Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:04:36

Ψηφοφορία

Θεωρείτε το ΦΕΚ 2332/τ.Β'/30-10-15 περί ποσόστωσης γενοσήμων εφαρμόσιμο με τις τρέχουσες συνθήκες;

Ναι
0 (0%)
Όχι
10 (100%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 10

Αποστολέας Θέμα: Ποσόστωση γενοσήμων  (Αναγνώστηκε 50852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Νοεμβρίου 2015, 10:36:24
Απάντηση #75
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Αυτό που δε μας έχουν ξεκαθαρίσει ακόμη είναι τι σημαίνει (για αυτούς) αθροιστική απόκλιση.
Η "άθροιση" ποσοστών δεν είναι ένα απλό αλγεβρικό άθροισμα. Υπάρχουν ειδικοί αλγόριθμοι που καθορίζουν τη συνισταμένη ποσοστιαίων αποκλίσεων (και την απόκλιση αυτής). Επίσης καμία τιμωρία δε θα πρέπει να βασίζεται στην αριθμητική τιμή της απόκλισης αυτής καθ' αυτής, χωρίς να έχει συμπεριληθφεί το στατιστικό σφάλμα του υπολογισμού της (SE).
Είναι λογικό ότι αν δεν περιγραφεί με σωστό (και αποδεκτά μαθηματικό τρόπο) ο αλγόριθμος... τιμωρίας, αυτή είναι προσβλητέα πάντα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

18 Νοεμβρίου 2015, 11:19:49
Απάντηση #76
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτό που δε μας έχουν ξεκαθαρίσει ακόμη είναι τι σημαίνει (για αυτούς) αθροιστική απόκλιση.
...
   Όταν δεν ξέρουν πως να το ξεκαθαρίσουν; Το κείμενο με τις αποκλίσεις-τιμωρίες αφορά την υπέρβαση του μηνιαίου πλαφόν (βάσει αυτού γράφηκε, γι' αυτό μιλάει και για τρίμηνα) και υπήρχε και στο παλιότερο ΦΕΚ. Απλά στο καινούριο το επέκτειναν για μεγαλύτερο εκφοβισμό και στα γενόσημα (ο υπουργός και οι σύμβουλοί του) χωρίς να έχουν αποφασίσει τι ακριβώς εννοούν και πως αυτό υπολογίζεται. Όπως πάντα πρέπει να βγει διευκρινιστική ΥΑ επί της νυν ΥΑ  ;D.
   Φυσικά οι παρατηρήσεις για τον υπολογισμό του συνολικού ποσοστού πολύ σωστές...

18 Νοεμβρίου 2015, 17:42:49
Απάντηση #77
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους, αλλά απ' όταν μπήκε το κουτάκι "προτείνω γενόσημο", ακόμα και όταν αναζητήσω και γράψω όντως γενόσημο (κάτι που κάνω σχεδόν πάντα τον τελευταίο μήνα), το σύστημα βγάζει τη γνωστή προειδοποίηση ότι δεν έχω πετύχει το στόχο. Έχω μπερδευτεί...

18 Νοεμβρίου 2015, 18:36:20
Απάντηση #78
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους, αλλά απ' όταν μπήκε το κουτάκι "προτείνω γενόσημο", ακόμα και όταν αναζητήσω και γράψω όντως γενόσημο (κάτι που κάνω σχεδόν πάντα τον τελευταίο μήνα), το σύστημα βγάζει τη γνωστή προειδοποίηση ότι δεν έχω πετύχει το στόχο. Έχω μπερδευτεί...
Κάτι σαν:
""   Ενημέρωση
Στόχος γενόσημου: 36.54% Τρέχον ποσοστό: 80% στην κατηγορία "M01AC-Οξικάμες, Από του στόματος χορήγηση (στερεές μορφές)".    """

   Μάλλον σε όλους το βγάζει και δεν είναι προειδοποίηση αλλά ενημέρωση. Και όπως φαίνεται στις οξικάμες έχω καλύψει το ζητούμενο ποσοστό αλλά έχω ενημέρωση. Δεν πρέπει να ανησυχείτε για ότι φαίνεται. Ίσως για αυτά που δεν φαίνονται...

