Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:25:08

Ψηφοφορία

Πόσο κοστολογείτε την αμοιβή ειδικού ιατρού ανά ώρα;

Κάτω από 20 ευρώ
1 (7.7%)
20 - 50 ευρώ
3 (23.1%)
50 - 100 ευρώ
7 (53.8%)
100 - 200 ευρώ
1 (7.7%)
Πάνω από 200 ευρώ
1 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 13

Αποστολέας Θέμα: xxxxx xxxxxxx (ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ)  (Αναγνώστηκε 40494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Μαρτίου 2016, 22:04:42
Αναγνώστηκε 40494 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ


Ο τραγικός κος xxxxxxx...
Πριν απο λίγο καιρό και μετά από συστάσεις ιατρού και συναδέλφου του ανωτέρω νευρολόγου, γονιος μου επισκέφθηκε τον ιατρό. Πολύ έντιμα η γραμματέας του κατά τη διάρκεια που έκλεισαν το ραντεβού ενημέρωσε οτι η επίσκεψη είναι στα 200 ευρώ. (από εκεί και πέρα είναι απόφαση του ασθενή αν θα προχωρήσει σε ραντεβού). Πράγματι πήγε, έγινε η εξέταση, πλήρωσε τη επίσκεψη και ήρθε και η ώρα της συνταγογράφησης... Ο ιατρός είπε οτι η γραμματέας του απουσίαζε κι εκείνος δεν μπορούσε να γραψει τη συνταγή (αξίας 80 ευρω). Σε μεταγενεστερο τηλεφώνημα που έγινε στο ιατρείο η γραμματέας του ευθαρσώς και χωρίς ντροπή ανέφερε οτι "ο γιατρός δεν συνταγογραφεί σε 1ο ραντεβού"!!!!!!!!
Αυτή ήταν η απάντηση δια λογαριασμό του επιστήμονα που έχει δώσει τον όρκο του Ιπποκράτη!!!! και μάλιστα προς συνταξιούχους που στην αγωνία τους και από το υστέρημά τους διέθεσαν το ανωτέρω ποσό!
Σήμερα λοιπόν 17/3/16 και ώρα 20.00 κάλεσα εγώ η ίδια στο ιατρείο και ζήτησα να μιλήσω στον γιατρό. Η γραμματέας του αρνήθηκε να μου τον δώσει και με ρώησε τον λόγο που τον ζητώ. Της ανέφερα για την επίσκεψη και την άρνηση της να γράψει τις εξετάσεις. Με ρώτησε αν ήταν η πρώτη επίσκεψη. Στην θετική μου απάντηση ανταπάντησε με εριστικό ύφος οτι ο γιατρός δεν γράφει ποτέ συνταγή σε 1ο ραντεβού. (τα 200€ ήξερε να τα πάρει!). Της ζήτησα να μου εξηγήσει τον λόγο και μου απάντησε το εξωφρενικό: "ο ιατρός δεν έχει χρόνο να γράφει για κάθε ασθενή συνταγές. Δεν μπορεί να χαλάει 1 με 1.30 ώρα για να γράφει φάρμακα κάθε εταιρείας" (προφανώς η γραμματέας δεν έχει γράψει ποτέ συνταγή στη ζωή της μέσω ΣΥΝΤΑΓΟΛΟΓΙΟΥ). Ενώ της μιλούσα προσπαθώντας να βγάλω μια άκρη στον παραλογισμό που άκουγα, με νευρικό & εριστικό ύφος μου είπε οτι την καθυστερώ και έκλεισε το τηλέφωνο....
Αυτός λοιπόν είναι ο "καθηγητής" κος xxxxxxxx! Αυτή την ιατρική εξασκεί. Την ιατρική της ξεπέτας και της αρπαχτής!
Αυτός είναι λοιπόν ο βραβευμένος επιστήμονας κος xxxxxxxx...
Να τον χαιρόμαστε!
Αίσχος!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2016, 23:02:11 από Δ. Κουναλάκης »

17 Μαρτίου 2016, 22:29:50
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Θα γίνω κακός. Όχι από "συναδελφική αλληλεγγύη", αλλά γιατί αυτά που γράφετε είναι παράλογα.

1) δεν σας ανάγκασε ΚΑΝΕΝΑΣ να πάτε σε καθηγητή ή "καθηγητή" (αναρωτιέμαι με ποιά κριτήρια αποδώσατε αυτό τον χαρακτηρισμό στον κ.xxxxx)

2) ο κ. Xxxx δεν είναι ο "αγροτικούλης" (που κι σε αυτόν δεν συμπεριφέρεται σωστά ο μέσος κάτοικος της επαρχίας αλλα τεσπά) του χωριού, είναι ένας νευρολόγος με λαμπρή καριέρα στο εξωτερικό, πήγατε να σας εξετάσει στο ιδιωτικό του Ιατρείο, οπότε μπορεί να σας ζητήσει όχι 200, αλλά 500 ή 1000 ή οποιοδήποτε ποσό θέλει, κανείς δεν τον υποχρεώνει να εξετάζει για τα 20€ που κοστολογεί ο ΕΟΠΠΥ την επιστημοσύνη του μέσου Έλληνα Ιατρού.
Επίσης μπορεί να συνταγογραφήσει στο 2ο, στο 3ο, στο 5ο ραντεβού ή κι καθόλου αν δεν έχει την ώρα να το κάνει.

3) ο κ.xxxxxx δεν είναι ο μέσος Έλληνας καθηγητής ή "καθηγητής", ομιλούμε για έναν άνθρωπο που πήγε κι έκανε Ειδικότητα στις ΗΠΑ, υποειδίκευση-fellowship εκεί, ενώ εργάστηκε και ως Ειδικός (xxxxxxx), οπότε λάσπη στον ανεμιστήρα περί "καθηγητή", θεωρώ ότι δεν μπορεί να σταθεί.

Υ.Γ
Τον κ.xxxx -ως ειδικ.Χειρουργικής- δεν τον γνώριζα, ούτε τον γνωρίζω, αλλά βλέποντας τα credentials του, δεν μπορώ να διαβάζω περί "καθηγητή"...
Μου θυμίζει έναν Επιμελητή μου στο νοσοκομείο που δεν είχε δουλειά και κλαιγόνταν για τα λεφτά που ζητάει γνωστός Χειρουργός που έκανε Ειδικότητα στις ΗΠΑ κι χειρουργεί στην Αθήνα, την ίδια ώρα που εκείνος δεν έχει πάει στην Αμερική ούτε σαν τουρίστας (που λέει ο λόγος), πραγματικά για γέλια.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2016, 23:04:32 από Δ. Κουναλάκης »

17 Μαρτίου 2016, 22:46:31
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Η αναφορά γίνεται επώνυμα (αν και με σύνηθες ελληνικό όνομα και επώνυμο). Η ip είναι γνωστή για τους διαχειριστές σε περίπτωση καταγγελίας, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει διαγραφή του θέματος.

Σημαντικό στοιχείο:
Δόθηκε απόδειξη για την επίσκεψη; Αν όχι, τότε δικαιολογείται πλήρως η αποφυγή συνταγογράφησης για ευνόητους λόγους.
Αν δόθηκε απόδειξη και πάλι ο γιατρός δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει ηλεκτρονική συνταγή. Σας έδωσε μια συνταγή* σε συνταγολόγιο του ιατρείου του και εσείς μπορείτε να πάτε στο φαρμακείο, να πληρώσετε τα 80 ευρώ και να πάρετε τα φάρμακα. Μπορείτε να αναζητήσετε γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ να την αντιγράψει να μην πληρώσετε επίσκεψη στο γιατρό και να πληρώσετε την συμμετοχή στα φάρμακα ή μπορείτε να βρείτε κάποιον με 10 ευρώ να την αντιγράψει.
Ηθικό να μην δώσει ηλεκτρονική συνταγή όταν παίρνει 200 ευρώ; Όχι. Άλλωστε στους περισσότερους "καθηγητές" τις συνταγές τις γράφουν οι γραμματείς.
Παράνομο; Όχι. (Αρκεί να εκδίδεται απόδειξη όπως επισήμανα)

Παράθεση
"ο ιατρός δεν έχει χρόνο να γράφει για κάθε ασθενή συνταγές. Δεν μπορεί να χαλάει 1 με 1.30 ώρα για να γράφει φάρμακα κάθε εταιρείας"
Σε μια άλλη μετάφραση: "Ο χρόνος είναι χρήμα", όπως το διαπιστώσατε άλλωστε.

* Η "απλή" συνταγή που δόθηκε, φέρει όνομα ασθενούς, διάγνωση, ημερομηνία, σφραγίδα και υπογραφή;
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2016, 23:05:35 από Δ. Κουναλάκης »

17 Μαρτίου 2016, 22:52:28
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η αναφορά γίνεται επώνυμα (αν και με σύνηθες ελληνικό όνομα και επώνυμο). Η ip είναι γνωστή για τους διαχειριστές σε περίπτωση καταγγελίας, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει διαγραφή του θέματος.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να γίνει διαγραφή.
Πρόκειται για επώνυμο μέλος με καταγεγραμμένη IP.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2016, 23:06:20 από Δ. Κουναλάκης »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Μαρτίου 2016, 23:18:30
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Θα παρακαλούσα να δημοσιοποιηθεί στο forum το όνομα της γραμματέως.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

17 Μαρτίου 2016, 23:20:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ


αγαπητέ kopritis,

έχετε κάθε δικαίωμα να διαφωνείτε, όπως και εγώ με όσα σχολιάζετε...
"Θα γίνω κακός. Όχι από "συναδελφική αλληλεγγύη", αλλά γιατί αυτά που γράφετε είναι παράλογα.

1) δεν σας ανάγκασε ΚΑΝΕΝΑΣ να πάτε σε καθηγητή ή "καθηγητή" (αναρωτιέμαι με ποιά κριτήρια αποδώσατε αυτό τον χαρακτηρισμό στον κ.xxxxx)

2) ο κ. Xxxx δεν είναι ο "αγροτικούλης" (που κι σε αυτόν δεν συμπεριφέρεται σωστά ο μέσος κάτοικος της επαρχίας αλλα τεσπά) του χωριού, είναι ένας νευρολόγος με λαμπρή καριέρα στο εξωτερικό, πήγατε να σας εξετάσει στο ιδιωτικό του Ιατρείο, οπότε μπορεί να σας ζητήσει όχι 200, αλλά 500 ή 1000 ή οποιοδήποτε ποσό θέλει, κανείς δεν τον υποχρεώνει να εξετάζει για τα 20€ που κοστολογεί ο ΕΟΠΠΥ την επιστημοσύνη του μέσου Έλληνα Ιατρού.
Επίσης μπορεί να συνταγογραφήσει στο 2ο, στο 3ο, στο 5ο ραντεβού ή κι καθόλου αν δεν έχει την ώρα να το κάνει.

3) ο κ.xxxxxx δεν είναι ο μέσος Έλληνας καθηγητής ή "καθηγητής", ομιλούμε για έναν άνθρωπο που πήγε κι έκανε Ειδικότητα στις ΗΠΑ, υποειδίκευση-fellowship εκεί, ενώ εργάστηκε και ως Ειδικός (xxxxxxx), οπότε λάσπη στον ανεμιστήρα περί "καθηγητή", θεωρώ ότι δεν μπορεί να σταθεί.

Υ.Γ
Τον κ.xxxx -ως ειδικ.Χειρουργικής- δεν τον γνώριζα, ούτε τον γνωρίζω, αλλά βλέποντας τα credentials του, δεν μπορώ να διαβάζω περί "καθηγητή"...
Μου θυμίζει έναν Επιμελητή μου στο νοσοκομείο που δεν είχε δουλειά και κλαιγόνταν για τα λεφτά που ζητάει γνωστός Χειρουργός που έκανε Ειδικότητα στις ΗΠΑ κι χειρουργεί στην Αθήνα, την ίδια ώρα που εκείνος δεν έχει πάει στην Αμερική ούτε σαν τουρίστας (που λέει ο λόγος), πραγματικά για γέλια."

θεωρείτε παραλογα όσα γράφω...
σαφώς και δεν ανάγκασε κανείς να πάει σε κάποιο γιατρό και δεν νομίζω οτι φαίνεται κάτι τέτοιο από όσα γράφω. Δεν ξέρω πως καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα...
Η γραμματέας του κου xxxxxxxx τον αποκαλεί "καθηγητή" και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το θεωρείτε "χαρακτηρισμό"
Δεν σχολίασα για ποιο λόγο ο γιατρός ζητάει την αμοιβή αυτή. Είναι δικαίωμά του.
Οσο για την άποψή σας περί συνταγογράφησης, η ταπεινή μου άποψη είναι οτι δεν ευσταθεί... Για αυτό άλλωστε αγαπητέ δεν υπάρχουν οι γραμματείς?
Νομίζω οτι δεν αναγώσατε αυτά που έγραψα και ίσως βιαστήκατε λίγο...

