Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:37:45

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση για ΑΔΔΥ ( Ασφαλή Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής ).  (Αναγνώστηκε 233359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Νοεμβρίου 2017, 12:43:49
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το κοκοκόψαρο (Token) πρέπει να συνδεθεί και να ενεργοποιηθεί σε όλα τα ψιψιψίνια (υπολογιστές) που πιθανά χρησιμοποιεί ο γιατρός;

7 Νοεμβρίου 2017, 12:50:46
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το κοκοκόψαρο (Token) πρέπει να συνδεθεί και να ενεργοποιηθεί σε όλα τα ψιψιψίνια (υπολογιστές) που πιθανά χρησιμοποιεί ο γιατρός;
Εγκαθιστάς πρώτα το λογισμικό σε κάθε υπολογιστή που έχεις για συνταγοργάφηση (καλή τύχη...) και μετά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Νοεμβρίου 2017, 17:02:21
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

DoctorX



23 Νοεμβρίου 2017, 10:21:46
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

gioti.orl


Καλημερα σας. Αφου διάβασα με μεγάλη προσοχή ότι κυκλοφορούσε στο διαδυκτιο για το token και ακολούθησα όλες τις οδηγίες κατά γράμμα.... εξακολουθώ να ΜΗΝ μπορώ να συνδεθώ με το token. Χθες το παρέλαβα και ήδη εχει αρχίσει να με εκνευρίζει.... Με chrome βγάζει "An attempt to authenticate with a client certificate failed. A valid client certificate is required to make this connection." Με explorer κολλάει, δεν προχωράει καθόλου... δεν μου ζητείται καν το Pin. Τι κανω απο εδω και περα;;

23 Νοεμβρίου 2017, 10:51:38
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημερα σας. Αφου διάβασα με μεγάλη προσοχή ότι κυκλοφορούσε στο διαδυκτιο για το token και ακολούθησα όλες τις οδηγίες κατά γράμμα.... εξακολουθώ να ΜΗΝ μπορώ να συνδεθώ με το token. Χθες το παρέλαβα και ήδη εχει αρχίσει να με εκνευρίζει.... Με chrome βγάζει "An attempt to authenticate with a client certificate failed. A valid client certificate is required to make this connection." Με explorer κολλάει, δεν προχωράει καθόλου... δεν μου ζητείται καν το Pin. Τι κανω απο εδω και περα;;
Δοκιμάστε με Mozilla. Το χρησιμοποιώ με το συγκεκριμένο browser από την αρχή χωρίς πρόβλημα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Νοεμβρίου 2017, 11:38:00
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

gioti.orl


Mozilla κατευθειαν σε οποιον το παρει....Δουλεψε αμεσως!!!
Ευχαριστω πολυ!!!

24 Νοεμβρίου 2017, 10:21:18
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Το token το έχω από το 2015. Από τότε μου είχανε πει ότι θα υπάρχει "προσωρινό" πρόβλημα με το Google Chrome που χρησιμοποιώ. Ο υπολογιστής είναι παλιός και το Mozilla του πέφτει βαρύ. Επειδή δεν ήταν αναγκαίο, δεν το χρησιμοποιούσα. Το Mozilla το έχω για έκτακτες περιπτώσεις, αλλά επειδή είναι με Windows Vista, δεν το χρησιμοποιώ. Άρα με αναγκάζουν να κάνω αναβάθμιση υπολογιστή. Θα είναι όμως σίγουρο ότι θα δουλεύει;

Στο Chrome μου εμφανίζει και εμένα το μήνυμα "An attempt to authenticate with a client certificate failed. A valid client certificate is required to make this connection." ωστόσο στα πιστοποιητικά στις ρυθμίσεις του εμφανίζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Νοεμβρίου 2017, 10:22:54 από Πετράκης Νϊκος »

8 Δεκεμβρίου 2017, 10:36:58
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

DrGuni


Δεν το είχα δοκιμάσει  ως τώρα  . Στο  chrome που χρησιμοποιώ  ως browser    μου  βγάζει το γνωστό μήνυμα   
<<An attempt to authenticate with a client certificate failed.
A valid client certificate is required to make this connection>>.

