Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:19:49

Αποστολέας Θέμα: Οι κεφαλοσπορίνες 3ης γενεάς πρέπει να συνοδεύονται από ειδική γνωμάτευση.  (Αναγνώστηκε 10584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Νοεμβρίου 2015, 15:59:08
Αναγνώστηκε 10584 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ξέρατε ότι η κεφαλοσπορίνες 3ης γενεάς πρέπει να συνοδεύονται από ειδική γνωμάτευση;

Εγώ δεν το ήξερα αλλά το έμαθα σήμερα.

Έχω μια ασθενή που έχει κάνει μεταμόσχευση νεφρού, εδώ και χρόνια, και παίρνει μεταξύ άλλων και ανοσοκατασταλτικά φάρμακα.

Εγώ της γράφω κάποια φάρμακά της, που είναι φθηνά. Τα ακριβά, της τα γράφουν σε Νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.

Μου ήρθε λοιπόν σήμερα η μαμά της και μου ζήτησε να της γράψω ένα Spectracef. Εγώ δεν ήξερα καν το όνομα του φαρμάκου και όταν είδα ότι πρόκειται για κεφαλοσπορίνη 3ης γενεάς ρώτησα για ποιό λόγο το πήρε. Μου είπε ότι η ασθενής πήγε στην Θεσσαλονίκη να γράψει τα ακριβά φάρμακά της εκεί, είπε και ότι έχει ένα μπούκωμα (sic) και τότε η Γιατρός, της είπε να πάρει Spectracef. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της μαμάς, η Γιατρός μάλιστα πρόσθεσε: "Πάρε Spectracef. Είναι πολύ καλό. Και εγώ αυτό παίρνω όταν κρυώνω" (!?!) Η ασθενής λοιπόν το πήρε και η μαμά της ήρθε να το ξεπλύνει σε μένα τον Ιατρό του ΕΟΠΥΥ.

Φυσικά τινάχτηκα από το κάθισμά μου αλλά έδωσα τόπο στην οργή και για να μην την στείλω στην Θεσσαλονίκη, και μια και επρόκειτο μόνο για ένα κουτάκι είπα να το γράψω, αν και το κόστος του δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο.

Η συνταγή όμως μου γύρισε πίσω από το φαρμακείο γιατί πρέπει να συνοδεύεται και από ειδική τριπλότυπη χειρόγραφη συνταγή (ένα πράμα όπως οι κινολόνες φαντάζομαι), πράγμα που για να το βγάλω πρέπει να πάω σε τυπογραφείο. Εκεί έφτασα στα όριά μου και της είπα να τηλεφωνήσει στον Ιατρό της στην Θεσσαλονίκη για να το επιληφθεί...
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Νοεμβρίου 2015, 20:29:12 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Νοεμβρίου 2015, 16:17:19
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ξέρατε ότι η κεφαλοσπορίνες 3ης γενεάς πρέπει να συνοδεύονται από ειδική γνωμάτευση;

Εγώ δεν το ήξερα αλλά το έμαθα σήμερα.

Έχω μια ασθενή που έχει κάνει μεταμόσχευση νεφρού, εδώ και χρόνια, και παίρνει μεταξύ άλλων και ανοσοκατασταλτικά φάρμακα.

Εγώ της γράφω κάποια φάρμακά της, που είναι φθηνά. Τα ακριβά της τα γράφουν σε Νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.

Μου ήρθε λοιπόν σήμερα η μαμά της και μου ζήτησε να της γράψω ένα Spectracef. Εγώ δεν ήξερα καν το όνομα του φαρμάκου και όταν είδα ότι πρόκειται για κεφαλοσπορίνη 3ης γενεάς ρώτησα για ποιό λόγο το πήρε. Μου είπε ότι η ασθενής πήγε στην Θεσσαλονίκη να γράψει τα ακριβά φάρμακά της εκεί, είπε και ότι έχει ένα μπούκωμα (sic) και τότε η Γιατρός. της είπε να πάρει Spectracef. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της μαμάς, η Γιατρός μάλιστα πρόσθεσε: "Πάρε Spectracef. Είναι πολύ καλό. Και εγώ αυτό παίρνω όταν κρυώνω" (!?!) Η ασθενή λοιπόν το πήρε και ήρθε να το ξεπλύνει σε μένα τον Ιατρό του ΕΟΠΥΥ.

