Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:15:28

Αποστολέας Θέμα: Αυτός είναι ο νέος πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ: Σωτήρης Μπερσίμης.  (Αναγνώστηκε 67198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Απριλίου 2015, 00:06:16
Αναγνώστηκε 67198 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πέμπτη, 16 Απριλίου 2015.

 Ένας 40 άρης λέκτορας του πανεπιστημίου Πειραιά, ο κ. Σωτήρης Μπερσίμης, είναι τελικά ο νέος πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ, ενώ αντιπρόεδρος αναλαμβάνει ο Σταμάτης Βαρδαρός εκπρόσωπος μέχρι πρότινος, των εργοδοτικών Οργανώσεων του ΕΟΠΥΥ.

Της Νατάσσας Ν. Σπαγαδώρου

Η ηγεσία του υπουργείου Υγείας κατέληξε στην επιλογή αυτή, μετά από πολύ καιρό είναι γεγονός, και μετά από μία σειρά υποψηφίων που έβλεπε συστηματικά τον τελευταίο καιρό.

Η επιλογή του κ.Σωτήρη Μπερσίμη ο οποίος είναι καθηγητής Στατιστικής αποτελεί προσωπική επιλογή του υπουργού Υγείας κ. Παν. Κουρουμπλή ο οποίος κατέληξε μετά από μεγάλη σκέψη και πολλές συναντήσεις που είχε στο όνομα αυτό, δηλώνοντας ικανοποιημένος. Πρόκειται για έναν νέο τεχνοκράτη, μία επιλογή επίσης, με την οποία είναι απόλυτα σύμφωνο και το Μαξίμου.

Ο νέος πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ θα πρέπει να καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια και να επιδείξει τολμηρούς και έξυπνους χειρισμούς, αναφορικά με τα οικονομικά του Οργανισμού, τα οποία βρίσκονται σε δεινή θέση. Ο Οργανισμός είναι δραματικά υποχρηματοδοτούμενος, με αποτέλεσμα να οφείλει πολλούς μήνες σε όλους σχεδόν του παρόχους υγείας. Ειδικότερα, ενώ το 2015 θα έπρεπε να χρηματοδοτηθεί με ένα δις ευρώ, ο ΕΟΠΥΥ διαθέτει στα ταμεία του, μόλις 525 εκατ. ευρώ, και φυσικά πολύ πιο κάτω από το 0,6% του ΑΕΠ.

Φυσικά μέχρι να αναλάβει τα καθήκοντά του ο νέος πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ θα περάσει τουλάχιστον ένας μήνας, καθώς απαιτείται μία χρονοβόρα διαδικασία, ενώ θα πρέπει να περάσει και από ακρόαση από την Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής.

Ο Σωτήριος Μπερσίμης είναι λέκτορας στο Τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Πειραιά. Στα πλαίσια του διδακτικού του έργου διδάσκει το μάθημα «Βιοστατιστική».

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα σχετίζονται κύρια με την ανάπτυξη μοντέλων για τον έλεγχο διεργασιών, τις κλινικές δοκιμές και την βιοεπιτήρηση. Έχει συγγράψει πάνω από 20 άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, 3 βιβλία στην Ελληνική, ενώ περισσότερες από 35 εργασίες του παρουσιάσθηκαν σε διεθνή ή πανελλήνια συνέδρια. Είναι κριτής σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Είναι μέλος πολλών επιστημονικών ενώσεων, ενώ έχει εργαστεί ως σύμβουλος σε θέματα στατιστικής σε πολλά ιατρικά ερευνητικά έργα.

Πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Απριλίου 2015, 08:19:45
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο Σωτήριος Μπερσίμης είναι λέκτορας στο Τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Πειραιά. Στα πλαίσια του διδακτικού του έργου διδάσκει το μάθημα «Βιοστατιστική».

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα σχετίζονται κύρια με την ανάπτυξη μοντέλων για τον έλεγχο διεργασιών, τις κλινικές δοκιμές και την βιοεπιτήρηση. Έχει συγγράψει πάνω από 20 άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, 3 βιβλία στην Ελληνική, ενώ περισσότερες από 35 εργασίες του παρουσιάσθηκαν σε διεθνή ή πανελλήνια συνέδρια. Είναι κριτής σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Είναι μέλος πολλών επιστημονικών ενώσεων, ενώ έχει εργαστεί ως σύμβουλος σε θέματα στατιστικής σε πολλά ιατρικά ερευνητικά έργα.

Πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Απο γνώση management 0
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

20 Απριλίου 2015, 09:30:14
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
νέο τεχνοκράτη

Για να δούμε τουλάχιστο αν θα σκεφτεί να καταργήσει την εκτύπωση των συνταγών σε σελίδες Α4 και το άσκοπο κοπάνημα σφραγίδων πάνω σ' αυτές...
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Απριλίου 2015, 13:08:56
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Της Δήμητρας Ευθυμιάδου

Το έδαφος ετοιμάζει ήδη η ηγεσία του υπουργείου Υγείας προκειμένου να αναλάβει άμεσα το νέο «δίδυμο» που έχει προταθεί για τον μεγαλύτερο Οργανισμό υγείας της χώρας.
Ο 40αρης Σωτήρης Μπερσίμης και ο 34χρονος Σταμάτης Βαρδαρός αναμένεται να διορισθούν πολύ νωρίτερα από ότι γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις.

Και αυτό επειδή η κυβέρνηση δεν αναμένεται να βρει ιδιαίτερα εμπόδια για την τοποθέτησή τους εξαιτίας της παραίτησης που είχε δώσει από την πρώτη στιγμή ο νυν πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ Δημήτρης Κοντός.
Η παραίτηση αυτή διευκολύνει τη διαδικασία καθώς διαφορετικά θα έπρεπε το υπουργείο Υγείας να προχωρήσει σε προκήρυξη της θέσης γνωστοποιώντας μάλιστα και τα κριτήρια με υπουργική απόφαση.

Η λύση με τον διορισμό του νέου προέδρου και αντιπροέδρου μπορεί να χαρακτηρισθεί ως προσωρινή από την κυβέρνηση, δεδομένης της παραίτησης Κοντού. Και προσωρινή επειδή η θητεία του νυν προέδρου λήγει σε έναν χρόνο από σήμερα. Στο διάστημα του ενός χρόνου η κυβέρνηση θα μπορεί να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για τη μόνιμη τοποθέτηση των προσώπων της επιλογής της που βεβαίως εστιάζεται στο δίδυμο Μπερσίμη-Βαρδαρού.

Πάντως οι δύο άνδρες αναμένεται να αναλάβουν τον ΕΟΠΥΥ σε άκρως κρίσιμη στιγμή καθώς ο οργανισμός έχει στεγνώσει πλήρως από ρευστό ενώ είναι άγνωστο πότε θα ξαναγεμίσουν τα ταμεία του δεδομένης της έλλειψης ρευστότητας της χώρας και της αδυναμίας των ασφαλιστικών ταμείων να δώσουν χρήματα στον ΕΟΠΥΥ.

Η νέα ηγεσία πάντως όπως αναφέρουν έγκυρες πληροφορίες του HealthReport.gr από τα πρώτα πράγματα που θα κάνει είναι να παζαρέψει τις συμβάσεις των ιδιωτών παρόχων με τάσεις βέβαια μείωσης.  φμφ :-*
Ήδη πολλοί κλάδοι όπως οι γιατροί εμφανίζονται προβληματισμένοι για το τι θα πράξουν στην περίπτωση που επιχειρηθεί να μειωθούν περαιτέρω τα κονδύλια.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Δεκεμβρίου 2015, 20:27:22
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Της Δήμητρας Ευθυμιάδου

  Εκδίδεται μετά από αρκετές ημέρες αναμονή, το ΦΕΚ για την αλλαγή ηγεσίας στον ΕΟΠΥΥ και η γενιά των 40αρηδων φαίνεται ότι «εισβάλει» πλέον στον μεγαλύτερο οργανισμό υγείας της χώρας με στόχο να βάλει τάξη στα οικονομικά του ΕΟΠΥΥ.
   Χρειάστηκε να περάσουν αρκετές ημέρες για να βγει το ΦΕΚ του διορισμού του νέου προέδρου του ΕΟΠΥΥ του 40αρη Σωτήρη Μπερσίμη, ώστε να καθίσει και επισήμως στη καρέκλα του προέδρου. Ήδη όμως από τις προηγούμενες ημέρες ο επίκουρος πλέον καθηγητής του Πανεπιστημίου Πειραιώς όπως λένε έγκυρες πληροφορίες του HealthReport.gr, είχε αναλάβει δράση.

   Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες και εφόσον είχε πάρει το πράσινο φως της Βουλής, επισκεπτόταν διακριτικά τα κεντρικά γραφεία του ΕΟΠΥΥ στο Μαρούσι, δεδομένου ότι ο Δ.Κοντός παρέμενε στη θέση του, προκειμένου να ενημερωθεί πλήρως για τα οικονομικά αλλά και τα διοικητικά του οργανισμού.

   Οι ίδιες πηγές του HealthReport.gr σημειώνουν ότι ο Σωτήρης Μπερσίμης συνοδευόταν στις επισκέψεις του αυτές από στενούς του συνεργάτες, επίσης της γενιάς των 40αρηδων, οι οποίοι αδιάκοπα κατέγραφαν όλα τα δεδομένα του οργανισμού. Ο νέος πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ άλλωστε έχει επιλέξει μια σειρά συνεργατών που θεωρούνται κορυφαίοι τόσο στα οικονομικά της Υγείας όσο και σε θέματα διοίκησης και πληροφορικής.

Ένας άνθρωπος των αριθμών σε θέση κλειδί. Ένας εξ αυτών που θα είναι μέλος στο νέο ΔΣ του ΕΟΠΥΥ, είναι ο επίκουρος καθηγητής της Παντείου Σταύρος Ντεγιαννάκης.

   Ο επίσης 40αρης κ.Ντεγιαννάκης που αναλαμβάνει ρόλο κλειδί στον ΕΟΠΥΥ και επελέγη προσωπικά από τον νέο πρόεδρο του οργανισμού όπως αναφέρουν πληροφορίες του HealthReport.gr, θεωρείται ταλέντο στα χρηματοοικονομικά. Είναι του τμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Παντείου, ενώ ειδικεύεται στις Ποσοτικές Μεθόδους με έμφαση στην Στατιστική.

Ένα πρόσωπο της αγοράς στον ΕΟΠΥΥ

   Ένα σίγουρα πιο σύγχρονο και ρεαλιστικό κλίμα της αγοράς αναμένεται να μεταφέρει στον ΕΟΠΥΥ ένα άλλο πρόσωπο που συμμετέχει πια στον οργανισμό. Ο Κλεόβουλος Αλεξιάδης, που θα είναι και ένα από τα πιο κοντινά πρόσωπα δίπλα στον πρόεδρο Σωτήρη Μπερσίμη, όπως λένε πηγές του HealthReport.gr, είναι γνώστης των επιχειρήσεων και της διοίκησης  καθώς είναι σύμβουλος επιχειρήσεων με πολυετή εμπειρία στον χώρο της Συμβουλευτικής, των Υπηρεσιών, των Μελετών και της Εκπαίδευσης. Έχει δραστηριοποιηθεί επιχειρηματικά πολλά χρόνια στη συμπρωτεύουσα και θεωρείται άνθρωπος που ξέρει να «στήνει» μεγάλες εταιρείες και οργανισμούς.

   Εκτός αυτών αναπληρωτής στον Σταύρο Ντεγιαννάκη τοποθετείται ο μέχρι πριν λίγο καιρό πρόεδρος της ΗΔΙΚΑ Χρήστος Δουλγέρης ο οποίος είναι καθηγητής πληροφορικής στο πανεπιστήμιο του Πειραιά.

Ένας συνδικαλιστής στον ΕΟΠΥΥ  ???

   Ο Μιχάλης Ψαλτάκος ιατρός ακτινολογικού εργαστηρίου σύμφωνα με πληροφορίες του HealthReport.gr αποτελεί επιλογή της ηγεσίας του υπουργείου Υγείας για το ΔΣ του ΕΟΠΥΥ.
Ο κ.Ψαλτάκος έχει υπάρξει επί σειρά ετών συνδικαλιστής γιατρός, μέλος του ΔΣ του Ιατρικού Συλλόγου Πειραιά, ενώ ήταν και υποψήφιος με τον ΣΥΡΙΖΑ. (Μμμμμ... και τι θα κάνει; )

   Μάλιστα πολλοί θα τον θυμούνται την περίοδο που υπουργός Υγείας ήταν ο Άδωνις Γεωργιάδης όπου κατά τη διάρκεια ημερίδας του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών δε δίστασε να ανέβει στο βήμα όπου βρισκόταν ο τότε υπουργός, να τον πιάσει από τον ώμο και να του ζητήσει να δηλώσει δημόσια ότι αισθάνεται ως οικονομικός δολοφόνος. Μια εικόνα που είχε προβληθεί δεόντως από τα τηλεοπτικά δίκτυα όλης της χώρας. Ο συνδικαλιστής γιατρός σε δηλώσεις του λίγο μετά είχε κάνει λόγο για ….ανιδρωσία του Άδωνι Γεωργιάδη, διευκρινίζοντας ότι «δεν ιδρώνει από τις καταστροφικές επιπτώσεις των μνημονιακών πολιτικών, τις οποίες πιστεύει και υπηρετεί πιστά».

   Τις επόμενες ημέρες πηγές του HealthReport.gr αναφέρουν ότι ο νέος πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ Σωτήρης Μπερσίμης και η ομάδα του θα συνεχίσουν τις επαφές που έχουν ξεκινήσει τόσο με τα στελέχη του οργανισμού όσο και με συνεργαζόμενους παρόχους.

   Στόχος να μάθουν από πρώτο χέρι τι συμβαίνει μέσα στον ΕΟΠΥΥ, αλλά και τι αιτήματα υπάρχουν από την πλευρά των παρόχων.  Ποιες είναι δηλαδή οι απαιτήσεις των γιατρών, των κλινικών, των διαγνωστικών κέντρων κ.α. από τον Οργανισμό. (πλάκα κάνει φαντάζομαι... Και οι πέτρες τις ξέρουν)

15 Δεκεμβρίου 2015, 17:00:48
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Να του ευχηθούμε καλή επιτυχία και να του προτείνουμε την Κεντρική Υπηρεσία του ΕΟΠΥΥ να την επανδρώσει με κατάλληλους τεχνοκράτες κι όχι με αποσπασμένες μαίες όπως ο προκάτοχός του!!
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκεμβρίου 2015, 17:02:50 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

30 Δεκεμβρίου 2015, 12:50:50
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Όλα τα σχέδιά του για τον μεγαλύτερο Οργανισμό Υγείας της χώρας ξεδιπλώνει στην πρώτη του συνέντευξη ο νέος πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ Σωτήρης Μπερσίμης. Μιλώντας αποκλειστικά στο HealthReport.gr ο 40αρης νέος πρόεδρος σπάει τη σιωπή του και αποκαλύπτει τι θα κάνει με τις νέες συμβάσεις των γιατρών, τι θα γίνει με τα χρήματα όλων των παρόχων, ενώ δε διστάζει να πει και για τις διαβεβαιώσεις που έλαβε από την κυβέρνηση πριν πάρει το τιμόνι του μεγαλύτερου οργανισμού υγείας της χώρας.

Στην αποκλειστική του συνέντευξη στο HealthReport.gr ο Σωτήρης Μπερσίμης αναφέρει εκτός των άλλων ότι θα επιδιώξει μέσα σε τρεις μήνες να έχει ολοκληρώσει τις διαπραγματεύσεις για τις νέες συμβάσεις των γιατρών του ΕΟΠΥΥ, οι οποίες θα είναι υπό νέους όρους. Δεν παραλείπει ταυτόχρονα να αναφερθεί στο πρόσφατο κούρεμα των τιμών των διαγνωστικών εξετάσεων , στο τι θα κάνει με τα φάρμακα και τις δαπάνες, αλλά και ποιες είναι οι πρώτες δυσκολίες που συνάντησε όταν πέρασε την πύλη του ΕΟΠΥΥ. Ο Σωτήρης Μπερσίμης στην πολύωρη συνομιλία του με το HealthReport.gr, ερωτάται επίσης τόσο για την φημολογούμενη σχέση του με τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, όσο και γιατί ανέλαβε τον πιο χρεωμένο οργανισμό της χώρας.

Διαβάστε παρακάτω αναλυτικά τη συνέντευξή του νέου προέδρου του ΕΟΠΥΥ Σωτήρη Μπερσίμη στο HealthReport.gr:

   Τις τελευταίες ημέρες επικρατεί αναστάτωση στην αγορά υγείας με αφορμή τις μειώσεις στις τιμές των διαγνωστικών εξετάσεων. Αν όντως κλείσουν διαγνωστικά εργαστήρια, όπως λένε οι γιατροί, τι θα κάνετε σ αυτήν την περίπτωση, καθότι έχετε ευθύνη ως άμεσος φορέας;

Ο ΕΟΠΥΥ θα κάνει πραγματικά ότι καλύτερο υπάρχει  ??? προκειμένου να υποστηρίξει και να αποτρέψει κάθε αρνητικό ενδεχόμενο. Αναλυτικά σχέδια για τη στήριξη των μικρών και μεσαίων εργαστηρίων θα παρουσιαστούν στο άμεσο μέλλον. Επειδή δεν είναι μόνο θέμα του ΕΟΠΥΥ, αλλά και του υπουργείου Υγείας θα υπάρξει σχετική ενημέρωση

   Φαίνεται ότι η διαπραγμάτευση που κατέληξε στο 43% κούρεμα , δεν ήταν η καλύτερη δυνατή. Που οφείλεται αυτή η κακή κατάληξη κατά την άποψή σας;

Δεν ήμουν μέρος αυτής της διαπραγμάτευσης από την αρχή, επομένως δεν μπορώ να εξηγήσω τι θα μπορούσε να πάει καλύτερα.

   Πάντως δε συμφωνείτε κι εσείς με αυτό το κούρεμα υποθέτω;

Κανείς δε θα ήταν ευχαριστημένος με κάτι τέτοιο.

   Εκτιμάται ότι η διαπραγμάτευση δεν πήγε καλά επειδή το υπουργείο υγείας δε μιλά απ ευθείας με την τρόικα και μιλά μέσω του οικονομικού επιτελείου;

Είναι δεδομένο, όπως ανέφερε και το υπουργείο υγείας, ότι τα πάντα ήταν απόρροια της πίεσης προκειμένου να γίνει η εκταμίευση της δόσης. Τώρα σε αυτό δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι. Δεν έχω τέτοια εκτίμηση. Άλλωστε είμαι πολύ νέος σε αυτή τη διαδικασία για να έχω εικόνα.

   Εσείς με την τρόικα μιλάτε δεδομένου ότι ο ΕΟΠΥΥ είναι ο νούμερο ένα διαχειριστής των οικονομικών της Υγείας;

Συγνώμη είναι στο στόχαστρο της τρόικας ο ΕΟΠΥΥ; Σύμφωνα με τα μέλη και τους υπηρεσιακούς παράγοντες του ΕΟΠΥΥ ο οργανισμός έχει μια εξαιρετική αντιμετώπιση από την τρόικα. Δηλαδή υπάρχει μια πολύ καλή επικοινωνία. Σύμφωνα πάντα με όσα μου έχουν πει οι υπηρεσιακοί παράγοντες του οργανισμού. Σε κάθε περίπτωση περνώντας ο χρόνος θα μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα και να συζητήσουμε γι αυτό.

   Δηλαδή συγγνώμη θεωρείτε ότι δεν είναι ο ΕΟΠΥΥ στο στόχαστρο της τρόικας που κάθε τόσο κουρεύουν τις δαπάνες του;

Ο ΕΟΠΥΥ είναι μέρος ενός συστήματος που λέγεται Υγεία. Ο ΕΟΠΥΥ και το υπουργείο κάνουν πραγματικά ότι μπορούν για να προστατέψουν αυτό που είναι πολύτιμο για τους ασφαλισμένους. Το αγαθό της υγείας.

    Πότε θα αποπληρωθούν οι πάροχοι; Θέλω ακριβή χρονοδιαγράμματα  :laugh:

Μόλις έχουμε πλάνο θα το ανακοινώσουμε κιόλας. Η αλήθεια είναι ότι βρίσκομαι σε μια φάση κατά την οποία ενημερώνομαι πραγματικά με μεγάλο ρυθμό. Ύστερα από την ενημέρωση θα καθορισθεί πλήρες στρατηγικό σχέδιο το οποίο θα κοινοποιηθεί σε όλους. Το οποίο θα είναι σε συνεργασία με το υπουργείο Υγείας.

 Τι αναφέρει για τις πληρωμές του ΕΟΠΥΥ

  Επειδή είναι πολλοί γιατροί απλήρωτοι λόγω της μη παράτασης των συμβάσεων και περιμένουν το ΦΕΚ ή την ΠΝΠ, αυτό το θέμα πως θα ρυθμιστεί;

Όπως ανέφερα σε κατ ιδίαν συνάντηση που είχα με την πρόεδρο της ΕΝΙ-ΕΟΠΥΥ Άννα Μαστοράκου, αυτό το θέμα εξαρτάται από το υπουργείο Υγείας δεδομένου ότι θα γίνει η απαραίτητη νομική διαδικασία , εμείς είμαστε έτοιμοι να τους καταβάλουμε και έχουμε κάνει όλες τις διαδικασίες να τους πληρώσουμε δύο μήνες

   Αυτό θα γίνει δηλαδή άμεσα; Μέσα σε πόσες μέρες; Γιατί οι άνθρωποι περιμένουν καιρό τα χρήματά τους.

Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό. Θα γίνει πάντως άμεσα με το που θα γίνει η διαδικασία . Εγώ μπορώ να απαντήσω οτιδήποτε το οποίο πραγματικά είναι στον άμεσο έλεγχο του ΕΟΠΥΥ. Υπάρχουν κάποιες διαδικασίες που είναι λίγο πιο πολύπλοκες και απαιτούν τη συμμετοχή του υπουργείου. Έχουν να κάνουν με τη γενικότερη κατάσταση. Δε χρειάζεται καν να πιέσω. Όλοι θέλουν να καταβληθούν τα χρήματα στους γιατρούς  :laugh: :laugh:. Τόσο οι υπουργοί όσο και ο ΕΟΠΥΥ όσο και οι πάντες

   Είναι κι άλλα όμως χρέη που έχει ο ΕΟΠΥΥ στο σύνολο των παρόχων. Αναλάβατε άλλωστε ένα χρεωμένο οργανισμό. Για παράδειγμα οι φαρμακευτικές εταιρείες υποστηρίζουν ότι έχουν να εισπράξουν από τον Οργανισμό από το 2014. Αυτοί πότε θα πληρωθούν; Είναι στις πρώτες προτεραιότητες όπως είχε πει ο τέως πρόεδρος;

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι έχει πει ο πρώην πρόεδρος. Αλλά σε κάθε περίπτωση με το που θα υπάρξει ένα χρονοδιάγραμμα θα είναι μέσα στο πλαίσιο του στρατηγικού σχεδιασμού, θα ανακοινωθεί και αυτό.

   Να βάλουμε ένα πλαίσιο; Θα είναι σε έναν μήνα σε δύο μήνες; Πότε;

Θα υπάρξει ενημέρωση γι αυτό και η ενημέρωση θα είναι άμεση.

   Αυτό ισχύει για όλους τους κλάδους;

Η διάθεση η δική μου είναι τα πάντα να γίνονται με πλήρη διαφάνεια και προγραμματισμό. Θα υπάρχει προγραμματισμός και βάση αυτού και εφόσον είναι εφικτός κάθε φορά, με αυτόν θα κινούμαστε. Αλλά θέλουμε να υπάρχει ομαλοποίηση των πάντων. Είτε είναι δημόσιο είτε είναι ιδιωτικό. Μέσα σε ένα πλαίσιο κρίσης βέβαια. Ομαλοποίηση όχι μόνο πληρωμών αλλά των πάντων.

 Τι λέει ο πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ για τις νέες συμβάσεις των γιατρών

   Στις νέες συμβάσεις με τους γιατρούς. Τι μοντέλο συνεργασίας θα προτείνετε;

Την ερχόμενη εβδομάδα μαζί με όλα τα άλλα θα ανακοινώσουμε και αυτό. Αλλά γενικά η σκέψη μας είναι να εισάγουμε πάρα πολλούς νέους γιατρούς. Η επιθυμία μας είναι οι νέοι άνθρωποι να ζήσουν σε αυτήν τη χώρα και να προσφέρουν στην χώρα και στους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ. Θα προσπαθήσω πραγματικά να δώσω βήμα στους νέους. Η αγωνία μου και η εμπλοκή μου είναι οι άνθρωποι οι νέοι. Γιατί έχω ανθρώπους κοντά μου που αντί να βλέπουν τα όνειρα τους μπροστά, βλέπουν κάτι που δεν έβλεπα εγώ στην ηλικία τους. Βλέπουν προβλήματα που θεωρούνται ανυπέρβλητα γι αυτούς. Συνεπώς η αγωνία μου είναι αυτοί οι νέοι άνθρωποι. Χωρίς να σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν είναι. Στόχος μας πάντως είναι και επιθυμία μου μέσα στους επόμενους τρεις μήνες να έχουν ολοκληρωθεί οι συζητήσεις με τους γιατρούς και να έχουμε νέες συμβάσεις.

   Το θέμα των συμβάσεων του ΕΟΠΥΥ με τις ιδιωτικές κλινικές για κλίνες εντατικής, συγκεκριμένες επεμβάσεις αλλά και για δωρεάν ακτινοθεραπείες, που βρίσκεται; Τι έγιναν αυτές οι συμβάσεις οι οποίες ήταν έτοιμες σύμφωνα με τον τέως πρόεδρο;

Δεν έχω ενημέρωση ακριβή γι αυτό και θα ενημερωθείτε μέσα στο γενικότερο πλαίσιο. Είμαι μόλις λίγες ημέρες στο τιμόνι του μεγαλύτερου οργανισμού Υγείας της χώρας και η ενημέρωση είναι συνεχής από το πρωί έως το βράδυ. Αλλά χρειάζεται χρόνος για να έχεις μια πλήρη εικόνα και να αποτυπώσεις αυτήν την εικόνα και να την κάνεις ένα ολοκληρωμένο σχέδιο.

   Ναι αλλά πρόεδρε είχατε αρκετό διάστημα στην αναμονή μέχρι να αναλάβετε τον ΕΟΠΥΥ. Δεν είχατε ενημερωθεί σε αυτό το διάστημα για το τι συμβαίνει;

Ο όρος αναμονή αφορά σε έναν άνθρωπο που δεν έχει εργασία που δεν έχει κάτι άλλο και έχει απόλυτο χρόνο να ασχοληθεί με αυτό που πρόκειται να συμβεί στο μέλλον. Εγώ όντας στο πανεπιστήμιο, τον Αύγουστο διοργάνωσα για παράδειγμα ένα παγκόσμιο συνέδριο, είχα τους φοιτητές μου  ??? τόσο στο Πανεπιστήμιο Πειραιά όσο και στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο, είχα την έρευνα μου και όλα αυτά ήταν η προτεραιότητα μου έως την ημέρα που θα υπήρχε η ανάληψη των καθηκόντων μου στον οργανισμό. Από τη μέρα που ουσιαστικά το όνομά μου κι εγώ πέρασα από τη Βουλή λάμβανα συνεχώς πληροφόρηση η οποία όμως ποτέ δεν μπορεί να είναι αυτή η πληροφόρηση όταν είσαι εντός του οργανισμού. Αυτή τη στιγμή όμως είμαι ψυχή και σώμα μέσα στον οργανισμό και πλέον η προτεραιότητα μου είναι αυτός και γι αυτόν θα παλέψω.

 Τι λέει ο Σ.Μπερσίμης για τα οικονομικά του ΕΟΠΥΥ και τις δεσμεύσεις της κυβέρνησης

   Υπάρχει μια πληροφορία κ.Πρόεδρε η οποία αντιλαμβάνεστε ότι δε διαρρέεται τυχαία αυτήν την περίοδο, ότι προκειμένου να σωθούν τα ασφαλιστικά Ταμεία δε θα αποδίδονται όλες οι εισφορές υπέρ Υγείας στον ΕΟΠΥΥ. Γνωρίζετε κάτι επ’ αυτού;

Δεν έχω καμία τέτοια πληροφορία σε καμία περίπτωση.

   Δηλαδή έχουν δεσμευτεί από την κυβέρνηση ότι θα σας στηρίξουν, ότι θα στηρίξουν οικονομικά τον ΕΟΠΥΥ;

Υπάρχουν δεσμεύσεις ότι θα στηριχθεί ο ΕΟΠΥΥ οικονομικά και γενικά.

   Άρα περιμένετε ότι θα αυξηθούν τα κονδύλια στον ΕΟΠΥΥ;

Έχω πάρει διαβεβαιώσεις στήριξης και υπάρχει και στο πλάνο μία πιθανή αύξηση των κονδυλίων του ΕΟΠΥΥ, της χρηματοδότησης. ??? Και υπάρχει και μία διάθεση ομαλοποίησης της χρηματοδότησης. (ο προϋπολογισμός τουλάχιστο για 2016 έχει αποφασιστεί). Σ αυτό θα ήθελα να πω ότι έχουν παίξει ρόλο τόσο ο υπουργός Υγείας όσο και αναπληρωτής υπουργός, οι οποίοι πραγματικά προσπαθούν ώστε να διασφαλιστούν οι απαιτούμενοι πόροι ώστε να λειτουργήσει ο ΕΟΠΥΥ προσφέροντας υπηρεσίες υψηλής ποιότητας στους ασφαλισμένους.

   Εσείς έχετε πει πάντως ότι θα βρείτε και άλλες πηγές χρηματοδότησης. Ποιες είναι αυτές;

Θα παρουσιάσω ένα ολοκληρωμένο σχέδιο αφού ουσιαστικά διαμορφώσω το κατάλληλο πλαίσιο. Η διάθεση μου είναι να χρησιμοποιήσω τις δυνατότητες του ΕΟΠΥΥ οι οποίες είναι μεγάλες και πιστεύω ότι με τη βοήθεια του προσωπικού και των εργαζομένων γενικότερα του Οργανισμού, θα πετύχουμε τους στόχους. Πρέπει να σας πω μάλιστα ότι από τις κατ ιδίαν συζητήσεις κατάλαβα πως είναι εξαιρετικοί και έχουν δυνατότητες και διάθεση να εργασθούν προκειμένου να πετύχουμε τους στόχους που έχουν τεθεί. Ο ΕΟΠΥΥ είναι ένα κομμάτι του συστήματος υγείας και μπορεί και πρέπει να δώσει μία ποιότητα στις παροχές ακόμη και μέσα σε αυτό το πολύ στενό δημοσιονομικό πλαίσιο.
Είναι ένα μέρος ενός συνόλου. Και το σύνολο χρειάζεται αρμονία για να επιτευχθούν οι στόχοι.

   Για τα φάρμακα τι σκοπεύετε να κάνετε;

Υπάρχει περίπτωση να διαφοροποιηθεί κάτι αλλά θα αποτελέσει κομμάτι ενός συνολικού σχεδιασμού. Δεν έχει ακόμη διαμορφωθεί αυτό το πλαίσιο. Για όλα υπάρχουν σκέψεις για να βελτιωθούν τα πράγματα.

   Το νέο Κανονισμό Παροχών θα τον αλλάξετε γιατί υπήρχε ένας έτοιμος από την προηγούμενη ηγεσία;

Αν χρειαστεί να γίνουν κάποιες τροποποιήσεις προς όφελος των ασφαλισμένων ναι θα τις κάνουμε.

   Οι πρώτες δυσκολίες που βρήκατε στον ΕΟΠΥΥ ποιες ήταν;

Τα πράγματα είναι πολύ σημαντικά υπάρχουν πολλά ζητήματα ανοικτά και κάνουμε όλες τις απαραίτητες δράσεις εγώ και οι συνεργάτες μου προκειμένου να δημιουργήσουμε σε συνέργεια με τους εργαζόμενους τις καλύτερες δυνατές προτάσεις για την καλύτερη δυνατή λειτουργία. Είδα πολλά πράγματα που θα ήθελα να τα βελτιώσω.

