Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:14:25

Αποστολέας Θέμα: Μαστογραφίες  (Αναγνώστηκε 8057 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Μαρτίου 2015, 11:32:14
Αναγνώστηκε 8057 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


BREAKING NEWS:
Νεο φασουλι ΑΓΝΟΙΑΣ απο ΕΟΠΥΥ,ο οποιος δε δεχεται Μαστογραφιες απο Γενικους Γιατρους επειδη στις γυναικολογικες εξετασεις δικαιουμαστε 0 εξετασεις,θεωρωντας τη μαστογραφια Γυναικολογικη Εξεταση......

13 Μαρτίου 2015, 11:36:47
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
BREAKING NEWS:
Νεο φασουλι ΑΓΝΟΙΑΣ απο ΕΟΠΥΥ,ο οποιος δε δεχεται Μαστογραφιες απο Γενικους Γιατρους επειδη στις γυναικολογικες εξετασεις δικαιουμαστε 0 εξετασεις,θεωρωντας τη μαστογραφια Γυναικολογικη Εξεταση......

Μαστογραφία σε όζο μαστού σε άνδρα δεν κάνεις δηλαδή; Από που προκύπτει ότι είναι γυναικολογική εξέταση; Ποιος υπογράφει τέτοια απάντηση; Γιατί δεν τον δημοσιεύουμε να φαίνεται και τι γνώση έχει επί του αντικειμένου; Είναι επίσης απάντηση του ΕΟΠΥΥ ή κάποια άποψη λογιστή διαγνωστικού κέντρου;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Μαρτίου 2015, 00:56:59
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Διαμαρτυρία προς ΥΥ & ΕΟΠΥΥ για την άρνηση αποδοχής από των ΕΟΠΥΥ Παραπεμπτικών των Γ.Οι.Γ. για Μαστογραφίας

Προς
-Αξιότιμο Υπουργό Υγείας κ. Π. Κουρουμπλή
-Αξιότιμο Αναπληρωτή Υπουργό Υγείας κ. Α. Ξάνθο
-Αξιότιμο Πρόεδρο ΕΟΠΥΥ   
            
Αλίαρτος 13-3-2015

Αξιότιμοι κοι.

Απανωτά είναι τα περιστατικά απαξίωσης του ρόλου του γενικού / οικογενειακού γιατρού (Γ.Οι.Γ.) από τον ΕΟΠΥΥ που έπρεπε να είναι πρώτος αυτός που θα κατανοούσε και θα στήριζε την καρδιά της ΠΦΥ.
Άλλα προκαλούν θυμηδία, άλλα αγανάκτηση και άλλα απλά μειδίαμα.
Όλα όμως εν τέλει παρακωλύουν και το έργο του και την δυνατότητα προσφοράς υπηρεσιών υγείας στους πολίτες με αποτέλεσμα άλλοτε την ταλαιπωρία τους αλλά και άλλοτε την έκθεσή τους σε κίνδυνο.
Σαν τέτοια περιστατικά θα αναφέρω ενδεικτικά την κλήτευση σε απολογία Γ.Οι.Γ. γιατί χορήγησαν αγωγές σε ασθενείς τους που –κατά την κρίση κάποιον «καλαμαράδων» και όχι επιστημόνων υγείας- δεν ήταν στα αντικείμενά τους.

Το ποιο πρόσφατο που συναντήσαμε έχει να κάνει με την παραγγελία εκτέλεσης μαστογραφίας.

