Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:28:10

Ψηφοφορία

Θεωρείτε ότι η ηλεκτρονική πλατφόρμα συνταγογράφησης αναλωσίμων είναι:

´Αριστη
Πολύ καλή
Καλή
Ανεπαρκής
Τραγική

Αποστολέας Θέμα: Πώς γράφουμε κάποια αναλώσιμα που δικαιολογεί ο ΕΟΠΥΥ μέσω του ΕΚΠΥ;  (Αναγνώστηκε 288491 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Δεκεμβρίου 2017, 16:59:22
Απάντηση #210
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
28/12/2017

Η θεώρηση των ιατρικών γνωματεύσεων – παραπεμπτικών που αφορούν παροχές Ε.Κ.Π.Υ. γίνεται από ελεγκτές ιατρούς ως εξής:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Δεκεμβρίου 2017, 21:56:43
Απάντηση #211
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
28/12/2017

Η θεώρηση των ιατρικών γνωματεύσεων – παραπεμπτικών που αφορούν παροχές Ε.Κ.Π.Υ. γίνεται από ελεγκτές ιατρούς ως εξής:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σχόλιο συναδέλφου στο facebook:

Χωρίς σφραγίδα από εβδομηνταχρονο παροπλισμενο αιώνιο ικατζη συνταγογραφο δε γίνεται τιποτις να ουμ

Και για να ξαναγυρίσουμε στο σοβαρό:

Ίσως το πιο σημαντικό είναι να φροντίζουμε ώστε η διεύθυνση των ασθενών μας να αντιστοιχεί στην πραγματική τους διεύθυνση πριν γράφουμε αναλώσιμα.

Επίσης από τα σημαντικά νομίζω είναι το ότι:


ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΣΑΚΧΑΡΩΔΟΥΣ ΔΙΑΒΗΤΗ:
• ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ → ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΤΡΕΙΣ 2ΜΗΝΕΣ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ.
• ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΜΕ ΕΤΗΣΙΟΝ ΠΛΑΦΟΝ → ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Δεκεμβρίου 2017, 09:09:13 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Δεκεμβρίου 2017, 23:34:01
Απάντηση #212
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΣΑΚΧΑΡΩΔΟΥΣ ΔΙΑΒΗΤΗ:
• ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ → ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΤΡΕΙΣ 2ΜΗΝΕΣ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ.
• ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΜΕ ΕΤΗΣΙΟΝ ΠΛΑΦΟΝ → ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ.
Δε νομίζω να είναι υποχρεωτικό να εκδόσεις ντε και καλά τρεις 2μηνες γνωματεύσεις.
Το θέμα με τις βελόνες ινσουλίνης, όπου δεν μπορούσες να γράψεις μόνο μία 2μηνη, διορθώθηκε;

30 Δεκεμβρίου 2017, 00:15:37
Απάντηση #213
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΣΑΚΧΑΡΩΔΟΥΣ ΔΙΑΒΗΤΗ:
• ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ → ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΤΡΕΙΣ 2ΜΗΝΕΣ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ.
• ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΜΕ ΕΤΗΣΙΟΝ ΠΛΑΦΟΝ → ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ.
Δε νομίζω να είναι υποχρεωτικό να εκδόσεις ντε και καλά τρεις 2μηνες γνωματεύσεις.
Όχι, μπορείς να βγάλεις μία ή δύο (για δίμηνο και τετράμηνο αντίστοιχα).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το θέμα με τις βελόνες ινσουλίνης, όπου δεν μπορούσες να γράψεις μόνο μία 2μηνη, διορθώθηκε;
Ναι.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Ιανουαρίου 2018, 12:17:05
Απάντηση #214
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Καλο μεσημερι,
για ταινιες και σκαρφιστηρες σε Ε10 συνταγογραφειτε μεχρι και 10 μερες πριν ολοκληρωθει το 2μηνο οπως και για ταινιες στο Ε11 ή περιμενετε να ολοκληρωθει το 2μηνο;
Ευχαριστω

12 Ιανουαρίου 2018, 15:19:04
Απάντηση #215
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Από το edapy@edapy.gov.gr μου είχαν απαντήσει τον Αύγουστο ότι το διάστημα που μπορεί κανείς να βγάλει νέα γνωμάτευση είναι μέχρι 10 μέρες πριν. Σε ανακοίνωση της 1/10/2017 αναφέρεται ότι νέα γνωμάτευση (γενικά για παροχές του ΕΚΠΥ) μπορούν να βγαίνουν μέχρι 5 μέρες νωρίτερα...

