Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 09:54:51

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό υγείας για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος  (Αναγνώστηκε 113374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Αυγούστου 2015, 11:24:15
Αναγνώστηκε 113374 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Προκειμένου να χορηγηθεί πιστοποιητικό υγείας για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, απαιτείται διενέργεια παρασιτολογικής κοπράνων.
Το πιο συχνό εύρημα μετά το αρνητικό, είναι η ανεύρεση Blastocystis hominis, ενός παρασίτου για το οποίο υπάρχει ακόμη διένεξη κατά πόσο πράγματι οδηγεί σε εντερική λοίμωξη.
Παραθέτω ένα ενδιαφέρον άρθρο πάνω στο θέμα, αναζητώντας λύση για ένα κύριο που είχε βλαστοκύστεις και έλαβε μετρονιδαζόλη χωρίς αποτέλεσμα:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Αυγούστου 2015, 12:37:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν απαιτείται και καλλιέργεια κοπράνων για σαλμονέλλα για όσους έχουν επαφή με τρόφιμα;
Πάντως όσες εξετάσεις έρχονται από το νοσοκομείο Χίου καμιά δεν έχει καλλιέργεια. Μόνο ακτινογραφία θώρακος και παρασιτολογική κοπράνων.

8 Αυγούστου 2015, 14:26:47
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν απαιτείται και καλλιέργεια κοπράνων για σαλμονέλλα για όσους έχουν επαφή με τρόφιμα;


Βεβαίως.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Αυγούστου 2015, 14:48:52
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Τηρείτε πουθενά αρχείο με τις εξετάσεις (έστω όποιες) σας φέρνουν οι ασφαλισμένοι;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

8 Αυγούστου 2015, 16:55:27
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τηρείτε πουθενά αρχείο με τις εξετάσεις (έστω όποιες) σας φέρνουν οι ασφαλισμένοι;

Προσωπικά τηρώ ηλεκτρονικό αρχείο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Αυγούστου 2015, 17:25:05
Απάντηση #5
Συνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν απαιτείται και καλλιέργεια κοπράνων για σαλμονέλλα για όσους έχουν επαφή με τρόφιμα;
Πάντως όσες εξετάσεις έρχονται από το νοσοκομείο Χίου καμιά δεν έχει καλλιέργεια. Μόνο ακτινογραφία θώρακος και παρασιτολογική κοπράνων.
Διαμαντή φυσικά και απαιτείται, αλλα απαιτείται επίσης και γνώση της εγκυκλιου. Σε  εμένα φτάνουν ακόμα widal wright  και αυστραλιανό χωρίς κόπρανα απο τα νοσοκομεία! Απλά με αυτά τα πιστοποιητικά ασχολούμαστε μόνο εμείς τελικά όπως φαίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Αυγούστου 2015, 17:28:53 από ZArk »
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

8 Αυγούστου 2015, 17:27:46
Απάντηση #6
Συνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν απαιτείται και καλλιέργεια κοπράνων για σαλμονέλλα για όσους έχουν επαφή με τρόφιμα;
Πάντως όσες εξετάσεις έρχονται από το νοσοκομείο Χίου καμιά δεν έχει καλλιέργεια. Μόνο ακτινογραφία θώρακος και παρασιτολογική κοπράνων.
Διαμαντή φυσικά και απαιτείται, αλλα απαιτείται επίσης και γνώση της εγκυκλιου. Σε  εμένα φτάνουν ακόμα widal wright  και αυστραλιανό χωρίς κόπρανα απο τα νοσοκομεία! Απλά με αυθτά τα πιστοποιητικά ασχολούμαστε μόνο εμείς τελικά όπως φαίνεται.

Επισυνάπτω τα σχετικά....
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

8 Αυγούστου 2015, 19:16:30
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν απαιτείται και καλλιέργεια κοπράνων για σαλμονέλλα για όσους έχουν επαφή με τρόφιμα;
Πάντως όσες εξετάσεις έρχονται από το νοσοκομείο Χίου καμιά δεν έχει καλλιέργεια. Μόνο ακτινογραφία θώρακος και παρασιτολογική κοπράνων.
Διαμαντή φυσικά και απαιτείται, αλλα απαιτείται επίσης και γνώση της εγκυκλιου. Σε  εμένα φτάνουν ακόμα widal wright  και αυστραλιανό χωρίς κόπρανα απο τα νοσοκομεία! Απλά με αυτά τα πιστοποιητικά ασχολούμαστε μόνο εμείς τελικά όπως φαίνεται.

