Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:52:56

Αποστολέας Θέμα: Πρόστιμα για συνταγογραφηση εκτός ειδικότητας  (Αναγνώστηκε 11583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Μαρτίου 2015, 18:06:45
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν υπάρχουν πρόστιμα και σε άλλες ειδικότητες. Υπάρχουν σχετικά παραδείγματα;
Π.χ. δεν υπάρχουν παθολόγοι που συνταγογραφούν ουρολογικά, νευρολογικά και πνευμονολογικά σκευάσματα; Διαφορετικά μιλάμε για στοχευμένη επίθεση εναντίον των γενικών ιατρών από συγκεκριμένα κέντρα. (Πρόσφατη η επίθεση από την πνευμονολογική εταιρεία)

Νομίζω ότι δεν είναι εκεί το θέμα, δηλαδή στη στόχευση των Γ.Ι. - άσχετα αν μερικοί (κακώς) το εκμεταλλεύονται προσωρινά.
Είναι γενικότερο και περιλαμβάνει τους πάντες.
Απλώς, η τακτική "διαίρει και βασίλευε" θέλει επιμέρους στόχους.
Καλά θα κάνουμε να διατηρούμε την ψυχραιμία μας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Μαρτίου 2015, 19:42:06
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συγγνώμη Βασίλη, αλλά μέχρι να δω ανάλογα άρθρα για παθολόγους που κατηγορήθηκαν ή τιμωρήθηκαν για συνταγογράφηση εκτός ειδικότητας θα θεωρώ ότι αποτελεί στοχευμένη και επιλεκτική επίθεση έναντι των γενικών γιατρών που "χαλάνε" την πιάτσα. Δεν είναι μακρινή η εποχή του ΙΚΑ όπου καρδιολογικά, πνευμονολογικά, οφθαλμολογικά, νευρολογικά κλπ γράφονταν από την κάθε ειδικότητα ξεχωριστά κι όλοι (πλην των ασφαλισμένων) ήταν ευχαριστημένοι! Τότε οι λιγοστοί γενικοί γιατροί δεν ήταν ιδιαίτερο πρόβλημα, άλλωστε υπήρχε ψωμί για όλους! Τώρα που η πίτα μικραίνει, ο κόσμος (λόγω οικονομικών συνθηκών) καταφεύγει όλο και περισσότερο στις δημόσιες δομές πρωτοβάθμιας περίθαλψης (όπου έχουν αρχίσει να επικρατούν οι γενικοί γιατροί). Παράλληλα έκαναν την εμφάνισή τους και οι mega pack συνταγές. Κάποιοι που δουλεύουν πλέον μόνο με συνταγογράφηση κινδυνεύουν με αφανισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2015, 20:31:21 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Μαρτίου 2015, 20:10:44
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγγνώμη Βασίλη, αλλά μέχρι να δω ανάλογα άρθρα για παθολόγους που κατηγορήθηκαν ή τιμωρήθηκαν για συνταγογράφηση εκτός ειδικότητας θα θεωρώ ότι αποτελεί στοχευμένη και επιλεκτική επίθεση έναντι των γενικών γιατρών που "χαλάνε" την πιάτσα. Δεν είναι μακρινή η εποχή του ΙΚΑ όπου καρδιολογικά, πνευμονολογικά, οφθαλμολογικά, νευρολογικά κλπ γράφονταν από την κάθε ειδικότητα ξεχωριστά κι όλοι (πλην των ασφαλισμένων) ήταν ευχαριστημένοι!

Διαμαντή, δεν μπορώ να πω αν έχεις άδικο ή δίκιο.
Οι Γ.Ι. ούτως ή άλλως για πολλούς (μεταξύ των οποίων δυστυχώς και συνάδελφοι) είναι γιατροί δεύτερης διαλογής - άποψη αστήρικτη και απαράδεκτη.
Φοβούμαι όμως ότι για αυτό ακριβώς το λόγο είναι και η πιο εύκολη λεία. Αν ενδώσουν (ή, καλύτερα, αν επιτρέψουμε όλοι μας να ενδώσουν), θα ακολουθήσουν όλοι οι υπόλοιποι - και να θυμηθείς, εκεί θα είναι πρώτοι-πρώτοι και οι παθολόγοι.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Μαρτίου 2015, 21:21:41
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Η διαφορά παθολόγων και γενικών ιατρών στη θεσμική δύναμη και εκπροσώπηση.
Εγώ δε λέω: "Όταν τιμωρηθούν και οι παθολόγοι δε θα με νοιάζει που τιμωρούνται και οι Γ.Ι. " αλλά το αντίθετο. Λόγω της παραπάνω διαφοράς ισχύος αν τιμωρηθούν και οι παθολόγοι έχουμε ελπίδες να αναδειχθεί το θέμα και να αρθεί για παθολόγους και Γ.Ι.
Όσο όμως τιμωρούνται μόνο Γ.Ι. τότε ενισχύεται η εντύπωσή μου ότι μέσα στα κέντρα επιθέσεων είναι και οι παθολόγοι ή (σε λιγότερο καχύποπτη εκδοχή) δεν τους νοιάζει όσο δεν παίρνει κι αυτούς η μπάλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2015, 21:24:20 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Μαρτίου 2015, 21:23:34
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Μαρτίου 2015, 22:52:15
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η διαφορά παθολόγων και γενικών ιατρών στη θεσμική δύναμη και εκπροσώπηση.
Εγώ δε λέω: "Όταν τιμωρηθούν και οι παθολόγοι δε θα με νοιάζει που τιμωρούνται και οι Γ.Ι. " αλλά το αντίθετο. Λόγω της παραπάνω διαφοράς ισχύος αν τιμωρηθούν και οι παθολόγοι έχουμε ελπίδες να αναδειχθεί το θέμα και να αρθεί για παθολόγους και Γ.Ι.
Όσο όμως τιμωρούνται μόνο Γ.Ι. τότε ενισχύεται η εντύπωσή μου ότι μέσα στα κέντρα επιθέσεων είναι και οι παθολόγοι ή (σε λιγότερο καχύποπτη εκδοχή) δεν τους νοιάζει όσο δεν παίρνει κι αυτούς η μπάλα.