13 Φεβρουαρίου 2018, 22:32:26
Απάντηση #216
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Σήμερα παρατήρησα ότι στο σύστημα για αναλώσιμα ΣΔ δε βγάζει πλέον εκείνο το μήνυμα που μας καλούσε να πατήσουμε "Ναι, χορηγώ την προβλεπόμενη ποσότητα μέσω ΕΚΠΥ" αλλά βγάζει (όχι πάντα) το μήνυμα που γράφει πότε είχε προηγούμενη γνωμάτευση και μας καλεί να πατήσουμε αν είμαστε βέβαιοι ότι θέλουμε να προχωρήσουμε. Αν πατήσουμε ότι θέλουμε να προχωρήσουμε βγαίνει νέο μήνυμα που μας καλεί εκ νέου να πατήσουμε αν είμαστε σίγουροι ότι θέλουμε να προχωρήσουμε! Στην επόμενη "αναβάθμιση" να περιμένουμε και τρίτο μήνυμα για το να είμαστε βέβαιοι ότι θέλουμε να προχωρήσουμε;

14 Φεβρουαρίου 2018, 11:38:59
Απάντηση #217
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα παρατήρησα ότι στο σύστημα για αναλώσιμα ΣΔ δε βγάζει πλέον εκείνο το μήνυμα που μας καλούσε να πατήσουμε "Ναι, χορηγώ την προβλεπόμενη ποσότητα μέσω ΕΚΠΥ" αλλά βγάζει (όχι πάντα) το μήνυμα που γράφει πότε είχε προηγούμενη γνωμάτευση και μας καλεί να πατήσουμε αν είμαστε βέβαιοι ότι θέλουμε να προχωρήσουμε. Αν πατήσουμε ότι θέλουμε να προχωρήσουμε βγαίνει νέο μήνυμα που μας καλεί εκ νέου να πατήσουμε αν είμαστε σίγουροι ότι θέλουμε να προχωρήσουμε! Στην επόμενη "αναβάθμιση" να περιμένουμε και τρίτο μήνυμα για το να είμαστε βέβαιοι ότι θέλουμε να προχωρήσουμε;
Εχει 2-3 μερες που γινεται αυτο..εγω τους προτεινω μετα το δευτερο μηνυμα: ΝΑΙ /ΟΧΙ, να ξαναβγαινει τριτο με μεγαλυτερη γραμματοσειρα και bold, μετα 4ο με ακομα μεγαλυτερη και να συνεχιζει μεχρι να μαυρισει η οθονη απο το ΝΑΙ/ΟΧΙ!!!
Σε στυλ ανακρισης μεχρι να πεις την αληθεια!!!

14 Φεβρουαρίου 2018, 13:04:25
Απάντηση #218
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Γιατί η επιλογή να εκτυπώσουμε ή όχι, ανάλογης ευφυίας δεν είναι; Εκτός αν σχεδιάζουν στο μέλλον να μπορείς να κάνεις τη συνταγή και ανάρτηση στο instagram

14 Φεβρουαρίου 2018, 14:34:15
Απάντηση #219
Αποσυνδεδεμένος

DrGuni


Εγώ αντιμετωπίζω αυτήν την αλληλουχία <<μπάμπουσκα>>   εδώ και 20 ημέρες.   
ΥΓ   Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί σε διαβητικό υπό αγωγή με δισκία,για  χορήγηση ταινιών και σκαριφιστήρων ή βελονών , πρέπει να  εκτυπώσω 4 σελίδες ; Οι  ιατρικοί σύλλογοι   ούτε αυτό  το απλό πρόβλημα  δεν  μπορούν να θέσουν;
Η συγνώμη δε  διορθώνει το παρελθόν, διευρύνει, όμως, το μέλλον...

