Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 19:10:15

Αποστολέας Θέμα: Τι συμβαίνει με τα παιδιά των γκέι γονιών;  (Αναγνώστηκε 14682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Δεκεμβρίου 2015, 00:15:19
Αναγνώστηκε 14682 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Προσωπικά δεν έχω αποκρυσταλλωμένη άποψη για το αν πρέπει ή όχι να νομοθετηθεί η υιοθεσία παιδιών από γκέι γονείς. Το παρακάτω άρθρο πάντως μου φαίνεται ενδιαφέρον γιατί έχει και references.

16/12/2015
του Λύο Καλοβυρνά.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου 2015, 01:01:18 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Δεκεμβρίου 2015, 00:41:06
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Πείραμα μάθαμε στη φυσική είναι η επανάληψη ενός φαινομένου κάτω από συνθήκες που ελέγχουμε πολύ καλά. Με αυτή τη λογική μιλώντας μεταφερόμενοι στο κοινωνικό επίπεδο μπορούμε να σκεφτούμε μια μελλοντική επανάληψη στη χώρα μας του φαινομένου που πραγματοποιήθηκε στο εξωτερικό. Το θέμα είναι τι συμβαίνει με τις κοινωνικές συνθήκες και πως θα τις ελέγξουμε: αν υπάρξει δημόσια κατακραυγή λογικό είναι να επηρεαστούν και τα παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλους γονείς ,αυτό εγώ καταλαβαίνω .Απο κει και πέρα η προκατάληψη δεν είναι καλός σύμβουλος και ένας απλός πολίτης όπως εγώ είναι αναρμόδιος να κρίνει αν πρέπει να επιτραπεί κάτι τέτοιο ή όχι.

22 Δεκεμβρίου 2015, 01:26:56
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δηλώνω άσχετος αλλά κι πολύ σκεπτικός αν πρέπει να επιτραπεί κάτι τέτοιο.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτό αφορά μόνο τους άνδρες, καθώς αυτή την στιγμή επιτρέπεται η υιοθεσία στα γυνακεία ζευγάρια, πράγμα άδικο κατ' εμέ.
Πάντως, το θέμα είναι πολύ πιο πολύπλοκο για να αναπτύσσεται σε ένα άρθρο του protagon...

22 Δεκεμβρίου 2015, 08:38:54
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
............
Το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτό αφορά μόνο τους άνδρες, καθώς αυτή την στιγμή επιτρέπεται η υιοθεσία στα γυνακεία ζευγάρια, πράγμα άδικο κατ' εμέ.
.......................

Δε νομίζω να υπάρχει νόμος που να επιτρέπει την υιοθεσία στα γυναικεία ζευγάρια. Υπάρχει;

Από την άλλη, στην πράξη μπορεί και να εφαρμόζεται ακόμη και αν δεν υπάρχει νόμος διότι μια γυναίκα που ζει ως λεσβία μπορεί να τεκνοποιήσει και μετά να δηλώσει ότι ζει με κάποιον άντρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου 2015, 09:11:15 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Δεκεμβρίου 2015, 14:36:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

saklas


Δεν χρειάζεται να δηλώσει τίποτα. Μπορεί μια γυναίκα να κάνει παιδί και, από νομική άποψη, να έχει την επιμέλεια και να το μεγαλώνει μόνη της, ενώ συζεί ή εχει συνάψει σύμφωνο συμβίωσης με μια άλλη γυναίκα. Αντίστοιχα ένας άντρας μπορεί να τεκνοποιήσει, χρησιμοποιώντας ακόμα και παρένθετη μητέρα και στη συνέχεια να κρατήσει ο ίδιος την επιμέλεια του παιδιού, κατόπιν συμφωνίας προφανώς. Οπότε μεγαλώνει το παιδί, συζώντας ή έχοντας συνάψει σύμφωνο συμβίωσης με κάποιον σύντροφο του ίδιου φύλου. Νομικό κώλυμα δεν υπάρχει. Θεωρητικά μπορεί να γίνει ακόμα και υιοθεσία, αν και πρακτικά στην Ελλάδ είναι δύσκολο να δοθεί ένα παιδί για υιοθεσία σε έναν μόνο γονέα.

Απλώς σε όλες αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει νομικός δεσμός του παιδιού με τον έτερο σύντροφο.

Σε ότι αφορά στο άρθρο και στη βιβλιογραφία που αναφέρεται εκεί, δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σχολιάσει, μια και στην Ψυχιατρική δεν μας απασχολούν αυτά τα ζητήματα. Παρατήρησα ωστόσο πως οι πηγές που αναφέρονται ανήκουν μάλλον στο χώρο της Κοινωνιολογίας, ούτε καν της Ψυχολογίας ενώ είναι, εν πολλοίς, σχετικά "στρατευμένες".

Είναι αλήθεια ωστόσο πως οι ψυχολογικές θεωρίες που θεωρούν πως a priori ένα παιδί που θα ανέτρεφαν δυο γονείς του ίδιου φύλου θα επηρεαζόταν, δεν είναι πολύ της μόδας ;-) στις μέρες μας. Η διαμάχη είναι σε μεγάλο βαθμό θεωρητική, δεν υπάρχουν αξιόπιστες μελέτες, τουλάχιστον όπως εννοούμε εμείς σήμερα την αξιοπιστία στην Ιατρική. Φυσικά ένας ορθόδοξος Ψυχαναλυτής θα ένοιωθε φρίκη στην ιδέα ενός παιδιού σε ένα ομόφυλο ζευγάρι, αλλά αυτό ελάχιστα πράγματα σημαίνει.

22 Δεκεμβρίου 2015, 19:32:40
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε ότι αφορά στο άρθρο και στη βιβλιογραφία που αναφέρεται εκεί, δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σχολιάσει, μια και στην Ψυχιατρική δεν μας απασχολούν αυτά τα ζητήματα. Παρατήρησα ωστόσο πως οι πηγές που αναφέρονται ανήκουν μάλλον στο χώρο της Κοινωνιολογίας, ούτε καν της Ψυχολογίας ενώ είναι, εν πολλοίς, σχετικά "στρατευμένες".
Βασικά, εκεί εντοπίζω το πρόβλημα.

Είσαι "πολιτικά ορθός", in, μοντέρνος, προοδευτικός να τάσσεσαι υπέρ ακόμα κι της υιοθεσίας (για το σύμφωνο ελάχιστοι διαφωνούμε νομίζω  ;) )

Απ' την άλλη υπάρχουν σοβαρότατες επιφυλάξεις για την υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια, από νορμαλ ανθρώπους. Άλλωστε το παιδί στην ηλικία που υιοθετείται δεν έχει αναπτύξει ακόμα την προσωπικότητά του κι ουσιαστικά δεν "ερωτάται".
Πράγμα που καθιστά την ευθύνη της κοινωνίας μεγαλύτερη...

27 Δεκεμβρίου 2015, 00:25:50
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Και μια άλλη οπτική του θέματος από την Dawn Stefanowicz η οποία μεγάλωσε σε οικογένεια γκέι:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

περίληψη στα Ελληνικά:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Δεκεμβρίου 2015, 09:30:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Δεκεμβρίου 2015, 18:55:37
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εξαιρετικό άρθρο, αν κι έχει προκαλέσει ήδη την μήνι πολλών, αλλά εγώ θα εκφράσω έναν άλλον προβληματισμό:
πως θα αντιδράσει η κοινωνία αν άλλες κοινωνικές ομάδες με "ιδιαίτερα" σεξουαλικά γούστα, ζητήσουν αναγνώριση των δικαιωμάτων τους ;

Και δεν θα μιλήσω για τους παιδεραστές, όπου έχουμε ενήλικες κι ανήλικους, αλλά π.χ τους αιμομίκτες (υπάρχει σχετική κίνηση στην Γερμανία), όπου έχουμε συναινούντες ενήλικες.

Αυτοί δεν μπορούν να ζητήσουν σεβασμό των δικαιωμάτων τους ; Με βάση ποιά κριτήρια θεωρείται π.χ η αιμομιξία (που θεωρούνταν φυσιολογική επί αιώνες) "ανωμαλία" ή παρεκτροπή κτλ. κι όχι π.χ η ομοφυλοφυλία ;

Τα ίδια μπορούν να ισχυριστούν κι οι κτηνοβάτες (αν κι εκεί θα αντιδράσουν οι ζωοφιλικές οργανώσεις).
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Δεκεμβρίου 2015, 19:02:05 από kopritis »

