Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:58:45

Αποστολέας Θέμα: Ασφαλισμένοι σε ρόλο τρόικας.  (Αναγνώστηκε 2622 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Οκτωβρίου 2015, 00:04:49
Αναγνώστηκε 2622 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
19/10/2015

Μήπως είναι καιρός και εμείς οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ μετά το 1993, να αναλάβουμε παρόμοιες πρωτοβουλίες;



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Οκτωβρίου 2015, 00:21:54
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Καλά, αν περιμένεις από γιατρούς να οργανωθούν συλλογικά κι -ακόμα χειρότερα- να προβούν σε κινητοποιήσεις, άλλαξε πλευρό ή αλλιώς μην φας, έχω γλαρόσουπα.

Καθείς για την πάρτη του.

20 Οκτωβρίου 2015, 10:56:43
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
19/10/2015  Μήπως είναι καιρός και εμείς οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ μετά το 1993, να αναλάβουμε παρόμοιες πρωτοβουλίες;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Αυτό που με ανησυχεί και το επαναλαμβάνω είναι το:
Παράθεση
β)(...) ασκήθηκε αγωγή από 19 συναδέλφους (...).Το δικαστήριο δικαίωσε τους πιο πάνω «αδικημένους συνταξιούχους» (…) Σχόλιο: Το δικαστήριο κι εδώ άσκησε με τις αποφάσεις του δημοσιονομική πολιτική ακυρώνοντας τις περικοπές, όπως έκανε και το ΣτΕ για τις περικοπές στις συντάξεις του 2013.
   Τα δικαστήρια, πιστεύω, σύντομα θα καταργήσουν πολλές απο τις ψηφισθείσες τώρα ρυθμίσεις και θα καταλήξουμε εκ νέου σε αδιέξοδο. Δυστυχώς θα κριθούν αντισυνταγματικές (το πιστεύω, δεν είμαι νομικός). Δεν ξέρω που θα οδηγήσει αυτό.

Παράθεση
Να θεσπίσουμε και εφαρμόσουμε την συνταγματική αρχή της ισοτιμίας των ασφαλισμένων (όλοι σας ξέρετε ότι οι προ της 12-03-1991 ασφαλισμένοι, πλεονεκτούν προκλητικά άδικα, έναντι των ασφαλισθέντων μετά την 13-03-1991)
   Ελπίζω να ξέρουν όλοι οι ΝΑ (κι ας στεναχωρώ τους προ του 1993) ότι από το 1992 αποφασίστηκε να πάρουν σύνταξη 472 ευρώ (το έχω ξαναγράψει, είμαι κουραστικός - άσε που τώρα ούτε αυτά δεν θα πάρουμε) ενώ όποιος έκανε έναρξη 31/12/92 θα έπαιρνε τα διπλά ή και τριπλά. Μετά πήγαμε μια δεκαετία πίσω στις μειώσεις και αμέσως αντέδρασαν οι 1983-1992 για τα κεκτημένα τους (οι ΝΑ ασφαλισμένοι ποτέ δεν είχαν κεκτημένα). Δεν πρέπει λοιπόν να υιοθετήσουμε τις ...τετρακοϊκές απόψεις;

   ΥΓ: Χθές είδα για λίγο τον υπουργό Εργασίας-ανεργίας στον ΕΝΙΚΟ. Ούτε κατάλαβα τι έλεγε αλλά ούτε κατάλαβα τι ζητούσαν οι δημοσιογράφοι (που μου έδωσαν την εντύπωση ότι ανησυχούσαν μόνο για τους συνταξιούχους και τις περικοπές που θα γίνουν. Ο υπουργός απέφευγε, ωσάν λιβάνι, να αναφέρει τη λέξη περικοπές - τρομακτική λέξη για ένα πολιτικό όταν αφορά συντάξεις). Σε κάποια "φάση" αφού μιλούσαν όλοι μαζί, ευτυχώς έβαλαν διαφημίσεις και άλλαξα κανάλι (και πλευρό).
   Αν κατάλαβε κάποιος τι, ας το παραθέσει...

20 Οκτωβρίου 2015, 12:31:58
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Συγγνώμη, αλλά τι ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ επινόησης είναι ο διαχωρισμός των ασφαλισμένων σε προ κι μετά μιας συγκεκριμένης ημερομηνίας ;

Οι μετέπειτα σε πηγάδι κ@τουρήσαμε ;

22 Οκτωβρίου 2015, 01:23:07
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... Τα δικαστήρια, πιστεύω, σύντομα θα καταργήσουν πολλές απο τις ψηφισθείσες τώρα ρυθμίσεις και θα καταλήξουμε εκ νέου σε αδιέξοδο. Δυστυχώς θα κριθούν αντισυνταγματικές (το πιστεύω, δεν είμαι νομικός). Δεν ξέρω που θα οδηγήσει αυτό....
  Ήδη αρχίσαν τα όργανα και οι εργατολόγοι Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Στις δηλώσεις του υπουργού Εργασίας Γιώργου Κατρούγκαλου για την κατάργηση των επικουρικών συντάξεων «απάντησε» μέσω του Real FM ο Αλέξης Μητρόπουλος, ο οποίος τόνισε ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό να συμβεί.

«Η επικουρική σύνταξη έχει αυτοτελή συνταγματική προστασία, όπως η κύρια, από συγκεκριμένο άρθρο του Συντάγματος και όχι μόνο δεν μπορεί να καταργηθεί αλλά ούτε μπορεί να περικοπεί αυτομάτως και αυθαιρέτως» ανέφερε ο καθηγητής εργατικού δικαίου, επικαλούμενος απόφαση της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας, που δημοσιεύτηκε προ τριμήνου. 

Μετά το «σάλο» που προκλήθηκε από τις δηλώσεις του κ. Κατρούγκαλου, ο ίδιος ο υπουργός διευκρίνισε ότι δεν εννοούσε την καταργούνται οι επικουρικές συντάξεις αλλά ότι συγχωνεύονται. [με μαθηματικό τύπο κάπως έτσι: Κ(ύρια) , Ε(πικουρική)......  συγχώνευση Κ+Ε<Κ συνεπάγεται Ε<0  - η τελική σύνταξη θα είναι μικρότερη απο την αρχική Κύρια]


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγγνώμη, αλλά τι ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ επινόησης είναι ο διαχωρισμός των ασφαλισμένων σε προ κι μετά μιας συγκεκριμένης ημερομηνίας ;
   Είναι ψηφισμένος νόμος φιλελεύθερης και όχι φασιστικής κυβέρνησης του 1992 σε εφαρμογή έκτοτε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Σεπτεμβρίου 2013, 19:03:46
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
1968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Σεπτεμβρίου 2013, 21:55:19
από Argirios Argiriou
16 Απαντήσεις
11382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Οκτωβρίου 2016, 12:49:52
από Γ.Κτιστάκης
1 Απαντήσεις
5510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Αυγούστου 2019, 18:29:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
1780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2018, 22:09:42
από Argirios Argiriou