Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:41:53

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση για ΑΔΔΥ ( Ασφαλή Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής ).  (Αναγνώστηκε 233335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Ιουλίου 2015, 18:14:39
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... γιατι απαιτεί και σφραγιδο-υπογραφές η κάθε συνταγη - παραπεμπτικό.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Δεν μπορούμε από τη να να μιλούμε για ύψιστο επίπεδο ασφάλειας και από την άλλη να απαιτούμε τυπωμένη συνταγή/παραπεμπτικό, σφραγίδα και υπογραφή με μελάνι. Οι συνταγές ή τα παραπεμπτικά που εκδίδονται με το token θα μπορούσαν να φέρουν μία σχετική ένδειξη (ή/και, ας πούμε, μία "τυπωμένη" πρότυπη υπογραφή/σφραγίδα μια που βρισκόμαστε σε χώρα που αρέσκεται σε συτές) και να μη χρειάζονται περαιτέρω παρέμβαση από το γιατρό με στυλό και (χειροκίνητες) σφραγίδες.
Αυτό θα καθιστούσε και πιο αποδεκτό το token μεταξύ των γιατρών και θα εξασφάλιζε και μία τεράστια οικονομία σε χαρτούρα και άλλα υλικά που θυμίζουν παλαιότερες χιλιετίες.



Άλλη χάρη τα "ντάκα ντούκα" με τις σφραγίδες.
Όταν βγάζω 6μηνη που ο ασθενής έχει 5 συνταγές ανά μήνα με φάρμακα +1 συνταγή ανά μήνα για αναλώσιμα ινσουλινοθεραπευόμενου ΣΔ, μαζεύονται 36 σελίδες στις οποίες βάζω 36 μονογραφές και 72 σφραγίδες (36 με το όνομα + 36 με την στρογγυλή). Η σκηνή πρέπει να βιντεοσκοπηθεί και να σταλεί στο eurogroup όταν αποφασίζουν μεταρρυθμίσεις!

Όμως πόσοι από εμάς δεν έχουν ακούσει από την αίθουσα αναμονής, όταν πέφτουν οι σφραγίδες, σχόλια του τύπου: "Τελειώνει! Βάζει τις σφραγίδες:"
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουλίου 2015, 18:28:53 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

26 Ιουλίου 2015, 22:46:38
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Διαμαντή, αυτό δεν είναι συνταγογράφηση, είναι ο... τόμος των πρακτικών της επίσκεψης!!!
Όσο για το Eurogroup, θα νομίζουν (δυστυχώς) ότι είναι σατυρικό βίντεο και όχι πραγματικότητα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Ιουλίου 2015, 19:13:47
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...να μη χρειάζονται περαιτέρω παρέμβαση από το γιατρό με στυλό και (χειροκίνητες) σφραγίδες.
Αυτό θα καθιστούσε και πιο αποδεκτό το token μεταξύ των γιατρών ...
   Πολύ πολύ σωστά. Ίσως τότε να αποφάσιζα να το παραγγείλω και εγώ. Και ευτυχώς  ??? έχω VISTA και αναγκαστικά ΙΕ9...
   Μια άλλη παρατήρηση. Νομίζω ότι απο τότε που άλλαξε ο σχεδιασμός του log-in δεν μου έχει ζητήσει αλλαγή password (όπως ζητούσε κάθε μήνα - συνήθως το μήνυμα εμφανιζόταν γύρω στις 20 του μηνός). Ίσως υπολογίζουν ότι με το ΤΟΚΕΝ δεν θα χρειάζεται αλλαγή συνθηματικού....

18 Σεπτεμβρίου 2015, 19:37:26
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγνώμη συνάδελφοι αλλα δεν βρίσκω καμια αλλαγη στο θεμα συνδεσης ή πιστοποιησης με token και xe-token.....
...
Ποιός ο λόγος χρήσης του μπορεί να μου πεί κάποιος?
  Πήρε και άλλη παράταση η προμήθεια όπως φαίνεται στην είσοδο στη συνταγογράφηση:
   
""Η ΗΔΙΚΑ, στα πλαίσια των διατάξεων για ασφαλή πρόσβαση στα ευαίσθητα δεδομένα των ασθενών, σας ενημερώνει ότι η σύνδεση στην ΗΣ μέσω του USB TOKEN εγγυάται αυθεντικοποίηση δύο παραγόντων (pin & φυσικό μέσο). Η χρήση του USB/TOKEN στην παρούσα χρονική στιγμή αφορά στην ασφαλή σύνδεση και την πρόσβαση στο Ιστορικό Ασθενούς, χωρίς, για όσο μεταβατικό διάστημα κριθεί απαραίτητο, να απαγορεύεται η πρόσβαση με τον υφιστάμενο μηχανισμό συνδυασμού κωδικού χρήστη/κωδικού πρόσβασης (username/password). Διαδοχικά τα βήματα για την παραλαβή του USB/ΤΟΚΕΝ είναι τα παρακάτω: 1) Συμπλήρωση & Υποβολή αίτησης ΑΔΔΥ από την εφαρμογή Διαχείρισης Χρηστών μέχρι τις 31/12/2015. Σημειώνεται ότι η παραλαβή του USB/ΤΟΚΕΝ θα γίνει σε διάστημα 4-5 ημερών από την αποστολή της αίτησης. 2) Με την παραλαβή του USB/ΤΟΚΕΝ και την εγκατάστασή του θα έχετε τη δυνατότητα να συνδέεστε στο σύστημα της ΗΣ και η πρόσβαση πλέον θα γίνεται με τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια όπως υπαγορεύεται από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.""

   Τελικά απο όσους το χρησιμοποιούν (εγώ δεν το πήρα) υπάρχει κανένα όφελος; Λειτουργεί κανονικά;

18 Σεπτεμβρίου 2015, 20:10:15
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Τελικά απο όσους το χρησιμοποιούν (εγώ δεν το πήρα) υπάρχει κανένα όφελος; Λειτουργεί κανονικά;

Όχι, κανένα, διότι συχνά απαιτούνται αρκετές προσπάθειες πριν μπει κανείς στη συνταγογράφηση.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

18 Σεπτεμβρίου 2015, 23:28:48
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

kakalos


Επισης και να θελεις drivers επισημα για windows 10 δεν υπαρχουν οποτε...

23 Δεκεμβρίου 2015, 21:35:53
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Στην ιστοσελίδα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης αναγράφεται ακόμη:
"Διαδοχικά τα βήματα για την παραλαβή του USB/ΤΟΚΕΝ είναι τα παρακάτω: 1) Συμπλήρωση & Υποβολή αίτησης ΑΔΔΥ από την εφαρμογή Διαχείρισης Χρηστών μέχρι τις 31/12/2015."
Να δούμε αν θα γίνουμε σαν τα αυτοκίνητα που δεν έχουν περάσει εμπρόθεσμα ΚΤΕΟ, που δίνεται παράταση της παράτασης.......

23 Δεκεμβρίου 2015, 22:29:50
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το πρόβλημα με το στικάκι είναι ότι πολλές φορές χρειάζονται πολλαπλές προσπάθειες για να μπεις στη συντγογράφηση. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται και αν θα επιδεινωθεί όταν όλοι προσπαθούν να το χρησιμοποιήσουν.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Ιανουαρίου 2016, 17:44:34
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Ξέρει κάποιος αν λειτουργεί μετά από αναβάθμιση σε windows 10; Δηλαδή αν στον ίδιο υπολογιστή που λειτουργούσε προ αναβάθμισης, αν λειτουργεί και μετά;

