Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:31:47

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση για ΑΔΔΥ ( Ασφαλή Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής ).  (Αναγνώστηκε 233378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Ιουνίου 2015, 17:28:08
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

EP


@spyros: "Το λάθος; Το footer της σελίδας κάλυπτε τη δεύτερη επιλογή για "Certificate authentication"! Και δεν μπορούσα να το δω, γιατί η σελίδα δεν κάνει scroll μέχρι κάτω... Κάνοντας λοιπόν zoom-out (με CTRL/-), θαύμα! Η επιλογή εφανερώθη και οι πόρτες του παραδείσου άνοιξαν! ΥΓ: Ε, εσείς στην ΗΔΙΚΑ! Φτιάξτε το!" (Μακάρι να έφτιαχναν οτιδήποτε) Mozilla ε; Κι εμένα το ίδιο πρόβλημα είχε, δεν εμφανιζόταν το κουμπί. Έχεις απόλυτο δίκιο για το footer, αν κάνει κανείς zoom out εμφανίζεται το κουμπί. Και κάνει και login! (Γιούπι!) Άμα τα καταφέρει κανείς με Google Chrome, εκεί θα έχει κάνει το μεγάλο break-through! Θα πάει για Nobel! Τόσο ντάχτιρ-ντι του έχω κάνει, τόσα updates και ρυθμίσεις plug-ins, τίποτα.. Επιμένει στο error μετά την αναγνώριση και του ψηφιακού πιστοποιητικού μέσα στο token (δεν ζητάει ΡΙΝ). ::)

@ΖΑrk: ΗΔΙΚΑ vs. BYTE: μου θυμίζει αυτό που γινόταν (παλιότερα;) μεταξύ ιδιωτικών παρόχων τηλεπικοινωνιών και ΟΤΕ σε περίπτωση βλάβης. Μόνο που υποτίθεται τώρα δουλεύουν και οι 2 για τον ίδιο λογαριασμό. Πάντως ΗΔΙΚΑ = εγγύηση.. Αυτό ειναι το μόνο σίγουρο!!
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιουνίου 2015, 17:31:45 από EP »

24 Ιουνίου 2015, 17:57:03
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Κι εγώ τα καταφέρνω (όχι πάντα) με το Mozilla. Προς το παρόν. ´Οσον αφορά για την byte, μάλλον θα ήμουν από τους τυχερούς που βρήκαν λύση!  ;D
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Ιουνίου 2015, 11:35:16
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Σήμερα πάντως βγάζει αυτό: "An attempt to authenticate with a client certificate failed. A valid client certificate is required to make this connection."
Σε όλους τους υπολογιστές που το προσπάθησα, με όλους τους browsers.
Αναμένω απάντηση από την byte, η οποία αρχικά με παρέπεμψε στην ΗΔΙΚΑ, αλλά όταν επέμενα, είπε (ευγενέστατα, είναι αλήθεια) ότι θα το δει και θα με ενημερώσει τηλεφωνικά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Ιουνίου 2015, 12:47:09
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

EP


@Denominator
Εμένα αυτό μου το έβγαζε στην αρχή.. Αν δεν άλλαξες κάτι (π.χ. υπολογιστή, ρυθμίσεις), ξαναπροσπάθησε κι άλλες φορές, ιδίως με Internet Explorer και Mozilla. Αν επιμένει, κλείνε τον browser εντελώς και ξανάνοιγέ τον και πάλι το ίδιο. Ούτε εμένα κάνει επιτυχώς login με την πρώτη, αλλά επιμένοντας κάνει. Αν άλλαξες υπολογιστή, πιθανώς θέλουν update οι browsers (και πιθανώς και ρυθμίσεις). Αλλιώς.. καλή τύχη με την ΒΥΤΕ! :-X Έτσι από απορία πες τους, τον Chrome θα τον κοιτάξουν καθόλου ή πάνε πακέτο με taxisnet (που παλιότερα έλεγε να χρησιμοποιούμε μόνο IE);

25 Ιουνίου 2015, 13:02:34
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@Denominator
Εμένα αυτό μου το έβγαζε στην αρχή.. Αν δεν άλλαξες κάτι (π.χ. υπολογιστή, ρυθμίσεις), ξαναπροσπάθησε κι άλλες φορές, ιδίως με Internet Explorer και Mozilla. Αν επιμένει, κλείνε τον browser εντελώς και ξανάνοιγέ τον και πάλι το ίδιο. Ούτε εμένα κάνει επιτυχώς login με την πρώτη, αλλά επιμένοντας κάνει. Αν άλλαξες υπολογιστή, πιθανώς θέλουν update οι browsers (και πιθανώς και ρυθμίσεις). Αλλιώς.. καλή τύχη με την ΒΥΤΕ! :-X Έτσι από απορία πες τους, τον Chrome θα τον κοιτάξουν καθόλου ή πάνε πακέτο με taxisnet (που παλιότερα έλεγε να χρησιμοποιούμε μόνο IE);

Δεν έχεις άδικο... Έχω κάνει τα πάντα... και θα συνεχίσω...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Ιουνίου 2015, 20:47:00
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δείτε αναλυτικά πως γίνετε η εγκατάσταση των driver για το USB token της ΗΔΙΚΑ.



Οδηγίες της ΗΔΙΚΑ σε αυτό το link

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Ιουλίου 2015, 11:32:52
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Εγώ μπαίνω μόνο με Mozila. O IE (έκδοση 11.0.20)  ενώ κάνει σύνδεση μου αναφέρει οτι η έκδοση που έχω δεν είναι συμβατή με την εφαρμογή, ενώ με τον CHROME αναφέρει το "An attempt to authenticate with a client certificate failed. A valid client certificate is required to make this connection." Έχω W 8.1.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιουλίου 2015, 11:37:09 από Γ.Κτιστάκης »

20 Ιουλίου 2015, 21:09:58
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

EP


Εγώ έχω συγκλονιστικά νέα.. Με πήραν ένα μήνα αφότου έστειλα mail για τεχνική υποστήριξη στην BYTE..! Όπου πλέον (ευτυχώς!) δεν υφίστατο το θέμα.. Ήταν μεγάλο το σοκ (που ενδιαφέρθηκαν), αλλά ρωτώντας έμαθα επιπλέον ότι (εκτός νεοτέρας) δεν δουλεύει καθόλου με το Google Chrome το token..

21 Ιουλίου 2015, 10:57:24
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...δεν δουλεύει καθόλου με το Google Chrome το token..
   Τελικά με τι δουλεύει; Με ΙΕ; Ή μονο με Firefox;
   Πάντως όλοι έχουμε δει ότι δόθηκε νέα ΜΕΓΑΛΗΗΗΗ παράταση για προμήθεια του ΤΟΚΕΝ (μέχρι 15/9/15). Προσωπικά δεν το πήρα και δεν βιάζομαι ακόμα...
Παράθεση
Η ΗΔΙΚΑ, στα πλαίσια των διατάξεων για ασφαλή πρόσβαση στα ευαίσθητα δεδομένα των ασθενών, σας ενημερώνει ότι η σύνδεση στην ΗΣ μέσω του USB TOKEN εγγυάται αυθεντικοποίηση δύο παραγόντων (pin & φυσικό μέσο). Η χρήση του USB/TOKEN στην παρούσα χρονική στιγμή αφορά στην ασφαλή σύνδεση και την πρόσβαση στο Ιστορικό Ασθενούς, χωρίς για όσο μεταβατικό διάστημα κριθεί απαραίτητο να απαγορεύεται η πρόσβαση με τον υφιστάμενο μηχανισμό συνδυασμού κωδικού χρήστη/κωδικού πρόσβασης (username/password). Διαδοχικά τα βήματα για την παραλαβή του USB/ΤΟΚΕΝ είναι τα παρακάτω: 1) Συμπλήρωση & Υποβολή αίτησης ΑΔΔΥ από την εφαρμογή Διαχείρισης Χρηστών μέχρι τις 15/9/2015. Σημειώνεται ότι η παραλαβή του USB/ΤΟΚΕΝ θα γίνει σε διάστημα 4-5 ημερών από την αποστολή της αίτησης. 2) Με την παραλαβή του USB/ΤΟΚΕΝ και την εγκατάστασή του θα έχετε τη δυνατότητα να συνδέεστε στο σύστημα της ΗΣ και η πρόσβαση πλέον θα γίνεται με τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια όπως υπαγορεύεται από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.