Μόνο στο ΙΕ δέχεται το πιστοποιητικό   , ούτε καν στο  Mozzila.  Και  όλα αυτά , για να καταλήξω  στο ότι  δεν έχω το PIN.
Γνωρίζεται  αν η αίτηση για  νέο PIN ( από ό,τι  αντελήφθην , θα σου  στείλουν υποχρεωτικά  νέο   stick),   συνοδευεται από την υποχρέωση πληρωμής ;

Η συγνώμη δε  διορθώνει το παρελθόν, διευρύνει, όμως, το μέλλον...

8 Δεκεμβρίου 2017, 11:03:18
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν το είχα δοκιμάσει  ως τώρα  . Στο  chrome που χρησιμοποιώ  ως browser    μου  βγάζει το γνωστό μήνυμα   
<<An attempt to authenticate with a client certificate failed.
A valid client certificate is required to make this connection>>.

Μόνο στο ΙΕ δέχεται το πιστοποιητικό   , ούτε καν στο  Mozzila.  Και  όλα αυτά , για να καταλήξω  στο ότι  δεν έχω το PIN.
Γνωρίζεται  αν η αίτηση για  νέο PIN ( από ό,τι  αντελήφθην , θα σου  στείλουν υποχρεωτικά  νέο   stick),   συνοδευεται από την υποχρέωση πληρωμής ;
   Απ΄ότι ακούγεται όχι. Αλλά γιατί βάζετε άχρηστα μαραφέτια στους υπολογιστές σας;
   Much Ado About Nothing...

8 Δεκεμβρίου 2017, 13:22:03
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

DrGuni


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν το είχα δοκιμάσει  ως τώρα  . Στο  chrome που χρησιμοποιώ  ως browser    μου  βγάζει το γνωστό μήνυμα   
<<An attempt to authenticate with a client certificate failed.
A valid client certificate is required to make this connection>>.

Μόνο στο ΙΕ δέχεται το πιστοποιητικό   , ούτε καν στο  Mozzila.  Και  όλα αυτά , για να καταλήξω  στο ότι  δεν έχω το PIN.
Γνωρίζεται  αν η αίτηση για  νέο PIN ( από ό,τι  αντελήφθην , θα σου  στείλουν υποχρεωτικά  νέο   stick),   συνοδευεται από την υποχρέωση πληρωμής ;
   Απ΄ότι ακούγεται όχι. Αλλά γιατί βάζετε άχρηστα μαραφέτια στους υπολογιστές σας;
   Much Ado About Nothing...

Γιατί  φοβούμαι  , συμπατριώτη  , ότι θα  ξυπνήσουμε ένα  ωραίο πρωί στο ρωμέϊκο και θα  διαταχθούμε  να συνταγογραφούμε  μόνο βάσει του token. Δεν έχω  διάθεση να τους πληρώνω  <<κερατιάτικα>> τότε. Προτιμώ  να   δώσω  τα χρήματα σε   κάποιον   άνθρωπο που τα έχει ανάγκη.
Η συγνώμη δε  διορθώνει το παρελθόν, διευρύνει, όμως, το μέλλον...