Καρδιολόγοι ειναι .

Μπορω να σου πω κι ονόματα σε προσωπική συνομιλία .
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2015, 22:53:57 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

17 Μαρτίου 2015, 10:21:15
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Eχουμε πολλά θέματα που μας απασχολούν αλλα πραγματικά αυτό είναι απο τα πιο βασικά....σέρνεται εδώ και καιρό και μας αναγκάζει ή να μην κάνουμε καλά την δουλειά μας ή να την κάνουμε με τον φόβο του προστίμου.Πρέπει να λυθεί άμεσα και μάλλον πρέπει η ΈΝΩΣΗ  να πιέσει και τους παθολόγους να πάρουν επίσημη και σαφή θέση(θεωρώ ότι απλώς λουφάζουν τώρα άλλα αργά η γρήγορα θα τους πάρει και αυτούς η μπάλα)    και να πιέσουν την πολιτικη ηγεσία να δώσει λύση άμεσα.Προσωπικά μέχρι τώρα στην συνταγογράφηση εξυπηρετούσα αυτούς  με τα ουρολογικά και νευρολογικά φαρμακα την πρώτη φορά που ερχόταν  και τους ενημέρωνα ότι την επόμενη φορά δεν θα τα γράψω χωρίς γνωμάτευση (έχω λογισμικό που μου υπενθυμίζει σε ποιους ασθενείς εχω δώσει την προειδοποίηση).Πλέον αν δεν ξεκαθαρίσουν τα πράγματα μάλλον θα το σταματήσω και αυτό....

17 Μαρτίου 2015, 13:37:44
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Στην περιοχή μου πχ οι καρδιολόγοι συνταγογραφούν τα πάντα..... Σε σακχαροδιαβητικό ασθενή, όταν έφτασε μάλιστα η hbA1c στο 10 του είπε να πάει και σε παθολόγο.....
Το αισιόδοξο είναι ότι διατηρώ αρχείο στον Ηλεκτρονικό μου Φάκελο με τα πάντα. Έτσι, δεν θα πάω μόνος....Κούγκι που είπε και ο Πάνος.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

17 Μαρτίου 2015, 14:11:48
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην περιοχή μου πχ οι καρδιολόγοι συνταγογραφούν τα πάντα..... Σε σακχαροδιαβητικό ασθενή, όταν έφτασε μάλιστα η hbA1c στο 10 του είπε να πάει και σε παθολόγο.....
Το αισιόδοξο είναι ότι διατηρώ αρχείο στον Ηλεκτρονικό μου Φάκελο με τα πάντα. Έτσι, δεν θα πάω μόνος....Κούγκι που είπε και ο Πάνος.

Μα οι καρδιολόγοι Δημήτρη, έχουν κάνει 2 χρόνια παθολογία άρα μπορούν να συνταγογραφούν τα πάντα! Οι γενικοί γιατροί μόλις 6 μήνες και ούτε μια μέρα στην πνευμονολογία (για να χρησιμοποιήσω τα επιχειρήματα των πνευμονολόγων). Οι πνευμονολόγοι έχουν κάνει 1 1/2 χρόνο παθολογία, επομένως τα πάντα κι αυτοί συν τα "πνευμονολογικά" τους!
Να θυμίσω ότι μέχρι πρότινος (που ίσχυε το τρίμηνο πριν το αγροτικό) μπορούσαν να αναγνωρίσουν 3 μήνες παθολογία ή χειρουργική (ακόμη κι αν αν στο τρίμηνο έκαναν 1 μήνα παθολογία και 1 μήνα χειρουργική και 1 μήνα καρδιολογία) κι άλλους 3 μήνες παθολογία ή χειρουργική από αυτοειδίκευση στο αγροτικό!
Κανείς δε διαμαρτυρήθηκε γι' αυτή την ξεφτίλα και την υποβάθμιση της ειδίκευσης.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαρτίου 2015, 13:52:46 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
64544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2012, 10:22:49
από anastasios theodoridis
11 Απαντήσεις
55987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Νοεμβρίου 2011, 13:57:04
από alfie
13 Απαντήσεις
20653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαΐου 2012, 14:31:09
από Δ. Κουναλάκης
4 Απαντήσεις
66660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιουνίου 2012, 23:28:40
από iatros
1 Απαντήσεις
22171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2020, 18:24:28
από mandreou