Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Η νέα στρατηγική Κουρουμπλή για το φάρμακο: Αύξηση rebate αντί μείωσης τιμών.

<< < (2/3) > >>

Argirios Argiriou:
Εύχομαι ειλικιρινά αυτό που σκέφτομαι να μην συμβεί ποτέ,

αλλά αν πέσουμε στην δραχμή είμαι πολύ περίεργος να δω τις τιμές των ελληνικών γενοσήμων.

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΜας βλέπω πάλι να αγοράζουμε την Ελληνική γενόσημη ατορβαστατίνη 13 φορές ακριβότερα από ότι οι Σουηδοί......
--- Τέλος παράθεσης ---
Εδώ διαβάζουμε πως: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
[spoiler]   Πρώτα σε εξαγωγές έρχονται τα φαρμακευτικά προιόντα στην αγορά της Γαλλίας, σύμφωνα με στοιχεία από την ελληνική πρεσβεία στο Παρίσι. Ειδικότερα, από το σύνολο των ελληνικών εξαγωγών, τα φαρμακευτικά (30) έρχονται πρώτα με 94 εκατ. €, έπονται τα προϊόντα αλουμινίου (76) με 58,7 εκατ. € ενώ στην 3η θέση βρίσκονυαι οι πλαστικές ύλες (39) με 56,2 εκατ. €.
    Οι Ελληνικές εξαγωγές για τους πρώτους εννέα μήνες έφθασαν τα 466,8 εκατ. €. Από την άλλη πλευρά οι Γαλλικές εξαγωγές στην Ελλάδα ήταν 1.540,1 εκατ. €. Το εμπορικό έλλειμμα για την χώρα μας διαμορφώνεται στα 1.073,3 εκατ. €.
    Από την μελέτη των διαμορφούμενων τάσεων φαίνεται ότι οι ελληνικές εξαγωγές θα καταλήξουν στο τέλος του έτους στα ίδια μεγέθη με αυτά του 2013. Από την άλλη πλευρά οι γαλλικές εξαγωγές αναμένεται να βρεθούν σε ελαφρώς χαμηλότερα επίπεδα από αυτά του 2013.
   Το ποσοστό κάλυψης των εισαγωγών από τις εξαγωγές αυξήθηκε σε σχέση με το 2013 φθάνοντας το 30%.[/spoiler]   Αναρωτιέμαι σε τι τιμές πουλήθηκαν στη Γαλλία τα σκεάσματά μας ώστε να είναι ανταγωνιστικά. Οι τιμές του ΕΟΦ είναι τουλάχιστον κοντά; (...δεν θα το μάθουμε ποτέ).

EzeΤΡΟΛ:
Εμένα μου μυρίζει όλο και πιο έντονα Αμοξυκιλλίνη και Νιφλουμικό Οξύ του Έψιλον Σου. Για (γ)ουρολοιμώξεις υπήρχε και η θρυλική Τριμεθοπρίμη+σουλφαμεθοξαζόλη, με την πράσινη-κίτρινη ρίγα στο κουτί. Έχω την εντύπωση ότι τέτοιου είδους φάρμακα θα κοστίζουν φθηνά, κάνα 100ρικο, άντε μέχρι 500ρικο νέες δραχμές το πολύ. Για πιο μοντέρνα ή εξειδικευμένα φάρμακα όμως, ούτε λόγος παρά μόνο αν ο ασθενής μπορεί να τα φέρει από το εξωτερικό. Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ο μετασχηματισμός του επαγγέλματος του φμφ.

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΗ διαφορετική αντιμετώπιση των εταιρειών που εισάγουν από ότι αυτές που παράγουν τοπικά, απαγορεύεται από τον εναγκαλισμό μας με την Ευρώπη των αγορών (αντί της Ευρώπης των εθνών και του πολιτισμού).
Έτσι, αν κάνει κάτι τέτοιο, θα ακυρωθεί από τους «εταίρους» (που μου θυμίζουν ετέρες) ή θα πληρώνουμε πρόστιμο όσο καιρό το έχουμε.