7 Ιανουαρίου 2016, 18:38:24
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ξέρει κάποιος αν λειτουργεί μετά από αναβάθμιση σε windows 10; Δηλαδή αν στον ίδιο υπολογιστή που λειτουργούσε προ αναβάθμισης, αν λειτουργεί και μετά;
   Γιατί λειτουργούσε τελικά:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το πρόβλημα με το στικάκι είναι ότι πολλές φορές χρειάζονται πολλαπλές προσπάθειες για να μπεις στη συντγογράφηση. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται και αν θα επιδεινωθεί όταν όλοι προσπαθούν να το χρησιμοποιήσουν.
   Δεν το έχω πάρει ακόμα και δεν βιάζομαι με αυτά που διαβάζω. Ελπίζω ότι πήραν ακέραια την επιχορήγηση του ΕΣΠΑ οπότε δεν έχουν λόγο να συνεχίσουν την "ανάπτυξη" του "στικακίου". Από τη "Συνταγογράφηση" πάντως το μήνυμα για προμήθεια εξαφανίστηκε. Ας ελπίσουμε στο καλύτερο...

6 Νοεμβρίου 2017, 16:19:08
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το θέμα είχε ανοίξει τον Ιούνιο 2015. Η προθεσμία προμήθειας και ενεργοποίησης ήταν (τότε) 31/12/2015.
ΟΜΩΣ
σήμερα 06 Νοεμβρίου 2017 αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης το ακόλουθο μήνυμα:

Αίτηση για παραλαβή ΑΔΔΥ (Ασφαλής Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής – USB Token) μέχρι 12/12/2017
Αναρτήθηκε:6/11/17 - 11:37 π.μ.
Ενόψει των ενεργειών-δράσεων που γίνονται στην κατεύθυνση της προετοιμασίας του περιβάλλοντος για την  κατάργηση των εντύπων των συνταγών, σας ενημερώνουμε ότι όσοι δεν έχετε ήδη κάνει αίτηση για παραλαβή της ΑΔΔΥ (Ασφαλής Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής – USB Token), θα πρέπει να κάνετε αίτηση μέχρι τις 12/12/2017, ώστε να το παραλάβετε δωρεάν στο πλαίσιο του έργου ΕΣΠΑ της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης.
 
Το usb token με τα ψηφιακά σας πιστοποιητικά διασφαλίζει υψηλή ασφάλεια σύνδεσης στο σύστημα της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης, ευκολία σύνδεσης (απαιτείται να εισάγετε μόνο το pin σας αντί για όνομα χρήστη, κωδικό και κείμενο εικόνας)  και σας δίνει τη δυνατότητα της ψηφιακής υπογραφής. Η ψηφιακή υπογραφή των ιατρών-φαρμακοποιών στις ηλεκτρονικές συνταγές και τα παραπεμπτικά που εκδίδονται, αποτελεί προϋπόθεση για την αποϋλοποίησή τους (δηλαδή για την κατάργηση των αντίστοιχων εντύπων), όταν θα έχει διαμορφωθεί το κατάλληλο νομοθετικό πλαίσιο για το σκοπό αυτό. Ο κύριος στόχος της αποϋλοποίησης της συνταγής είναι η απλοποίηση των διαδικασιών, η διευκόλυνση των επαγγελματιών υγείας και βέβαια των ίδιων των πολιτών/ασθενών, καθώς και η οικονομία που θα προκύψει αφενός μεν από την κατάργηση των εντύπων, αφετέρου δε από τη διαχείρισή τους στη συνέχεια.

Τι έγινε ρε παιδιά; Δεν δόθηκαν αρκετά token προ διετίας; Ζητούν τα λεφτά τους πίσω οι κουτόφραγκοι; Ήρθε νέα παρτίδα (επιχορήγηση) ;
Είναι κανένας που το χρησιμοποιεί; Εγώ τότε το προμηθεύτηκα αλλά δεν το ενεργοποίησα. Πρέπει να βρω που το έχω καταχωνιάσει!
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Νοεμβρίου 2017, 16:57:53 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Νοεμβρίου 2017, 18:15:22
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι κανένας που το χρησιμοποιεί; Εγώ τότε το προμηθεύτηκα αλλά δεν το ενεργοποίησα. Πρέπει να βρω που το έχω καταχωνιάσει!