Το θέμα είναι ότι ακόμη και στις περιπτώσεις που έδωσα εγώ παραπεμπτικό για εξετάσεις στο νοσοκομείο που περιλάμβαναν και καλλιέργεια για σαλμονέλλα, τελικά έκαναν μόνο ακτινογραφία και παρασιτολογική. Άρα κάποιος τις κόβει! Για λόγους οικονομίας; Για λόγους άγνοιας;

Μπορείτε να δώσετε μερικά παραδείγματα για το ποιος είναι τελικά χειριστής τροφίμων εκτός από τους μάγειρες; Οι σερβιτόροι είναι; Όσοι είναι στο bar;
Από την παραπάνω εγκύκλιο: "Χειριστής τροφίμων, σύμφωνα με το Κώδικα Τροφίμων (Codex Alimentarius), είναι το άτομο που απευθείας χειρίζεται συσκευασμένα ή μη συσκευασμένα τρόφιμα, εξοπλισμό και εργαλεία για τρόφιμα ή επιφάνειες που έρχονται σε επαφή με τα τρόφιμα και ως εκ τούτου πρέπει να συμμορφώνεται με τις απαιτήσεις υγιεινής."

9 Αυγούστου 2015, 11:26:57
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Το ανέκδοτο με το σερβιτόρο που κάθε φορά που σέρβιρε το πιάτο με το πατσά είχε τον αντίχειρα του μέσα, και ο πελάτης του το γύριζε πίσω
χωρίς να του πει τίποτα για να μη τον προσβάλει, το ξέρετε;
 Του λέει λοιπόν τελικά ο πελάτης, μα συγγνώμη δεν έχεις κάπου αλλού να βάλεις το δάχτυλο σου;
 -Ο γιατρός μου είπε να το έχω στα ζεστά.
 -Ε μα βάλτο κάπου αλλού, στο πιάτο μου βρήκες να το βάλεις;
 -Που να το βάλω δηλαδή;
 -Βάλτο στο κώλο σου.
 -Εκεί το είχα πρώτα.

10 Αυγούστου 2015, 17:18:34
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Βάζει κανείς φωτογραφία στο πιστοποιητικό; Μου έχουν ζητήσει 1-2 φορές...

10 Αυγούστου 2015, 17:30:44
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βάζει κανείς φωτογραφία στο πιστοποιητικό; Μου έχουν ζητήσει 1-2 φορές...

Όχι.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Οκτωβρίου 2017, 14:33:57
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από ενδιαφέρουσα συζήτηση στις 10/10/2017 στην ομάδα ΓΕΝΙΚΟΙ / ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ στο facebook:

- Καλησπέρα! Στο κέντρο υγείας που υπαγομαι δεν υπάρχει ακτινολογος για να γνωματευσει ακτινογραφίες. Δίνω πιστοποιητικό υγείας για εργασία;

- Εγώ απλά γράφω "Προσκομίστηκαν ακτινογραφία θώρακος και παρασιτολογική κοπράνων".
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Οκτωβρίου 2017, 14:36:26 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Οκτωβρίου 2017, 01:42:05
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

pzogr



17 Οκτωβρίου 2017, 11:09:53
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Δεν είναι ξεκάθαρο το θέμα.Το ζήτημα  είναι αν έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε.Οπως δεν μπορούμε να γνωματεύσουμε καρδιογράφημα για προεγχ. έλεγχο π.χ έτσι νομίζω και για το πιστοποποιητικό, άσχετα αν είναι καλή η όχι η ακτινογραφία.

20 Φεβρουαρίου 2018, 10:14:37
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τελευταία έχουν αυξηθεί πολύ στο Ιατρείο μου, ασθενείς που μου τηλεφωνούν για να τους δώσω Πιστοποιητικό Υγείας για Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος, που όταν τους λέω ποιες εξετάσεις χρειάζεται να κάνουνε πρώτα, με ρωτούν αν πρέπει να τις κάνουν υποχρεωτικά και όταν απαντώ καταφατικά τότε λένε ότι θα πιθανόν να ξανατηλεφωνήσουν αλλά δεν ξανατηλεφωνούν ποτέ…

Τι γίνεται μόνο εγώ ζητώ να γίνονται οι υποχρεωτικές εξετάσεις;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: