Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:24:22

Αποστολέας Θέμα: Στοιχεία σφραγίδας ειδικευόμενου ιατρου  (Αναγνώστηκε 79887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Μαρτίου 2015, 19:34:29
Αναγνώστηκε 79887 φορές
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Καλησπέρα! Μόλις ξεκίνησα την ειδικότητα και πρέπει να βγάλω σφραγίδα. Είδα οτι όλοι οι συνάδελφοι μου αναγράφουν στην σφραγίδα τους τον ΑΜ τσαυ και το ΑΜΚΑ τους. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι αναγκαίο αυτο καθότι μου φαίνεται υπερβολικό να δίνεις στοιχεία "ευαίσθητα" όπως ο ΑΜ. Υπάρχει κάποιος νόμος - ΦΕΚ που καθορίζει τι θα αναγράφεται στην σφραγίδα?

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

27 Μαρτίου 2015, 21:04:13
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα! Μόλις ξεκίνησα την ειδικότητα και πρέπει να βγάλω σφραγίδα. Είδα οτι όλοι οι συνάδελφοι μου αναγράφουν στην σφραγίδα τους τον ΑΜ τσαυ και το ΑΜΚΑ τους. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι αναγκαίο αυτο καθότι μου φαίνεται υπερβολικό να δίνεις στοιχεία "ευαίσθητα" όπως ο ΑΜ. Υπάρχει κάποιος νόμος - ΦΕΚ που καθορίζει τι θα αναγράφεται στην σφραγίδα?

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων
   Είναι απαραίτητο για τη συνταγογράφηση. Οδηγία, ή μάλλον εντολή ΕΟΠΥΥΥυυυ. Όλοι τον έχουμε στη σφραγίδα.
   Μάλλον ο ΑΜΚΑς ειναι πιο προσωπικό δεδομένο απο τον ΑΜ. Ξέρουν και την ημερομηνία γέννησης και σου εύχονται χαρούμενα γενέθλια υπενθυμίζοντας ότι μεγάλωσες ενα χρόνο....
    Με τον ΑΜ το περισσότερο που είναι να κάνουν είναι να σου πληρώσουν τις εισφορές ΤΣΑΥ για την σύνταξη που δεν θα πάρεις
   Σκέψου ότι στις σφραγίδες ιατρείου είναι και ο ΑΦΜις. Ψάχνεις προσωπικά δεδομένα την εποχή που ζούμε;  Όλοι ενας (μάλλον 2-3 τελικά) αριθμός είμαστε ...

27 Μαρτίου 2015, 21:40:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Για δημόσιο νοσοκομείο δεν χρειάζονται ΑΜ και ΑΜΚΑ για συνταγογραφηση εκτος και αν ο ιατρος ειναι και ελεγκτης. Εχω δει σφραγιδες ιατρων χωρις ΑΜ κ ΑΜΚΑ που συνταγογραφουν χρονια. Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να λέει ακριβώς τι πρέπει να αναγράφει η σφραγίδα?

27 Μαρτίου 2015, 21:57:15
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για δημόσιο νοσοκομείο δεν χρειάζονται ΑΜ και ΑΜΚΑ για συνταγογραφηση εκτος και αν ο ιατρος ειναι και ελεγκτης. Εχω δει σφραγιδες ιατρων χωρις ΑΜ κ ΑΜΚΑ που συνταγογραφουν χρονια. Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να λέει ακριβώς τι πρέπει να αναγράφει η σφραγίδα?

ΑΔΑ: ΒΙΗΧΘ-Ξ97

Που το στηρίζεται ότι για δημόσιο νοσοκομείο δεν χρειάζονται ΑΜ και ΑΜΚΑ για συνταγογράφηση εκτός και αν ο ιατρός είναι και ελεγκτής?
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

27 Μαρτίου 2015, 22:16:03
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Δεν το στηρίζω κάπου απλά είχε γίνει αναφορά στο θέμα σε συζήτηση με άλλους συναδέλφους. Ευχαριστώ για την απάντηση. Ήλπιζα να γλίτωνα και καμιά γραμμή αλλα απ'ότι φαίνεται....
Πάντως αρκετοί συνάδελφοι δεν αναγράφουν ΑΜΚΑ και ΑΜ

27 Μαρτίου 2015, 22:20:24
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Οι σφραγίδες γιατρών των νοσοκομείων (ειδικευμένων και ειδικευόμενων) όταν συνοδεύονται από τη μαγική στρογγυλή σφραγίδα του ιδρύματος αναγνωρίζονται από τους φαρμακοποιούς ακόμη κι αν δε γράφουν ΑΜΚΑ και ΑΜ.
Δε λέω ότι είναι σωστό, αλλά αυτό συμβαίνει πάντα.