Με εκτίμηση

« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2016, 23:28:41 από Argirios Argiriou »

17 Μαρτίου 2016, 23:32:27
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ


αγαπητέ  Αδαμάντιε Σκούφαλε,

"Σημαντικό στοιχείο:
Δόθηκε απόδειξη για την επίσκεψη; Αν όχι, τότε δικαιολογείται πλήρως η αποφυγή συνταγογράφησης για ευνόητους λόγους.
Αν δόθηκε απόδειξη και πάλι ο γιατρός δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει ηλεκτρονική συνταγή. Σας έδωσε μια συνταγή* σε συνταγολόγιο του ιατρείου του και εσείς μπορείτε να πάτε στο φαρμακείο, να πληρώσετε τα 80 ευρώ και να πάρετε τα φάρμακα. Μπορείτε να αναζητήσετε γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ να την αντιγράψει να μην πληρώσετε επίσκεψη στο γιατρό και να πληρώσετε την συμμετοχή στα φάρμακα ή μπορείτε να βρείτε κάποιον με 10 ευρώ να την αντιγράψει.
Ηθικό να μην δώσει ηλεκτρονική συνταγή όταν παίρνει 200 ευρώ; Όχι. Άλλωστε στους περισσότερους "καθηγητές" τις συνταγές τις γράφουν οι γραμματείς.
Παράνομο; Όχι. (Αρκεί να εκδίδεται απόδειξη όπως επισήμανα)"

ναι, δόθηκε απόδειξη. ποτέ δεν ετέθηκε θέμα νομιμότητας.

θεωρώ παράλογο να πας σε γιατρό, να πληρώνεις ενα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό - ειδικα για την περίοδο που διανύουμε - και να ζητάς τι? το αυτονόητο... ηλεκτρονική συνταγογραφηση...
και να παίρνεις τέτοια απάντηση...

ο ασθενής δεν μπορεί να ψάχνει να βρει άλλους γιατρους να συνταγογραφήσουν και να πληρώνει πάλι. αυτό είναι δουλεία του θεράποντα ιατρού. όπως πολύ καλά θα γνωρίζετε αν πας συνταγή άλλου γιατρού σε 3ο γιατρό μπορεί και να σου αρνηθεί να συνταγογραφήσει.

όσον αφορά το ποιος κάνει τη συνταγογράφηση ξερουμε όλοι μας οτι την κάνει συχνά πυκνά η γραμματέας και σε περιπτωσεις που ο γιατρος ειναι και καθηγητης τοτε παντα το κανει η γραμματεας...


18 Μαρτίου 2016, 00:39:00
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Θεωρώ ότι είναι λογικό να ζητάει κανείς ηλεκτρονική συνταγογράφηση όταν πάει στο μέσο γιατρό.
´Οταν όμως δίνει 200 ευρώ εν γνώσει του για επίσκεψη, τότε ναι, το θεωρώ λογικό να μην κολλήσει στα 80 ευρώ στο φαρμακείο.
Μιλάω για λογική και όχι για ηθική, ούτε για νομιμότητα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

18 Μαρτίου 2016, 10:09:51
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ο ΕΟΠΥΥ παρέχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Ούτε μόνο ιατρική, ούτε μόνο φαρμακευτική κάλυψη. Αυτό σημαίνει ότι αν ο ασφαλισμένος κάνει χρήση υπηρεσιών υγείας μέσω συμβεβλημένου με τον ΕΟΠΥΥ ιατρό, τότε και μόνο τότε δικαιούται την φαρμακευτική κάλυψη.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαρτίου 2016, 11:00:35 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

18 Μαρτίου 2016, 10:18:42
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
θεωρώ παράλογο να πας σε γιατρό, να πληρώνεις ενα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό - ειδικα για την περίοδο που διανύουμε - και να ζητάς τι? το αυτονόητο... ηλεκτρονική συνταγογραφηση...
και να παίρνεις τέτοια απάντηση...
Εσείς θεωρείτε αυτονόητη την ηλεκτρονική συνταγογράφηση κάποιοι άλλοι όχι.
Αν ο γιατρός σας έλεγε: "Δεν έχω κάνει εγγραφή στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης. Δεν το θεωρώ απαραίτητο. Χορηγώ μόνο χειρόγραφες συνταγές." υποθέτω θα το δεχόσασταν ακόμη κι αν σας φαινόταν κι αυτό παράλογο. Τι θα του λέγατε; "Γιατί δεν κάνεις εγγραφή στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης;"

