Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:04:48

Αποστολέας Θέμα: Εφημερία ετοιμότητας  (Αναγνώστηκε 11489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Νοεμβρίου 2008, 13:46:51
Αναγνώστηκε 11489 φορές
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν ήθελα να ξεκινήσω καινούριο τόπικ, αλλά με το που πήγα να απαντήσω σε προηγούμενο με σχετικό θέμα... με μάλωσε το σύστημα.
Μια ερώτηση θέλω να κάνω σε όποιον γνωρίζει (εκ μέρους φίλου);
Πως ορίζεται η εφημερία ετοιμότητας με βάση το νόμο; (δηλαδή σε πόση ώρα μπορεί να προσέλθει ο γιατρός; Είναι υποχρεωμένος ή βασίζεται στην κρίση του;)
Και για τον τόπο διαμονής: Αν κάποιος έχει θέση σε ΠΙ το οποίο απέχει αρκετή απόσταση από το Κ.Υ. όπου εφημερεύει τι συμβαίνει στις εφημερίες ετοιμότητας; Μένει στο σπίτι του που υποχρεωτικά είναι στην περιοχή ευθύνης του; Έχει δύο σπίτια; Υποχρεούται ο φορέας να του βρει κατάλυμα;
Ευχαριστώ

28 Νοεμβρίου 2008, 00:40:40
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Σε ποιο topic? Ανάφερέ το να το διορθώσουμε και να το μεταφέρουμε εκεί.
Στο θέμα:
1. αν είναι γιατρός ΕΣΥ δεν κατοικεί στα όρια του Π.Ι. υποχρεωτικά. Υπάρχει πρόβλεψη γενική για τους δημόσιους υπαλλήλους (δεν είμαι σίγουρος αλλά είναι κάπου έως 50 χιλιόμετρα?). Όμως, οι περισσότεροι, ειδικά πέριξ μεγάλων αστικών κέντρων δεν τηρούν ούτε αυτό. Προσωπικά δηλώνω επίσημα ως κατοικία μου στην υπηρεσία μου δ/ση της Αθήνας (206 χιλιόμετρα). Είναι η κανονική μου δ/ση και φαίνεται και στις υπηρεσιακές μου καταστάσεις.
2. Ξέροντας η υπηρεσία σου πόσο μακριά μένεις, επωμίζεται την ευθύνη για το χρόνο που απαιτείται να προσέλθεις στο Κ.Υ., αφού σε βάζει "ετοιμότητας".
3. Όσες φορές και αν τέθηκε στο παρελθόν αρμοδίως το ερώτημα ¨"πόσο χρόνο βρέ παιδιά" ! η απάντηση ήταν πάντα "λογικό, ασφαλή χρόνο. Κουβέντα για διάρκεια. Πάντως σε επίπεδο "κοινής συναίνεσης" αυτό έχει επικρατήσει να θεωρείται λογικό στα 20-25 λεπτά το πολύ.
4 Ετοιμότητα σε μάχιμη ειδικότητα? Δηλαδή ετοιμότητα σε γιατρό που κάθε λίγο θα τον καλούν? Ή μήπως στο εν λόγω Κ.Υ. προσέρχονται στην εφημερία 2-3 περιστατικά τη μέρα? Και τότε βέβαια απαράδεκτο θα ήταν, αλλά έχει μία δικαιολογία.

Το έχω πεί πολλές φορές: Η ετοιμότητα είναι για περιπτώσεις εκτάκτων καταστάσεων. Όχι για συνήθεις συνθήκες λειτουργίας.
Προσωπικά δεν έβαλα ποτέ γιατρό σε ετοιμότητα και δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου να το κάνει. ακόμη και όταν μου ζητήθηκε από τη διοίκηση απάντησα. Εγώ δεν βάζω. Τροποποιήστε εσείς το πρόγραμμα και εγώ θα το εκτελέσω, αλλά θα κινηθώ και αναλόγως περαιτέρω. ευτυχώς δεν χρειάστηκε τελικά (έως σήμερα, γιατί αύριο δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει).
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

