γρήγορα εξαφανίζονται τ περιοδικά από τ χώρο αναμονής τ ιδιωτικών Ιατρείων;  (Αναγνώστηκε 54099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Ιανουαρίου 2015, 21:32:41
Αναγνώστηκε 54099 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
05 Ιανουαρίου 2015
της Νίνας Κομνηνού.


Κι όμως κάποιοι επιστήμονες αναρωτήθηκαν για το είδος και την παλαιότητα των περιοδικών που υπάρχουν στις αίθουσες αναμονής των ιδιωτικών ιατρείων και μάλιστα δημοσίευσαν τα αποτελέσματά τους στην επιστημονική επιθεώρηση BMJ.
Ο επικεφαλής της έρευνας, ο καθηγητής Bruce Arroll μαζί με τους συνεργάτες του τοποθέτησαν 87 περιοδικά σε 3 ανάμικτες στοίβες παλιών και καινούργιων εκδόσεων στην αίθουσα αναμονής του προσωπικού του ιατρείου.
Από τα 82 περιοδικά, τα 47 ήταν νεότερα των 2 μηνών και τα υπόλοιπα ήταν 3-12 μηνών.
Το πείραμα διήρκεσε 31 ημέρες, και στο τέλος του μήνα, το 47% των περιοδικών (41 από τα 87) είχαν χαθεί από το ιατρείο, δηλαδή εξαφανιζόταν 1,32 περιοδικά κάθε μέρα.
Τα αποτελέσματα έδειξαν επίσης ότι τα νέα περιοδικά ήταν πιο πιθανό να εξαφανιστούν σε σύγκριση με τα πιο παλιά περιοδικά σε ποσοστό 59% έναντι 27%.
Μάλιστα, τα περιοδικά life style και κουτσομπολιού ήταν περισσότερο από 14 φορές πιο πιθανό να εξαφανιστούν από τα υπόλοιπα.

Αν μέσα σε ένα μήνα από το ιατρείο εξαφανίζονται 41 περιοδικά με μέση τιμή 4 ευρώ, τότε υπάρχει ένα επιπλέον κόστος λειτουργίας του ιατρείου περίπου 1.600 ευρώ το μήνα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το αρχικό άρθρο του BMJ:

Research Christmas 2014: On the Wards, in the Surgery

An exploration of the basis for patient complaints about the oldness of magazines in practice waiting rooms: cohort study

BMJ 2014; 349 doi: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (Published 11 December 2014) Cite this as: BMJ 2014;349:g7262

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Ιανουαρίου 2015, 21:36:32 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Ιανουαρίου 2015, 21:54:39
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Η συμπεριφορά των επισκεπτών με είχε εντυπωσιάσει αρχικά γιατί εγώ σαν επισκέπτης οποιουδήποτε χώρου δεν είχα διανοηθεί ότι μπορώ να πάρω ένα περιοδικό και να φύγω ή να σκίσω μια σελίδα του ή να πάρω μια καρέκλα και να αναλάβω την τακτοποίησή της στο χώρο γιατί από εκεί που ήμουν δεν έβλεπα την πόρτα του γιατρού για παράδειγμα... και άλλα συναφή...
Αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε ένα περιοδικό ολόκληρο στο ιατρείο. Από εκείνα που είχα, λείπουν μερικά και τα υπόλοιπα έχουν σκισμένες σελίδες, είναι πεταμένα όπου μπορεί να φανταστεί κανείς και κάποια φορά που τα τακτοποιούσα βρήκα και μια τσίχλα κολλημένη ανάμεσα στις σελίδες...

7 Ιανουαρίου 2015, 19:07:41
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
το προβλημα αντιμετωπιζεται ευκολα με 2 ασυρματες κάμερες μία στην αναμονή και μία στην έισοδο του ιατρείου.το κοστος ειναι ελάχιστο και ξέρεις πάντα ποιός μπαινει και πιοιός βγαίνει  στο χώρο σου.