20 Νοεμβρίου 2015, 18:56:39
Απάντηση #79
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ένα παράδοξο που σχολίασα και αλλού στο forum (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος):

Σε κάθε βήμα του πρωτοκόλλου της δυσλιπιδαιμίας που μπορεί κανείς να επιλέξει μεμονωμένα τη φενοφιμπράτη (3ο, 4ο ή 5ο) δεν έχει άλλη επιλογή παρά να χρησιμοποιήσει το πρωτότυπο, διότι η δόση των 145mg, που αντιστοιχεί σε αυτό (Lipidil NT 145mg) είναι και η μοναδική που υποστηρίζεται τεχνικά (συνημμένη εικόνα).
Υπενθυμίζω ότι:
α) Υπάρχει γενόσημο φενοφιμπράτης στα 160mg (Fenobrat 160mg) που κυκλοφορεί και
β) Ισχύει υποχρεωτική ποσόστωση γενοσήμων στις φιμπράτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Νοεμβρίου 2015, 18:58:25 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Νοεμβρίου 2015, 20:06:28
Απάντηση #80
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ένα παράδοξο που σχολίασα και αλλού στο forum (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος):

Σε κάθε βήμα του πρωτοκόλλου της δυσλιπιδαιμίας που μπορεί κανείς να επιλέξει μεμονωμένα τη φενοφιμπράτη (3ο, 4ο ή 5ο) δεν έχει άλλη επιλογή παρά να χρησιμοποιήσει το πρωτότυπο, διότι η δόση των 145mg, που αντιστοιχεί σε αυτό (Lipidil NT 145mg) είναι και η μοναδική που υποστηρίζεται τεχνικά (συνημμένη εικόνα).
Υπενθυμίζω ότι:
α) Υπάρχει γενόσημο φενοφιμπράτης στα 160mg (Fenobrat 160mg) που κυκλοφορεί και
β) Ισχύει υποχρεωτική ποσόστωση γενοσήμων στις φιμπράτες.


Το θέμα λύθηκε με την προσθήκη της επιλογής και των 160mg στη φενοφιμπράτη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

3 Φεβρουαρίου 2016, 17:23:49
Απάντηση #81
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Κάτι που έμαθα σήμερα από φαρμακευτικό αντιπρόσωπο και το διαπίστωσα στην πράξη. (εσείς μπορεί να το ξέρατε)
Δεν είναι ανάγκη να βρίσκουμε και να επιλέγουμε γενόσημο, ενώ ξέρουμε ότι ο ασθενής θα πάρει το πρωτότυπο (σωστότερα off patent), ώστε να φαίνεται στη συνταγή το "Προτείνεται η χορήγηση γενόσημου  σκευάσματος" για να κάνουμε καλό στα στατιστικά μας στα γενόσημα "κοροϊδεύοντας" το σύστημα, την ΗΔΙΚΑ, την τρόικα και τους εαυτούς μας.
Αν επιλέξουμε οποιοδήποτε off patent για το οποίο κυκλοφορεί γενόσημο π.χ. Plavix, Aprovel, Zocor, Glucophage, Losec τότε βγαίνει στη συνταγή αυτόματα το "Προτείνεται η χορήγηση γενόσημου σκευάσματος".
Απαραίτητη προϋπόθεση να κυκλοφορεί γενόσημο. Π.χ. στο Tenormin 50 και στο tb Ponstan που στο σύστημα φαίνονται ως off patent αλλά δεν κυκλοφορεί γενόσημο, δε βγαίνει η ένδειξη.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Φεβρουαρίου 2016, 17:26:04 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

