Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
17 Απριλίου 2024, 01:07:39

Αποστολέας Θέμα: Νόμος 3235/2004 Π.Φ.Υ.  (Αναγνώστηκε 4683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Δεκεμβρίου 2008, 19:01:17
Αναγνώστηκε 4683 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Σημαίνοντα άρθρα για λειτουργούς στην Π.Φ.Υ.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαΐου 2010, 17:49:47 από Πατρωνάκης Μάνος »

28 Δεκεμβρίου 2008, 21:24:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Ο νόμος αυτός είναι ο νόμος που κατέθεσε ο κ. Στεφανής παραμονές εκλογών για να έχει και αυτός κανένα νόμο με το όνομά του.
Ψηφίστηκε επίσης για να φαίνεται νομοθετικό έργο, αλλά ούτε εφαρμόστηκε, ούτε ελήφθη ποτέ από κανέναν υπ’ όψιν.

Είναι ο μόνος νόμος (από αυτούς που ξέρω εγώ τουλάχιστον) που δεν εφαρμόστηκε ποτέ καθ’ ολοκληρίας. Το λέω αυτό γιατί πολλοί νόμοι δεν εφαρμόστηκαν, αλλά μόνο σε επί μέρους διατάξεις τους και όχι καθ’ ολοκληρίας.
Χαρακτηριστικός τέτοιος νόμος είναι και ο Ν.2519/1997 του κ. Γείτονα, όπου οι διατάξεις περί ΠΦΥ και συντονιστικού Κέντρου εκπαίδευσης στην Γ.Ι. είναι «ανενεργές» διατάξεις.

Πολύ θα ήθελα να ξέρω αν τέτοιες ανάλογες περιπτώσεις συναντά κανείς σε νομοθεσίες άλλων (προηγμένων ή μη) χωρών. Ειλικρινά θα το εκτιμούσα να τοποθετηθούν –αν ξέρουν- μέλη μας που έζησαν –αν ξέρουν τα σχετικά- σε άλλες χώρες.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2013, 12:33:22
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Αυγούστου 2014, 15:09:23
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Απριλίου 2017, 16:48:47
από Argirios Argiriou
7 Απαντήσεις
12603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2018, 13:42:06
από nart
0 Απαντήσεις
11931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Δεκεμβρίου 2019, 00:46:02
από Argirios Argiriou