Και όμως, είναι πολιτικά και κοινωνικά απόλυτα δίκαιο να πριμοδοτείς με όποιο τρόπο (αρκεί να είναι διαφανής) την εγχώρια παραγωγή και κατανάλωση.
Επειδή δεν μπορέσαμε σε πολλούς τομείς να το κάνουμε αυτό (ένεκα της θέσης μας σε μία Ευρώπη που δεν προτάσσει την ευημερία των λαών αλλά αυτή των αγορών), κατάντησε η εγχώρια παραγωγή να μηδενιστεί και να αντικατασταθεί με εισαγόμενα προϊόντα, αιμορραγώντας την ελληνική οικονομία για χάρη των «αγορών» (κλασικό παράδειγμα η εξαφάνιση της μεταποίησης σε πολλούς τομείς, όπως τα είδη ένδυσης).
--- Τέλος παράθεσης ---
   Συμφωνω απόλυτα. Και όλη η Ευρώπη σιγά σιγά θα το βρει μπροστά της γιατί με τίποτα δεν μπορείς να ανταγωνιστείς τα μεροκάματα των Κινέζων, Ινδων, Πακιστανών κλπ. Πολλές ευρωπαϊκές εταιρίες έχουν μεταφερθεί εκεί (οι παραγωγικές μονάδες). Φαντάζομαι αν ακριβίνουν εκεί θα μεταφερθούν ...στην Αφρική (προσδοκώντας φθηνότερα εργατικά χέρια).
   Απο την άλλη ζητάμε συνεχώς φθηνότερα προϊόντα.... Το μυστικό είναι στην καινοτομία, αλλά πόσοι θα είναι καινοτόμοι.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος...αλλά αν πέσουμε στην δραχμή είμαι πολύ περίεργος να δω τις τιμές των ελληνικών γενοσήμων.

--- Τέλος παράθεσης ---
   Οι τιμές των γενοσήμων θα είναι αρκετά καλές. Των εισαγόμενων όμως άσε καλύτερα....
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΕμένα μου μυρίζει όλο και πιο έντονα Αμοξυκιλλίνη και Νιφλουμικό Οξύ του Έψιλον Σου. Για (γ)ουρολοιμώξεις υπήρχε και η θρυλική Τριμεθοπρίμη+σουλφαμεθοξαζόλη, με την πράσινη-κίτρινη ρίγα στο κουτί.

--- Τέλος παράθεσης ---
   Υπερβολές. Οι ελληνικές φαρμακευτικές παράγουν πληθώρα γενοσήμων που πολλά τα εξάγουν. Εξάλλου "Μη σαμποτάρετε τα βασικά και φθηνά φάρμακα." Με δικό σου νόμισμα είναι πιο εύκολο να κάνεις πολιτική (στα εντός βέβαια, όχι στα εισαγόμενα).

pzogr:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΗ διαφορετική αντιμετώπιση των εταιρειών που εισάγουν από ότι αυτές που παράγουν τοπικά, απαγορεύεται από τον εναγκαλισμό μας με την Ευρώπη των αγορών (αντί της Ευρώπης των εθνών και του πολιτισμού).
Έτσι, αν κάνει κάτι τέτοιο, θα ακυρωθεί από τους «εταίρους» (που μου θυμίζουν ετέρες) ή θα πληρώνουμε πρόστιμο όσο καιρό το έχουμε.

Και όμως, είναι πολιτικά και κοινωνικά απόλυτα δίκαιο να πριμοδοτείς με όποιο τρόπο (αρκεί να είναι διαφανής) την εγχώρια παραγωγή και κατανάλωση.
Επειδή δεν μπορέσαμε σε πολλούς τομείς να το κάνουμε αυτό (ένεκα της θέσης μας σε μία Ευρώπη που δεν προτάσσει την ευημερία των λαών αλλά αυτή των αγορών), κατάντησε η εγχώρια παραγωγή να μηδενιστεί και να αντικατασταθεί με εισαγόμενα προϊόντα, αιμορραγώντας την ελληνική οικονομία για χάρη των «αγορών» (κλασικό παράδειγμα η εξαφάνιση της μεταποίησης σε πολλούς τομείς, όπως τα είδη ένδυσης).


--- Τέλος παράθεσης ---

Αν υπάρξει τέτοια διάκριση τότε μάλλον οι Ευρωπαίοι θα επέμβουν... Όμως - δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει και γι'αυτό το αναφέρω με επιφύλαξη - σε άλλες χώρες υπάρχει προστασία με έμμεσο τρόπο. πχ οι Γάλλοι χρεώνουν τα ξένα εμπορεύματα εμμέσως βάζοντας φόρο για τη χρήση του οδικού δικτύου στα εισαγόμενα. Επίσης "γνωρίζω" (έχω ακούσει) ότι συγκεκριμένα προϊόντα βορείων χωρών τελούν υπό προστασία στην ΕΕ πχ αγελαδινό κρέας Ολλανδικής προέλευσης. Άρα κι η ΕΕ βρίσκει τον τρόπο να κάνει τις διακρίσεις της.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση