Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 23:32:28

Ψηφοφορία

Θεωρείτε ότι η ηλεκτρονική πλατφόρμα συνταγογράφησης αναλωσίμων είναι:

´Αριστη
Πολύ καλή
Καλή
Ανεπαρκής
Τραγική

Αποστολέας Θέμα: Πώς γράφουμε κάποια αναλώσιμα που δικαιολογεί ο ΕΟΠΥΥ μέσω του ΕΚΠΥ;  (Αναγνώστηκε 291008 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Μαρτίου 2017, 09:33:05
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γιατί δεν είναι δυνατόν να βρεθούν τα παραπεμπτικά; Μήπως έχουν μπλοκάρει τη δυνατότητα για τους γενικούς γιατρούς;
Σε μένα πάντως λειτουργεί κανονικά: Πατάμε το μεγενθυντικό φακό πάνω αριστερά, επιλογή κριτηρίου --> ΑΜΚΑ, βάζουμε τον ΑΜΚΑ στο κουτάκι (προσοχή, θέλει τον άμεσα ασφαλισμένο), αναζήτηση, βρίσκουμε το παραπεμτικό που θέλουμε, κουμπί επιλογή (αν είναι κοντή η οθόνη και δεν φαίνεται, επιλέγουμε να δείχνει 5 ανά σελίδα) και ακύρωση από το κουμπάκι με τον κάδο.

Η ανακοίνωση των φαρμακοποιών υποθέτω ότι έχει να κάνει με ταινίες-βελόνες που (υποθέτω ότι) θα αρχίσουν να γράφονται ηλεκτρονικά. Δεν έχω όμως κάποια ενημέρωση γι' αυτό.

Σε ευχαριστώ @spyros

Στις 02/03/2017 έθεσα στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook, το ίδιο θέμα και ένας συνάδελφος μου απάντησε:

καληςπερα επειδη γράφω καιρο τωρα μηνιαίως σε δυο ασθενείς μου με αντλία ινσουλίνης ξέρω καλα το σύστημα και μπορώ να σου πω , οταν μπεις μεςα πας πάνω αριστερά και πατάς το κουμπί αντιγραφή απο παλαιότερες συνταγογραφήσεις , σου ανοίγει ενα παράθυρο διαλέγεις αναζήτησή μα αμκα ή ημερομηνία γνωμάτευσης σου βγάζει μια λίστα γνωματεύσεων εαν βαλεις αμκα του ασθενη σου πατάς πάνω σε αυτή που θες και την ανοίγεις μετα πας κατω δεξιά εκει που εχει ανοίξει πατάς επόμενο και σου βγάζει μια σελίδα που λεει πάθηση υλικά κλπ και εκει πατάς πάνω αριστερά στο καλάθι και ακυρώνεται

Τελικά σήμερα (03/03/2017) κατάφερα να ακυρώσω το παραπεμπτικό ως εξής:

Πάτησα το κουμπί της αναζήτησης και από εκεί μου έβγαλε τις γνωματεύσεις μόνο βάζοντας την ημερομηνία γνωμάτευσης.
Όταν έβαζα ΑΜΚΑ ή ΑΜΑ μου εμφάνιζε μια γνωμάτευση που είχε γραφεί το καλοκαίρι. (Δεν γνώριζα ότι το ΑΜΚΑ πρέπει να είναι του άμεσα ασφαλισμένου).
Τα επόμενα βήματα ήταν τα ίδια με του συναδέλφου που έγραψε στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ,
δηλαδή επιλέγεις την γνωμάτευση, και όταν ανοίγει πηγαίνεις κάτω δεξιά στο επόμενο,
κατόπιν ανοίγει την επόμενη σελίδα που γράφονται τα υλικά και μετά πατάμε τον κάδο απορριμμάτων.


Όσο για τον ΕΟΠΥΥ ακόμη περιμένω να μου απαντήσουν στο email που έστειλα χθες το πρωί...

Πάντως ο ΕΟΠΥΥ Καβάλας μας είπε χθες ότι αναλώσιμα αντλίας ινσουλίνης μπορούν να συνταγογραφούν μόνο Ενδοκρινολόγοι, Παθολόγοι και Παιδίατροι.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Μαρτίου 2017, 09:35:57 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Μαρτίου 2017, 19:14:45
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...Γιατί δεν είναι δυνατόν να βρεθούν τα παραπεμπτικά; Μήπως έχουν μπλοκάρει τη δυνατότητα για τους γενικούς γιατρούς;
Σε μένα πάντως λειτουργεί κανονικά: Πατάμε το μεγενθυντικό φακό πάνω αριστερά, επιλογή κριτηρίου --> ΑΜΚΑ, βάζουμε τον ΑΜΚΑ στο κουτάκι (προσοχή, θέλει τον άμεσα ασφαλισμένο), αναζήτηση, βρίσκουμε το παραπεμτικό που θέλουμε, κουμπί επιλογή (αν είναι κοντή η οθόνη και δεν φαίνεται, επιλέγουμε να δείχνει 5 ανά σελίδα) και ακύρωση από το κουμπάκι με τον κάδο.
   Και για τις ορθοπαιδικές παροχές ισχύει αυτό. Μπορούν να βρεθούν (όπως περιγράφηκε) και να ακυρωθούν (φυσικά αυτές που έχεις γράψει ο ίδιος, αν έχουν γραφεί από άλλο συνάδερφο μάλλον όχι).

