Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:14:13

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα στο eΔΑΠΥ  (Αναγνώστηκε 25684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Φεβρουαρίου 2015, 13:26:52
Αναγνώστηκε 25684 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Το μετέφερα το μηνυμα απο άλλη "συζήτηση".
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι πρόβλημα συνάντησες;
Από το chrome όταν έκανα log in μου έβγαζε μια σελίδα που είναι σχεδόν άδεια.
Μετά όμως από την απάντησή σου Δημήτρη άλλαξα browser, μπήκα συγκεκριμένα μέσω opera, και τότε με έβαλε κανονικά.
  Εκείνη την ημέρα είχα το ίδιο πρόβλημα με ΙΕ. Διορθώθηκε μόνο του λίγη ώρα αργότερα...
   Σήμερα (τώρα) το ίδιο. Πήγη να καταχωρήσω τις επισκέψεις του πρωινού και βλέπω μόνο:
"""ΔΑΠΥ Ανοικτής Περίθαλψης

Οδηγίες Χρήσης"""

   ...και το σχετικό λογότυπο του ΕΟΠΥΥ. Ξαναδοκίμασα σε μισή ώρα (τώρα) αλλά τπτ. Καμιά λύση; (πέρα απο το να πάρω τις ηλεκτρονικές επισκέψεις σπίτι για καταχώρηση)

** Ταχύτατο Update. Μάλλον κόλλημα του ΙΕ. Κλείνοντας όλα τα παράθυρα και ξανανοίγοντας την ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ διορθώθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Φεβρουαρίου 2015, 13:30:15 από Ορθοπαιδικός »

10 Φεβρουαρίου 2015, 12:01:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν μπορεί να φταίνε οι browser όλων των χρηστών. Κι εγώ και άλλοι συνάδελφοι είχαμε το ίδιο πρόβλημα.

23 Μαρτίου 2015, 11:15:37
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

heart5


Καλημέρα. Από την Παρασκευή προσπαθώ ν ανοίξω στο E ΔΑΠΥ την προγραμματισμένη επίσκεψη να την εκτελέσω και μου βγάζει το μνμ " Η Ιατρική επίσκεψη που ανοίξατε ανήκει σ Ευρωπαίο ασφαλισμένο .Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τον σύνδεσμο με τίτλο Ευρωπαίος"
When you have to shoot, shoot. Don't talk!!!

12 Σεπτεμβρίου 2017, 19:27:38
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Καλησπέρα.

Γίνονται αλλαγές στο e-ΔΑΠΥ και ελπίζω προς το καλό όλων μας. Ωστόσο σήμερα με τις αλλαγές που συμβαίνουν αντιμετώπισα δύο προβλήματα. Στο ιατρείο, τα ραντεβού τα κλείνουμε κάθε 25 του μήνα για τις αρχές του επόμενου, με όριο 20 ανά ημέρα. Δεν προτιμούμε την σειρά προτεραιότητας γιατί υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία τόσο για τους ασφαλισμένους όσο και για εμάς αφού δεν μπορούμε να διώχνουμε κόσμο που περιμένει από το πρωί μέχρι το μεσημέρι για να εξυπηρετηθεί. Οι αλλαγές στο e-ΔΑΠΥ ξεκίνησαν μετά από τις 25 Αυγούστου όπου είχαμε ήδη καταχωρήσει τα ραντεβού ως προγραμματισμένα.

Πρόβλημα 1ο) (Εικόνα 1)
Η μητέρα μιας ασφαλισμένης, είχε κλείσει ραντεβού στις 25 Αυγούστου αλλά μπήκε στο νοσοκομείο. Το γνωρίζαμε διότι επικοινώνησε μαζί μας η κόρη της για να μας ενημερώσει και κανονίσαμε ότι αν έβγαινε σύντομα θα ερχόταν ή αλλιώς να το δίναμε σε κάποιον άλλον ασφαλισμένο. Η μητέρα της βγήκε από το νοσοκομείο όπως μας διαβεβαίωσε η ίδια. Ήρθε το πρωί σήμερα 12/09 λοιπόν για να γράψει τα φάρμακά της. Πήρε κανονικά τις συνταγές της και χρεώσαμε την επίσκεψη στον ΕΟΠΥΥ όπως ήταν κανονισμένο. Τα εκτελεσμένα ραντεβού, τα αλλάζουμε από προγραμματισμένα σε εκτελεσμένα το απόγευμα. Πήγα τώρα να το περάσω ως εκτελεσμένο και μου έβγαλε το μήνυμα "Δεν επιτρέπεται η εκτέλεση. Βρέθηκε ότι υπάρχει ανοικτή νοσηλεία για αυτό το ΑΜΚΑ και για αυτήν την ημερομηνία εκτέλεσης". Δεν θέλω να μεταβάλλω την ημερομηνία επίσκεψης, καθώς εκτελέστηκε σήμερα και θέλω να είμαι τυπικός. Αυτό όμως δεν δημιουργεί πρόβλημα, αν οι υπάλληλοι του νοσοκομείου δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους;