Προσωπικά μπαίνω πάντα με το token. Λειτουργεί μια χαρά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Νοεμβρίου 2017, 20:29:41
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι κανένας που το χρησιμοποιεί; Εγώ τότε το προμηθεύτηκα αλλά δεν το ενεργοποίησα. Πρέπει να βρω που το έχω καταχωνιάσει!
Προσωπικά μπαίνω πάντα με το token. Λειτουργεί μια χαρά.
   Όλα λειτουργούν μια χαρά και σε εμένα χωρίς το ...ΑΔΔΥο. Ποια η διαφορά;
   Αδαμάντιε αν το έχασες (πχ το πέταξε η καθαρίστρια) έχει bonus για την εταιρία που τα διαθέτει. Κάτι τέτοιες απώλειες περιμένουν για να έχουν κανένα extra-δάκι.
   Προσωπικά, όπως έγραψα ειρωνικά πολλάκις παραπάνω, δεν τους πιστεύω. Είναι κολλημένοι με τη χαρτούρα. Ας ολοκληρώσουν το "σύστημα" τους να φανεί ποια η χρήση του "στικακίου" και ,το σημαντικότερο, ας βγει υπουργική απόφαση που δίνει τη δυνατότητα της ψηφιακής υπογραφής (και κατάργησης της έντυπης συνταγής) και μετά το συζητάμε.

6 Νοεμβρίου 2017, 21:26:19
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ας ολοκληρώσουν το "σύστημα" τους να φανεί ποια η χρήση του "στικακίου" και ,το σημαντικότερο, ας βγει υπουργική απόφαση που δίνει τη δυνατότητα της ψηφιακής υπογραφής (και κατάργησης της έντυπης συνταγής) και μετά το συζητάμε.

Το γράφουν καθαρά αφού!
Παράθεση
Η ψηφιακή υπογραφή των ιατρών-φαρμακοποιών στις ηλεκτρονικές συνταγές και τα παραπεμπτικά που εκδίδονται, αποτελεί προϋπόθεση για την αποϋλοποίησή τους (δηλαδή για την κατάργηση των αντίστοιχων εντύπων), όταν θα έχει διαμορφωθεί το κατάλληλο νομοθετικό πλαίσιο για το σκοπό αυτό.


Επίσης τον Ιούνιο 2015 έγραφαν:
Παράθεση
Η ΗΔΙΚΑ, στα πλαίσια των διατάξεων για ασφαλή πρόσβαση στα ευαίσθητα δεδομένα των ασθενών, σας ενημερώνει ότι η δυνατότητα εμφάνισης ιστορικού ασθενή και μελλοντικά του Patient Summary δε θα είναι δυνατή με το μέχρι σήμερα τρόπο πρόσβασης (username/password).
Στη σημερινή ανακοίνωση δεν γράφουν κουβέντα για το ιστορικό ασθενή και το μελλοντικό Patient Summary (ωραίο το αγγλικό)

6 Νοεμβρίου 2017, 21:46:16
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι κανένας που το χρησιμοποιεί; Εγώ τότε το προμηθεύτηκα αλλά δεν το ενεργοποίησα. Πρέπει να βρω που το έχω καταχωνιάσει!
Προσωπικά μπαίνω πάντα με το token. Λειτουργεί μια χαρά.
   Όλα λειτουργούν μια χαρά και σε εμένα χωρίς το ...ΑΔΔΥο. Ποια η διαφορά;
   
Καμία, φυσικά.
Το πρόβλημα είναι αν επιβληθεί η λειτουργία του, οπότε αντί να βελτιωθούν, θα δυσκολέψουν τα πράγματα (άντε να το χάσεις πάνω σε κανένα πανικό)...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
83000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Οκτωβρίου 2017, 16:39:59
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Απριλίου 2010, 02:44:10
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
3471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2012, 14:16:27
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Δεκεμβρίου 2019, 20:42:27
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουλίου 2022, 10:16:47
από Argirios Argiriou