Σε κάποια μέρη της πατρίδας μας, οι κατά τόπους εκπρόσωποι του ΕΟΠΥΥ αρνήθηκαν παραπεμπτικά για μαστογραφία από Γ.Οι.Γ. με το σκεπτικό ότι δεν είναι γυναικολόγοι.
Όπως πρόσφατα αρνήθηκαν και δικό μου παραπεμπτικό παραγγελιάς για PSA με ένδειξη «προληπτικός έλεγχος» σε ενδεδειγμένης ηλικίας άνδρα

Τούτο όχι μόνο είναι παράβαση καθήκοντος, αφού πουθενά στον κανονισμό του ΕΟΠΥΥ δεν απαγορεύονται αυτές οι πράξεις στους Γ.Οι.Γ., αλλά είναι και εξόχως αντιεπιστημονικό.
Και τούτο διότι:
Ο Γ.Οι.Γ. οφείλει να ασκεί προληπτική ιατρική και συνεπώς –με βάση τα ισχύοντα στις κατευθυντήριες οδηγίες- να ελέγχει (πλήν άλλων) τον γυναικείο πληθυσμό με μαστογραφία και τον ανδρικό με PSA στους ενδεδειγμένους χρόνους.
Όπως οφείλει να ζητήσει μαστογραφία όταν κατά την ψηλάφηση μαστού (ανδρός ή γυναικός) εντοπίσει ευρήματα.

Αν υποθέσουμε –στην περίπτωση του μαστού- ότι με το πρώτο εύρημα παραπεμφθεί ο πολίτης σε γυναικολόγο ή χειρουργό, τι θα πράξει ο αντίστοιχος συνάδελφος αρχικά? Δεν θα παραπέμψει τον πολίτη για μαστογραφία πρίν εκφράσει οιαδήποτε άποψη για το πρόβλημα? Προς τι λοιπόν η απαίτηση παραγγελίας της εξέτασης από τον γυναικολόγο (ή χειρουργό) στον οποίο ούτως ή άλλως θα παραπεμφθεί η γυναίκα, αν υπάρξουν ευρήματα από την μαστογραφία?
Μόνο και μόνο για την παραγγελιά της μαστογραφίας? Μήπως αυτό θυμίζει «κατευθυνόμενη» παραπεμπτικογραφία προς εξυπηρέτηση συντεχνιακών συμφερόντων?
Γιατί, αν δεν είναι αφέλεια (και αφού δεν είναι επιστημονική ανάγκη), τότε τι άλλο θα μπορούσε να είναι?

Αν κάποιοι θέλουν τους Γ.Οι.Γ. απλά αντιγραφείς των αγωγών τους πλανώνται. Η δυναμική της Γ.Οι.Ι. και το επιστημονικό της επίπεδο πιά είναι τέτοια που είναι νομοτελειακό το ότι θα λάβει την θέση της στο σύστημα υγείας, όσο και αν μας κρατούν αγκυλώσεις ή συντεχνιασμοί.

Προσωπικά ελπίζω ότι η νέα διακυβέρνηση της χώρας να φέρει νέα ήθη, με αποφάσεις μακριά από διαπλοκές και εξυπηρετήσεις οργανωμένων συμφερόντων (όπως αυτών που σθεναρά παλεύουν να μην εγκαθιδρυθεί μία αξιόπιστη ΠΦΥ και να μην ενεργοποιηθεί επί της ουσίας ο θεσμός του προσωπικού / οικογενειακού γιατρού).

Γι’ αυτό και ελπίζω ότι τέτοιες αγκυλώσεις απόρροιες άγνοιας, εξυπηρέτησης συμφερόντων ή και εμπαθείας, θα λάβουν της δέουσας προσοχής εκ μέρους σας και θα προβείτε στις απαιτούμενες προς αντιμετώπισή τους ενέργειες, επ’ ωφελεία του κοινωνικού συνόλου και για την αποκατάσταση του δικαίου.

Με τιμή
Δημήτριος Γ. ΜΙΧΑΛΗΣ
Ιατρός Γενικής / Οικογενειακής Ιατρικής
τ. Δ/ντής ΕΣΥ
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

14 Μαρτίου 2015, 10:26:43
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Dott.diMG


Μήπως κ. Μιχάλη και καμία αγωγούλα εκ μέρους των οργάνων μας προσωπικά στον Διευθυντή του κάθε τμήματος ΕΟΠΥΥ που κάνει αυτά τα ανεκδιήγητα θα βοηθούσε?
Όχι να μας ελέγχουν και για προληπτικές εξετάσεις που είναι όχι στα δικαιώματα αλλά στις υποχρεώσεις μας ως ΓΙ!!
Φτάνει πια με τον κάθε τυχάρπαστο.
"Η αγάπη βρίσκει τρόπο. Η αδιαφορία βρίσκει δικαιολογία."
(Γέρων Παΐσιος)

14 Μαρτίου 2015, 15:52:02
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εσβήσθη δημοσιεύση μου για το θέμα και τις αντίστοιχες δραματικές περικοπές στις εξετάσεις που συνταγογραφούν οι ΑΝΕΥ (μεταξύ αυτών και μαστογραφίες) ;

Οι αγροτικοί δεν επιτελούν αντίστοιχο ρολο με αυτό των Γ.Οι.Γ. που περιγράφη ο D-Michalis στις περιοχές που υπηρετούν ;

Θα πρέπει για μια προληπτική μαστογραφία να μεταβούν σε μεγαλύτερη πόλη σε κάποιον γυναικολόγο για να τους την γράψει ;

Μήπως θα πρέπει να κοιτάξουμε λίγο παραπέρα απ 'το στενό συντεχνιακό μας συμφέρον ;

14 Μαρτίου 2015, 23:25:54
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως κ. Μιχάλη και καμία αγωγούλα εκ μέρους των οργάνων μας προσωπικά στον Διευθυντή του κάθε τμήματος ΕΟΠΥΥ που κάνει αυτά τα ανεκδιήγητα θα βοηθούσε?
Στο ΦΒ, μέλος του ΔΣ της Ένωσης, ανέφερε πώς "δέν υπάρχει θέμα" αφού ο ΕΟΠΥΥ δεν το απαγορεύει. ΝΑ κάνουν μήνυση τα μέλη στο κέντρο που τους τα αρνείται. Η Ένωση θα είναι απλός θεατής, αλλά εμένα με κατηγόρησε ανερυθρίαστα ότι "υπερκεράσω" την Ένωση.
Έτσι αντιλαμβάνεται ο συγκεκριμένος το ρόλο τους.

Και περιμένεις με τέτοιες λογικές "αγωγούλες"?

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εσβήσθη δημοσιεύση μου για το θέμα και τις αντίστοιχες δραματικές περικοπές στις εξετάσεις που συνταγογραφούν οι ΑΝΕΥ (μεταξύ αυτών και μαστογραφίες) ;
Κανείς από τους διαχειριστές δεν γνωρίζει κάτι τέτοιο. Μήπως κάπου κάνεις λάθος?

« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαρτίου 2015, 23:30:56 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

15 Μαρτίου 2015, 00:41:16
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εσβήσθη δημοσιεύση μου για το θέμα και τις αντίστοιχες δραματικές περικοπές στις εξετάσεις που συνταγογραφούν οι ΑΝΕΥ (μεταξύ αυτών και μαστογραφίες) ;

Οι αγροτικοί δεν επιτελούν αντίστοιχο ρολο με αυτό των Γ.Οι.Γ. που περιγράφη ο D-Michalis στις περιοχές που υπηρετούν ;

Θα πρέπει για μια προληπτική μαστογραφία να μεταβούν σε μεγαλύτερη πόλη σε κάποιον γυναικολόγο για να τους την γράψει ;

Μήπως θα πρέπει να κοιτάξουμε λίγο παραπέρα απ 'το στενό συντεχνιακό μας συμφέρον ;

Πράγματι είδα ότι σβήστηκε, μάλλον γιατί ήταν εκτός θέματος αφού βρίσκονταν στο θέμα για τις εξάμηνες συνταγές. Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, ο κος Αργυρίου είχε εκφράσει την απορία του σχετικά με τη σχέση είχε το μήνυμα με τις 6μηνες συνταγές.
Υποθέτω μπορείς να την αναρτήσεις ξανά στο σωστό θέμα. Ίσως οι διαχειριστές ήταν κάπως αυστηροί, μπορούσαν να κάνουν οι ίδιοι τη μετακίνηση της αρχικής ανάρτησης.

15 Μαρτίου 2015, 00:51:47
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εσβήσθη δημοσιεύση μου για το θέμα και τις αντίστοιχες δραματικές περικοπές στις εξετάσεις που συνταγογραφούν οι ΑΝΕΥ (μεταξύ αυτών και μαστογραφίες) ;
Κανείς από τους διαχειριστές δεν γνωρίζει κάτι τέτοιο. Μήπως κάπου κάνεις λάθος?
Ναι, συγγνώμη, κατά λάθος το έγραψα στο νήμα με τις 6μηνες συνταγές, οπότε δικαίως εσβήσθη !

Λοιπόν, το θέμα είναι τραγελαφικό.

Απλά περίμενα και την τυπική επιβεβαίωση.

Στην Κλινική υπάρχει Μονάδα Μαστού και έγραφα τακτικά Μαστογραφίες, καθώς δεν ήταν πάντα εφικτό να γράφεις με τον λογαριασμό κάποιου Επιμελητή και κατόπιν να στέλνεις τον ασθενή να τον βρει για να την υπογράψει.

Ε, τον τελευταίο καιρό έψαχνα ματαίως τις Μαστογραφίες.

Πραγματικά απορώ. Είναι τόσο ΑΚΡΙΒΗ και ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ εξέταση που πρέπει να την γράφει μόνο Γυναικολόγος και Γενικός Χειρουργός ;

Γιατί να μην μπορεί ο Ιατρός της Κοινότητας να την γράψει απ' την στιγμή που από κάποια ηλικία και μετά πρέπει ΟΛΕΣ οι γυναίκες να την κάνουν ;

« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαρτίου 2015, 00:54:24 από kopritis »

15 Μαρτίου 2015, 01:16:02
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εσβήσθη δημοσιεύση μου για το θέμα και τις αντίστοιχες δραματικές περικοπές στις εξετάσεις που συνταγογραφούν οι ΑΝΕΥ (μεταξύ αυτών και μαστογραφίες) ;

Οι αγροτικοί δεν επιτελούν αντίστοιχο ρολο με αυτό των Γ.Οι.Γ. που περιγράφη ο D-Michalis στις περιοχές που υπηρετούν ;

Θα πρέπει για μια προληπτική μαστογραφία να μεταβούν σε μεγαλύτερη πόλη σε κάποιον γυναικολόγο για να τους την γράψει ;

Μήπως θα πρέπει να κοιτάξουμε λίγο παραπέρα απ 'το στενό συντεχνιακό μας συμφέρον ;

Πράγματι είδα ότι σβήστηκε, μάλλον γιατί ήταν εκτός θέματος αφού βρίσκονταν στο θέμα για τις εξάμηνες συνταγές. Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, ο κος Αργυρίου είχε εκφράσει την απορία του σχετικά με τη σχέση είχε το μήνυμα με τις 6μηνες συνταγές.
Υποθέτω μπορείς να την αναρτήσεις ξανά στο σωστό θέμα. Ίσως οι διαχειριστές ήταν κάπως αυστηροί, μπορούσαν να κάνουν οι ίδιοι τη μετακίνηση της αρχικής ανάρτησης.

Διορθώνω το παραπάνω λανθασμένο μου μήνυμα και ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές.
Η ανάρτηση του @Kopritis συνεχίζει να υπάρχει (αν και εκτός θέματος)  στο θέμα για τις 6μηνες συνταγές. Ανάρτηση #41

17 Μαρτίου 2015, 15:33:15
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Σας είπα, το συζητήσαμε και κανείς δεν την διέγραψε. Έχουμε το θάρρος της γνώμης μας και την ανάληψη των ευθυνών των πράξεών μας και δεν θα αποσιωπούσαμε καμία διαγραφή.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

29 Απριλίου 2015, 12:44:55
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σε μεγάλο διαγνωστικό Κέντρο στο οποίο πήγε ασθενής μου με παραπεμπτικό για μαστογραφία που της έγραψα, της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει 30 € και όχι 2,5 που γράφει στο παραπεμπτικό ότι είναι η συμμετοχή της ασθενούς.