   Όπως;

Επειδή είμαι ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται να υπάρχουν διαδικασίες και αυτοματισμοί κάθε φορά που υπάρχει κι ένα θέμα να μην αναζητούμε εκείνη την ώρα τη λύση του, να υπάρχει δηλαδή ένας προγραμματισμός και αυτοματισμοί στην αντίδραση. Αυτό που θέλω να κάνω για τον οργανισμό είναι να γίνουν οι διαδικασίες πιο συγκεκριμένες. Υπήρχαν αρκετοί βαθμοί ελευθερίας – είναι μια τεχνική έννοια– οι οποίοι πραγματικά πρέπει να αλλάξουν. Για να εξηγήσω: όταν έχεις μια διαδικασία ξέρεις ότι τα βήματα είναι πέντε και έχεις συγκεκριμένα πράγματα να κάνεις. Μ αρέσει για παράδειγμα τα έγγραφα όταν έρχονται σε μένα προς υπογραφή να έχουν προηγουμένως την υπογραφή με βάση την ιεραρχία που είναι από κάτω.
Εγώ είμαι λίγο πιο αυστηρός στις διαδικασίες.

«Γιατί ανέλαβα τον ΕΟΠΥΥ»!

   Για να αλλάξω θέμα, σχολιάστηκε δεόντως το γεγονός ότι ένας νέος επιστήμονας, επιτυχημένος κατά γενική ομολογία, πήρε ένα τέτοιο ρίσκο και ανέλαβε έναν καταχρεωμένο οργανισμό στην πιο δύσκολη στιγμή της χώρας. Και το ερώτημα όλων είναι γιατί;

Καταρχήν δεν είναι μια απάντηση που μπορεί να δοθεί μονολεκτικά. Η διάθεσή μου είναι να προσφέρω και θα το πω πολλές φορές ότι η διάθεσή μου είναι να προσφέρω στους ανθρώπους που έχουν ανάγκη τις υπηρεσίες αυτές.

   Ναι αλλά δεν το κάνει κανείς εύκολα να αφήσει μια επιτυχημένη καριέρα…

Δεν την αφήνω καταρχήν. Δεν την άφησα.. Η ενασχόληση μου με τον οργανισμό είναι απόρροια του γεγονότος ότι θέλω να προσφέρω στους συνανθρώπους μου, και της διάθεσης που έχω ως άνθρωπος να ανιχνεύω καινούριες προκλήσεις.

   Έχετε βάλει κάποιο χρονικό ορίζοντα να πετύχετε στον ΕΟΠΥΥ; Έχετε πει δηλαδή αν δεν πετύχετε μέχρι κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θα αποχωρήσετε;

Είναι νωρίς ακόμη. Θα γίνει ένας σχεδιασμός ο οποίος θα χωριστεί σε δύο επίπεδα. Σε κάποια πράγματα που μπορούν να γίνουν γρήγορα και άμεσα και σε κάποια πιο μακροχρόνια. Ο σχεδιασμός αυτός θα γίνει με βάση τις ανάγκες και την κατάσταση τη σημερινή. Θα έχει μέσα τη διάθεση και τη σκέψη τη δικιά μου, θα έχει μέσα τη σύμπνοια και τη συνεννόηση των υπουργών και φυσικά τους εργαζόμενους αυτού του οργανισμού που θα είναι εκεί ακόμη κι όταν οι υπόλοιποι φύγουμε. Θεωρώ ότι ένα μεγάλο κομμάτι της πιθανής επιτυχίας θα πρέπει να αποδοθεί στους ανθρώπους αυτούς που θα συνεργαστούμε μέσα στον ΕΟΠΥΥ προκειμένου να πετύχουμε μαζί.

   Υπάρχει μια φημολογία που συζητήθηκε ιδιαιτέρως όταν πρωτοακούστηκε το όνομά σας για τον ΕΟΠΥΥ, ότι έχετε προσωπική σχέση με τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα δεδομένου ότι είστε και συνομήλικοι. Ποια είναι η αλήθεια;

Δεν απαντώ σε φημολογίες. Και, αλήθεια, αυτός ο Τσίπρας ποιος είναι; Πρώτη φορά τον ακούω...
 
   Χρόνος μένει στη ζωή σας εκτός ΕΟΠΥΥ;

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έμενε και πριν.



28 Μαρτίου 2019, 14:11:42
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Νοεμβρίου 2019, 23:16:44
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαρτίου 2011, 20:43:48
από anastasios theodoridis
9 Απαντήσεις
26034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαρτίου 2018, 00:29:17
από pzogr
0 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Νοεμβρίου 2015, 17:02:48
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
43389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Νοεμβρίου 2018, 19:43:14
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
64423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2020, 17:08:04
από Argirios Argiriou