Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Στόχοι γενοσήμων από τον ΕΟΠΥΥ

(1/4) > >>

Δ. Κουναλάκης:
1117/Β/11-06-2015
Αντικατάσταση των παραγράφων 1 και 2 και των παραρτημάτων της υπ’ αριθμ. Υ9/οικ. 53768/ΦΕΚ 1796/Β΄/2014 υπουργικής απόφασης με θέμα «Καθορισμός ελάχιστων ποσοστιαίων ορίων συνταγογράφησης φαρμάκων δραστικών ουσιών οι οποίες δεν τελούν υπό καθεστώς προστασίας και καθορισμός ορίου δαπάνης συνταγογράφησης φαρμάκων», που αφορά στον καθορισμό ορίου δαπάνης συνταγογράφησης φαρμάκων.

Επισυνάπτεται

Ορθοπαιδικός:
   Oι κατηγορίες για τους στόχους γενοσήμων είναι ενδιαφέρουσες... μου άρεσαν: G01AX 99,72% ,   L01XA 99,77%    ,    D10AD 0,02%   (στα 500 κυτία μηνιαίως να είναι ενα γενόσημο!!!  -  το αντίθετο τα προηγούμενα). Δηλαδή θα πρέπει να υπολογίζουμε για κάθε κατηγορία ξεχωριστά πόσα γενόσημα γραψαμε;
   Αυτά όλα σύμφωνα με το ΦΕΚ. Στην πραγματικότητα ούτε εφαρμόστηκε, ούτε πρόκειται να εφαρμοστεί (ανα κατηγορία τουλάχιστον). Και φυσικά τι γίνεται όταν συνταγογραφείς γενόσημο και ο φμφ δίνει πρωτότυπο (και η συνταγή σου αλλάζει εκ των υστέρων όπως είχε επισημάνεια ο Αδαμάντιος). Ίσως πρέπει να "σώζω" τις συνταγές γενοσήμων που γράφω κατά την εκτύπωση, πριν τις αλλάξει ο φμφ).

ΥΓ:
G01AX Other antiinfectives and antiseptics
L01XA Platinum compounds
D10AD Retinoids for topical use in acne
απο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (νορβηγικό, αυτό βρήκα πρώτο)

Αδαμάντιος Σκούφαλος:

--- Παράθεση ---G01AX 99,72% ,   L01XA 99,77%
--- Τέλος παράθεσης ---
Αυτή η διαφορά 0,05 κάνει τη διαφορά.............

Όρια συνταγογράφησης ανά περιφέρεια:
Ενδεικτικά στη Χίο
- Ακτινοδιαγνωστική 46,89 (να που έχουν και οι ακτινολόγοι περίπου 47 -επιβάρυνση ΕΟΠΥΥ- ευρώ μέσο όρο για να γράφουν σκιαγραφικά. Νομίζω καλύπτει σχεδόν όλα τα σκευάσματα αφού αντιστοιχεί σε ασφαλιστική περίπου 62 ευρώ)
- Οδοντιατρική 6,95 (Τα Amoxil που δε γράφει κανένας οδοντίατρος)
- Παθολογική Ανατομική 36,02 (Τι γράφει ένας παθολογοανατόμος; )
- Πυρηνική Ιατρική 37,53 (Τι γράφει ένας πυρηνικός ιατρός; )
- Φυσική Ιατρική και Αποκατάσταση 49,99 (ξεπερνώ το νούμερο που μου θυμίζει προσφορά σε εκπτώσεις κι αναρωτιέμαι τι γράφει ένας φυσίατρος; )
- ΩΡΛ 16,02 (Τι -δε- γράφουν οι ΩΡΛαδες κι έχουν τόσο χαμηλό μέσο όρο; )

Αρχίατρος:
Εμένα, παίδες, που μου βγάζει αυτό:

--- Παράθεση ---Όριο μηνιαίας φαρμ. δαπάνης ΕΟΠΥΥ ανά ασφ/νο: 39.41€ - Τρέχουσα μηνιαία φαρμ. δαπάνη ανά ασφ/νο: 49.59€
--- Τέλος παράθεσης ---
κι μου λέει ότι έχω ξεπεράσει το όριο, τι ακριβώς σημαίνει ;

Ότι δεν μπορώ να γράψω άλλα φάρμακα πλέον ;

Πότε μηδενίζουν τα κοντέρ ;

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΌρια συνταγογράφησης ανά περιφέρεια:

--- Τέλος παράθεσης ---
  Τα ίδια λέγαμε και προ έτους περίπου αλλά απάντηση δεν δόθηκε... Ίσως είναι ειδικευόμενοι (τωρα θα μου πεις στη Χίο; ) που μετακινούνται αε άλλα τμήματα (βέβαια οι ειδικευόμενοι είναι μάλλον ΑΝΕΥ) ή ειδικοί "αγροτικοί". Μάλλον οι ερωτήσεις αυτές σε θα απαντηθούν ποτέ... Πάντως το πιο αστείο είναι οι ΠΑΘΑΝ που δεν έχουν κλινικό έργο (οι ακτινολόγοι αγγίζουν και λίγο τον ασθενή...).
   Οι ΩΡΛ: κανένα αντιϊσταμινικό (per os) και 1-2 αντιβιώσεις... Τι αλλο να γράψουν;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος...Ότι δεν μπορώ να γράψω άλλα φάρμακα πλέον ;
Πότε μηδενίζουν τα κοντέρ ;
--- Τέλος παράθεσης ---
  Δεν άλλαξε τπτ. Πρέπει να γράψεις (και να εκτελεστούν) μερικά "φθηνα" (πχ κανένα Amoxil καλή ώρα - 'η οτιδήποτε κάτω απο το πλαφόνι) και θα μειωθεί η τρέχουσα δαπάνη. Μηδενισμός στο τέλος του μήνα και για μικροδιαφορές (συμψηφισμός) στο τρίμηνο.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση