Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:30:24

Αποστολέας Θέμα: Σώστε τα ειδικά μισθολόγια -πλην ιατρών-  (Αναγνώστηκε 15194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιουλίου 2012, 17:48:03
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα ποσά που αναφέρω είναι πραγματικά. Για το μήνα Μάρτιο  που έκανα 9 εφημερίες (7 καθημερινές ,1 Σάββατο 1Κυριακή )πήρα πριν λίγες μέρες (3 μήνες καθηστερημένα) 1020 ευρώ.Με έχουν ληστέψει κι εμένα και τους υπόλοιπους συναδέλφους του νοσοκομείου, η όχι?
το( 4 εφημερίες (3+1)= 280 ευρώ) είναι αδιασταύρωτη πληροφορία που έχω για συνάδελφο απο άλλο νομό.

Πόσο είναι το "πλαφόν" στην περιοχή που εργάζεσαι; Αν είναι 7 ενεργές (5 καθ - 1 Σαβ - 1 Κυρ) και 4 ετοιμότητας καθημερινές, τότε είναι πολύ πιθανόν οι 2 καθημερινές σου (που υποτίθεται "αντικαθιστούν" τις 4 ετοιμότητας)  να πήγαν κουβά. Αν είσαι σε άλλη περιοχή (πλην Γ' ζώνης) ακόμη χειρότερα.

17 Ιουλίου 2012, 18:26:59
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα ποσά που αναφέρω είναι πραγματικά. Για το μήνα Μάρτιο  που έκανα 9 εφημερίες (7 καθημερινές ,1 Σάββατο 1Κυριακή )πήρα πριν λίγες μέρες (3 μήνες καθηστερημένα) 1020 ευρώ.Με έχουν ληστέψει κι εμένα και τους υπόλοιπους συναδέλφους του νοσοκομείου, η όχι?
το( 4 εφημερίες (3+1)= 280 ευρώ) είναι αδιασταύρωτη πληροφορία που έχω για συνάδελφο απο άλλο νομό.

Πόσο είναι το "πλαφόν" στην περιοχή που εργάζεσαι; Αν είναι 7 ενεργές (5 καθ - 1 Σαβ - 1 Κυρ) και 4 ετοιμότητας καθημερινές, τότε είναι πολύ πιθανόν οι 2 καθημερινές σου (που υποτίθεται "αντικαθιστούν" τις 4 ετοιμότητας)  να πήγαν κουβά. Αν είσαι σε άλλη περιοχή (πλην Γ' ζώνης) ακόμη χειρότερα.
Σίγουρα η 9η εφημερία πάει κουβά αλλα οι 8 εφημερίες παλαιότερα πληρώνοταν στα 1200 plus ευρώ.Δηλαδή έφαγα 20% περικοπή δεδουλευμένων. Σε άλλους νομούς η περικοπή είναι ακόμη μεγαλύτερη. Το θέμα λοιπόν δεν είναι προσωπικό, πίστεψέ με. Απλά έχω "φορτώσει" με αυτές τις περικοπές δεδουλευμένων  που πιστέυω συμβαίνουν σε όλη την Ελλάδα. Κι ακόμη πιο πολύ έχω "φορτώσει" που κανείς δεν αντιδρά. Πιστεύω λοιπόν ότι η στάση πληρωμών έχει ήδη ξεκινήσει απο εμάς(μερική στάση πληρωμών?) κι εμείς κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

9 Αυγούστου 2012, 17:28:59
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

docjohn


Είμεθα ανεύθυνοι αγαπητοί συνάδελφοι
Σήμερα το πρωί σε πρωινή εκπομπή ακούγοντας τα ευχάριστα  νέα, περί  περικοπών των συντάξεων και εξίσωση του πετρελαίου θέρμανσης με αυτό της κίνησης  λόγω  μεγάλης λαθρεμπορίας!!!!!!!!!!!  (δηλαδή λόγω της ανικανότητας του κράτους να επιβάλει τον νόμο η γιατί δεν μπορεί η γιατί δεν θέλει), άκουσα τον δημοσιογράφο να ρωτά τον κυβερνητικό εκπρόσωπο  τι  θα γίνει με τα ειδικά μισθολόγια και η απάντηση ουσιαστικά  ήταν  η έξης .Για τους ένστολους  που παίζουν κορόνα γράμματα την ζωή τους  θα υπάρξει ειδική μεριμνά ,και αναφέρει το παράδειγμα που με έβγαλε από τα ρούχα μου .Δεν είναι  δυνατόν ένας πιλότος της πολεμικής  αεροπορίας (ΠΟΥ ΤΙΜΩ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ  για προσωπικούς  λογούς) να πεταει  με ένα αεροσκάφος 60 εκατομ. εύρω και να μην αναγνωρίζουμε την μεγάλη ευθύνη  που έχει .Δεν είναι δυνατόν σε αυτόν τον άνθρωπο να του δίνουμε 1300 εύρω.
Μαζί του και εγώ συνάδελφοι, να τα πάρει τα χρήματα  το παλικάρι που φρουρεί  το Αιγαίο ΜΑΣ, (όταν έχει  ανταλλακτικά  και καύσιμα που δεν είναι νοθευμένα), το δικό μας Αιγαίο που ανήκει στους Έλληνες και όχι στα ψάρια του όπως αναφέρθηκε προεκλογικά .
Αλλά και αυτός ο δύσμοιρος γιατρός  που κάθε  μέρα  παίζει  κορώνα   γράμματα  την ψυχική του ακεραιότητα,  μαζί με την καθημερινή  πιθανότητα να βρεθεί  υπόλογος ανά πάσα στιγμή, αυτός που με την βοήθεια του Θεού  καθημερινά   παλεύει να σώσει τον συνάνθρωπο του από τον θάνατο ,αυτός ο ανάξιος κρατικοδίαιτος  χαρτογιακάς ,που δεν έχει πάρει  ποτέ  του φακελάκι  (γιατί  αγαπητοί  αναγνώστες  ΝΑΙ   υπάρχει και αυτή η ράτσα  ιατρών )αυτοί  λέω δεν αξίζουν το σεβασμό από μέρους του κράτους ?ΠΟΥ προσπαθεί εδώ και χρόνια να τους φέρει στην οικονομική εξαθλίωση, έναν επαγγελματία υγείας  που μέχρι  σχεδόν τα 40 του χρόνια εξειδικεύεται  (την στιγμή που άλλοι  σε αυτήν την  ηλικία περνούν σύνταξη )αυτός να ξεκινά ? Ντροπή  και Κρίμα,  μόνο αυτό έχω να πω .Καλό δεκαπενταύγουστο σε όλους( που παρεμπιπτόντως εφημερεύω )
                                                                                                                                                  Docjohn
Εχουμε γινει πια Επσιμονικη Φαντασεια.Πειραζε!!!!!!!!!!

10 Αυγούστου 2012, 18:32:04
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Δεν είναι  δυνατόν ένας πιλότος της πολεμικής  αεροπορίας (ΠΟΥ ΤΙΜΩ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ  για προσωπικούς  λογούς) να πεταει  με ένα αεροσκάφος 60 εκατομ. εύρω και να μην αναγνωρίζουμε την μεγάλη ευθύνη  που έχει .Δεν είναι δυνατόν σε αυτόν τον άνθρωπο να του δίνουμε 1300 εύρω.

Ας μας πουν λοιπόν πόσο πιστεύουν ότι "κοστίζει" η ανθρώπινη υγεία και ζωή για βρούμε πόσο πρέπει να παίρνουν αυτοί που είναι υπεύθυνοι γι' αυτήν.
Κι αν μας πουν ότι όλες οι ιατρικές ειδικότητες δεν είναι άμεσα εξαρτημένες με την ανθρώπινη ζωή θα ανταπαντήσω πως όλοι οι ένστολοι είναι συνδεδεμένοι με την ασφάλεια και την ακεραιότητα της χώρας κι ας μην πετάνε όλοι αεροσκάφη των 60 εκατομμυρίων ευρώ. Όλοι οι γιατροί , ανεξαρτήτου ειδικότητας, είναι συνδεδεμένοι τουλάχιστον με την ανθρώπινη υγεία. Ας μας πουν πόσο κοστίζει, ώστε να βρούμε το "ισοδύναμο" (μια και είναι της μόδας ο όρος)
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Αυγούστου 2012, 00:35:18 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

14 Αυγούστου 2012, 16:01:08
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

anagnostou1


Μπορει καποιος να μου πει ποσο τελικα ειναι ο συντελεστης πληρωμης εφημεριων 0,0052 0,0049 η` 0,0048?

14 Αυγούστου 2012, 16:45:30
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορει καποιος να μου πει ποσο τελικα ειναι ο συντελεστης πληρωμης εφημεριων 0,0052 0,0049 η` 0,0048?

Kάνοντας απλες μαθηματικες πραξεις, απο τις πληρωμές εφημεριών των τελευταίων 6 μηνών, ο συντελεστής μου βγαίνει 0,0000...

13 Μαρτίου 2015, 19:31:10
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


ΝΟΜΟΣ 4052/ΦΕΚ 41/Α/1.3.2012
Άρθρο 6
Παρ.9. Ο συντελεστής του προτελευταίου εδαφίου της περίπτωσης δ' της παρ. 4 του άρθρου 45 του ν. 3205/2003 (Α' 297) διαμορφώνεται από 1.1.2012 σε 0,0052. Το ποσοστό της περίπτωσης ε' της παρ. 4 του ανωτέρω άρθρου και νόμου διαμορφώνεται από 1.1.2012 σε σαράντα εννέα τοις εκατό (49%).

Νόμος 4093/ΦΕΚ 222/Α/12.11.2012
Άρθρο πρώτο
ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Γ
ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Γ1
εδάφιο.27.δ.Το ωρομίσθιο των εφημεριών υπολογίζεται με συντελεστή 0,0042 επί του βασικού μισθού που κατέχει ο δικαιούχος.»
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Λέξεις κλειδιά: μισθοί γιατρών ΕΣΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
58434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2011, 14:42:34
από Αγωνιστική Παρέμβαση
14 Απαντήσεις
35424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Δεκεμβρίου 2019, 18:51:53
από GirousisN
0 Απαντήσεις
3291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2010, 14:28:21
από Σπύρος Κ.
7 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαρτίου 2011, 08:12:26
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
49059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Δεκεμβρίου 2020, 15:36:26
από Argirios Argiriou