Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:43:39

Αποστολέας Θέμα: Eξετάσεις ιατρικής ειδικότητας -αλλαγή Επιτροπής ;;  (Αναγνώστηκε 26452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Νοεμβρίου 2015, 22:26:27
Αναγνώστηκε 26452 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας,

Συγχωρήστε με, αν έχει ξαναγίνει το σχετικό ερώτημα, αλλά, μιλώντας με έναν συνάδελφο, που έχει κάποια έντονα προβλήματα με τους Διευθυντές των Κλινικών του (χωρίς ο ίδιος, δυστυχώς, να είναι τόσο "αληταράς"...),
μου έλεγε ότι, τελειώνοντας, θα αιτηθεί να δώσει Εξετάσεις σε άλλη Εξεταστική Επιτροπή...

Αυτό, αν γνωρίζετε, είναι εφικτό, ή τελικά, αποτελεί άλλη μια είδηση, τύπου "Ράδιο αρβύλα"... ;;

Για παράδειγμα, λέει, επειδή, μεταξύ των δικαιολογητικών που υποβάλλεις, καταθέτεις και λογαριασμό ΔΕΚΟ, για πιστοποίηση της μόνιμης κατοικίας σου...
Άραγε, μπορείς να επιδιώξεις να εξεταστείς από την αντίστοιχη Επιτροπή Εξετάσεων του Νομού της μόνιμης κατοικίας σου ;;

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας

4 Νοεμβρίου 2015, 23:15:50
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Δεν γνωρίζω την πρόσφατη νομοθεσία αλλά προ 10+ έτη όταν έδωσα εξετάσεις ειδικότητας ήταν και συνάδερφος που είχε τελειώσει σε άλλο νομό (και περιφέρεια) ειδικότητα. Έδωσε κανονικά εξετάσεις και ...κόπηκε. Τότε σίγουρα γινόταν.

5 Νοεμβρίου 2015, 18:32:21
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γειά σας,

Συγχωρήστε με, αν έχει ξαναγίνει το σχετικό ερώτημα, αλλά, μιλώντας με έναν συνάδελφο, που έχει κάποια έντονα προβλήματα με τους Διευθυντές των Κλινικών του (χωρίς ο ίδιος, δυστυχώς, να είναι τόσο "αληταράς"...),
μου έλεγε ότι, τελειώνοντας, θα αιτηθεί να δώσει Εξετάσεις σε άλλη Εξεταστική Επιτροπή...

Αυτό, αν γνωρίζετε, είναι εφικτό, ή τελικά, αποτελεί άλλη μια είδηση, τύπου "Ράδιο αρβύλα"... ;;

Για παράδειγμα, λέει, επειδή, μεταξύ των δικαιολογητικών που υποβάλλεις, καταθέτεις και λογαριασμό ΔΕΚΟ, για πιστοποίηση της μόνιμης κατοικίας σου...
Άραγε, μπορείς να επιδιώξεις να εξεταστείς από την αντίστοιχη Επιτροπή Εξετάσεων του Νομού της μόνιμης κατοικίας σου ;;

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας

Συναδελφε ως γνωριζεις στη Γ.Ι. υπαρχουν μολις 2 επιτροπες. Εχει καθοριστει απο το Υπουργειο με αποφαση ποιοι δινουν και που. Δινεις βασει της τοποθεσιας του νοσοκομειου που κανεις ειδικοτητα.
Αυτο περι λογαριασμου ΔΕΚΟ και πιστοποιηση μονιμης κατοικιας ως κριτηριο μονο ως ανεκδοτο μπορω να το δεχτω. Οποιος τα λεει αυτα..εκτιθεται, ειναι παραμυθια για μικρα παιδια.

5 Νοεμβρίου 2015, 19:05:22
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Σωστό αυτό για τη Γενική Ιατρική.
Ίσως ο συνάδελφος να ρωτάει γενικότερα για όλες τις ειδικότητες. Προσωπικά γνωρίζω καρδιολόγο που έκανε ειδικότητα Αθήνα και έδωσε εξετάσεις (και πέρασε) στη Θεσσαλονίκη χωρίς να έχει καμία σχέση με Θεσσαλονίκη και χωρίς να του ζητήσουν αποδεικτικά διαμονής κλπ. Αυτό έγινε πριν 8 χρόνια περίπου. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο.
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Νοεμβρίου 2015, 19:14:54 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

5 Νοεμβρίου 2015, 21:36:45
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Δεν γνωρίζω την πρόσφατη νομοθεσία αλλά προ 10+ έτη όταν έδωσα εξετάσεις ειδικότητας ήταν και συνάδερφος που είχε τελειώσει σε άλλο νομό (και περιφέρεια) ειδικότητα. Έδωσε κανονικά εξετάσεις και ...κόπηκε. Τότε σίγουρα γινόταν.