6 Μαρτίου 2017, 09:35:33
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

samsok


εχει γραψει κανεις σας αναλωσιμα ΣΔ ? δοκμασα να γραψω ταινιες αλλα δεν...

6 Μαρτίου 2017, 11:30:07
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ρώτησα σήμερα ( 06/03/2017 ) υπάλληλο που δουλεύει σε κατάστημα ορθοπαιδικών ειδών, και ασχολείται με το θέμα, εάν μπορώ ως Γενικός Ιατρός να συνταγογραφήσω νοσοκομειακό κρεβάτι.

Μου είπε ότι τέτοιο μπορούν να συνταγογραφήσουν μόνο Νευρολόγοι και Φυσίατροι, με τις διαγνώσεις: Παραπληγία, Τετραπληγία, Σκλήρυνση κατά Πλάκας ή Βαριά Μυασθένεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Μαρτίου 2017, 11:31:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Μαρτίου 2017, 18:57:07
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
08-03-2017

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Μαρτίου 2017, 19:43:26
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
08-03-2017

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Αργύρη δεν ισχύει. Είναι για την παλιά έκδοση του ΕΚΠΥ. Δες το βήμα 5 - η κατηγορία υλικού και διάγνωση τώρα πρέπει να δοθεί πρώτη στην αρχική σελίδα και μετά ο κωδικός υλικού και όχι όπως το περιγράφει...

13 Μαρτίου 2017, 13:22:59
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα προσπάθησα να ακυρώσω ηλεκτρονικό παραπεμπτικό για αναλώσιμα αντλίας ινσουλίνης και αποδείχτηκε ότι δεν είναι καθόλου εύκολο.

Πρόκειται για ασθενή για την οποία γράφαμε μέχρι πρόσφατα ηλεκτρονικά αναλώσιμα αντλίας ινσουλίνης αλλά τώρα είπε η εταιρεία που τα προμηθεύει ότι δεν τα δέχονται από Γενικό Ιατρό.

Ο Ενδοκρινολόγος όμως από την Θεσσαλονίκη που προσπάθησε να της τα γράψει δεν μπορούσε γιατί εμείς της είχαμε ήδη γράψει ηλεκτρονικά τα αναλώσιμα, και μας ζήτησε να ακυρώσουμε το ηλεκτρονικό παραπεμπτικό.

Δεν είναι δυστυχώς δυνατόν από την αναζήτηση του προγράμματος για αυτά τα ηλεκτρονικά παραπεμπτικά να βρούμε τα παραπεμπτικά αυτά και να τα ακυρώσουμε.

Πήραμε τηλέφωνο στον τοπικό ΕΟΠΥΥ της Καβάλας στο 2510 291 250 που μας παρέμπεμψαν στην ΗΔΙΚΑ στο 11131. Η ΗΔΙΚΑ όμως είπε ότι δεν μπορούσε να κάνει τίποτε και μας παρέπεμψε στο τηλέφωνο 210 81 10 830 όπου ούτε και αυτοί μπορούσαν να κάνουν τίποτε και μας είπαν να γράψουμε email στο edapy at eopyy.gov.gr

Έστειλα email σήμερα στις 11.09 αλλά έχουν περάσει σχεδόν δύο ώρες και ακόμη τίποτε...

Σήμερα 13/03/2017 (δηλαδή 11 μέρες αφότου έστειλα το email στο edapy at eopyy.gov.gr ) μου απάντησαν από τον ΕΟΠΥΥ (χωρίς να γράψει το όνομά του ο υπάλληλος βεβαίως βεβαίως) ως εξής:

Παρακαλούμε ενημερωθείτε για τη διαδικασία από τις οδηγίες οι οποίες βρίσκονται αναρτημένες στην ιστοσελίδα ΕΟΠΥΥ





« Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαρτίου 2017, 13:30:43 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Απριλίου 2017, 12:52:27
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

nikmix


Από αύριο 8-4-17 θα δέχονται τα φαρμακεία μόνο ηλεκτρονικές συνταγές αναλωσίμων για διαβήτη.Κανένας που να μπόρεσε να συνταγογραφήσει με επιτυχία μέσω ΕΚΠΥ?
Και να μας πει και τον τρόπο αν είναι εύκολο παρακαλώ γιατί εμένα δεν...