27 Μαρτίου 2015, 22:33:08
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Αν είναι σφραγίδα που δόθηκε από την αρμόδια υπηρεσία του νοσοκομείου ή της ΥΠΕ, θα πρέπει να είναι σύμφωνα με την ΑΔΑ: ΒΙΗΧΘ-Ξ97. Συνήθως όμως συνάδελφοι βγάζουν από μόνοι τους προσωπικές σφραγίδες με στοιχεία σε αυτές κατά την κρίση τους.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

27 Μαρτίου 2015, 23:13:44
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας συνάδελφοι.  :)

27 Μαρτίου 2015, 23:31:57
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Περί σφραγίδας ο λόγος.
Είχα την εντύπωση (απ' το αγροτικό) ότι απαιτούνται ΑΜ ΤΣΑΥ και ΑΜΚΑ.
Αυτά σε συνδυασμό με το "Ειδικεύομενος της Τάδε Κλινικής του Τάδε Νοσοκομείου" έκαναν την σφραγίδα μου υπερπαραγωγή (όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε συνειδικευόμενος στις αρχές). Μάλιστα ο "σφραγιδάς"αναρωτιόταν αν θα κατάφερνε να χωρέσει όλες τις γραμμές... ;D

Στην Κλινική μου όμως έχω δει τα πάντα.
Από συνειδικεύομενους που βάζουν μόνο "Ειδικεύομενος", μέχρι του Δ/ντή ο οποίος δεν καταδέχεται φυσικά να βάλει ΑΜΚΑ, αλλά μόνο τους τίτλους του "Δ/ντής, MD κτλ."

Το βραβείο φυσικά το παίρνει Επιμελητής που ανήγαγε σε τέχνη την εμπορικότητα και έχει φθάσει στο σημείο να βάλει στην σφραγίδα του το... τηλέφωνό του για να τον βρίσκουν !

Τυπικά για την συνταγογράφηση, απαιτείται ο ΑΜΚΑ και τπτ άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2015, 23:36:47 από kopritis »

27 Μαρτίου 2015, 23:40:58
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Ακριβώς αυτή την κουμούτσα για σφραγίδα θέλω να αποφύγω και εγω. Όσο για την συνταγογράφηση ο ΑΜΚΑ αναφέρεται στην συνταγή ούτως ή άλλως επομένος είναι μάλλον περιττός στην σφραγίδα.

27 Μαρτίου 2015, 23:45:42
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ναι, το σύστημα βγάζει το ΑΜΚΑ του συνταγογραφούντος ιατρού, αλλά στο βιβλιάριο θα το γράψεις χειρόγραφα κάτω απ' την σφραγίδα σου ;

Το έχω δει κι αυτό φυσικά...

27 Μαρτίου 2015, 23:55:22
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Που το πας αυτό....ε ρε γραφειοκρατία!

3 Ιανουαρίου 2020, 15:26:58
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τι απαιτείται να γράφει στη σφραγίδα ιδιώτη Ιατρού χωρίς σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ;

Ξέρει κανείς;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Ιανουαρίου 2020, 18:52:27
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ονοματεπώνυμο
Ιατρός / ειδικότητα
Διεύθυνση φορολογικής έδρας
Τηλέφωνο
ΑΦΜ / ΔΟΥ
ΑΜΚΑ
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Ιανουαρίου 2020, 13:38:21
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ονοματεπώνυμο
Ιατρός / ειδικότητα
Διεύθυνση φορολογικής έδρας
Τηλέφωνο
ΑΦΜ / ΔΟΥ
ΑΜΚΑ
   Νομίζω ότι αυτή είναι και η "φορολογική σφραγίδα". Βέβαια, για αν πω την αλήθεια, αυτήν χρησιμοποιώ στις συνταγές ΓΕΕΘΑ.... Για τον ΕΟΠΥΥ δεν χρειάζεται απαραίτητα ο ΑΜΚΑ που τυπώνεται στην συνταγή...
   Σχετικό: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουλίου 2009, 11:45:48
από Raptor
4 Απαντήσεις
6448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2013, 17:49:22
από Denominator
0 Απαντήσεις
21867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Απριλίου 2016, 11:46:54
από DrG
4 Απαντήσεις
30071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Οκτωβρίου 2021, 23:50:30
από timex
0 Απαντήσεις
10818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Απριλίου 2023, 19:12:52
από Πατρωνάκης Μάνος