21 Ιουλίου 2015, 17:30:17
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Τελευταία επικοινωνία με ΗΔΙΚΑ λόγω μη λειτουργίας του Token με κανένα browser: τελικά το USB TOKEN λειτουργεί μόνο με firefox ( αφού κάνεις σωστά τις ρυθμίσεις και πάρεις και πτυχίο πληροφορικής) και με Explorer version apo 7 -10 (όχι 11!!!). Ο Chrome δεν είναι συμβατός αν και κάνουν προσπάθεια ( αυτό μου προκάλεσε λίγο γέλιο όταν το άκουσα) να το διορθώσουν.
Είμαστε πάντως σε καλό σημείο έως το 2020 να λειτουργήσει σε όλους τους browser αρκεί να μην βγάλει άλλο λειτουργικό η microsoft.....ή αναβαθμιστεί και ο firefox σε επόμενη version!

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

24 Ιουλίου 2015, 18:39:24
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

EP


Άρα τελικά καλά κάνω που δεν κάνω συχνά update.. Μια με το taxisnet, την άλλη με την ΗΔΙΚΑ, χρήσιμο να κρατάς όλη την παλαιολογία σε browsers!  ::)

25 Ιουλίου 2015, 06:49:56
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 ...
 αν και το θέμα είναι πότε θα περάσει ο πληροφορικάριος από τα νοσοκομεία τώρα που δεν υπάρχουν και Διοικητές, όχι πως αν υπήρχαν θα πέρναγε νωρίτερα
 να εγκαταστήσει τα drivers του usb στους υπολογιστές. Οπως είναι γνωστό όσοι υπολογιστές των Νοσοκομείων είναι συνδεδεμένοι μέσω ΣΥΖΕΥΞΙΣ δεν υπάρχει
 δυνατότητα να κατεβάσεις οτιδήποτε χωρίς κωδικούς administrator.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιουλίου 2015, 18:49:34 από Πατρωνάκης Μάνος »

26 Ιουλίου 2015, 13:51:55
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μετά από αρκετές μέρες λειτουργίας της εφαρμογής της ηλεκτονικής συνταγογράφησης με το USB token με τη χρήση του Mozilla, παρατήρησα ότι ορισμένες φορές απαιτούνται πολλαπλές προσπάθειες (γεγονός που ενίοτε καταντάει εκνευριστικό) για να επιτυχθεί σύνδεση και ότι συνήθως αυτό συμβαίνει τις ώρες αιχμής. Αντιθέτως, ποτέ δεν είχα πρόβλημα μεσημέρια και σαββατοκύριακα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Ιουλίου 2015, 16:39:13
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Συγνώμη συνάδελφοι αλλα δεν βρίσκω καμια αλλαγη στο θεμα συνδεσης ή πιστοποιησης με token και xe-token.

 Ειτε μπαινω με τον παλιό τρόπο, είτε με το token μετα απο λιγο χρονο αδράνειας με πετάει έξω. Δεν είναι ασφαλής ταυτοποίηση και τα δικά μου "οπτικά πεδία" γιατι απαιτεί και σφραγιδο-υπογραφές η κάθε συνταγη - παραπεμπτικό.
Ποιός ο λόγος χρήσης του μπορεί να μου πεί κάποιος?
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

26 Ιουλίου 2015, 17:57:27
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... γιατι απαιτεί και σφραγιδο-υπογραφές η κάθε συνταγη - παραπεμπτικό.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Δεν μπορούμε από τη μια να μιλούμε για ύψιστο επίπεδο ασφάλειας και από την άλλη να απαιτούμε τυπωμένη συνταγή/παραπεμπτικό, σφραγίδα και υπογραφή με μελάνι. Οι συνταγές ή τα παραπεμπτικά που εκδίδονται με το token θα μπορούσαν να φέρουν μία σχετική ένδειξη (ή/και, ας πούμε, μία "τυπωμένη" πρότυπη υπογραφή/σφραγίδα μια που βρισκόμαστε σε χώρα που αρέσκεται σε συτές) και να μη χρειάζονται περαιτέρω παρέμβαση από το γιατρό με στυλό και (χειροκίνητες) σφραγίδες.
Αυτό θα καθιστούσε και πιο αποδεκτό το token μεταξύ των γιατρών και θα εξασφάλιζε και μία τεράστια οικονομία σε χαρτούρα και άλλα υλικά που θυμίζουν παλαιότερες χιλιετίες.

« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουλίου 2015, 22:44:28 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
83017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Οκτωβρίου 2017, 16:39:59
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Απριλίου 2010, 02:44:10
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
3471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2012, 14:16:27
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Δεκεμβρίου 2019, 20:42:27
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουλίου 2022, 10:16:47
από Argirios Argiriou