Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:12:43

Αποστολέας Θέμα: Παραπεμπτικο σημειωμα  (Αναγνώστηκε 9255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Φεβρουαρίου 2015, 23:34:45
Αναγνώστηκε 9255 φορές
Αποσυνδεδεμένος

mairip


Καλως σας βρηκα. ειμαι "νεο αιμα" στο χωρο της Ιατρικης και εχω μερικες αποριες αν μπορειτε να με βοηθησετε.
Σε ασθενη με υπονοια Καλοηθους Υπετροφιας Προστατη που εξεταζω σε κεντο υγειας (ιστορικο-κλινικη εξεταση-δακτυλικη), στο παραπεμπτικο σημειωμα τι γραφω;
Στους ουρολογους θα τον στειλω με παραπεμπτικο για υπερηχο νεφρων κυστεως και προστατη μονο; Ουρο-ροομετρια θα χρειαστει να την γραψω εγω στο παραπεμπτικο ή θα την κανουν οι ουρολογοι οταν χρειαστει; PSA, Cr, και καλλιεργειες αιματος θα στειλω εγω ή παλι θα το κανουν οι ουρολογοι;

24 Φεβρουαρίου 2015, 00:46:51
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν εργάζεσαι σε ΚΥ, όπως λέει το προφίλ σου, κι εκεί εργάζεται κάποιος γενικός γιατρός ή παθολόγος θα ήταν καλό να εκτιμήσει κι αυτός το περιστατικό.
Αν για οποιοδήποτε λόγο ο ειδικευμένος του ΚΥ δεν θέλει ή δεν μπορεί να εκτιμήσει το περιστατικό, τότε παραπέμπεις σε ουρολόγο με παραπεμπτικό που αναφέρεις όσα ευρήματα έχεις από ιστορικό, κλινική εξέταση και δακτυλική κι εκείνοι θα δώσουν όσες εξετάσεις  κρίνουν απαραίτητες.
Άλλωστε σχεδόν όλες τις εξετάσεις που αναφέρεις δεν μπορείς να τις "γράψεις" λόγω ιδιότητας αγροτικού ιατρού. Επίσης αν έκανες δακτυλική δεν ενδείκνυται να ζητήσεις PSA για ένα ικανό διάστημα γι'αυτό θα το επισημάνεις ότι έκανες δακτυλική στο σημείωμά σου για να μην οδηγηθούν οι ουρολόγοι σε λανθασμένα συμπεράσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου 2015, 00:51:56 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

24 Φεβρουαρίου 2015, 15:32:42
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
............
Επίσης αν έκανες δακτυλική δεν ενδείκνυται να ζητήσεις PSA για ένα ικανό διάστημα γι'αυτό θα το επισημάνεις ότι έκανες δακτυλική στο σημείωμά σου για να μην οδηγηθούν οι ουρολόγοι σε λανθασμένα συμπεράσματα.

Διαμαντή αυτό είχα ακούσει και εγώ παλαιότερα, αλλά το ξαναέψαξα τελευταία και βρήκα
ότι το S-PSA δεν αυξάνεται, κλινικώς, σημαντικά αν προηγηθεί απλή δακτυλική εξέταση (= Digital rectal exam = DRE ).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου 2015, 15:48:25 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Φεβρουαρίου 2015, 16:32:51
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

mairip


Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...!!!
Ωραια δηλαδη εγω απλα θα βαλωστην αιτια παραπομπης: παραπομπη σε ουρολογο για αποκλεισμο καλοηθους υπερτροφιας προστατη; (ή θα βαλω και αποκλεισμο Ca προστατη και λιθιασης;) Δεν εννοουσα οτι εγω θα παραγγειλω τις εξετασεις δεν εχω αυτη τη δικαιοδοσια. Αλλα δεν χρειαζεται να γραψω στην αιτια παραπομπης Παραπομπη σε ουρολογο για υπερηχο νεφρων κυστεως και προστατη για αποκλεισμο ΚΥΠ, Ca προστατη και λιθιασης; (δεν ξερω απλα θελω να μαθαινω και να τα γραφω ολοκληρωμενα ασχετα αν αυτοι δεν κανουν τις εξετασεις που εγραψα!

24 Φεβρουαρίου 2015, 16:41:50
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Προς mairip:

Συμπτωματολογία: τάδε
Ιστορικό : τάδε
Κλινικά ευρήματα: τάδε

Παράκληση για ουρολογική εκτίμηση αν το σημείωμά σου απευθύνεται άμεσα στο ουρολόγο ή παραπομπή για ουρολογική εκτίμηση αν είναι γενικότερο.
Τέλος.

(Δεν είναι απαραίτητο να επισημαίνεις τι σκέφτεσαι ή τι θες να αποκλείσεις γιατί κάποιοι μπορεί να το πάρουν στραβά και να θεωρήσουν ότι τους κάνεις υποδείξεις τι να κάνουν και τι να ψάξουν)


Προς Αργύρη:
Δεν ξέρουμε όμως πόσο "απλή" μπορεί να είναι μια δακτυλική εξέταση προστάτη και τι χειρισμοί μπορεί να έχουν γίνει ιδιαίτερα από κάποιον μη ειδικό/έμπειρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου 2015, 20:07:06 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
10968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2009, 02:57:39
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
19698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Σεπτεμβρίου 2019, 15:32:27
από George92
0 Απαντήσεις
5216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιουνίου 2020, 23:38:40
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
7241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2020, 09:52:54
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
29105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαρτίου 2022, 16:17:51
από Argirios Argiriou