1 Δεκεμβρίου 2008, 19:04:39
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

eliastheod


Γνωρίζει κάποιος, αν προβλέπονται "μικτές" εφημερίες για Σάββατα και αργίες.
Ο νόμος προβλέπει:
"κατά τη μικτή εφημερία οι γιατροί και οδοντίατροι των νοσοκομείων και των κέντρων υγείας, όπως αναφέρονται στο Ν.3205/2003, εκτελούν ενεργό εξάωρο εφημερία μετά το πέρας του τακτικού ωραρίου που συνεχίζεται με εφημερία ετοιμότητας μέχρι τη συμπλήρωση του 16ώρου.
Η αμοιβή της εφημερίας αυτής καθορίζεται συνολικά σε 70/100 της αντίστοιχης συνολικής αμοιβής της 16ωρης ενεργής εφημερίας
."
Δεν αναφέρεται τι γίνεται σε αργία και με ποιό τρόπο αμοίβεται

2 Δεκεμβρίου 2008, 00:38:47
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Οι "μικτές" ονομάστηκαν από την σχετική επιτροπή "περιγεγραμμένου έργου". Μένεις δηλαδή μέσα το απόγευμα για να επιτελέσεις ένα προκαθορισμένο (προδιαγεγραμμένο) έργο και παράλληλα είσαι ετοιμότητα και συνεχίζεις ετοιμότητα και μετά.
Ως εκ της φύσεώς της λοιπόν η εφημερία αυτή απευθύνεται σε εφημερεύοντα που το απόγευμα θα προχωράει παράλληλα δουλειά "ρουτίνας". Αυτό είναι το πνεύμα της νομοθέτησης αυτής της εφημερίας και υπό αυτό το πρίσμα δεν αφορά αργίες, αλλά καθημερινές. αυτό βέβαια το τήρησαν, αλλά το άλλο (περί του είναι η εφημερία αυτή) το ξέχασαν και τη χρησιμοποιούν σα μία πιό φτηνή λύση για κάλυψη του Τμήματος.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

31 Οκτωβρίου 2013, 01:32:30
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

1. αν είναι γιατρός ΕΣΥ δεν κατοικεί στα όρια του Π.Ι. υποχρεωτικά. Υπάρχει πρόβλεψη γενική για τους δημόσιους υπαλλήλους (δεν είμαι σίγουρος αλλά είναι κάπου έως 50 χιλιόμετρα?). Όμως, οι περισσότεροι, ειδικά πέριξ μεγάλων αστικών κέντρων δεν τηρούν ούτε αυτό. Προσωπικά δηλώνω επίσημα ως κατοικία μου στην υπηρεσία μου δ/ση της Αθήνας (206 χιλιόμετρα). Είναι η κανονική μου δ/ση και φαίνεται και στις υπηρεσιακές μου καταστάσεις.
2. Ξέροντας η υπηρεσία σου πόσο μακριά μένεις, επωμίζεται την ευθύνη για το χρόνο που απαιτείται να προσέλθεις στο Κ.Υ., αφού σε βάζει "ετοιμότητας".
3. Όσες φορές και αν τέθηκε στο παρελθόν αρμοδίως το ερώτημα ¨"πόσο χρόνο βρέ παιδιά" ! η απάντηση ήταν πάντα "λογικό, ασφαλή χρόνο. Κουβέντα για διάρκεια. Πάντως σε επίπεδο "κοινής συναίνεσης" αυτό έχει επικρατήσει να θεωρείται λογικό στα 20-25 λεπτά το πολύ.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο νόμος προβλέπει:
"κατά τη μικτή εφημερία οι γιατροί και οδοντίατροι των νοσοκομείων και των κέντρων υγείας, όπως αναφέρονται στο Ν.3205/2003, εκτελούν ενεργό εξάωρο εφημερία μετά το πέρας του τακτικού ωραρίου που συνεχίζεται με εφημερία ετοιμότητας μέχρι τη συμπλήρωση του 16ώρου.


Γειά χαρά!

Μήπως μπορούμε να βρούμε το αντίστοιχο ΦΕΚ που αφορά στην Εφημερία ετοιμότητας...;

Γενικά, υπάρχει η αίσθηση ότι,
Εφημερία ετοιμότητας = κατεξοχήν και αμιγώς "on call" εφημερία..

Με βάση όμως τα παραπάνω, μάλλον είναι εν δυνάμει ταχέως εξελισσόμενη (καρα)ενεργός εφημερία...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
15802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2014, 15:31:59
από giota
21 Απαντήσεις
16996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2014, 12:19:36
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
15 Απαντήσεις
16466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Φεβρουαρίου 2016, 14:07:02
από Αρχίατρος
2 Απαντήσεις
11505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2017, 23:49:42
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
5747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Σεπτεμβρίου 2023, 15:10:28
από yann