Πρόβλημα 2ο) (Εικόνα 2)
Όταν κλείνω τα ραντεβού ζητούσα Φορέα ασφάλισης, Α.Μ, ΑΜΚΑ και τηλέφωνο. Στο e-ΔΑΠΥ δεν έβγαζε κάποιο μήνυμα ότι δεν έχει ασφαλιστική ικανότητα την ημέρα που καταχωρούσα τα προγραμματισμένα ραντεβού. Τώρα με τις αλλαγές λογικά θα το φτιάξουν. Εδώ λοιπόν είναι το θέμα. Η ασφαλισμένη, μου έκλεισε κανονικά το ραντεβού της. Σήμερα που ήρθε, όταν μπήκα να γράψω τα φάρμακά της μου εμφάνισε το μήνυμα ότι δεν έχουμε δικαίωμα συνταγογράφησης και ότι είναι ανασφάλιστη. Ενώ κανονικά δουλεύει, μου είπε ότι θα το ρυθμίσει με το ταμείο της και αν ανανεώσει την ασφάλειά της, θα περάσει για να της τα γράψω. Της είπα ότι θα μεταβάλλω το ραντεβού για τις 15 του μήνα ώστε να έχει χρόνο να κάνει ότι διαδικασία χρειαστεί για την ενημέρωση του βιβλιαρίου της. Τώρα το απόγευμα, μαζί με τις αλλαγές των υπολοίπων ραντεβού, πήγα να αλλάξω την ημέρα του ραντεβού της από 12/9 σε 15/9 και μου έβγαλε το μήνυμα "Δεν βρέθηκε ασφαλιστική ικανότητα, ανασφάλιστοι του νόμου Ν4368". Δεν μπορώ να το διαγράψω και να το προγραμματίσω για τις 15 του μήνα γιατί εμφανίζει το ίδιο μήνυμα. Επομένως θα μου βγει ως μη εκτελεσμένο αύριο. Λογικά αυτό θα γίνει μόνο για τώρα αλλά αν στο μέλλον κάποιος έχει ημερομηνία λήξης πχ 28 του μήνα και κλείσει το ραντεβού πιο νωρίς για τις αρχές του επόμενου τι θα γίνεται; Θα ακυρώνονται; Τα όρια περί 20 ραντεβού την ημέρα; Και εδώ που είμαστε σε νησί και οι αποστάσεις είναι μικρές, θα τα βολέψουμε. Σε μεγάλα κέντρα όπου δεν μπορεί να γίνεται συχνά αυτό, τι θα γίνει;

Απλά καταθέτω τα προβλήματα που βγήκαν στην επιφάνεια σήμερα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

27 Σεπτεμβρίου 2017, 14:05:43
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

md


Προσπαθω σημερα να περασω τις εκτελεσμενες επισκεψεις στο e-dapy.Φαινονται περασμενες διπλά και μου βγαζει μηνυμα¨Προβλημα στην επεξεργασια[db null].Ξερει κανεις τιποτα?

25 Οκτωβρίου 2017, 21:50:09
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

md


Καλησπέρα,προσπάθησα μόλις να περάσω εκτελεσμένη επίσκεψη στο e-dapy.Βγαίνει μήνυμα ότι η ασθενής νοσηλεύεται σε δημόσιο νοσ/μείο.Η ασθενης πήρε σήμερα εξιτήριο και βρισκεται στο ιατρειο με το βιβλιαριο!!Καμια ιδέα?Πώς θα περάσω την συγκεκριμένη επίσκεψη?Και γιατι να φαινεται οτι ακομα νοσηλευεται?.......21.45.....τελευταιο περιστατικο και αυριο για τη Θεσ/νικη αργια....

26 Οκτωβρίου 2017, 11:04:24
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Καλημέρα.

Χθες το πρωί, όπως και κάθε 25 του μήνα, ξεκίνησα να κλείνω τα ραντεβού του ΕΟΠΥΥ για τις αρχές του επόμενου μήνα. Ως το μοναδικό ιατρείο στο νησί, συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ, ο κόσμος μαζεύεται από τα ξημερώματα για να κλείσει τα ραντεβού και συνήθως όταν έρχομαι στις 7:30 για να ανοίξω, είναι μαζεμένοι τουλάχιστον καμιά 20αριά άτομα με 2-3 βιβλιάρια ο καθένας. Συνήθως μέχρι τις 10:00 τα ραντεβού έχουν τελειώσει, αφού το τηλέφωνο δεν σταματάει να χτυπά και όσοι δεν μπορούν να πιάσουν γραμμή έρχονται στο γραφείο. Το μεσημέρι περνάω στο e-ΔΑΠΥ τα ραντεβού που έχω κλείσει.