28 Δεκεμβρίου 2015, 21:34:49
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Όσον αφορά την αιμομιξία θυμάμαι ότι προ ετών σε κάποιο φιλοσοφικό ούτως ειπείν βιβλίο είχα διαβάσει μια άποψη περί άρσης των σχετικών νομικώναπαγορεύσεων, από τη στιγμή που έχουν εφευρεθεί τόσα μέσα αντισύλληψης . Είναι γνωστό ότι πολλοί βασιλικοί οίκοι λόγω ενδογαμιων υπέφεραν από τα επακόλουθα της αιμομιξίας ,αλλά εφόσον αποτραπεί κάποια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη το θέμα μάλλον είναι κοινωνικό ,ψυχολογικό και δευτερευόντως ιατρικό . Όσον αφορά την κτηνοβασία, τι να πω από τη στιγμή που δεν υπάρχει συναίνεση του ζώου ,όπως σε ένα φυσιολογικό ζευγάρωμα όπου για παράδειγμα αν δεν θέλει προβατίνα να ζευγαρώσει δεν γίνεται το ζευγάρωμα ,ανθρωποκεντρικά αν το δεις δεν θα πρέπει να επιτρέπεται ...ας βγάλουν ομοιώματα ζώων τίποτα πλαστικές κούκλες και βλακείες αν θέλουν να ικανοποιηθούν. Αν τώρα το αρσενικό ζώο συναινέσει ...δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Δεκεμβρίου 2015, 21:40:00 από Δημήτριος »

29 Απριλίου 2018, 22:04:31
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Άρθρο του ιδιώτη Παιδίατρου Κώστα Νταλούκα, στον τοίχο του στο facebook στις 29/04/2018. Το αναδημοσιεύω εδώ, μετά από άδειά του, γιατί, ανεξάρτητα του τι πρεσβεύει ο καθένας μας, κάποια από αυτά που γράφει πηγάζουν από την κλινική καθημερινότητα:

Επειδή τις τελευταίες ημέρες ήρθε στην δημοσιότητα ο νέος νόμος περί υιοθεσίας παιδιών ακόμα και από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, αναγκάζομαι να εκφράσω τις πιο κάτω απόψεις, που να ξεκαθαρίσω εξ αρχής δεν έχουν καμία σχέση με την ομοφυλοφιλία και την άποψή μου για αυτή.
___________________________________________________

Να μην ξεχάσουμε όταν θα μας φέρει στο ιατρείο για εξέταση ζευγάρι από δύο άντρες ή δύο γυναίκες υιοθετημένο παιδί, να ρωτήσουμε ποιος είναι ο μπαμπάς και ποια είναι η μαμά γιατί συνήθως με τις μανούλες μιλάμε.
Συγχωρέστε με αν δίνω την εντύπωση της ειρωνείας, αλλά πιστέψτε με πραγματικά το γράφω. Ο ρόλος μας είναι να αναγνωρίζουμε την θέση και την σημασία που έχει ο πατέρας και η μητέρα στην οικογένεια και να συμβουλεύουμε ανάλογα το ζευγάρι. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η μητέρα θέση και φύση παίζει ένα τελείως διαφορετικό ρόλο για τα παιδιά και αυτό για εμάς τους παιδιάτρους είναι πολύ σημαντικό και ουσιαστικό στοιχείο.

Ξεχάστε μας όμως εμάς τους παιδιάτρους και πείτε μου σας παρακαλώ τι θα απαντούν και πως θα αισθάνονται τα ίδια τα παιδιά του ζευγαριού αυτού, ζώντας μέσα στον πολύ σκληρό κόσμο των παιδιών, στην ερώτηση που θα τους κάνουν τα άλλα παιδιά στο σχολείο "εμένα την μαμά μου την λένε Μαρία. Την δική σου;" όταν έχει δύο άντρες για οικογένεια ή αντίστοιχα δύο γυναίκες για πατέρα.
Εκτός κι αν αρχίσουμε να διδάσκουμε στα μωρά από τα γεννοφάσκια τους ότι μητέρα και πατέρας είναι όροι που δεν ισχύουν ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Η λέξη μητέρα και πατέρας είναι γραμμένη στα γονίδιά μας και έχουμε ανάγκη να την εκφράζουμε μέχρι το τέλος της ζωής μας. Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια ότι πάνω από το 90% των παιδιών που πηγαίνουν στο σχολείο θα συνεχίσουν να είναι παιδιά που θα έχουν θηλυκό με θηλυκό όνομα για μητέρα και αρσενικό με αρσενικό όνομα για πατέρα, προσδιορίζοντας έτσι τουλάχιστον για τα παιδιά την "φυσιολογική" οικογένεια.
Πέστε μου σας παρακαλώ το παιδί αυτό υπάρχει φόβος να κακοποιηθεί ψυχικά και σωματικά ή αν θέλετε πως θα αισθάνεται το ίδιο ανάμεσα σε όλα τα άλλα;