Τώρα ισχυρίζεται ότι δεν κάνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση στην πρώτη επίσκεψη. Δεν καταλαβαίνετε το σκεπτικό του, ούτε κι εγώ.
Μερικές υποθέσεις που κάνω:
- Στην πρώτη επίσκεψη αφιερώνει πολλή ώρα στη λήψη ιστορικού και στην κλινική εξέταση. Και όπως είπαμε ο χρόνος είναι χρήμα.
- Θέλει να αποφύγει την ύπαρξη καταγεγραμμένης, στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, αγωγής που μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητες ενέργειες που μπορεί να αμαυρώσουν τη φήμη του. Οπότε η πρώτη συνταγογράφηση γίνεται σε απλό χαρτί κι αν όλα πάνε καλά, από πλευράς ανεπιθύμητων ενεργειών, στην επόμενη επίσκεψη (που δε νομίζω ότι θα είναι πολύ τακτικές με τέτοιο κόστος) θα γίνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ο ασθενής δεν μπορεί να ψάχνει να βρει άλλους γιατρους να συνταγογραφήσουν και να πληρώνει πάλι. αυτό είναι δουλεία του θεράποντα ιατρού. όπως πολύ καλά θα γνωρίζετε αν πας συνταγή άλλου γιατρού σε 3ο γιατρό μπορεί και να σου αρνηθεί να συνταγογραφήσει.
Μα ο θεράπων ιατρός έκανε τη δουλειά του. Έκανε συνταγογράφηση σε απλό χαρτί. Η ένταξη της αγωγής στο σύστημα φαρμακευτικής περίθαλψης με έκδοση ηλεκτρονικής συνταγής δεν είναι νόμιμη υποχρέωσή του αφού δεν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Δείτε και το μήνυμα του Άρη, παραπάνω. Ηθική μάλλον είναι. Άλλωστε το κόστος της αγωγής είναι που σας κάνει και διαμαρτύρεστε. Αν το κόστος των απλά συνταγογραφημένων φαρμάκων ήταν της τάξης των 5 και 10 ευρώ υποθέτω δεν θα το κάνατε θέμα. Όμως σκεφτείτε και το άλλο: Πως θα αντιδρούσατε και τι θα σκεφτόσασταν αν ο γιατρός στον οποίο πληρώσατε 200 ευρώ σας χορηγούσε ένα σκεύασμα με λιανική τιμή 3 ευρώ; Εσείς μπορεί να μην σκεφτόσασταν αρνητικά αλλά οι περισσότεροι θα έλεγαν: "Τσάμπα πήγαν τα 200 ευρώ". Ενώ τώρα με το κόστος της αγωγής στα 80 ευρώ, σκέφτονται διαφορετικά.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε μεταγενεστερο τηλεφώνημα που έγινε στο ιατρείο η γραμματέας του ευθαρσώς και χωρίς ντροπή ανέφερε οτι "ο γιατρός δεν συνταγογραφεί σε 1ο ραντεβού"!!!!!!!!
Αυτή ήταν η απάντηση δια λογαριασμό του επιστήμονα που έχει δώσει τον όρκο του Ιπποκράτη!!!!
Μην επικαλείστε κι εσείς όπως και σχεδόν όλοι τον όρκο του Ιπποκράτη σε καθετί στραβό που θεωρείτε ότι έχει κάνει κάποιος γιατρός. Συνιστώ να τον διαβάσετε πρώτα για να δείτε τι λέει και να ενημερώσω επίσης ότι οι πτυχιούχοι γιατροί δεν δίνουν εδώ και πολλά πολλά χρόνια τον συγκεκριμένο όρκο. Πόσο σοβαρά θα παίρνατε κάποιο γιατρό αν σας έλεγε ότι έχει ορκιστεί στον θεό Απόλλωνα; (έτσι ξεκινάει ο περίφημος όρκος του Ιπποκράτη)
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαρτίου 2016, 10:30:47 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

18 Μαρτίου 2016, 14:51:46
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δυσκολεύω να καταλάβω πως είναι πολλά τα 200€ για την επίσκεψη σε έναν ιατρό με καριέρα στις ΗΠΑ (στις οποίες αν πας ανασφάλιστος στο ΤΕΠ ενός νοσοκομείου για ένα απλό θλαστικό πληρώνεις χαλαρά μια 700άρα ντόλαρς), ενώ π.χ κάποιος πρέπει να σκάσει 70€ για ένα απλό σφράγισμα ή μια 250άρα για απονεύρωση στον ντόπιο οδοντίατρο ο οποίος πέραν της σούπερ-ντούπερ Οδοντιατρικής Αθηνών, δεν έχει κάνει τπτ περισσότερο στην ζωή του.

