Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:31:25

Αποστολέας Θέμα: Πως ανεβάζουμε μια φωτογραφία μέσα στο κείμενο μιας δημοσίευσης στο φόρουμ;  (Αναγνώστηκε 71505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Φεβρουαρίου 2015, 00:10:09
Αναγνώστηκε 71505 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Για να ανεβάσουμε μέσα στο κείμενο μιας δημοσίευσης μια φωτογραφία κάνουμε το εξής:

Εγγραφόμαστε σε κάποια διαδικτυακή υπηρεσία αποθήκευσης φωτογραφιών ή βίντεο.

Ας πάρουμε π.χ. την Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  Τότε ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

Εάν έχουμε ήδη εγγραφεί κάνουμε log in.

Upload
Επιλέγουμε το αρχείο π.χ. εικόνα από τον σκληρό δίσκο μας
Κλικ στην εικόνα που μας ενδιαφέρει
Άνοιγμα
Διευκρινίζω περί ποιου file type πρόκειται (επιλέγω ένα από τα διπλανά): Image, Video, URL
Με την βοήθεια του κουμπιού “Resize” διαλέγω τι μέγεθος θέλω να δώσω στην εικόνα ( ένα μέγεθος φωτογραφίας που συχνά ταιριάζει αισθητικά μέσα στο κείμενο το φόρουμ είναι το Message board ( 640 x 480 )
Upload now
Επιλέγω σε πιο φάκελο στον λογαριασμό μου στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος θέλω να αποθηκεύσω την εικόνα ή αν δεν έχω τον φάκελο που θέλω, τότε ανοίγω ένα καινούριο, πατώντας το κουμπί “create new album”

“Add tags” (προαιρετικό )

“Grab your code” ( προαιρετικό ), και έχω τις παρακάτω επιλογές:
HTML for Websites
IMG Code for Forums & Message Boards
URL for E-Mail & IM
Direct Link for Layouts

Προσωπικά επιλέγω να πάω στην εικόνα που ήδη έχω ανεβάσει στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος να πατήσω το κουμπί “view full size image” να κάνω πάνω στην φωτογραφία δεξί κλικ και να επιλέξω “αντιγραφή διεύθυνσης URL εικόνας”.

Μετά μπαίνω μέσα στο μήνυμα του φόρουμ στο οποίο θέλω να ανεβάσω την εικόνα, και κάνω δεξί κλικ ακριβώς στο σημείο του κειμένου που θέλω να φανεί η εικόνα και επιλέγω “επικόλληση” οπότε εμφανίζεται ένα link . Αν αυτό το link το μαρκάρω και πατήσω το κουμπί “εισαγωγή εικόνας” από την εργαλειοθήκη που υπάρχει πάνω από το κουτάκι του μηνύματός μας πριν το δημοσιεύσουμε και πατήσουμε “αποστολή” τότε στο μήνυμα που θα δημοσιευτεί θα φαίνεται και η εικόνα που θέλουμε μέσα στο κείμενο. ( με παρόμοιο τρόπο ανεβαίνει μια τέτοια φωτογραφίακαι στο facebook, σε blog ή σε μια ιστοσελίδα ).


Σε περίπτωση που θέλουμε η φωτογραφία να μην είναι μέσα στο κείμενο του μηνύματος αλλά να επισυνάπτεται κάτω από το μήνυμα τότε η διαδικασία είναι πιο απλή: Πριν ανεβάσουμε το μήνυμα πατάμε κάτω αριστερά το κουμπί “πρόσθετες επιλογές”, διαλέγουμε την εικόνα που θέλουμε από τον σκληρό μας δίσκο και πατούμε “αποστολή” για να δημοσιευθεί το μήνυμά μας με την επισυναπτόμενη εικόνα. Το μειονέκτημα με αυτή την μέθοδο είναι ότι δεν έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε να βγει η εικόνα στο μέγεθος που θέλουμε και συνήθως βγαίνει μικρή και όχι και τόσο ευκρινής.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου 2015, 08:41:00 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Φεβρουαρίου 2015, 11:24:36
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Για εικόνες που μεταφέρουμε από κάποια άλλη σελίδα του διαδικτύου προτιμώ (χωρίς ανέβασμα στο tinypic) το παρακάτω πιο εύκολο: Κάνω δεξί "κλικ" (αν επιτρέπεται) στην εικόνα (στην ιστοσελίδα που την βρήκαμε)  και διαλέγω ιδιότητες. Στο αναδυόμενο παράθυρο ιδιοτήτων αντιγράφω τη διεύθυνση-url της εικόνας και το επικολλώ με το παραπάνω σύμβολο της εργαλειοθήκης  "εισαγωγή εικόνας" [im g]Εδώ το url[/img] Έτσι επικολλήθηκε η παρακάτω εικόνα (με url: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) από την αρχική ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥυυ (βέβαια δεν διαλέγεις έτσι μέγεθος και δεν μπορείς να ανεβάσεις εικόνα από το σκληρό σου δίσκο)
   Φυσικά από το δίσκο μας μπορούμε να ανεβάσουμε εικόνα με την μέθοδο που περιγράφει άνω ο Αργύρης. (ως επισύναψη ...πχ η επόμενη εικόνα κάτωθεν της κάτω γραμμής)

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιανουαρίου 2009, 12:08:35
από Αγωνιστική Παρέμβαση
24 Απαντήσεις
103777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2023, 14:17:17
από Denominator
3 Απαντήσεις
82882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2012, 00:35:04
από Δ. Κουναλάκης
78 Απαντήσεις
28287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2014, 16:09:53
από Denominator
1 Απαντήσεις
70966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαρτίου 2018, 16:55:35
από Argirios Argiriou