Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:25:53

Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ-ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΓΕΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ  (Αναγνώστηκε 357832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Ιουλίου 2010, 17:47:10
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Ξερεις,το να προσπαθεί να σβήσει καποιος τη φωτιά ανάβοντας άλλη μια είναι και αυτό είναι  μια τεχνική...απλά δεν είναι το στυλ μου.

θα to θεωρούσα πιο polliticaly correct αν έσβηνες το μήνυμά μου και πριν λάβεις το εκωφαντικό "ευχαριστώ" του ΑΡΗ μου ζητούσες για λόγους fair play να ζητήσω συγγνώμη θεωρώντας ότι ξεπέρασα κάποια όρια σε σχεσή με τους κανόνες του φόρουμ.
Αυτό που κάνεις όμως,δηλ. το να κλείνεις το μάτι ταυτόχρονα και στον ΑΡΗ και σε εμένα(με τις αναφορές σου σε λήψη ειδικότητας από παθολόγους στην ενότητα humor)μου θυμίζει έντονα το διαίρει και βασίλευε και είναι μια μάλλον θολωμένη θέση και κατά την ταπεινή μου αποψη δεν χαρακτηρίζει άτομο που αξίζει το σεβασμό μου.Αλλά αυτό αφορά και πάλι εμένα...

Αν ο ΑΡΗΣ σου έστειλε προσωπικό μήνυμα μπορώ να καταλάβω.Αν λειτούργησες αυτόνομα τότε σε αφήνω στην κρίση των υπολοίπων...

Σε παρακαλώ απλά να διαγράψεις το μήνυμά μου και αν πρόσβαλα τον ΑΡΗ λειτουργώντας με εμπάθεια ζητώ συγνώμη για τη δημοσιοποίηση των συναισθημάτων μου όχι όμως και για τα ίδια τα συναισθήματά μου.
Δε σβήνω εγώ το μήνυμα που έστειλα γιατί το fair play απαιτεί όσοι διαβάσουν το παρόν μήνυμα να δουν και αυτό που προηγήθηκε.Επομένως το αφήνω στην κρίση σου σαν admin τασσόμενος με απόλυτη πειθώ στις επιθυμίες σου σαν admin και τους κανόνες του φόρουμ που πιθανά παραβίασα

Εχω μάθει στη ζωή μου να είμαι straight.Aυτο μου έχει στοιχήσει πολλάκις και ενίοτε το έχω μετανιώσει αλλά σίγουρα λιγότερο από οσο αν επέλεγα το δρόμο της διπλωματίας στην καθημερινότητά μου.Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνεται από αυτές
+

27 Οκτωβρίου 2010, 15:25:16
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

mirto saritzoglou


Σε κάποια ομιλία του ο κ. Δημητρης Κουβελας στο Α.Π.Θ σχεικα με την ειδικοτητα της γενικης ιατρικη ανεφερε ότι μπορει κανεις να εξειδικευτει-μετευκπαιδευτει (δεν θυμαμαι πως ακριβως το εθεσε) στη Φυσική Ιατρική Αποκατασταση. Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?
Ευχαριστώ

2 Νοεμβρίου 2010, 22:01:52
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ


Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους  βρίσκομαι στο τέλος της ειδικότητας και θέλω να κάνω εξειδίκευση στην γηριάτρικη όμως η σημερινή επίσκεψη μου στην διεύθυνση επαγγελμάτων υγείας  με μπέρδεψε παρά με βοήθησε . Στην ερώτηση μου για τις εξειδικεύσεις μου είπαν ότι δεν υπάρχει σχετική απόφαση για την Γενική Ιατρική σχετικά με τις εξειδικεύσεις σε διάφορα τμήματα και ότι ακόμα και αν κάποιος διευθυντής μου υπογράψει κάποιο χαρτί παρακολούθησης αυτό δεν προσμετράει στον τίτλο μου δηλ. Γένικος  Ιατρός – Γηρίατρος ή π.χ Γενικός Ιατρος –Διαβητολόγος  για να το χρησιμοποιήσω στο ιατρείο μου. Οπότε και η ερώτηση μου που μπορώ να κάνω την εξειδίκευση της Γηριατρικής στο εξωτερικό δεν μπορούσε να απαντηθεί γιατί δεν υπάρχει σχετική απόφαση που να ορίζει ποια νοσοκομεία είναι κατάλληλα και ποια όχι για την απόκτηση κάποιας εξειδίκευσης πλην των υπερήχων.Παρακαλώ πολύ στην βοήθεια σας γιατι πελάγωσα και έχω και διάβασμα μπροστά μου . Ευχάριστω.

2 Νοεμβρίου 2010, 23:38:37
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Για την Γηριατρική ο καταλληλος για να σας ενημερώσει εινα ο κ. Σπαθαράκης  Γιώργος  Γενικός Ιατρός-  ΓΗΡΙΑΤΡΟΣ  Δ/της Κ.Υ. ΙΤΕΑΣ
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

19 Ιουνίου 2011, 13:07:22
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Θα παρακαλούσα τον κ Κουναλάκη να σβήσει τα μηνύματα μου σε αυτή την ενότητα που καταφέρονται εναντίον του @ΑΡΗ γιατί ομολογουμένως γράφηκαν τότε υπό κατασταση συναισθηματικής φόρτισης -προκατάληψης και καχυποψίας προς ένα νέο-μαχόμενο-διεκδικητικό και αλλότριας ειδικότητας user-συνάδελφο.
Έκτοτε όμως και διαβάζοντας περιοδικά τον @ΑΡΗ έχω αναθεωρήσει και αισθάνομαι άσχημα για όσα έγραψα τότε!

Νομίζω ως παθών και μετανοημένος --και όχι ως δήθεν σοφός --πως καλό θα είναι που και που να διαβάζουμε πράγματα που έχουμε γράψει στο παρελθόν και καλό θα είναι να τα καταδικάζουμε αν δε μας αντιπροσωπεύουν πλέον.Είμαστε άνθρωποι και τα λάθη είναι στη φύση μας.Προσωπικά έτυχε να διαβάσω σήμερα τα όσα είχα γράψει παλαιοτερα επειδή χρειάστηκε να βρώ το ΦΕΚ μετεκπαιδεθυσης Γ.Ι..

Αυτά από μένα και ταυτόχρονα μια συγγνώμη στον @ΑΡΗ έστω και καθυστερημένα!
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουνίου 2011, 13:20:00 από jack »
+

23 Αυγούστου 2011, 19:12:16
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Αχιλλέας.Κ

Ιατροί
Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος σε ποια νοσοκομεία μπορεί να γίνει μετεκπαίδευση στον σακχαρώδη διαβήτη?Σε διαβητολογικό ιατρείο ή σε διαβητολογικό κέντρο?
Ευχαριστώ.
Αν ήσουν φίλος για παρέα διαλεχτή,υπομονή θα 'ρχόταν και η σειρά σου.............

31 Δεκεμβρίου 2012, 22:22:42
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

rigormortis


καλώς σας βρήκα κατ'αρχήν !

η πρώτη εντύπωση που μου δίνεται , είναι ότι το όλο θέμα με τις μετεκπαιδεύσεις δυστυχώς είναι πολύ "φλού" & αόριστο
και είναι κρίμα γιατί απασχολεί πολλούς συναδελφους...

1 Ιανουαρίου 2013, 11:24:21
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Θαρρώ πως τo θες στο πιάτο:
 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

1 Ιανουαρίου 2013, 20:12:13
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

rigormortis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θαρρώ πως τo θες στο πιάτο:
 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οκ σας ευχαριστώ για το πιάτο !
αλλά το είχα διάβασει

απλά ακόμα και σ'αυτό το link που παραθέτετε υπάρχουν  στοιχεία που επιβεβαιώνουν την πεποίθησή μου περί ανοργανωσιάς στον τομέα της μετεκπαίδευσης πχ :

Η μεγάλη δυσκολία ειδικά σε ορισμένα Τμήματα είναι 1. ότι ή είναι λίγα ή δεν έχουν οριστεί καθόλου τα Τμήματα που μπορούν να εκπαιδεύσουν (π.χ. Γηριατρική, Υπέρηχοι), 2. Ότι πολλοί δεν δέχονται Γ.Γ. για εκπαίδευση με το «έτσι θέλω».

όταν φτάσω στο στάδιο της μετεκπαίδευσης  θα μπορέσω να εκφέρω πιο συγκεκριμένη άποψη

1 Ιανουαρίου 2013, 21:00:47
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Τουλάχιστον όσο αφορά τη μετεκπαίδευση στην υπερηχητική απεικόνιση δίδει κάθε κλινική που εκδίδει και Ειδικότητα Ακτινολογίας. Εν πρώτοις
οφείλετε να πιστοποιήσετε εγγράφως στο Διοικητικό Συμβούλιο του Νοσοκομείου στο οποίο υπηρετείτε ότι γίνεστε δεκτός για μετεκπαίδευση από
τον Διευθυντή της Ακτινολογικής όπως και από το Διευθυντή Ι. Υπηρεσίας του αντίστοιχου Νοσοκομείου με τελικό αποδέκτη το ΚΕΣΥ. Η μετεκπαίδευση
μπορεί να γίνει και τμηματικά ούτως ώστε να μην προκύπτουν κενά στην υπηρεσία σας. Η ανοργανωσιά είναι επιφανειακή, σημασία έχουν οι διαπροσωπικές
σχέσεις, γνωριμίες και σαφώς η αλληλοεκτίμηση.
 Για τη Γηριατρική δεν ξέρω, καθ' ότι σε άλλες χώρες της Ε.Ε. είναι καθ' εαυτή Ειδικότητα και όχι μετεκπαίδευση ή εξειδίκευση.
 Ανάλογη ανοργανωσιά -θα συμφωνήσω μαζί σας- υπάρχει και στο θέμα της Επείγουσας Προνοσοκομειακής Ιατρικής από το ΕΚΑΒ. Παρ' ότι νομοθετικά
πληρεί τις προϋποθέσεις δεν αναγνωρίζεται ως εξειδίκευση αλλά ως απλή μετεκπαίδευση.

2 Ιανουαρίου 2013, 12:30:47
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Dott.diMG


Θα παρακαλούσα συναδέλφους που έχουν κάνει το ΕΠΙ του ΕΚΑΒ να μας πουν 1-2 πραγματάκια για το θέμα.
"Η αγάπη βρίσκει τρόπο. Η αδιαφορία βρίσκει δικαιολογία."
(Γέρων Παΐσιος)

13 Φεβρουαρίου 2013, 13:23:03
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Δυστυχώς όπου κι αν απευθύνθηκα για εκπαίδευση στους υπέρηχους βρήκα ερμειτικά κλειστές πόρτες από Διευθυντές ακτινολογικών τμημάτων Ε.Σ.Υ.Μάλιστα μου είπαν ότι υπάρχει κεντρική οδηγία από την Ακτινολογική Εταιρεία για άρνηση εκπαίδευσης Γ.Ι. για συντεχνιακούς λόγους....

17 Νοεμβρίου 2013, 00:49:04
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

timex


Παλιά είχα δει προκηρύξεις για εξειδίκευση σε ΜΕΘ που έγραφαν αναισθησιολόγο ή παθολόγο ή καρδιολόγο ή γενικό γιατρό.
Ξέρετε αν ως γενικοί γιατροί μπορούμε να κάνουμε εξειδίκευση σε ΜΕΘ;

17 Νοεμβρίου 2013, 10:24:15
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Γενικό χειρουργό, όχι γενικό ιατρό.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

17 Νοεμβρίου 2013, 10:34:25
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Αναγνώστου Ι.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παλιά είχα δει προκηρύξεις για εξειδίκευση σε ΜΕΘ που έγραφαν αναισθησιολόγο ή παθολόγο ή καρδιολόγο ή γενικό γιατρό.
Ξέρετε αν ως γενικοί γιατροί μπορούμε να κάνουμε εξειδίκευση σε ΜΕΘ;
Βάση ΦΕΚ αυτοί που μπορούν να κάνουν εξειδίκευση σε Μ.Ε.Θ πλην παιδιατρικών,είναι οι γιατροί των ειδικοτήτων Παθολογίας,Καρδιολογίας,Πνευμονολογίας,Χειρουργικής και Αναισθησιολογίας.
Για τις θέσεις των Μ.Ε.Θ των παιδιατρικων νοσοκομείων γιατροι των ειδικοτήτων Παιδιατρικής και Παιδοχειρουργικής.Επίσης γιατροί των ειδικοτήτων Καρδιολογίας,Πνευμονολογίας και Αναισθησιολογίας,εφόσον όμως έχουν εργασθεί μετά τη λήψη της ειδικότητας για χρονικό διάστημα 18 μηνών στις ειδικότητες αυτές ,σε παιδιατρικό νοσοκομείο.
Σε Μ.Ε.Ν. Νεογνών μόνο Παιδίατροι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
58399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2011, 14:42:34
από Αγωνιστική Παρέμβαση
5 Απαντήσεις
36686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιανουαρίου 2024, 21:14:52
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
34876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2021, 15:21:13
από chrisbak
0 Απαντήσεις
14243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2023, 06:29:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαΐου 2023, 13:50:55
από Δ. Κουναλάκης