Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:19:36

Αποστολέας Θέμα: Ήρθε να πληρώσουμε το ΤΣΑΥ του εξαμήνου που μας πέρασε.  (Αναγνώστηκε 63249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Δεκεμβρίου 2015, 16:09:15
Αναγνώστηκε 63249 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ήρθε να πληρώσουμε το ΤΣΑΥ του εξαμήνου που μας πέρασε.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Δεκεμβρίου 2015, 16:12:03
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
08/12/2015

Ειδοποιητήρια καταβολής ασφαλιστικών εισφορών Β' Εξαμ. 2015

Σας ενημερώνουμε οτι τα ειδοποιητήρια για την πληρωμή ασφαλιστικών εισφορών των ελευθερως ασκούντων το επάγγελμα του υγειονομικού για το Β' Εξαμηνο 2015 ΣΤΑΔΙΑΚΑ ειναι διαθέσιμα για εκτύπωση από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Ιουνίου 2016, 12:55:25
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Τι καλά, ήλθε πάλι ο καιρός που θα μαζέψουμε χρήματα για την πολυπόθητη σύνταξη:  :laugh: :laugh:


09/06/2016   Ενημέρωση σχετικά με την καταβολή των εισφορών του Α' Εξαμ. 2016 των ελευθέρως ασκούντων το επάγγελμα του υγειονομικού - Φαρμακοποιών
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
(Απόσπασμα).. ....Σας υπενθυμίζουμε ότι οι εισφορές A’ εξαμήνου 2016 των ελευθέρως ασκούντων το επάγγελμα υγειονομικών καταβάλλονται μέχρι τις 30/6/2016, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 76 του Ν.2676/99, όπως ισχύει.
Οι εισφορές κατατίθενται σε λογαριασμό τράπεζας. Πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο καταβολής, παρέχονται από το ατομικό ειδοποιητήριο ασφαλισμένου (ελευθέρως ασκούντων) το οποίο είναι διαθέσιμο από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Τομέα μας, στην ιστοσελίδα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.

....
   ΥΓ: Καλές πληρωμές και καλές συντάξεις....

1 Ιουλίου 2016, 21:24:23
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Τι καλά, ήλθε πάλι ο καιρός που θα μαζέψουμε χρήματα για την πολυπόθητη σύνταξη:  :laugh: :laugh:
   Το Α' εξάμηνο 2016 πήρε παράταση (η πληρωμή) για 3 μήνες. Μάλλον πολλοί δεν πληρώνουν - αισθάνομαι ήδη θύμα που πλήρωσα (κυρίως μετά Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μετα από εισήγηση της ΔΕ του ΤΥ προς το ΔΣ του ΕΤΑΑ δίνεται παράταση στην καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών για το Α' Εξαμ. του 2016 μέχρι της 30/9/2016 χωρίς προσαυξήσεις.

**
ΔΕ=Διοικητική επιτροπή μάλλον
ΤΥ= ;;;  (αν είναι τομέας Υγείας πως αυτός αποφασίζει για τις συντάξεις; )

7 Δεκεμβρίου 2016, 20:19:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
07/12/2016
Ενημέρωση σχετικά με την καταβολή των εισφορών του Β' Εξαμ. 2016 των ελευθέρως ασκούντων το επάγγελμα του υγειονομικού - Φαρμακοποιών.

Για περισσότερα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Δεκεμβρίου 2016, 20:58:55
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
07/12/2016
Ενημέρωση σχετικά με την καταβολή των εισφορών του Β' Εξαμ. 2016 των ελευθέρως ασκούντων το επάγγελμα του υγειονομικού - Φαρμακοποιών.

Για περισσότερα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Πόσο γελοίο είναι στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςνα έχει το:
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ (Έναρξη υποχρεώσεων µέχρι
31.12.1992) ΠΟΥ ∆ΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 5ΕΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ
ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ

   Είναι δυνατόν κάποιος παλιός ασφαλισμένος (απο το 1992) να μην έχει συμπληρώσει πενταετία ακόμα;
   Αχά, παρακάτω στους ΝΑ που είναι στην 3η ασφ. κλεφτοκατηγορία δεν κάνει τον κόπο να αναφέρει αυτούς που δεν έκλεισαν πενταετία (όπως είναι φυσικό αφού για να πας εκεί έχεις δουλέψει τουλάχιστον 6 χρόνια). Γιατί λοιπόν στους ΠΑ αναφέρει συνεχώς (το έχω δει σε όλες τις ανακοινώσεις) αυτούς που δεν "έκλεισαν 5ετία";

   Κατά τ' άλλα τα 1918 ευρόπουλα τα κλαίω ήδη...