8 Δεκεμβρίου 2017, 13:45:20
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί  φοβούμαι  , συμπατριώτη  , ότι θα  ξυπνήσουμε ένα  ωραίο πρωί στο ρωμέϊκο και θα  διαταχθούμε  να συνταγογραφούμε  μόνο βάσει του token. Δεν έχω  διάθεση να τους πληρώνω  <<κερατιάτικα>> τότε. Προτιμώ  να   δώσω  τα χρήματα σε   κάποιον   άνθρωπο που τα έχει ανάγκη.
   Διαφωνώ. Ένα αντικείμενο που δεν προσφέρει τίποτα, που συχνά δυσλειτουργεί, που δεν έχει το απαραίτητο νομικό πλαίσιο να το υποστηρίζει δεν μπορεί να γίνει, εν μία νυκτί, υποχρεωτικό. Αλήθεια πόσοι νοσοκομειακοί giatro;i πήραν αυτό το μαραφέτι; Θα τους πετάξουν όλους έξω;  Σε λίγο θα μας αναγκάσουν να πάρουμε υπολογιστές με Win98 (άντε XP, καλά ήταν τα ΧΡ πάντως) γιατί μόνο εκεί θα "τρέχει" σωστά...
   Το είχα πει προ διετίας και δεν άλλαξα άποψη. Προσπάθησαν να τα πασάρουν και τότε. Πήραν επιχορήγηση για αυτά και πρέπει να τα ξεφορτωθούν (άκου λέει, αλλάζεις το στικάκι επειδή χάθηκε το pin!!!). Δικαιώθηκα για 2 χρόνια, πιστεύω θα δικαιωθώ και πάλι...

8 Δεκεμβρίου 2017, 14:09:33
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ερώτηξις: αν ένας γιατρός το ψάχνει με τους υπολογιστές (ξέρω, σπανίζει, πέραν της μόστρας οι περισσότεροι δεεεν) και έχει βάλει κάποια διανομή Linux, δουλεύει και εκεί αυτό το μαραφέτι ;

8 Δεκεμβρίου 2017, 14:40:23
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ερώτηξις: αν ένας γιατρός το ψάχνει με τους υπολογιστές (ξέρω, σπανίζει, πέραν της μόστρας οι περισσότεροι δεεεν) και έχει βάλει κάποια διανομή Linux, δουλεύει και εκεί αυτό το μαραφέτι ;
Υποτίθεται ότι έχει drivers και για Mac και για Linux Αν δουλεύει, άγνωστο.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Δεκεμβρίου 2017, 14:42:01 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

10 Δεκεμβρίου 2017, 19:21:01
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Από την άλλη, εάν ανοίξετε τον σύνδεσμο της εταιρείας που παρέχει το token θα δείτε ότι υπάρχει πρόβλεψη σε περίπτωση κλειδώματος ή pin, ο διαχειριστής (ΗΔΙΚΑ) να το ξεκλειδώσει. Όπως και πολλά άλλα. Η ΗΔΙΚΑ γιατί τα αντικαθιστά;;  και όλα τα στοιχεία του κατόχου που έχουν αποθηκευτεί εκεί, τι θα γίνουν;;

10 Δεκεμβρίου 2017, 19:32:10
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν το είχα δοκιμάσει  ως τώρα  . Στο  chrome που χρησιμοποιώ  ως browser    μου  βγάζει το γνωστό μήνυμα   
<<An attempt to authenticate with a client certificate failed.
A valid client certificate is required to make this connection>>.

Μόνο στο ΙΕ δέχεται το πιστοποιητικό   , ούτε καν στο  Mozzila.  Και  όλα αυτά , για να καταλήξω  στο ότι  δεν έχω το PIN.
Γνωρίζεται  αν η αίτηση για  νέο PIN ( από ό,τι  αντελήφθην , θα σου  στείλουν υποχρεωτικά  νέο   stick),   συνοδευεται από την υποχρέωση πληρωμής ;
Ο mozzila θέλει ρυθμίσεις (περιγράφουν στις οδηγίες) για να δουλέψει το token. Για το pin στέλνεις Mail. Στο hd@idika.gr με οδηγίες που έχουν αναρτηθεί στην e-prescription.gr. Είναι θέμα όμως το ότι κάποιοι που πήραν το token τώρα για πρώτη φορά, δεν τους έχουν στείλει ακόμα pin.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
83008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Οκτωβρίου 2017, 16:39:59
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Απριλίου 2010, 02:44:10
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
3471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2012, 14:16:27
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Δεκεμβρίου 2019, 20:42:27
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουλίου 2022, 10:16:47
από Argirios Argiriou