14 Φεβρουαρίου 2018, 15:09:58
Απάντηση #220
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
ρυθμίστε την εκτύπωση μπρός-πίσω αν βέβαια το υποστηρίζει ο εκτυπωτής σας
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Φεβρουαρίου 2018, 15:13:12 από fanisgp »

21 Μαρτίου 2018, 23:02:56
Απάντηση #221
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από συζήτηση συναδέλφων στην ομάδα ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ  ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΕΑ στο facebook στις 21/03/2018:

- μπορούμε να συνταγογραφησουμε, ως γενικοί ιατροί, νεφελοποιητή;

- Όχι. Μονο πνευμονολογοι και παιδιατροι. Αλλά δεν έχει και κανένα δυσβάσταχτο κόστος για να το αγοράσεις.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Μαρτίου 2018, 23:42:35
Απάντηση #222
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
- Όχι. Μονο πνευμονολογοι και παιδιατροι. Αλλά δεν έχει και κανένα δυσβάσταχτο κόστος για να το αγοράσεις.

Ας μην είμαστε τόσο large. Το "δυσβάσταχτο" είναι σχετικό για το πορτοφόλι του καθενός.

19 Ιουλίου 2018, 10:26:04
Απάντηση #223
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα ( 06/07/2016) ανακάλυψα ότι είναι δυνατόν, ως Γενικός Ιατρός, να γράψω αερόστρωμα ηλεκτρονικά:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος → Εφαρμογές → Ιατρικές υπηρεσίες → Γνωματεύσεις παρόχων ΕΚΠΥ → κάνουμε log in ( δίνοντας Κωδικό Χρήστη και Συνθηματικό ) → Διαχείριση → Διάφορα → πατάμε το προτελευταίο κουτάκι πάνω αριστερά που έχει το σύμβολο ενός λαμπτήρα → Επιλέξτε Είδος Κωδικού → Επιλέγω "Κωδικός Διάγνωσης" → Βάζω το Z74.0 ( Το Z Λατινικό) → Επιλέγω ως ειδικότητα το ΓΕΝΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ → Μου βγαίνουν ως επιλογές "Αναπηρικό αμαξίδιο απλό" με κωδικό υλικού 00050, "Ερεισίνωτο" με κωδικό υλικού 00099, "Μηχανισμός αεροστρώματος - αντλία" με κωδικό υλικού 00422, και "Αερόστρωμα (χωρίς μηχανισμό) κατακλίσεως" με κωδικό υλικού 00423.

Την 1η φορά που θα γράψουμε σε ένα ασθενή αερόστρωμα πρέπει να γράψουμε και τις δύο τελευταίες επιλογές, την μία μετά την άλλη. Δηλαδή επιλέγω πρώτα "Μηχανισμός αεροστρώματος - αντλία", μετά πατώ "Εισαγωγή" και κάνω την ίδια διαδικασία με τον 2ο κωδικό  για το "Αερόστρωμα (χωρίς μηχανισμό) κατακλίσεως".
Αν μετά χαλάσει μόνο κάποιο μέρος του αεροστρώματος μπορεί να χρειαστεί να ξαναγράψω, ανάλογα, τις μία από τις δύο παραπάνω επιλογές.

Αν σαν Κωδικό Διάγνωσης βάλω το N31 (το N Λατινικό ) μου βγάζει διάφορα ουρολογικά αναλώσιμα (καθετήρες κτλ)
ενώ εάν σαν Κωδικό Διάγνωσης βάλω το L89 μου βγάζει επιθέματα για κατακλίσεις (προσοχή μόνο μην βρείτε τον μπελά σας με αυτά τα επιθέματα, που κατά την γνώμη μου δεν δικαιολογούν με κανένα τρόπο το κόστος τους. Έχω ακούσει για Ιατρούς σε γειτονική μου πόλη που ο ΕΟΠΥΥ τους κάλεσε σε απολογία γιατί ξόδευαν ασκόπως...λεφτά των Ελλήνων φορολογουμένων σε επιθέματα).

Με παρόμοιο τρόπο, μπορούμε, ως Γενικοί Ιατροί, να συνταγογραφήσουμε και Αναπηρικό Αμαξίδιο Απλό (δηλαδή απλό αναπηρικό καροτσάκι ) το οποίο έχει κωδικό 00050 μπορεί να συνταγογραφηθεί με κωδικό Z74.0 (= Μειωμένη κινητικότητα ), προσοχή το Z στον κωδικό να είναι Λατινικό και όχι Ελληνικό. Σαν σχόλιο ζητούν να γράψουμε: Μόνιμη αδυναμία βάδισης. Ο ασθενής πληρώνει συμμετοχή 25%. Κατηγορία Παροχής: Ορθοπαιδικά

Αφού γράψουμε ένα τέτοιο πιστοποιητικό πρέπει ο ασθενής ή κάποιος συγγενής του να πάει και να το θεωρήσει αυτό και στο νυν ΠΕΔΥ ... ( ΙΚΑ rules )

Υστερόγραφο (19/07/2018): Το Αναπηρικό Αμαξίδιο Απλό δεν επιτρέπεται πλέον να το συνταγογραφούν Γενικοί Ιατροί.

Υστερόγραφο ( 11/10/2018): Στις 11/10/2018 μου απάντησε ως εξής συνάδελφος Γενική Ιατρός, σε Ομάδα Γενικής Ιατρικής στο facebook:

 Μπορούμε Αργύρη πριν μια εβδομάδα έγραψα, εκτός αν είναι κάτι πιο φρέσκο που δεν το ξέρω. Απλό αναπηρικό αμαξίδιο. Διάγνωση z74

Υστερόγραφο (19/07/2018): Το Αναπηρικό Αμαξίδιο Απλό δεν επιτρέπεται πλέον να το συνταγογραφούν Γενικοί Ιατροί. Σύμφωνα με ένα κατάστημα Ορθοπαιδικών ειδών στην Καβάλα το συνταγογραφούν μόνο Ορθοπαιδικοί και Νευρολόγοι.

Υστερόγραφο ( 11/10/2018): Στις 11/10/2018 μου απάντησε ως εξής συνάδελφος Γενική Ιατρός, σε Ομάδα Γενικής Ιατρικής στο facebook:

 Μπορούμε Αργύρη πριν μια εβδομάδα έγραψα, εκτός αν είναι κάτι πιο φρέσκο που δεν το ξέρω. Απλό αναπηρικό αμαξίδιο. Διάγνωση z74

Στις 08/04/2019 δύο Γενικοί Ιατροί μου απάντησαν ως εξής στο facebook:

- Έγραψα πριν περίπου ένα μήνα χωρίς πρόβλημα

- Την Παρασκευή έγραψα. Κατηγορία: Ορθοπεδικα
Διάγνωση:Ζ74.0 (μειωμένη κινητικότητα)

- Στις 12/02/2020 που προσπάθησα δεν μπόρεσα πάλι να γράψω απλό αναπηρικό αμαξίδιο. Δεν μου έβγαζε καν την κατηγορία Ορθοπαιδικά.

( Πάντως την ίδια ημερομηνία δηλαδή 12/02/2020, ιδιοκτήτης καταστήματος Ορθοπαιδικών ειδών στην Καβάλα μου είπε ότι ένα τέτοιο παραπεμπτικό αντιστοιχεί σε 120 € αλλά τα πιο απλά, Απλά Αναπηρικά Αμαξίδια κοστίζουν 180 - 200 € οπότε ο ασθενής πρέπει να τσοντάρει από την τσέπη του 60 - 80 € ).

Υστερόγραφο 27/07/2021 (από ομάδα Γενικών Ιατρών): -  Έγραψε κανένας σας πρόσφατα αερόστρωμα; Εγώ έβαλα την διάγνωση Z74.0 αλλά δεν μου το δέχεται.
Άλλαξε κάτι; - Πρέπει να βάλετε από κατω και την πάθηση που το προκαλεσε πχ i64, γράφω χωρίς προβλημα, και φυσικά ότι είναι κατά κεκλιμένος στα σχολια
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιουλίου 2021, 05:59:20 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Ιουλίου 2018, 18:31:19
Απάντηση #224
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Για να συνταγογραφήσουμε αναλώσιμα Διαβήτη στη νέα σελίδα του ΕΟΠΥΥ:


επαγγελματιες → ηλεκτρονικες υπηρεσιες για παροχους υγειας → ιατρικες υπηρεσιες → γνωματευση παροχων εκπυ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2011, 13:27:00
από Argirios Argiriou
14 Απαντήσεις
17856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2014, 21:04:36
από EzeΤΡΟΛ
5 Απαντήσεις
58980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2013, 17:58:56
από Gatekeeper
49 Απαντήσεις
32450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2015, 20:53:06
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
7242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2020, 09:52:54
από Argirios Argiriou