14 Δεκεμβρίου 2016, 01:05:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....
   Κατά τ' άλλα τα 1918 ευρόπουλα τα κλαίω ήδη...
   Λοιπόν συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Έμαθα ότι έγινε κάποιο δικαστήριο (ή κάτι τέτοιο) και δικαιώθηκαν όσοι είχαν ζητήσει προ 1.5 έτος αλλαγή ασφαληστρικής κατηγορίας. Μπήκα στο ΤΣΑΥ και διαπίστωσα ότι για το 2ο εξάμηνο του 2016 μου έχει 1300+ ευρώ (1η ασφαλιστική κατηγορία όχι 3η).
    Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό; Τι θα γίνουν αυτά που έχουμε ήδη πληρώσει παραπάνω (χαχαχαχ τι ρωτάς...). Όσοι τότε δεν τους άφησαν να υποβάλλουν αίτηση (γιατί ο κάθε Κατρούγκαλος άλλαξε το νόμο) τι μπορούν να κάνουν;

14 Δεκεμβρίου 2016, 01:39:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λοιπόν συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Έμαθα ότι έγινε κάποιο δικαστήριο (ή κάτι τέτοιο) και δικαιώθηκαν όσοι είχαν ζητήσει προ 1.5 έτος αλλαγή ασφαληστρικής κατηγορίας. Μπήκα στο ΤΣΑΥ και διαπίστωσα ότι για το 2ο εξάμηνο του 2016 μου έχει 1300+ ευρώ (1η ασφαλιστική κατηγορία όχι 3η).
    Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό; Τι θα γίνουν αυτά που έχουμε ήδη πληρώσει παραπάνω (χαχαχαχ τι ρωτάς...). Όσοι τότε δεν τους άφησαν να υποβάλλουν αίτηση (γιατί ο κάθε Κατρούγκαλος άλλαξε το νόμο) τι μπορούν να κάνουν;

Την ίδια απορία έχω και εγώ.
Ήμουν από αυτούς που έκανα αίτηση να κατεβώ ασφαλιστική κατηγορία, αλλά είχα διαβάσει ότι το αίτημα αυτό κρίθηκε άκυρο.
Πήγα χθες στο ΤΣΑΥ να μου εκτυπώσουν ένα ειδοποιητήριο τι πρέπει να πληρώσω για 2ο εξάμηνο του 2016 και μου τα υπολόγισε στα 1338,60 €.
Πέρυσι τέτοια εποχή για το Β' εξάμηνο του 2015 μου είχε έρθει να πληρώσω 1918,80 €.

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

31 Ιανουαρίου 2017, 12:24:54
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Kyroula


Καλησπέρα.Έχει καταφέρει κανείς να μπει στην ιστοσελίδα του ΤΣΑΥ σήμερα;

31 Ιανουαρίου 2017, 16:56:50
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Η ιστοσελίδα του ΤΣΑΥ έχει πρόβλημα  από προχθές. Παλιός ασφαλισμένος που δεν έχει κλείσει 5 ετία είναι αυτός που τις ασφαλιστικές εισφορές τις καταβάλει ο φορέας του πχ. το ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ  και σαν ιδιώτης μόνο δεν έχει κλείσει 5 χρόνια.Έτσι το έχω καταλάβει γιατί και εγώ στα δέκα χρόνια σαν ιδιώτης δεν έχω αλλάξει κατηγορία αφού απ το 2007 έως και το 12 ήμουν στο ΤΕΒΕ και στο ΙΚΑ

1 Φεβρουαρίου 2017, 13:30:35
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η ιστοσελίδα του ΤΣΑΥ έχει πρόβλημα  από προχθές. Παλιός ασφαλισμένος που δεν έχει κλείσει 5 ετία είναι αυτός που τις ασφαλιστικές εισφορές τις καταβάλει ο φορέας του πχ. το ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ  και σαν ιδιώτης μόνο δεν έχει κλείσει 5 χρόνια.Έτσι το έχω καταλάβει γιατί και εγώ στα δέκα χρόνια σαν ιδιώτης δεν έχω αλλάξει κατηγορία αφού απ το 2007 έως και το 12 ήμουν στο ΤΕΒΕ και στο ΙΚΑ
   Το ΤΣΑΥ είχε πρόβλημα από πάντα. Απλά η κατάσταση χειροτέρεψε: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Αντιγράφω τμήμα:
Παράθεση
Και βέβαια όσοι υγειονομικοί θέλησαν να να εκδώσουν φορολογική ενημερότητα, να ενημερώσουν την ασφαλιστική ικανότητά τους, να τακτοποιήσουν τις συνταξιοδοτικές ή άλλες υποθέσεις, βρέθηκαν κυριολεκτικά μετέωροι, καθώς «δεν μπόρεσαν να αλιεύσουν καμία εξυπηρέτηση ούτε τηλεφωνικά από τις αντίστοιχες υπηρεσίες από τα κεντρικά της Αθήνας, καθώς δεν υπήρχε ανταπόκριση της υπηρεσίας στις επαναλαμβανόμενες κλήσεις τους».
   Λες και ποτέ σήκωναν το τηλέφωνο στην Αθήνα...


   Για το θέμα των παλιών με την πενταετία είναι μια εξήγηση. Απο την άλλη κοιτάξτε πως αναφέρεται: ""ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ (Έναρξη υποχρεώσεων µέχρι  31.12.1992) ΠΟΥ ∆ΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 5ΕΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ  ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ. Αφού η έναρξη υποχρεώσεων έγινε προ του 1993 (α' bold) τότε πως το 2016 δεν είχαν συμπληρώσει πενταετία απο την έναρξη υποχρεώσεων (β' bold). Αν πράγματι είναι όπως το γράφεται θα έπρεπε να ανέφερε "αυτοαπασχολούμενοι κάτωθεν της πενταετίας". Προσωπικά πιστεύω ότι είναι παλιός πίνακας που τον κάνουν "επικόλληση" χωρίς να ασχοληθούν....

17 Φεβρουαρίου 2017, 13:16:39
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

samsok


ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕ ΤΟ WWW.TSAY.GR και δεν μπορω να μπω με τιποτα(βγαζει μήνυμα  οτι η συνδεση δεν ειναι ιδιωτικη και μη ασφαλης και με αναγκαζει να γυρισω πισω ) συμβαινει και σε αλλους ή ειναι δικο μου μονο προβλημα??

17 Φεβρουαρίου 2017, 13:26:10
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕ ΤΟ WWW.TSAY.GR και δεν μπορω να μπω με τιποτα(βγαζει μήνυμα  οτι η συνδεση δεν ειναι ιδιωτικη και μη ασφαλης και με αναγκαζει να γυρισω πισω ) συμβαινει και σε αλλους ή ειναι δικο μου μονο προβλημα??
   Προφανώς το πρόβλημα είναι γενικό. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Είμαι απαισιόδοξος και δεν περιμένω σύντομα λύση....

17 Φεβρουαρίου 2017, 13:33:35
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

samsok



24 Μαρτίου 2017, 19:28:27
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

thanasiss


Καλησπέρα συνάδελφοι,
Θέλω να ρωτήσω εαν γνωρίζετε τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος έχει ιδιωτικό ιατρείο  στην Ελλάδα και ταυτόχρονα εργάζεται κατά περιόδους με όρους μισθωτής εργασίας (λοκουμ) στο εξωτερικό.
Απαλλάσσεται απο την υποχρέωση καταβολής ασφαλιστικών εισφορών στην Ελλάδα;
 Στο ΤΣΜΕΔΕ και στον ΟΑΕΕ φαίνεται να υπάρχει αυτή η πρόβλεψη αν και δεν μου είναι απόλυτα καθαρό το διάστημα της μισθωτής εργασίας  που να το δικαιολογεί (υπάρχει ένα ταυτόχρονα που με μπερδεύει).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση
4. ΜΙΣΘΩΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ-ΜΕΛΟΣ & ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
(ΕΚ 883/2004 άρθρο 13 παρ.3)

