Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:01:03

Αποστολέας Θέμα: Ο γιατρός ως επιβάτης και η κλήση για παροχή ιατρικών υπηρεσιών  (Αναγνώστηκε 58155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Μαρτίου 2016, 10:06:48
Αναγνώστηκε 58155 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Με την ευκαιρία, το τι copy-paste πέφτει στο διαδίκτυο, είναι φοβερό. Βρήκα ακριβώς το ίδιο άρθρο σε πολλά ελληνικά site. Αδυνατώ να βρω και παραθέσω την αρχική πηγή.

Ίσως αρχικά στην Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

12 Μαρτίου 2016, 20:57:46
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Με την ευκαιρία, το τι copy-paste πέφτει στο διαδίκτυο, είναι φοβερό. Βρήκα ακριβώς το ίδιο άρθρο σε πολλά ελληνικά site. Αδυνατώ να βρω και παραθέσω την αρχική πηγή.

Ίσως αρχικά στην Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Διαβάζοντας το άρθρο πληροφορήθηκα ότι, μετά τη διαμαρτυρία του γιατρού, η εταιρεία του προσέφερε δωρεάν μεταφορά μίας αποσκευής και εν συνεχεία, όταν το θέμα έλαβε διαστάσεις, ένα ολόκληρο εισιτήριο!
Πρέπει να έχουν PhD στο marketing και τη διαχείριση κρίσεων...
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαρτίου 2016, 22:46:45 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Μαρτίου 2016, 22:11:10
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Κλιμάκωσαν την αντίδρασή τους ανάλογα με την έκταση που πήρε το θέμα.

Όντως είναι μανούλες στο PR...

Υ.Γ
Γνωρίζετε ότι στις ασφάλειες υπάρχει παράγραφος για ανεπιτυχή κατάληξη περιστατικού στο οποίο προσεφέρθησαν ιατρικές υπηρεσίες εκτός Ειδικότητας ;
Δεν λέω να μην σκεφτόμαστε κι τον συνάνθρωπο που κινδυνεύει, αλλά βλέπετε ότι μπορείς να βρεθείς "κι κερατάς κι δαρμένος" (για την ακρίβεια με έναν καφέ, κι μάλιστα άθλιο...)
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαρτίου 2016, 22:13:32 από kopritis »

12 Μαρτίου 2016, 22:40:42
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κλιμάκωσαν την αντίδρασή τους ανάλογα με την έκταση που πήρε το θέμα.

Όντως είναι μανούλες στο PR...

Υ.Γ
Γνωρίζετε ότι στις ασφάλειες υπάρχει παράγραφος για ανεπιτυχή κατάληξη περιστατικού στο οποίο προσεφέρθησαν ιατρικές υπηρεσίες εκτός Ειδικότητας ;
Δεν λέω να μην σκεφτόμαστε κι τον συνάνθρωπο που κινδυνεύει, αλλά βλέπετε ότι μπορείς να βρεθείς "κι κερατάς κι δαρμένος" (για την ακρίβεια με έναν καφέ, κι μάλιστα άθλιο...)

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω τίποτε σχετικά με τις ευθύνες που απορρέουν από την ανάληψη ενός τέτοιου περιστατικού. Τι ακριβώς προβλέπεται (πέρα από το καφεδάκι της... παρηγοριάς);
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Μαρτίου 2016, 22:44:42
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω τίποτε σχετικά με τις ευθύνες που απορρέουν από την ανάληψη ενός τέτοιου περιστατικού. Τι ακριβώς προβλέπεται (πέρα από το καφεδάκι της... παρηγοριάς);
Δεν γνωρίζω να έχουν τρέξει συνάδελφο που προσέφερε Α' βοήθειες σε έκτακτο περιστατικό, εντός ή εκτός Ειδικότητάς του, απλά επειδή έχω συγγενή που ασχολείται με ασφάλειες μου διάβασε την σχετική παράγραφο για να μου δείξει προφανώς ότι οι ιατρικές ασφάλειες προβλέπουν κι κάτι τόσο απίθανο όπως αυτό.

Πέραν τούτου ουδέν.

19 Μαρτίου 2016, 20:51:42
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Οι πρώτες βοήθειες είναι δύσκολο να θεωρηθούν εκτός ειδικότητας (τουλάχιστον από λογικούς ανθρώπους). Φαντάζομαι δεν θα κάνει κανείς εγχείρηση στο δρόμο...

27 Ιουλίου 2018, 20:12:05
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν και δεν υπήρξε θέμα παροχής ιατρικών υπηρεσιών εν πτήσει, το βάζω εδώ ως πιο σχετικό.
Προσωπικά γιατί νομίζω ότι η αλήθεια είναι διαφορετική; Η μητέρα δημοσιογράφος άρα το "δούλεψε" καλά. Τι θα πει "we had told you" Θα πετούσε χωρίς έγγραφη ιατρική βεβαίωση και ιατρικό ιστορικό;

"Απίστευτο περιστατικό σε αεροπλάνο με επιληπτικό (και όχι μόνο) παιδί. Το έδιωξαν από την πτήση γιατί δεν είχε χαρτί γιατρού."
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

27 Ιουλίου 2018, 22:12:44
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ταξίδευα πρόσφατα με πλοίο της ακτοπλοϊας και είχαμε τα γνωστά ανακοινωθέντα "αν υπάρχει γιατρός" μπλα μπλα.

Το σκέφτηκα και τελικά δεν πήγα στην reception. Αν συμβεί κάποιο περιστατικό μπροστά μου και δεν υπάρχει άλλος, φυσικά και θα προστρέξω, αλλά να με στέλνουν π.χ στην άλλη που έχει πονοκέφαλο να την ξεματιάσω γιατί ο πλοιοκτήτης δεν θέλει να πληρώσει έναν γιατρό ως αξιωματικό, είναι κάτι που δεν πρόκειται να αποδεχθώ.

Όχι το Υπουργείο με 1000άρικο, αλλά η εταιρία με μισθό ανθυποπλοίαρχου στην ακτοπλοϊα, δλδ 3k. Και τότε βλέπουμε αν δεν πάει κανείς...
Δεν γίνεται να παίρνει περισσότερα ένας που έβγαλε Σχολή Εμποροπλοιάρχων από έναν γιατρό, για τις ίδιες ώρες δουλειάς, συνθήκες κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Ιουλίου 2018, 22:14:23 από Αρχίατρος »

Λέξεις κλειδιά: πτήση επιληψία