Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 20:12:01

Αποστολέας Θέμα: Χορήγηση βοήθειας σε σπουδάστρια  (Αναγνώστηκε 8286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Ιανουαρίου 2009, 17:06:48
Αναγνώστηκε 8286 φορές
Αποσυνδεδεμένος

marakil86


Καλησπέρα ή καλημερα!
Είμαι σπουδάστρια στο Τ.Ε.Ι Αθήνας στο τμήμα Διοίκησης Μονάδων Υγείας και Πρόνοιας και πάρα πολύ ασχετη με το διαδίκτυο.
Έχω μία εργασία με θέμα <<Μορφές Πρωτοβάθμιας Περίθαλψης>>. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και μπορεί να μου δώσει πληροφορίες πάνω στο θέμα και άν γνωρίζει κάποιο νομοσχέδιο ή ηλεκτρονική Διεύθυνση θα ήταν πολύ εξυπηρετικό και χρήσιμο.
Ευχαριστώ πολύ!

11 Ιανουαρίου 2009, 04:21:46
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Στο imiorofos.org στο αρχείο ( Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) μπορείς να βρείς τα δύο τελευταία νομοσχέδια και τη διακήρυξη της Άλμα Άτα. Στις γνώμες ( Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) μπορείς να βρείς τέσσερα σχετικά άρθρα (με πολιτική κριτική).

11 Ιανουαρίου 2009, 11:12:19
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πήγαινε στη μεγαλύτερη μηχανή αναζήτησης στο διαδίκτυο, δηλαδή στη Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
γράψε στα Αγγλικά what is primary health care και πάτησε το κουμπί Google Search.

Με αυτό τον τρόπο βρήκα συνδέσμους όπως τον

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και τον

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν πας στην Ελληνική εκδοχή του google, δηλαδή στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

γράψεις στα Ελληνικά: τι είναι πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας

και μετά πατήσεις το κουμπί που γράφει Αναζήτηση Google,

τότε ίσως βρείς και σχετικούς Ελληνικούς συνδέσμους.

Πάντα να βέβαια να χρησιμοποιείς την κρίση σου για την εγκυρότητα αυτών που διαβάζεις στο διαδίκτυο (και όχι μόνο).
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2009, 11:20:53 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Ιανουαρίου 2009, 00:50:10
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα ή καλημερα!
Είμαι σπουδάστρια στο Τ.Ε.Ι Αθήνας στο τμήμα Διοίκησης Μονάδων Υγείας και Πρόνοιας και πάρα πολύ ασχετη με το διαδίκτυο.
Έχω μία εργασία με θέμα <<Μορφές Πρωτοβάθμιας Περίθαλψης>>. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και μπορεί να μου δώσει πληροφορίες πάνω στο θέμα και άν γνωρίζει κάποιο νομοσχέδιο ή ηλεκτρονική Διεύθυνση θα ήταν πολύ εξυπηρετικό και χρήσιμο.
Ευχαριστώ πολύ!

εγώ θα γίνω λίγο-πολυ κακός...
1) Πρώτον γιατί το αίτημα δείχνει αρπαχτή. Είτε γίνεται στο διαδίκτυο είτε στην καθημερινή επικοινωνία, δείχνει άνθρωπο βολεψάκια. Ακόμη και εκτός διαδικτύου όταν ζητάς από κάποιον να σου πει που να ψάξεις για ενα θέμα, μην περιμένεις ότι θα ασχοληθεί μαζί σου σοβαρά εάν δεν του πεις τι έχεις ήδη ψάξει και τι έχεις ήδη βρει. Προσωπικά, μάλλον έκλεινα προς την απάντηση: "Άνοιξε κατ' αρχιν ένα "λεξικό" να δεις τι είναι αυτό που ψάχνεις",  το ζητάς λες και κάνεις τι ερώτηση "μορφές ανθρώπινου είδους", τι ακριβώς ερωτήματα καλείσαι να απαντήσεις; Σαν net-etiquette είναι δεδομένο στο διαδίκτυο όταν γράψεις κάπου εκτός chatting, που θα είναι ήδη χρήσιμο σε άλλους να δηλώνεις τι έχεις βρει, και που πιστεύεις ότι έχεις κενά στη βιβλιογραφία. Και επειδή η απάντηση μου φαίνεται λίγο άκομψη, δυστυχώς είναι πραγματικότητα.

2) Όλοι που σου απαντήσαν παραπάνω μιλάνε για "πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας" και εσύ ψάχνεις για "Πρωτοβάθμια περίθαλψη". Αυτό μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα: 'Η όντως η εργασία σου ασχολείται με την πρωτοβάθμια περίθαλψη ή ο καθηγητής σου σπουδαγμένος στην αρπαχτή μεταφράζει το care σε περίθαλψη χωρίς να ξέρει την διαφορά στην ελληνική βιβλιογραφία μεταξύ "περίθαλψη" και "φροντίδα". Μια πρώτη λοιπόν κίνηση για να καταλάβεις και τι σόι είναι αυτός που σου έβαλε την εργασία, είναι να τον ρωτήσεις εάν ψάχνεις για περίθαλψη ή για φροντίδα. Εάν σου πει ότι είναι το ίδιο, μην αγχώνεσαι, δεν ξέρει περισσότερα από σένα. Ψάρεψε τον τι θέλει να γράψεις και μην τον βάλεις σε δύσκολα θέματα που μπορεί και να μην τα ξέρει.

3) Βάλε στο Google εκτός από το πρωτοβάθμια περίθαλψη και την λές ΦΕΚ (=Φύλλο Εφημερίδας της Κυβέρνησης) και θα βρεις πολλούς νόμους.

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
132774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουνίου 2008, 20:16:32
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
17225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2011, 19:08:50
από Γιώργος Κανελλόπουλος
0 Απαντήσεις
2824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2015, 20:06:56
από Loumakis
4 Απαντήσεις
9046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2018, 13:25:05
από nikmix
0 Απαντήσεις
29260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2021, 09:04:34
από Argirios Argiriou