Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:45:49

Ψηφοφορία

Εξετάσεις μετά το πτυχίο ιατρικής:

Θα έπρεπε να θεσμοθετηθούν για τη λήψη άδειας άσκησης επαγγέλματος
Θα έπρεπε να θεσμοθετηθούν για την έναρξη ειδικότητας
Δε θα έπρεπε να θεσμοθετηθούν σε κανένα στάδιο

Αποστολέας Θέμα: Ιατρικός πληθωρισμός μύθος ή πραγματικότητα ;  (Αναγνώστηκε 247684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Μαΐου 2018, 17:02:38
Απάντηση #90
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρηγορια στον ξενιτεμενο....
Κανενας απο τους συναδελφους που δουλευουν εξω δεν προκειται να γυρισει πισω , πλην ισως των ρομαντικων.

Και όμως.

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που γύρισαν.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Μαΐου 2018, 17:25:44
Απάντηση #91
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κανενας απο τους συναδελφους που δουλευουν εξω δεν προκειται να γυρισει πισω , πλην ισως των ρομαντικων.
Δεν είναι έτσι τα πράγματα καθώς πολλές αιτήσεις για θέσεις στο ΕΣΥ που ανοίγουν εσχάτως είναι από ξενιτεμένους, και το λέω μετά λόγου γνώσεως και εκ των έσω, όσο και αν δεν μπορώ να μιλήσω με συγκεκριμένους νούμερα.

Το Υπουργείο γνωρίζει σίγουρα τα νούμερα.

1 Μαΐου 2018, 20:39:47
Απάντηση #92
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στις αρχές της δεκαετίας του 90 είμασταν μια παρέα 10 Ελλήνων στο Lund της Σουηδίας που σπουδάζαμε Ιατρική εκεί με μια διαφορά μέχρι 4 έτη, στο Πανεπιστήμιο.

20+ χρόνια μετά, οι 7 έχουμε γυρίσει στην Ελλάδα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Μαΐου 2018, 21:14:23
Απάντηση #93
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στις αρχές της δεκαετίας του 90 είμασταν μια παρέα 10 Ελλήνων στο Lund της Σουηδίας που σπουδάζαμε Ιατρική εκεί με μια διαφορά μέχρι 4 έτη, στο Πανεπιστήμιο.

20+ χρόνια μετά, οι 7 έχουμε γυρίσει στην Ελλάδα.
Προ εικοσαετίας (και βάλε) ο σκοπός όλων όσων έκαναν βασικές σπουδές ιατρικής και ειδικότητα στο εξωτερικό ήταν να γυρίσουν στην Ελλάδα και να ασκήσουν το επάγγελμα, αφού δεν υπήρχε κορεσμός.
Στις ημέρες μας, με την ανεργία/υποαπασχόληση στους ειδικούς ιατρούς να είναι συχνό φαινόμενο (στην περίπτωση του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών εκτιμάται στο 28% - Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) το δέλεαρ της αναζήτησης εργασίας στο εξωτερικό είναι πιο ισχυρό.
Το ΕΣΥ είναι βέβαια προς το παρόν μία λύση. Οι 768 θέσεις (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) είναι αρκετές, με το βάρος να δίνεται στα ΤΕΠ. 
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Μαΐου 2018, 21:36:11
Απάντηση #94
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Να είστε σίγουροι, ότι πολλοί Ειδικοί που ζουν τώρα στο εξωτερικό είναι έτοιμοι να γυρίσουν Ελλάδα ακόμη και με το 1/4 του μισθού, αρκεί να τους προσφερθεί, αυτή η δυνατότητα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Μαΐου 2018, 23:06:01
Απάντηση #95
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Η πλάκα είναι ότι από τους φίλους ιατρούς που κρατάω επαφή, όσοι γενικεύουν ιδιωτικά (γενικοί και παθολόγοι) είναι τρισευτιχισμένοι, προφανώς λόγω μαύρου. Βέβαια μιλάω για εξαιρετικούς συναδέλφους. Με έχουν φάει να γυρίσω χτες

2 Μαΐου 2018, 00:03:43
Απάντηση #96
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρηγορια στον ξενιτεμενο....
Κανενας απο τους συναδελφους που δουλευουν εξω δεν προκειται να γυρισει πισω , πλην ισως των ρομαντικων.

Και όμως.

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που γύρισαν.

Αλλες εποχες τοτε ...
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

2 Μαΐου 2018, 00:07:59
Απάντηση #97
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κανενας απο τους συναδελφους που δουλευουν εξω δεν προκειται να γυρισει πισω , πλην ισως των ρομαντικων.
Δεν είναι έτσι τα πράγματα καθώς πολλές αιτήσεις για θέσεις στο ΕΣΥ που ανοίγουν εσχάτως είναι από ξενιτεμένους, και το λέω μετά λόγου γνώσεως και εκ των έσω, όσο και αν δεν μπορώ να μιλήσω με συγκεκριμένους νούμερα.