7 Απριλίου 2017, 12:58:38
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
 
Βγήκε επίσημα κάπου αυτό ή πάλι διαδίδονται ψευδείς ειδήσεις;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Απριλίου 2017, 15:02:55
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κωδικοί υλικών που πιθανόν να αποδειχτούν χρήσιμοι στο μέλλον:

41402   ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΣΤΟ ΑΙΜΑ Διαβητολογικό Υλικό

και

41401 ταινίες για κετόνες

01249   ΣΥΡΙΓΓΕΣ ΑΠΛΕΣ / ΤΕΜ   Διαβητολογικό Υλικό
01299   ΒΕΛΟΝΕΣ ΦΥΣΙΓΓΟΣΥΡΙΓΓΩΝ / ΤΕΜ   Διαβητολογικό Υλικό
02122   ΑΝΤΛΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ   Αναλώσιμο Υγειονομικό Υλικό
02152   ΣΚΑΡΦΙΣΤΗΡΕΣ / ΤΕΜ   Διαβητολογικό Υλικό

- έχει μόνο τις επιλογές "Αγωγή με Δίαιτα" και "Αγωγή με Δισκία". Δεν υπάρχει η επιλογή "Αγωγή με Ινσουλίνη" ή η επιλογή "Αγωγή με δισκία + GLP1" που πάλι οι ασθενείς δικαιούνται βελόνες. Ένα ένα τα προσθέτουν???

- Πριν έχει επιλογή . Πρέπει να επιλέξεις Ινσουλινοεξαρτώμενος
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Απριλίου 2017, 21:47:33 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Απριλίου 2017, 21:50:04
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

nikmix


 Μόλις τώρα δοκίμασα να γράψω δοκιμαστικά ένα κουτί ταινίες σε διαβητικό ασθενή μου.Το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω μήνυμα:" Ο Κωδικός Υλικού των Αναλυτικών Στοιχείων δεν περιέχει έγκυρη τιμή. Παρακαλώ επιλέξτε έναν από τη σχετική Λίστα Τιμών
Δεν μπορείτε να συνταγογραφήσετε το υλικό 41402"
Αν δεν μπορεί ο ειδικός παθολόγος,ποιος μπορεί????
Από αύριο θα έχει αλαλούμ πιστεύω με τα αναλώσιμα...

10 Απριλίου 2017, 12:09:06
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Σ'αυτή την ανακοίνωση Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος αναφέρεται ότι μετά τις 10/4 δεν θα αποζημιώνεται γνωματευση υλικών. Ακριβώς στην επόμενη πρόταση λέει ότι χειρόγραφες γνωματεύσεις με έκδοση μέχρι 11/4 θα αποζημιώνονται μέχρι το τέλος του μήνα! Επειδή το μαντείο των Δελφών δεν λειτουργεί μήπως έχει αντιληφθεί κάποιος τι σημαίνει; Σήμερα κι αύριο πχ που θα γράψω δεν ξέρω πόσες, γράφονται άραγε χειρόγραφα;

10 Απριλίου 2017, 12:55:01
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Εμένα γιατί μου βγάζει μόνο αυτά?? Οδηγός κωδικοποιήσεων.(μπάρα εργαλειοθήκη προτελευταίο εικονίδιο.

"Ο Οδηγός Κωδικοποιήσεων είναι ένα ψηφιακό εγχειρίδιο χρήσης.
Ο Ιατρός μπορεί να βρει για οποιοδήποτε υλικό του Ενιαίου Κανονισμού
Παροχών την αντιστοίχηση του με Ιατρική Ειδικότητα, Διάγνωση και
Κατηγορία που έχει συνδεθεί.
"[/b]
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απριλίου 2017, 13:07:02 από Γ.Κτιστάκης »

10 Απριλίου 2017, 19:45:05
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

Αναγνώστου Ι.


H δυνατότητα έκδοσης χειρόγραφων γνωματεύσεων μετατίθεται μέχρι και την 21/4/2017

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

11 Απριλίου 2017, 09:49:23
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μόλις τώρα δοκίμασα να γράψω δοκιμαστικά ένα κουτί ταινίες σε διαβητικό ασθενή μου.Το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω μήνυμα:" Ο Κωδικός Υλικού των Αναλυτικών Στοιχείων δεν περιέχει έγκυρη τιμή. Παρακαλώ επιλέξτε έναν από τη σχετική Λίστα Τιμών
Δεν μπορείτε να συνταγογραφήσετε το υλικό 41402"
Αν δεν μπορεί ο ειδικός παθολόγος,ποιος μπορεί????
Από αύριο θα έχει αλαλούμ πιστεύω με τα αναλώσιμα...

Κι εγώ το προσπάθησα σήμερα και βγάζει ακόμα το ίδιο μήνυμα! Είναι δυνατόν;;;

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2011, 13:27:00
από Argirios Argiriou
14 Απαντήσεις
17879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2014, 21:04:36
από EzeΤΡΟΛ
5 Απαντήσεις
59004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2013, 17:58:56
από Gatekeeper
49 Απαντήσεις
32493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2015, 20:53:06
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
7261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2020, 09:52:54
από Argirios Argiriou