Γειά σας.

Αν έχει (που θα έχει) κάτι αλλάξει, συνήθως, είναι προς το (ας πούμε) καλύτερο...
Δηλαδή, μιας δεύτερης ευκαιρίας...

Τί εννοώ, με αφορμή αυτό που μου έλεγε ο φίλος μου, το έψαξα λιγάκι,
και βρήκα ότι, ενώ πριν από αρκετά χρόνια,
αν κάποιος αποτύγχανε σε τρείς διαδοχικές εξεταστικές, αυτομάτως, ΔΕΝ είχε το δικαίωμα να ξαναδώσει εξετάσεις για την ίδια ειδικότητα...

Ενώ, με νόμο του 1981 ή του 1988 (δεν είμαι σίγουρος),
καθιερώθηκε, μετά την 3η φορά, το 6μηνο αμισθί, και η επιλογή Εξεταστικής Επιτροπής από τον ίδιο τον υποψήφιο...

Δεν διαφωνώ ότι, "τρείς φορές να μην περάσεις...κάτι συμβαίνει..."

Όμως, και οι Πανεπιστημιακοί, θεωρείτε, ότι είναι, εξ'ορισμού, και στο απυρόβλητο, αμόλυντοι και άσπιλοι... ;;

8 Νοεμβρίου 2015, 21:50:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Δεν γνωρίζω την πρόσφατη νομοθεσία αλλά προ 10+ έτη όταν έδωσα εξετάσεις ειδικότητας ήταν και συνάδερφος που είχε τελειώσει σε άλλο νομό (και περιφέρεια) ειδικότητα. Έδωσε κανονικά εξετάσεις και ...κόπηκε. Τότε σίγουρα γινόταν.


Αν έχει (που θα έχει) κάτι αλλάξει, συνήθως, είναι προς το (ας πούμε) καλύτερο...
Δηλαδή, μιας δεύτερης ευκαιρίας...

Τί εννοώ, με αφορμή αυτό που μου έλεγε ο φίλος μου, το έψαξα λιγάκι,
και βρήκα ότι, ενώ πριν από αρκετά χρόνια,
αν κάποιος αποτύγχανε σε τρείς διαδοχικές εξεταστικές, αυτομάτως, ΔΕΝ είχε το δικαίωμα να ξαναδώσει εξετάσεις για την ίδια ειδικότητα...

Ενώ, με νόμο του 1981 ή του 1988 (δεν είμαι σίγουρος),
καθιερώθηκε, μετά την 3η φορά, το 6μηνο αμισθί, και η επιλογή Εξεταστικής Επιτροπής από τον ίδιο τον υποψήφιο...

Δεν διαφωνώ ότι, "τρείς φορές να μην περάσεις...κάτι συμβαίνει..."

Όμως, και οι Πανεπιστημιακοί, θεωρείτε, ότι είναι, εξ'ορισμού, και στο απυρόβλητο, αμόλυντοι και άσπιλοι... ;;
Ξαναδιαβασε προσεκτικα το προηγουμενο μηνυμα μου.
Καλο θα ειναι γενικοτερα οποιος γραφει κατι να ειναι κατι που γνωριζει και να μην παραπληροφορει.
Αραγε ποιος νομος ειναι αυτος που δινει το δικαιωμα σε αυτον που κοπηκε 3η φορα να διαλεξει επιτροπη;;; Ρητορικο ειναι το ερωτημα.

8 Νοεμβρίου 2015, 22:25:39
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Στην ιστοσελίδα της αναισθησιολογικής εταιρίας υπάρχει Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος στα δικαιολογητικά για συμμετοχή στις εξετάσεις ειδικότητας και όπως μπορείτε να δείτε αναφέρεται (Νο 10) "Φωτοτυπία πρόσφατου λογαριασμού Δ.Ε.Η., Ο.Τ.Ε., κλπ. ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης, ως αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας."
Ποια θεωρείται η μόνιμη κατοικία του προς εξέταση ιατρού; Εκεί που έκανε ειδικότητα; Γιατί χρειάζεται αυτό το αποδεικτικό;

Υπάρχει στην αρχή σύνδεσμος που οδηγεί σε μορφή doc της αίτησης προς την περιφέρεια Αττικής, που αναφέρει όσα αναφέρονται και στο άρθρο.


9 Νοεμβρίου 2015, 15:24:08
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Οπως εγραψα και στο πρωτο μηνυμα εχει καθοριστει αυτο με επισημη αποφαση.
Οποιος θελει ομως ας παρει τηλ σε μια διευθυνση υγειας..αν δε γελασουν με το θεμα της μονιμης κατοικιας τυχερος θα ειναι..

9 Νοεμβρίου 2015, 16:38:48
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ποιο έχει καθοριστεί με επίσημη απόφαση;
Ο συνάδελφος προφανώς δε ρωτάει για γενική ιατρική που έχει καθοριστεί ποιοι δίνουν Αθήνα και ποιοι Θεσσαλονίκη αλλά για άλλη ειδικότητα με περισσότερες εξεταστικές επιτροπές.

9 Νοεμβρίου 2015, 20:04:06
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Btw, αυτό με την επιτροπή κι την εντοπιότητα, έχει γίνει μοχλός πίεσης κι εκβιασμού από διάφορους καθηγηταράδες να κλείνουν το μάτι κι λένε "θα τα πούμε στις εξετάσεις" σε ειδικεύομενους που κάνουν ειδικότητα σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία...

9 Νοεμβρίου 2015, 23:26:04
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Δεν γνωρίζω την πρόσφατη νομοθεσία αλλά προ 10+ έτη όταν έδωσα εξετάσεις ειδικότητας ήταν και συνάδερφος που είχε τελειώσει σε άλλο νομό (και περιφέρεια) ειδικότητα. Έδωσε κανονικά εξετάσεις και ...κόπηκε. Τότε σίγουρα γινόταν.


Αν έχει (που θα έχει) κάτι αλλάξει, συνήθως, είναι προς το (ας πούμε) καλύτερο...
Δηλαδή, μιας δεύτερης ευκαιρίας...

Τί εννοώ, με αφορμή αυτό που μου έλεγε ο φίλος μου, το έψαξα λιγάκι,
και βρήκα ότι, ενώ πριν από αρκετά χρόνια,
αν κάποιος αποτύγχανε σε τρείς διαδοχικές εξεταστικές, αυτομάτως, ΔΕΝ είχε το δικαίωμα να ξαναδώσει εξετάσεις για την ίδια ειδικότητα...

Ενώ, με νόμο του 1981 ή του 1988 (δεν είμαι σίγουρος),
καθιερώθηκε, μετά την 3η φορά, το 6μηνο αμισθί, και η επιλογή Εξεταστικής Επιτροπής από τον ίδιο τον υποψήφιο...

Δεν διαφωνώ ότι, "τρείς φορές να μην περάσεις...κάτι συμβαίνει..."

Όμως, και οι Πανεπιστημιακοί, θεωρείτε, ότι είναι, εξ'ορισμού, και στο απυρόβλητο, αμόλυντοι και άσπιλοι... ;;

Ξαναδιαβασε προσεκτικα το προηγουμενο μηνυμα μου.
Καλο θα ειναι γενικοτερα οποιος γραφει κατι να ειναι κατι που γνωριζει και να μην παραπληροφορει.
Αραγε ποιος νομος ειναι αυτος που δινει το δικαιωμα σε αυτον που κοπηκε 3η φορα να διαλεξει επιτροπη;;; Ρητορικο ειναι το ερωτημα.


Σας παραθέτω τη σχετική Εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας, που απαντάει, συνολικά,
σε πολλές σχετικές, επίσημες ερωτήσεις, που έχουν κατά καιρούς υποβάλλει οι Διευθύνσεις Δημόσιας Υγείας, σχετικά με λεπτά ζητήματα που αφορούν στις Εξετάσεις ιατρικής ειδικότητας...

Προφανώς, εμπεριέχει μεγάλη γκάμα, σύγχρονων νόμων...

Εννοείται, αν έχετε κάτι πιο πρόσφατο, και εκ των πραγμάτων, πιο έγκυρο, κάντε έναν κόπο να το ανεβάσετε στο Forum.
Θα είναι, σίγουρα, χρήσιμο σε πολλούς...  ???

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

10 Νοεμβρίου 2015, 08:29:34
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Η εγκύκλιος δεν έχει ημερομηνία! Περίεργο!
Ο πιο πρόσφατος νόμος που αναφέρει είναι του 2004 άρα η εγκύκλιος μπορεί να έχει εκδοθεί από το 2004 έως...; Μπορεί να έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο;

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
57548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Ιουλίου 2017, 12:32:31
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
65492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2018, 09:24:43
από tsiath
4 Απαντήσεις
63150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2019, 00:15:15
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
59974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2019, 22:35:27
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
41404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουλίου 2021, 16:16:08
από ckaina