7 Ιανουαρίου 2015, 21:07:20
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Από την αρχή του (δεύτερου) ιατρείου μου σκέφτηκα να μη βάλω περιοδικά (ούτε και τηλεόραση).
Αντ΄ αυτών έκανα μία βιβλιοθήκη με πάνω από 200 βιβλία που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα ενδιαφερόντων, χωρίς ταυτόχρονα να είναι πολύ εξειδικευμένα: Λογοτεχνία, ιστορία, θρησκεία, επιστήμες, τέχνες κ.λ.π. συμπεριλαμβανομένων και ορισμένων λευκωμάτων.
Η βιβλιοθήκη αυτή μάλιστα είναι και δανειστική. Καθένας μπορεί να δανειστεί ένα βιβλίο για λίγες μέρες υπογράφοντας ότι το χρεώνεται.
Μέχρι στιγμής η ανταπόκριση ήταν παραπάνω από θετική. Σε 4 χρόνια δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου να χαθεί κάποιο βιβλίο, αντίθετα είναι αρκετοί οι οποίοι ενδιαφέρονται να προσθέσουν βιβλία στη βιβλιοθήκη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Ιανουαρίου 2015, 10:28:22
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

DrGuni


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
το προβλημα αντιμετωπιζεται ευκολα με 2 ασυρματες κάμερες μία στην αναμονή και μία στην έισοδο του ιατρείου.το κοστος ειναι ελάχιστο και ξέρεις πάντα ποιός μπαινει και πιοιός βγαίνει  στο χώρο σου.

Συνάδελφε, έχεις  την καλοσύνη  να μου πεις  πόσο περίπου στοιχίζει  μια ασύρματη κάμερα   στην είσοδο?
Η συγνώμη δε  διορθώνει το παρελθόν, διευρύνει, όμως, το μέλλον...

9 Ιανουαρίου 2015, 16:46:38
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

nkf100


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
το προβλημα αντιμετωπιζεται ευκολα με 2 ασυρματες κάμερες μία στην αναμονή και μία στην έισοδο του ιατρείου.το κοστος ειναι ελάχιστο και ξέρεις πάντα ποιός μπαινει και πιοιός βγαίνει  στο χώρο σου.

Συνάδελφε, έχεις  την καλοσύνη  να μου πεις  πόσο περίπου στοιχίζει  μια ασύρματη κάμερα   στην είσοδο?

Με 80€ βρισκεις αρκετα καλες ασυρματες, αλλα για να εχεις καλο σημα μπορει να χρειαζεται static ip!
Αν καταγραφει η καμερα, απαγορευεται να στοχευει στο χωρο αναμονης, εκτος και αν εχεις παρει αδεια απο την Αρχη Προστασιας Προσωπικων Δεδομενων!

9 Ιανουαρίου 2015, 19:22:20
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν κατάλαβα καλά η κάμερα δεν θα καταγράφει αλλά θα είναι μπλόφα; Γιατί αν δεν στοχεύει στο χώρο αναμονής, που θα στοχεύει;
Νομίζω ότι η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων δεν δίνει άδεια σχεδόν πουθενά (εκτός από τράπεζες) κι όσες κάμερες υπάρχουν σχεδόν παντού, ακόμη κι αν υπάρχει σχετική προειδοποίησή για την ύπαρξή τους, είναι ουσιαστικά παράνομες.
Κάμερες στις αίθουσες αναμονής των νοσοκομείων επιτρέπονται; Γιατί στο δικό μας υπάρχει σχετική προειδοποίηση (δεν ξέρω αν υπάρχουν και κάμερες).

9 Ιανουαρίου 2015, 20:21:10
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν κατάλαβα καλά η κάμερα δεν θα καταγράφει αλλά θα είναι μπλόφα; Γιατί αν δεν στοχεύει στο χώρο αναμονής, που θα στοχεύει;
....
Κάμερες στις αίθουσες αναμονής των νοσοκομείων επιτρέπονται; Γιατί στο δικό μας υπάρχει σχετική προειδοποίηση (δεν ξέρω αν υπάρχουν και κάμερες).
   Μπορεί να μην καταγράφει αλλά να παρακολουθείς απλώς (real time) στην οθόνη σου το χώρο αναμονής. Η παρακολούθηση δεν χρειάζεται άδεια αλλά μόνο πληροφόρηση των "αντικειμένων παρακολούθησης". Η γνωστή πινακίδα (ο χώρος βιντεοσκοπείται κλπ).
    Εξάλλου η παρουσία της κάμερας (και ως μπλόφα) δρα αποτρεπτικά.

9 Ιανουαρίου 2015, 22:56:38
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
η κάμερα δεν καταγράφει απλώς παρακολουθεις real time.επισης η εξωτερική πόρτα πάντα κλειστή.κουδούνι βλέπεις και ανοίγεις.ξέρετε πόσα κάλαντα γλυτώνεις.....!

12 Φεβρουαρίου 2015, 19:04:43
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

gorbeast


Μια συναφής αναζήτηση στο Google, πχ. "περιοδικά χώρου αναμονής" αναδεικνύει εταιρίες που προσφέρουν έναντι μικρού μηνιαίου αντιτίμου (€12-20) και άνευ συμβολαίου, διανομή (και μηνιαία ανανέωση) αρκετών περιοδικών του περασμένου διμήνου. Πιστεύω είναι μια πολύ καλή λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Φεβρουαρίου 2015, 19:09:26 από gorbeast »

12 Φεβρουαρίου 2015, 21:24:23
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ενδεικτικά, η τιμή του πακέτου αγοράς εντός του μήνα κυκλοφορίας για τα περιοδικά που παραλαμβάνετε, κυμαίνεται από 80 έως 120 ευρώ. Διευκρινίζουμε ότι δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση για την παράδοση και τοποθέτηση των περιοδικών και των Stands προβολής.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Φεβρουαρίου 2015, 21:27:26 από iceman »
The winner takes it all........

13 Φεβρουαρίου 2015, 11:38:48
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Με τόσα λεφτά μπορώ να έχω και ένα Nova και να παίζει εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος προγράμματα συνεχώς που θα τους κρατούν και σε μεγαλύτερο ενδιαφέρον, καθώς και να παίζεις από το PC φιλμάκια με ιατρικό -ενημερωτικό ενδιαφέρον (να μην γκρινιάζουν κιόλας, άμα καθυστερούν), αλλά και να λειτουργούν και εκπαιδευτικά.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

13 Φεβρουαρίου 2015, 13:45:46
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με τόσα λεφτά μπορώ να έχω και ένα Nova και να παίζει εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος προγράμματα συνεχώς που θα τους κρατούν και σε μεγαλύτερο ενδιαφέρον, καθώς και να παίζεις από το PC φιλμάκια με ιατρικό -ενημερωτικό ενδιαφέρον (να μην γκρινιάζουν κιόλας, άμα καθυστερούν), αλλά και να λειτουργούν και εκπαιδευτικά.

... ή, εναλλακτικά, να αγοράζεις 5-6 πολύ καλής ποιότητας λευκώματα (ιστορικά, εθνολογικά, γεωγραφικά κ.λ.π.) που, όπως έχω διαπιστώσει, κινούν το ενδιαφέρον πολλών.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Φεβρουαρίου 2015, 18:57:27
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

gorbeast


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ενδεικτικά, η τιμή του πακέτου αγοράς εντός του μήνα κυκλοφορίας για τα περιοδικά που παραλαμβάνετε, κυμαίνεται από 80 έως 120 ευρώ. Διευκρινίζουμε ότι δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση για την παράδοση και τοποθέτηση των περιοδικών και των Stands προβολής.


Αυτές οι τιμές είναι για πακέτα εντός του μήνα κυκλοφορίας των περιοδικών. Εγώ αναφέρομαι, όπως προείπα, σε περιοδικά κυκλοφορίας εντός του περασμένου διμήνου από τον μήνα διανομής. Ρίξε μια ματιά εδω...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

14 Φεβρουαρίου 2015, 19:00:03
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με τόσα λεφτά μπορώ να έχω και ένα Nova και να παίζει εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος προγράμματα συνεχώς που θα τους κρατούν και σε μεγαλύτερο ενδιαφέρον, καθώς και να παίζεις από το PC φιλμάκια με ιατρικό -ενημερωτικό ενδιαφέρον (να μην γκρινιάζουν κιόλας, άμα καθυστερούν), αλλά και να λειτουργούν και εκπαιδευτικά.

Πραγματικά αυτό είναι κάτι το πολύ ενδιαφέρον που θα ήθελα..... βίντεο στα ελληνικα. Με ένα media player στην τηλεόραση, είναι εύκολο να παίζουν από ένα usb stick
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά: περιοδικά ιδιωτικά ιατρεία 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
19434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2012, 20:11:54
από kdiwavvou
0 Απαντήσεις
2427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Φεβρουαρίου 2016, 10:42:40
από Argirios Argiriou
15 Απαντήσεις
91252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαΐου 2021, 08:09:57
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
25586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαρτίου 2022, 23:56:21
από Όμηρος
7 Απαντήσεις
31864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2023, 16:13:37
από GirousisN