Το Υπουργείο γνωρίζει σίγουρα τα νούμερα.

Επιλογες θελουν να εχουν , αλλωστε ειναι γνωστος ο ρυθμος περαιωσης των προκηρυξεων ΕΣΥ. Στο τελος της ημερας οι ρεαλιστες θα κοιταξουν την τσεπη τους. Γι αυτο αλλωστε η Ρουμανια πηγε τους μισθους των γιατρων στα 7000€. Μονο ετσι γυριζουν πισω οι επαγγελματιες.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

3 Μαΐου 2018, 01:12:55
Απάντηση #98
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Από τα άτομα που ξέρω προσωπικά ότι κάποια στιγμή έφυγαν για το εξωτερικό, μόνο 1 (έναν) γνωρίζω ότι γύρισε κάποια στιγμή. Αντιθέτως ξέρω πολλούς που πήγαν και έμειναν για πάντα (έχουν μόνιμες θέσεις, ένας πήρε και υπηκοότητα της χώρας) και ξέρω και αρκετούς που θα ήθελαν να είχαν φύγει ή να μπορέσουν να φύγουν στο μέλλον.

4 Μαΐου 2018, 01:15:11
Απάντηση #99
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Θα μπορούσα και εγώ να αναφέρω περιπτώσεις, κάποιες μάλιστα που έφτυσαν αίμα να φτάσουν πολύ υψηλότερα (και με τρελή αναλογία αιτήσεων/θέσεων) απ' την θέση σε ένα Γηριατρικό Κέντρο στην Γαλλία ή αλλού στην Ευρώπη, όπου απαιτείται ουσιαστικά μόνο  η γλώσσα, αλλά το θέμα δεν ειναι αυτό.

Οι πληροφορίες για πολλές αιτήσεις από εξωτερικό, προέρχονται από υπαλλήλους που χειρίζονται τις αιτήσεις.

4 Μαΐου 2018, 10:22:56
Απάντηση #100
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Οι πληροφορίες για πολλές αιτήσεις από εξωτερικό, προέρχονται από υπαλλήλους που χειρίζονται τις αιτήσεις.

Μην πιστεύεις όλα όσα ακούγουνται.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

4 Μαΐου 2018, 10:50:47
Απάντηση #101
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι πληροφορίες για πολλές αιτήσεις από εξωτερικό, προέρχονται από υπαλλήλους που χειρίζονται τις αιτήσεις.

χαχαχαα..... Πάω 5 μέρες πριν την αρχή λήξη της προκήρυξης των ιδιωτών οικογενειακών ιατρών για μια δουλειά στο ΤΣΑΥ. Από πλάκα ρωτάω πόσοι έχουν ζητήσει με αίτηση για την προκήρυξη....."Πάνω από 30 άτομα" μου λέει  Μου κάνει εντύπωση και ρωτώ το ίδιο στον ιατρικό σύλλογο "12 αιτήσεις" μου απαντά ο σύλλογος.... Οι ευσεβείς πόθοι συχνά....δεν αφήνουν την πραγματικότητα να μας χαλάσει το όνειρο.....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

4 Μαΐου 2018, 12:05:47
Απάντηση #102
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ευσεβείς πόθοι συχνά....δεν αφήνουν την πραγματικότητα να μας χαλάσει το όνειρο.....
ΟΚ, ευσεβείς πόθοι δεν ήταν αυτοί που ανάγκασαν την γνωστή μου να φωτοτυπεί φακέλλους υποψηφίων ως το απόγευμα σε απαίτηση της χειρουργάρας απ΄το Λονδίνο ή οι περιπτώσεις ατόμων που ξέρω που επέστρεψαν.

5 Μαΐου 2018, 14:29:06
Απάντηση #103
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει και η αντίστροφη οδός, αλλά η τρέχουσα εμπειρία (και προσωπική αλλά και από συζητήσεις) λέει ότι το ισοζύγιο είναι αρνητικό. Τώρα αν κάποιος (ιδίως χειρουργικής ειδικότητας με προσδοκία για "καλύτερο μισθό") έχει μια Β θέση κάπου αλλού και σκέφτεται να κάνει μια αίτηση και εδώ επειδή και εκεί είναι δύσκολο να βρει την Α θέση, που ήθελε, δεν νομίζω ότι εκφράζει τον κανόνα.

5 Μαΐου 2018, 22:40:44
Απάντηση #104
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Συμφωνώ, άλλωστε δεν έχω επαρκές δείγμα ώστε να ισχυριστώ ότι μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, και ειδικά μεταξύ των νέων αποφοίτων, η μετανάστευση είναι μαζική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
11608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Φεβρουαρίου 2023, 07:06:47
από Argirios Argiriou
22 Απαντήσεις
13103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Μαΐου 2015, 00:13:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2021, 12:57:31
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2022, 19:29:35
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Απριλίου 2022, 23:47:34
από Argirios Argiriou