Χθες λοιπόν, μια ασθενής ήρθε εδώ, της έκλεισα ραντεβού για τις 8/11 και έφυγε. Το μεσημέρι που πήγα να περάσω τις επισκέψεις στο e-ΔΑΠΥ μου έβγαλε ότι έχει κάνει εισαγωγή. Την κάλεσα στο τηλέφωνό της και μου είπε ότι απλά πήγε στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου. Εκεί ο γιατρός που την είδες, της έκανε μια μικρή αφαίρεση ενός λιπώματος και έφυγε απευθείας. Μετά, κάλεσα στο γραφείο κίνησης του νοσοκομείου και μου ανέφεραν ότι κάποια στιγμή στην ημέρα, θα εκδώσουν το εξιτήριο. Άρα να κάνω λίγη υπομονή και να το ξαναδώ το βράδυ.

Στην συνέχεια, σε κάποιον άλλον ασφαλισμένο μου έβγαλε το ακριβώς ίδιο μήνυμα. Είχε κάνει εισαγωγή 24/11 σε μια κλινική στην Αθήνα. Το ραντεβού του ήταν για 14/11. Άρα και εκείνος σε αναμονή και φυσικά τα ραντεβού να φαίνονται διαθέσιμα στο σύστημα. Επικοινώνησα με την κλινική και μου το επιβεβαίωσε, λέγοντάς μου ότι λογικά θα πάρει εξιτήριο σε 1 με 2 μέρες.

Πως είναι δυνατόν, αφού καταχωρούνται ως προγραμματισμένες επισκέψεις να μου βγάζει το μήνυμα ότι έχει γίνει εισαγωγή; Κανονικά δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το διορθώσουν αυτό; Δεν είναι εκτελεσμένες επισκέψεις. Προγραμματισμένες είναι.

26 Οκτωβρίου 2017, 11:05:02
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα,προσπάθησα μόλις να περάσω εκτελεσμένη επίσκεψη στο e-dapy.Βγαίνει μήνυμα ότι η ασθενής νοσηλεύεται σε δημόσιο νοσ/μείο.Η ασθενης πήρε σήμερα εξιτήριο και βρισκεται στο ιατρειο με το βιβλιαριο!!Καμια ιδέα?Πώς θα περάσω την συγκεκριμένη επίσκεψη?Και γιατι να φαινεται οτι ακομα νοσηλευεται?.......21.45.....τελευταιο περιστατικο και αυριο για τη Θεσ/νικη αργια....
   Δυστυχώς πέρασε ή μέρα. Δεν νομίζω ότι μπορείτε να κάνετε τίποτα άμεσα παρά μόνο να ακυρώσετε την επίσκεψη (και απο το ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ). Μπορεί να έφυγε μετά το μεσημέρι απο το νοσοκομείο και να μην περάστηκε ηλεκτρονικά το εξιτήριο (ή απλά να ξεχάστηκε, βρέθηκαν περιπτώσεις με νοσηλείες προ μηνών που φαίνονται ακόμα νοσηλευόμενοι και δεν καταχωρούνται επισκέψεις). Αν συνεχίζεται από Δευτέρα το πρόβλημα τον στέλνετε (ή ίσως τηλεφωνείτε στο Γραφείο κίνησης) στο νοσοκομείο...
   Είναι από αυτά "να μη σου τύχει". Άκρως εκνευριστικά, την πληρώνεις χωρίς να φταις...

26 Οκτωβρίου 2017, 11:06:35
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα,προσπάθησα μόλις να περάσω εκτελεσμένη επίσκεψη στο e-dapy.Βγαίνει μήνυμα ότι η ασθενής νοσηλεύεται σε δημόσιο νοσ/μείο.Η ασθενης πήρε σήμερα εξιτήριο και βρισκεται στο ιατρειο με το βιβλιαριο!!Καμια ιδέα?Πώς θα περάσω την συγκεκριμένη επίσκεψη?Και γιατι να φαινεται οτι ακομα νοσηλευεται?.......21.45.....τελευταιο περιστατικο και αυριο για τη Θεσ/νικη αργια....

Δυστυχώς είμαστε σε αναμονή, ανάλογα τα κέφια των υπευθύνων για την έκδοση εξιτηρίου.

26 Οκτωβρίου 2017, 12:53:45
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα,προσπάθησα μόλις να περάσω εκτελεσμένη επίσκεψη στο e-dapy.Βγαίνει μήνυμα ότι η ασθενής νοσηλεύεται σε δημόσιο νοσ/μείο.Η ασθενης πήρε σήμερα εξιτήριο και βρισκεται στο ιατρειο με το βιβλιαριο!!Καμια ιδέα?Πώς θα περάσω την συγκεκριμένη επίσκεψη?Και γιατι να φαινεται οτι ακομα νοσηλευεται?.......21.45.....τελευταιο περιστατικο και αυριο για τη Θεσ/νικη αργια....

Χρέωσε του κανονική ιδιωτική επίσκεψη, μην το ψαχνεις πολύ το θέμα.
Κι ας πάει μετά στο ΕΣΥ να κάνει reclaim το ποσό.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

26 Οκτωβρίου 2017, 13:06:28
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χρέωσε του κανονική ιδιωτική επίσκεψη, μην το ψαχνεις πολύ το θέμα.
Κι ας πάει μετά στο ΕΣΥ να κάνει reclaim το ποσό.
   Μα ο ασθενής έχει ήδη φύγει, το βράδυ ο συνάδερφος προσπάθησε να περάσει τις επισκέψεις στο ΕΔΑΠΥ. Να τον τηλεφωνήσει να φέρει χρήματα; Στο κάτω-κάτω δεν φταίει εκείνος (ο ασθενής).
   Μάλλον ακύρωση της χρεούμενης στον ΕΟΠΥΥΥ επίσκεψης και μηδενική απόδειξη... Ίσως θα ήταν σωστότερο τελικά να περνάμε άμεσα τις επισκέψεις στο ΕΔΑΠΥ (αυτό θέλει ή ειδικό πρόγραμμα ή γραμματέα...). Και εγώ τις περνάω στο τέλος της ημέρας (ευτυχώς δεν μου έτυχε -ακόμα- κάτι παρόμοιο)....

26 Οκτωβρίου 2017, 15:35:22
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

md


Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Η ασθενής ειναι συνάδελφός και επιπρόσθετα συγγενικό προσωπο, οποτε δεν υπήρχε περιπτωση ουτως η άλλως να ζήτηση αμοιβή. Το θέμα ειναι αν θα έχω πρόβλημα  με την συνταγή που  εκδόθηκε. Την επίσκεψη δεν θα  την περάσω λογικα~ πω πω θα χάσω 10 ευρώ μικτά!!! ~ Μηδενική απόδειξη έχω κόψει επειδή έδωσα γνωμάτευση  για  ΚΕΠΑ, αλλά  η συνταγή  έχει  εκδοθεί  απο συμβεβλημένους ιατρείο

26 Οκτωβρίου 2017, 18:00:34
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Η ασθενής ειναι συνάδελφός και επιπρόσθετα συγγενικό προσωπο, οποτε δεν υπήρχε περιπτωση ουτως η άλλως να ζήτηση αμοιβή. Το θέμα ειναι αν θα έχω πρόβλημα  με την συνταγή που  εκδόθηκε. Την επίσκεψη δεν θα  την περάσω λογικα~ πω πω θα χάσω 10 ευρώ μικτά!!! ~ Μηδενική απόδειξη έχω κόψει επειδή έδωσα γνωμάτευση  για  ΚΕΠΑ, αλλά  η συνταγή  έχει  εκδοθεί  απο συμβεβλημένους ιατρείο

Θα σε κυνηγησει ο Ρηγατος  ;D
Παραμυθια και ιδιοι γνωριζουν το χαος που εχουν δημιουργησει.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

29 Νοεμβρίου 2017, 08:58:49
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

heart5


Καλημέρα, έχετε προβλήματα από χτες βράδυ;;; Προσπαθώ να εκτελέσω επισκέψεις και βγάζει μήνυμα DB:NULL
When you have to shoot, shoot. Don't talk!!!

29 Νοεμβρίου 2017, 09:05:19
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα, έχετε προβλήματα από χτες βράδυ;;; Προσπαθώ να εκτελέσω επισκέψεις και βγάζει μήνυμα DB:NULL

Ναι, αρκετοί έχουν κάνει τέτοια παράπονα στο facebook τις τελευταίες μέρες.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: eΔΑΠΥ dapy 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
110 Απαντήσεις
334381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Σεπτεμβρίου 2022, 18:44:34
από Δ. Κουναλάκης
3 Απαντήσεις
78029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2014, 21:33:14
από pzogr
0 Απαντήσεις
3510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Νοεμβρίου 2012, 21:39:59
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
26706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2018, 15:25:21
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
11032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2022, 21:11:18
από Argirios Argiriou