Δεν βλέπω κανέναν να σχολιάζει τις αμοιβές των οδοντίατρων, οι οποίες παρά τα 6 συναπτά έτη κρίσης δεν έχουν πέσει στο ελάχιστο κι θεωρούνται κατι σαν αισθητική, ότι δλδ πρέπει να τα σκάσεις σε ιδιώτη οδοντίατρο μιας και ο ΕΟΠΠΥ δεν καλύπτει τπτ.

Δεν ομιλούμε φυσικά για προσθετικές εργασίες, αλλά για βασικές οδοντιατρικές, οπότε, ναι, επιτυχία των οδοντίατρων που κανείς δεν τους κατηγορεί ως επίορκους του Ιπποκράτη, ότι ζητάνε πολλά κτλ.
Και, btw, κανένας στην περιοχή μου δεν εκδίδει αποδείξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαρτίου 2016, 18:46:18 από kopritis »

18 Μαρτίου 2016, 20:33:13
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν αναγράφεται το όνομα του καθηγητή ( και πολύ σωστά).

Όμως, έχει πέσει στην αντίληψή μου οτι,  κυκλοφορεί ένας "καθηγητής" που πλασάρεται ως νευρολόγος πολλές φορές, ως σπουδαγμένος στο Αμερικα ( κατέχει έναν τίτλο διδακτορικής διατριβής Αμερικανικού κολλεγίου ) ο οποίος όμως...... είναι ιατρός άνευ ειδικότητας με ΠΙΣΤ/ΚΟ ΓΕΝ. ΙΑΤΡΙΚΗΣ Π.Δ 38/2004. Χρεώνει γύρω στα 200 ευρώ και δεν συνταγογραφεί για ευνόητους λόγους. Έχω βρει στο διαδίκτυο πληροφορίες (ανεπιβεβαίωτες)  ότι του είχε γίνει και άρση της άδειας επαγγέλματος για κάποιο διάστημα.
Μήπως μιλάμε για τον ίδιο? Με αρχικά Ε.Μ ???
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

18 Μαρτίου 2016, 21:26:02
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Πριν edit-αριστεί το ονοματεπώνυμο, είχα βάλει σύνδεσμο στο βιογραφικό του που έδειχνε σαφώς ότι όχι μούφα, αλλά παγκοσμίου φήμης ειδικός στο πεδίο του είναι ο συγκεκριμένος.

Residency, Fellowship στις ΗΠΑ, εργασία σαν Ειδικός σε μεγάλο νοσοκομείο της Ανατολικής Ακτής, τεράστιο ερευνητικό έργο (μία αναζήτηση στο pubmed έβγαλε... 450 αποτέλεσματα!) για να βάλω μόνο τα της Αμερικής, κι εσείς μείνατε στο "καθηγητής" της καταγγέλουσας.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαρτίου 2016, 21:34:42 από kopritis »

18 Μαρτίου 2016, 22:04:18
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

md


Respect για τα ακαδημαικα προσοντα του συναδελφου.Ωστοσω οι τιμες θα επρεπε να προσαρμοζονται καπως και στην πραγματικοτητα της χωρας στην οποια ασκεις την ιατρικη κατα την αποψη μου....btw στην Ελβετια το ''απλο'' σφραγισμα κοστιζει περι τρα 200-300 φραγκα...
Κατα τα αλλα η μη αναγραφη ηλ.συνταγης νομιμη μεν,ανηθικη κατ΄εμε,ειδικα αν συνοδευεται απο προτροπη του στιλ.''πηγαινε να στα γραψει ο αγροτικος ή ο συμβεβλημενος''

18 Μαρτίου 2016, 22:29:32
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ωστοσω οι τιμες θα επρεπε να προσαρμοζονται καπως και στην πραγματικοτητα της χωρας στην οποια ασκεις την ιατρικη κατα την αποψη μου....

Αν και συμφωνώ στον ηθικό πυρήνα της παρατήρησής σας, θέτω ένα προβληματισμό:
Αν το ιατρείο σου είναι γεμάτο με ασθενείς που πληρώνουν 200 ευρώ την επίσκεψη (και, κυρίως, αν έχεις ματώσει για να φτάσεις σε αυτό το σημείο) και είσαι καθόλα νόμιμος, τι σε εμποδίζει να το κάνεις;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
24423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Φεβρουαρίου 2009, 22:03:32
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2010, 23:23:53
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Απριλίου 2013, 12:52:54
από paracelsus
5 Απαντήσεις
95295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2015, 18:07:31
από Denominator
0 Απαντήσεις
66502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2017, 17:33:59
από Clemence