3 Φεβρουαρίου 2016, 18:00:22
Απάντηση #82
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάτι που έμαθα σήμερα από φαρμακευτικό αντιπρόσωπο και το διαπίστωσα στην πράξη. (εσείς μπορεί να το ξέρατε)
Δεν είναι ανάγκη να βρίσκουμε και να επιλέγουμε γενόσημο, ενώ ξέρουμε ότι ο ασθενής θα πάρει το πρωτότυπο (σωστότερα off patent), ώστε να φαίνεται στη συνταγή το "Προτείνεται η χορήγηση γενόσημου  σκευάσματος" για να κάνουμε καλό στα στατιστικά μας στα γενόσημα "κοροϊδεύοντας" το σύστημα, την ΗΔΙΚΑ, την τρόικα και τους εαυτούς μας.
Αν επιλέξουμε οποιοδήποτε off patent για το οποίο κυκλοφορεί γενόσημο π.χ. Plavix, Aprovel, Zocor, Glucophage, Losec τότε βγαίνει στη συνταγή αυτόματα το "Προτείνεται η χορήγηση γενόσημου σκευάσματος".
Απαραίτητη προϋπόθεση να κυκλοφορεί γενόσημο. Π.χ. στο Tenormin 50 και στο tb Ponstan που στο σύστημα φαίνονται ως off patent αλλά δεν κυκλοφορεί γενόσημο, δε βγαίνει η ένδειξη.


Ποιους κοροϊδεύουν τελικά;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Φεβρουαρίου 2016, 18:18:56
Απάντηση #83
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάτι που έμαθα σήμερα από φαρμακευτικό αντιπρόσωπο και το διαπίστωσα στην πράξη. (εσείς μπορεί να το ξέρατε)
Δεν είναι ανάγκη να βρίσκουμε και να επιλέγουμε γενόσημο, ενώ ξέρουμε ότι ο ασθενής θα πάρει το πρωτότυπο (σωστότερα off patent), ώστε να φαίνεται στη συνταγή το "Προτείνεται η χορήγηση γενόσημου  σκευάσματος" για να κάνουμε καλό στα στατιστικά μας στα γενόσημα "κοροϊδεύοντας" το σύστημα, την ΗΔΙΚΑ, την τρόικα και τους εαυτούς μας.
Αν επιλέξουμε οποιοδήποτε off patent για το οποίο κυκλοφορεί γενόσημο π.χ. Plavix, Aprovel, Zocor, Glucophage, Losec τότε βγαίνει στη συνταγή αυτόματα το "Προτείνεται η χορήγηση γενόσημου σκευάσματος".
Απαραίτητη προϋπόθεση να κυκλοφορεί γενόσημο. Π.χ. στο Tenormin 50 και στο tb Ponstan που στο σύστημα φαίνονται ως off patent αλλά δεν κυκλοφορεί γενόσημο, δε βγαίνει η ένδειξη.


´Ετσι λοιπόν φαίνεται ότι οι γιατροί θέλουν 80% ας πούμε γενόσημα, τη στιγμή που στα χέρια των ασθενών φτάνει ένα 20%. Τα υπόλοιπα χάνονται στη μετάφραση...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

3 Φεβρουαρίου 2016, 18:27:35
Απάντηση #84
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Η τρόικα όμως απαιτεί όχι να ανέβει το ποσοστό των γενοσήμων που προτείνουν οι γιατροί, αλλά η χορήγηση των γενοσήμων.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

3 Φεβρουαρίου 2016, 20:55:45
Απάντηση #85
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η τρόικα όμως απαιτεί όχι να ανέβει το ποσοστό των γενοσήμων που προτείνουν οι γιατροί, αλλά η χορήγηση των γενοσήμων.

