Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:24:39

Αποστολέας Θέμα: Suggestions for Conversion To/From Rivaroxaban ( Xarelto ).  (Αναγνώστηκε 4195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Ιανουαρίου 2016, 18:18:32
Αναγνώστηκε 4195 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιανουαρίου 2016, 18:23:55 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιανουαρίου 2016, 22:52:46
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ασθενής μου ο οποίος είναι ηλικίας 83 ετών, ζυγίζει 77 κιλά και έχει τριπλό by pass από το 1998, βρέθηκε σε κάποιο γειτονικό μου Νοσοκομείο στις 4 Ιανουαρίου του 2016 λόγω αδιαθεσίας. Εκεί ανακαλύψαν ότι έχει Κολπική Μαρμαρυγή και δύο μέρες αργότερα βγήκε από το Νοσοκομείο με τα παρακάτω φάρμακα:
T. Blocatens 10 mg en halv x 2. T. Evangio 5 mg 1x1. T. Imdur 60 mg 1x1 T. Valsartan 160 mg 1x1 T. Xarelto 15 mg 1x1. Κατά περίσταση Tabl. Normolose 50 mg μισό x 1.

Ο ασθενής είναι οικονομικά αδύναμος και μου έκανε παράπονα ότι δυσκολεύεται να πληρώσει την συμμετοχή του για το Xarelto.  Έτσι συμφωνήσαμε με τον ασθενή μου να πάμε από το Xarelto στο Σιντρόμ ακολουθώντας βέβαια πάντα κάποιους Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.

Σύμφωνα με το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος θα πρέπει να κάνουμε ως εξής: Start warfarin and stop rivaroxaban 3 days later.

Λαμβάνοντας όμως υπόψιν μια άλλη Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος όπου ξεκίνησα με κανονική δόση Σιντρόμ και λίγες μέρες μετά το INR πήγε στα ύψη αποφάσισα να προχωρήσω πιο συντηρητικά. Έτσι έδωσα στον ασθενή μου γραπτώς τις παρακάτω οδηγίες:


Μέχρι και την Κυριακή 17 Ιανουαρίου του 2016 θα παίρνεις μια φορά την ημέρα το αντιπηκτικό Xarelto. Τώρα παράλληλα με το Xarelto θα πάρεις Σιντρόμ ως εξής: Την Παρασκευή 15 Ιανουαρίου του 2016 το βράδυ πάρε 1 χάπι Σιντρόμ. Το Σάββατο 16 Ιανουαρίου του 2016 το βράδυ (περίπου την ίδια ώρα) πάρε μισό χάπι Σιντρόμ. Την Κυριακή 17 Ιανουαρίου του 2016 το βράδυ (επίσης περίπου την ίδια ώρα) πάρε μισό χάπι Σιντρόμ. Την Δευτέρα 18 Ιανουαρίου του 2016 το πρωί πήγαινε σε έναν μικροβιολόγο να δώσεις αίμα για να δούμε την τιμή του INR που δείχνει πόσο είναι η πήξη του αίματος, και μετά βλέπουμε ανάλογα με την τιμή. Αργύρης Αργυρίου. Γενικός Ιατρός Τηλέφωνα .........................


Σήμερα Δευτέρα 18/01/2016 το INR ήταν 2,45.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιανουαρίου 2016, 09:00:23 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Ιανουαρίου 2016, 16:09:44
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

paracelsus


Δεν έχω πολυασχοληθεί με το θέμα και οι σκέψεις μου μπορεί να είναι λανθασμένες, μου φαίνεται όμως λογικό να ξεκινάει κανείς τον έλεγχο INR νωρίτερα για το Sintrom (ασενοκουμαρολη) που έχει χρόνο ημισειας ζωης μικρότερο από την βαρφαρινη (ασενοκουμαρόλη 10h, βαρφαρίνη 36h). Υποθέτω δηλαδή ότι οι ξένες οδηγίες λένε για 3 ημέρες γιατί αναφέρονται στη βαρφαρινη, η οποία μπορεί να αργεί περισσότερο να εμφανίσει αντιπηκτική δράση. Μου φαίνεται πιο λογικό να ελέγχει κανείς το INR από την πρώτη μέρα και να σταματάει το Xarelto μόλις το INR γίνει πάνω από δυο (οι μετρήσεις του INR καλύτερα να γίνονται λίγο πριν την δόση του Xarelto).

ΥΓ: Μέτα την αρχική δημοσίευση του παραπάνω μηνύματος, έπειτα από μία ερώτηση που έκανα χθες στην κυρία Ann K Wittkowsky, PharmD, που είναι και η διευθύντρια του UW Medicine Anticoagulation Clinics (από τον σχετικό σύνδεσμο που δημοσίευσε ο Αργύρης) έλαβα (άμεσα!!) την εξής απάντηση:

While I have no experience with acenocoumarol, I'm familiar with its pharmacokinetics and pharmacodynamics.  The switch from acenocoumarol to rivaroxaban should be the same as the switch from warfarin to rivaroxaban - wait for the INR to decline, then start rivaroxaban.

The switch from rivaroxaban to acenocoumarol is likely a bit different, since the time to reach a therapeutic INR after starting acenocoumarol is quite a bit shorter than it is for warfarin.  It may be that concomitant administration is necessary for only 48 hrs before stopping rivaroxaban.

The product information from the European Medicines Agency may address this issue, as acenocoumarol is in use in Europe.  
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιανουαρίου 2016, 10:12:33 από paracelsus »

Λέξεις κλειδιά: xarelto Sintrom 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαΐου 2013, 08:17:27
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
6840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιουλίου 2018, 18:31:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2017, 22:27:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2019, 08:41:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Φεβρουαρίου 2021, 07:14:40
από Argirios Argiriou