Σε σχετική ερώτησή μου στο διαγνωστικό κέντρο, μου είπαν ότι οφείλεται στο ότι έχουν βγάλει τον μαστογράφο που κάνει απλές μαστογραφίες και έχουν πάρει μαστογράφο που κάνει μόνο ψηφιακές μαστογραφίες και ότι αυτή την εξέταση δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Απριλίου 2015, 12:53:54
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε μεγάλο διαγνωστικό Κέντρο στο οποίο πήγε ασθενής μου με παραπεμπτικό για μαστογραφία που της έγραψα, της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει 30 € και όχι 2,5 που γράφει στο παραπεμπτικό ότι είναι η συμμετοχή της ασθενούς.

Σε σχετική ερώτησή μου στο διαγνωστικό κέντρο, μου είπαν ότι οφείλεται στο ότι έχουν βγάλει τον μαστογράφο που κάνει απλές μαστογραφίες και έχουν πάρει μαστογράφο που κάνει μόνο ψηφιακές μαστογραφίες και ότι αυτή την εξέταση δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ.

Κάτι παρόμοιο γίνεται και στην Ξάνθη. Μαστογραφίες χωρίς επιβάρυνση κάνει το Νοσοκομείο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Απριλίου 2015, 23:45:13
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε μεγάλο διαγνωστικό Κέντρο στο οποίο πήγε ασθενής μου με παραπεμπτικό για μαστογραφία που της έγραψα, της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει 30 € και όχι 2,5 που γράφει στο παραπεμπτικό ότι είναι η συμμετοχή της ασθενούς.

Σε σχετική ερώτησή μου στο διαγνωστικό κέντρο, μου είπαν ότι οφείλεται στο ότι έχουν βγάλει τον μαστογράφο που κάνει απλές μαστογραφίες και έχουν πάρει μαστογράφο που κάνει μόνο ψηφιακές μαστογραφίες και ότι αυτή την εξέταση δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ.

Κάτι παρόμοιο γίνεται και στην Ξάνθη. Μαστογραφίες χωρίς επιβάρυνση κάνει το Νοσοκομείο.
Το ίδιο στο Ηράκλειο Κρήτης, αλλά και με τις ακτινογραφίες. Συμφέρει τον ασθενή από άποψη του τι θα πληρώσει από την τσέπη του, αντι να στείλεις ακτινογραφία, να στείλεις αξονική.
Να προσθέσω επίσης, ότι υπάρχει νομοθεσία που ο ΕΟΠΥΥ θα καθόριζε ακτινογραφίες και μαστογραφίες με μεγαλύτερη συμμετοχή αν γίνονταν με ψηφιακό μηχάνημα, αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Εκκρεμεί στον ΕΟΠΥΥ καταγγελία μου από τον Αύγουστο 2014 και φυσικά ο ΕΟΠΥΥ κοιμάται..... Ο αριθμός πρωτοκόλλου που πήρε η καταγγελία μου ήταν του Νοέμβρη 2015....
Φαντάζομαι ότι το θέμα θα το δουν το 2017.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Απριλίου 2015, 14:54:06
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πως κοστίζει η συμμετοχή της ψηφιακής μαστογραφίας 2,5€, αλλά οι απορίες μου λύθηκαν απλούστατα επειδή αυτό το κόστος καλύπτει τις κλασσικές.

Επίσης π.χ η Ιστολογική Γενική-Βασική Εξέταση δεν κοστίζει στο Ιστοπαθολογικά Εργαστήρια 17€ (αν θυμάμαι καλά) που την χρεώνει ο ΕΟΠΠΥ αλλά πολύ περισσότερο.

3 Ιουλίου 2015, 10:05:40
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

DrGuni


Ως παθολογος,  εχω  δικαιωμα  να  γραψω μαστογραφια?
Η συγνώμη δε  διορθώνει το παρελθόν, διευρύνει, όμως, το μέλλον...

Λέξεις κλειδιά: μαστογραφία ΕΟΠΥΥ