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ με τις τρέχουσες διατάξεις, εκτός κι αν δε βρίσκει κανείς πρωτότυπα λόγω έλλειψης - ένα καλό παράδειγμα είναι το Zantac που έχει έλλειψη εδώ και πολύ καιρό με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από (τόνους) Lumaren. Αν αυτό γίνει και σε λίγα ακόμη σκευάσματα ευρείας κυκλοφορίας, τότε έχουμε ελπίδα στα νούμερα, μια που αυτά πια είναι το ζητούμενο και όχι η ουσία.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Απριλίου 2016, 12:16:06
Απάντηση #86
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


ΕΟΦ: Προσωρινή απαγόρευση παράλληλων εξαγωγών για 28 προϊόντα – Ολόκληρος ο κατάλογος.

Σε προσωρινή απαγόρευση των “παράλληλων εξαγωγών” για 28 φαρμακευτικά προϊόντα, προχώρησε την Πέμπτη ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων (ΕΟΦ).
Η ενέργεια αυτή αποφασίστηκε προκειμένου να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο των ελλείψεων που παρατηρείται στην ελληνική αγορά.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Κατάλογος των 28 σκευασμάτων

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

29 Απριλίου 2016, 10:39:17
Απάντηση #87
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Έχω την εντύπωση ότι κάτι συμβαίνει με τον υπολογισμό του ποσοστού των γενοσήμων που προτείνουμε (θυμίζω ότι έχει διευκρινιστεί ότι ο υπολογισμός αφορά μόνο την πρότασή μας κι όχι το σκεύασμα που παίρνει τελικά ο ασθενής στο φαρμακείο).
Ενώ η πρότασή μου στους PPI είναι πάντα γενόσημο και ενώ υπάρχουν γενόσημα σε όλες τις δραστικές ουσίες των PPI, το ποσοστό μου, όπως μπορείτε να δείτε στη συνημμένη εικόνα, είναι στο 87,97% κι όχι στο 100% όπως θα έπρεπε να είναι!
Πως γενεν αυτό; Για δείτε κι εσείς τα ποσοστά σας στη συγκεκριμένη κατηγορία και πείτε μου που βρίσκονται.

27 Μαΐου 2016, 20:45:20
Απάντηση #88
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Τώρα το πρόσεξα το μήνυμα:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.....
Πως γενεν αυτό; Για δείτε κι εσείς τα ποσοστά σας στη συγκεκριμένη κατηγορία και πείτε μου που βρίσκονται.
   Έχω ποσοστό 100% στα ...στομαχικά (εντάξει δεν "γράφω" πολλά).
   Μήπως είχες καμιά τρι-τετρα-εξάμηνη συνταγή που ακόμα εκτελείται και τότε είχε γραφεί χωρίς ένδειξη "γενόσημο";

27 Μαΐου 2016, 22:12:27
Απάντηση #89
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω την εντύπωση ότι κάτι συμβαίνει με τον υπολογισμό του ποσοστού των γενοσήμων που προτείνουμε (θυμίζω ότι έχει διευκρινιστεί ότι ο υπολογισμός αφορά μόνο την πρότασή μας κι όχι το σκεύασμα που παίρνει τελικά ο ασθενής στο φαρμακείο).
Ενώ η πρότασή μου στους PPI είναι πάντα γενόσημο και ενώ υπάρχουν γενόσημα σε όλες τις δραστικές ουσίες των PPI, το ποσοστό μου, όπως μπορείτε να δείτε στη συνημμένη εικόνα, είναι στο 87,97% κι όχι στο 100% όπως θα έπρεπε να είναι!
Πως γενεν αυτό; Για δείτε κι εσείς τα ποσοστά σας στη συγκεκριμένη κατηγορία και πείτε μου που βρίσκονται.


Πήπως κατά λάθος αποεπέλεξες την επιλογή πρότασης γενοσήμου;
Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να βρω...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 21:29:17
από Γιάννης Ιωάννου
0 Απαντήσεις
26945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Σεπτεμβρίου 2014, 14:40:01
από Argirios Argiriou
19 Απαντήσεις
93205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιανουαρίου 2019, 18:19:44
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
66743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Ιανουαρίου 2019, 22:01:41
από Denominator
5 Απαντήσεις
43288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2020, 08:26:25
από Denominator