Φυσικά τινάχτηκα από το κάθισμά μου αλλά έδωσα τόπο στην οργή και για να μην την στείλω στην Θεσσαλονίκη, και μια και επρόκειτο μόνο για ένα κουτάκι είπα να το γράψω, αν και το κόστος του δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο.

Η συνταγή όμως μου γύρισε πίσω από το φαρμακείο γιατί πρέπει να συνοδεύεται και από ειδική τριπλότυπη χειρόγραφη συνταγή (ένα πράμα όπως οι κινολόνες φαντάζομαι), πράγμα που για να το βγάλω πρέπει να πάω σε τυπογραφείο. Εκεί έφτασα στα όριά μου και της είπα να τηλεφωνήσει στον Ιατρό της στην Θεσσαλονίκη για να το επιληφθεί...

Για τις κεφαλοσπορίνες γ' γενιάς από του στόματος ισχύει το ίδιο (τριπλότυπο) έντυπο που συνοδεύει τις κινολόνες (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος).
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Νοεμβρίου 2015, 16:24:31 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Νοεμβρίου 2015, 16:29:05
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σε ευχαριστώ Βασίλη.

Μόλις μου ήρθε και από το facebook, στο οποίο δημοσίευσα το ίδιο κείμενο, ένα pdf ίδιο με αυτό που ανέβασες:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Νοεμβρίου 2015, 16:43:53
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Πάντως δε χρειάζεται να τυπώσεις μπλοκ. Μία καλή πρακτική είναι να κάνεις απλές φωτοτυπίες (χωράνε από 2 έντυπα σε κάθε κόλλα Α4) και μάλιστα ένα τρίτο σε χαρτί άσπρο, ένα τρίτο σε χαρτί π.χ. ώχρα και ένα τρίτο σε χαρτί π.χ ροζ ώστε να μπορείς να δίνεις 2 διαφορετικού χρώματος χαρτιά στον ασθενή και ένα να κρατάς εσύ. Τα μεγάλα φωτοτυπάδικα θα σου κάνουν φωτοτυπίες με 3 λεπτά, ίσως και πιο κάτω, ανάλογα με το πόσα θέλεις - ή μπορείς κι εσύ να τυπώσεις ανάλογα με το κόστος του εκτυπωτή που έχεις. Σϊγουρα όμως αυτό είναι πιο συμφέρον από το τυπογραφείο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Νοεμβρίου 2015, 22:18:32
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ακόμη μια ενδιαφέρουσα αντιμετώπιση του προβλήματος, από συνάδελφο που έγραψε σήμερα στην ομάδα "ΓΕΝΙΚΟΙ / ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ - Ελεύθερο Βήμα" στο facebook:

Εμείς στο ΚΥ δεν έχουμε τριπλότυπα , βλέπεις τώρα στην κρίση αυτά είναι πολυτέλεια, οπότε τυπονουμε απο το ίντερνετ το έντυπο αιτιολόγησης και γράφουμε ένα και μοναδικό που το κρατάει ο ΦΜΦ και στέλνει μιά φωτοτυπία του στον ΕΟΠΥΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Νοεμβρίου 2015, 22:22:59 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Νοεμβρίου 2015, 15:24:34
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Το ίδιο κάνω κι εγώ. Μάλιστα επειδή το γράψιμο είναι ήδη πολύ και ο λόγος που απαιτείται αστείος και τυπολατρικός, έχω φτιάξει μια φόρμα όπου με ένα κλικ περνούν τα στοιχεία του ασθενή και με 4-5 κλικ ακόμα το είδος του φαρμάκου και η αιτιολογία του. Τυπώνω μία μόνο φορά τη συνταγή γνωρίζοντας ότι μπορώ απλώς να ανατρέξω στα στοιχεία της ΗΔΙΚΑ για να δω πότε και πόσα έδωσα από κάθε φάρμακο, αντί να διατηρώ άχρηστα χαρτιά σε αποθήκες.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαΐου 2009, 20:24:32
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιουλίου 2009, 14:17:16
από anastasios theodoridis
9 Απαντήσεις
12433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2013, 15:47:12
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
10930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Σεπτεμβρίου 2011, 08:38:39
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2023, 21:21:05
από Argirios Argiriou