            «Το πρόσωπο το οποίο ασκεί κανονικά μισθωτή δραστηριότητα και μη μισθωτή δραστηριότητα σε διαφορετικά κράτη-μέλη, υπάγεται στη νομοθεσία του κράτους-μέλους στο οποίο ασκεί μισθωτή δραστηριότητα».
                ΔΗΛΑΔΗ, στις περιπτώσεις αυτές η άσκηση της μισθωτής απασχόλησης, υπερτερεί της μη μισθωτής και επομένως, πρόσωπο που ασκεί ταυτόχρονα μισθωτή δραστηριότητα σε άλλο κράτος-μέλος και αυτοτελή δραστηριότητα στην Ελλάδα, για την οποία είναι ασφαλιστέο στον ΟΑΕΕ, υπόκειται στη νομοθεσία του κράτους-μέλους, στο  οποίο ασκεί μισθωτή δραστηριότητα και επομένως απαλλάσσεται της ασφάλισής του στον ΟΑΕΕ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Παράθεση
4.ΜΙΣΘΩΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ-ΜΕΛΟΣ & ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ
ΕΛΛΑΔΑ.
(άρθρο 13 παρ.3)
«Το πρόσωπο το οποίο ασκεί κανονικά μισθωτή δραστηριότητα και μη μισθωτή δραστηριότητα σε διαφορετικά κράτη-μέλη, υπάγεται στη νομοθεσία του κράτους-μέλους στο οποίο ασκεί μισθωτή
δραστηριότητα»
ΔΗΛΑΔΗ, στις περιπτώσεις αυτές η άσκηση της μισθωτής απασχόλησης, υπερτερεί της μη μισθωτής και επομένως, πρόσωπο που ασκεί ταυτόχρονα μισθωτή δραστηριότητα σε άλλο κράτος-μέλος και αυτοτελή
δραστηριότητα στην Ελλάδα, για την οποία είναι ασφαλιστέο στον ΟΑΕΕ, υπόκειται στη νομοθεσία του κράτους-μέλους, στο οποίο ασκεί μισθωτή δραστηριότητα και επομένως απαλλάσσεται της ασφάλισής
του στον ΟΑΕΕ. Συνεπώς, σύμφωνα με τον παρόντα Κανονισμό, σε περίπτωση, μισθωτού σε ξένη χώρα, που παράλληλα ασκεί στην Ελλάδα δραστηριότητα για την οποία, είναι ασφαλιστέος στον ΟΑΕΕ, δεν εφαρμόζεται πλέον η διαδικασία, μέσω της αρμόδιας Αρχής της ξένης χώρας και του Υπουργείου Εργασίας & Κοιν. Ασφάλισης, για την εξαίρεση του από τον ΟΑΕΕ, ΑΛΛΑ γίνεται άμεσα η απαλλαγή του από τον ΟΑΕΕ,
βάσει του άρθρου 13 παρ. 3 του Κανονισμού (με εξαίρεση την Ελβετία και τις χώρες του Ε.Ο.Χ. δηλ. Λιχτενστάϊν, Νορβηγία και Ισλανδία, για τις οποίες, όπως προαναφέρεται, θα εξακολουθήσουν να ισχύουν
οι προγενέστεροι Κανονισμοί ΕΟΚ) 1408/1971 και 574/1972. Η εξαίρεση δηλ. μισθωτού σε αυτές τις χώρες, από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ, εφόσον στην Ελλάδα ασκεί αυτοτελή δραστηριότητα για την οποία
είναι ασφαλιστέος στον ΟΑΕΕ, θα εξακολουθήσει να ενεργείται σύμφωνα με το άρθρο 17 του Καν. (ΕΟΚ) 1408/1971, κατόπιν συμφωνίας των αρμοδίων Αρχών των δύο χωρών

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαΐου 2011, 23:56:27
από EzeΤΡΟΛ
50 Απαντήσεις
30012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2014, 12:55:17
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
3404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2015, 01:22:42
από Argirios Argiriou
28 Απαντήσεις
120020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουνίου 2019, 00:49:41
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιανουαρίου 2021, 22:37:03
από Argirios Argiriou