Να μην ξεχάσουμε επίσης να τους μιλήσουμε για το παιδί τους, όσον αφορά τις διαφορές του φύλου και για το πώς θα μεγαλώσουν ένα κορίτσι διαφορετικά από ένα αγόρι, τα παιχνίδια που θα του παίρνουν και τα ρούχα που θα το ντύνουν.
Επίσης να τους καθοδηγήσουμε πως θα μεγαλώσουν το παιδί τους ανάλογα με το φύλο και τον ρόλο που πρέπει να αναλάβει ως έφηβος και ενήλικας. Να τους πούμε δηλαδή να πούνε στο κορίτσι τους ότι τώρα που μπαίνει στην εφηβεία θα αρχίσει να προετοιμάζεται για να γίνει γυναίκα και αργότερα μέσα από τις σχέση της με ένα άντρα θα φέρει στον κόσμο παιδιά. Όχι για τίποτε άλλο αλλά για να μην ξεχάσουμε και πως γίνονται τα παιδιά ή τουλάχιστον για να μην το ανατρέψουμε και αυτό.

Αλήθεια στο παιδί τους τι θα πούνε; Γίνε σαν εμάς, γίνε σαν τους άλλους, γίνε ότι θέλεις; τι πρότυπα θα ακολουθήσει το έρμο; Γιατί δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι τα παιδιά πολύ περισσότερο από εμάς λειτουργούν με πρότυπα.

Εν πάση περιπτώσει όμως το τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή πιστεύω ότι κανένα μας δεν ενοχλεί και δεν ενδιαφέρει.
Από το σημείο όμως αυτό μέχρι του σημείου να αναθέτουμε την ευθύνη να υιοθετούν και να μεγαλώνουν παιδιά δύο γονείς του ιδίου φίλου, ανατρέποντας ρόλους που η ίδια η φύση και ο Θεός έχει δώσει για την οικογένεια από εμφανίσεως του ανθρώπου στην γη, κάνουμε ένα επικίνδυνο πείραμα, βάζοντας σε κίνδυνο την ψυχική και σωματική ακεραιότητα και υγεία των παιδιών αυτών, χωρίς κανένα δικαίωμα για κάτι τέτοιο.
Να σημειώσω ότι στηρίζω την μονογονεϊκή οικογένεια, ή ακόμα και σε κάποιες περιπτώσεις, που λόγω ανάγκης επιβίωσης των παιδιών, θα δοθεί η επιμέλεια και η ανάθεση να μεγαλώσει παιδιά ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι. Άλλο όμως αυτό και άλλο το δικαίωμα προς υιοθεσία.

Επειδή μπορεί να βρεθείτε κάποιοι και να μου ανταπαντήσετε με το τι απαντούν κάποιοι ακαδημαϊκοί ή άλλοι γνώστες του αντικειμένου, σας λέω από τώρα ότι δεν με ενδιαφέρει. Η ζωή και η πραγματικότητα δεν χρειάζεται ειδικούς για να απαντήσουν. Απαντά η ίδια η ζωή όπως έχει διαμορφωθεί από εκατομμύρια χρόνια και με τα λόγια από το παραμύθι του γυμνού βασιλιά "Ο βασιλιάς είναι γυμνός".

Στην ζωή μου όλα περίμενα να τα δω. Αυτό όμως με ξεπερνάει!
Α ρε μάνα καλύτερα που δεν ζεις να δεις πως κάνανε τον κόσμο!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απριλίου 2018, 07:25:45 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Απριλίου 2018, 23:04:13
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Οι Ισραηλινοι το απαγορευσαν και ορθως επραξαν.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά: υιοθεσία 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
17886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Οκτωβρίου 2013, 09:18:15
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
1640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Αυγούστου 2016, 09:14:04
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
27712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 12:49:52
από timex
0 Απαντήσεις
39589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαΐου 2021, 00:04:35
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
2966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Ιανουαρίου 2024, 00:23:05
από Argirios Argiriou