Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:19:07

Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ-ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΓΕΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ  (Αναγνώστηκε 357887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιανουαρίου 2009, 19:08:20
Αναγνώστηκε 357887 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Είχα κάποτε ακούσει-ή διαβάσει κάπου,δεν θυμάμαι-πως είναι δυνατόν για κάποιον γενικό ιατρό που εργάζεται ως επιμελητής μετά από κάποιο διάστημα άσκησης των καθηκόντων του-αν δεν κάνω λάθος αναφέροταν μετά τα 2 χρόνια-αν το επιθυμεί,να ζητήσει απόσπαση από το ΚΥ όπου ανήκει διοικητικά σε εξειδικευμένη κλινική νοσοκομείου ώστε να ειδικευθεί-μετεκπαιδευθεί σε αντικείμενο της αρεσκείας του πχ υπέρηχοι,καρδιολογία,ρευματολογία κτλ...

Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι πιο συγκεκριμένο και έγκυρο να μας ενημερώσει(πιστεύω οι Κουναλάκης-Πατρωνάκης που είναι "μανούλες" σε κάτι τέτοια να έχουν κάτι στη φαρέτρα τους)

Ευχαριστώ!



+

12 Ιανουαρίου 2009, 19:56:20
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Θέματα και Τομείς Μετεκπαίδευσης στη Γ.Ι.
Πρόκειται για την Απόφαση 13 της 63ης Ολομέλειας ΚΕΣΥ/8-6-89, σχετικά με θέματα και Τομείς Μετεκπαίδευσης στη Γ.Ι.
Σε εφαρμογή αυτής της απόφασης, εκδόθηκε η Υπουργική Απόφαση Δ2β/20696/89.
(πλήρες κείμενο Υπ. Αποφ. και Απόφ. ΚΕΣΥ. Επισυνάπτεται ως «metekpaidefsigi-KESY-1989.pdf»).

Επίσης οι Γ.Γ. μπορούν να μετεκπαιδευτούν και σε υπερηχογραφία, όπως προβλέπεται στο  Π.Δ. 228-2000  (έχει επισυναφτεί στο link που παραθέτω κατωτέρω) "Άδεια εκτέλεσης υπερηχογραφημάτων..", όπου καθορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις για την λήψη άδειας για εκτέλεση υπερηχογραφημάτων σε κάθε ειδικότητα (συμπεριλαμβανόμενης και της Γ.Ι.).

Αναφορές για το υπέρηχο θα βρείς εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Διαδικασία:
1.   Δεν προβλέπεται συγκεκριμένο διάστημα μετά το διορισμό σου για μετεκπαίδευση, ωστόσο, πριν τη διετία, ως δημόσιος υπάλληλος, είσαι «υπό δοκιμήν» και πιθανόν να είναι ευκολότερο να βρούν πατήματα να σου αρνηθούν μία μετεκπαίδευση.
(πριν υποβάλεις το αίτημα είναι σκόπιμο να έχεις έγγραφη κατ’ αρχάς αναφορά αποδοχής σου από το τμήμα που ενδιαφέρεσαι να πάς, την οποία είναι σκόπιμο να επισυνάψεις στην αίτησή σου.)
2.   Αιτήσαι προς το Δ.Σ. του Νοσοκομείου διά της Δ/σης του κ.Υ. η οποία, με αιτιολογημένη εισήγηση (θετική ή αρνητική) διαβιβάζει την αίτησή σου στο Νοσοκομείο.
3.   Το Δ.Σ., αφού ζητήσει έγγραφη θέση από την επ. επιτροπή, λαμβάνει απόφαση για το θέμα σε συνεδρίασή του την οποία –θετική ή αρνητική- οφείλει να διαβιβάσει στο ΚΕΣΥ.
4.   Το ΚΕΣΥ με τη σειρά του εκδίδει απόφαση. Ποτέ δεν εκδίδει απόφαση αρνητική, αν έχει θετικές εισηγήσεις και το αντικείμενο περιλαμβάνεται στα ενδιαφέροντά σου.
5.   Η μεγάλη δυσκολία ειδικά σε ορισμένα Τμήματα είναι 1. ότι ή είναι λίγα ή δεν έχουν οριστεί καθόλου τα Τμήματα που μπορούν να εκπαιδεύσουν (π.χ. Γηριατρική, Υπέρηχοι), 2. Ότι πολλοί δεν δέχονται Γ.Γ. για εκπαίδευση με το «έτσι θέλω».

Καλή επιτυχία
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Μαΐου 2010, 00:54:47 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

12 Ιανουαρίου 2009, 21:13:35
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
+

12 Ιανουαρίου 2009, 22:03:25
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Δείτε επίσης το άρθρο 74 του 2071/02 που επισυνάπτω. Εαν υπηρετείτε σε άγονη & προβληματική περιοχή έχετε προτεραιότητα στην αίτηση σας
για εκπαιδευτική άδεια. (Π.Δ. 131/87, N.1759/88 άρθρο 43 παρ. 3, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και στη σχετική ενότητα του forum)
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιανουαρίου 2009, 18:05:40 από Πατρωνάκης Μάνος »

21 Μαρτίου 2010, 22:25:28
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ξέρει κανένας για τους τομείς εκπαίδευσης στην παθολογία και σε ποιά απόφαση του ΚΕΣΥ υπάρχει σχετικό?
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

21 Μαρτίου 2010, 22:38:44
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αγαπητέ Άρη, εκτός από το ΦΕΚ που ορίζει τα σχετικά με την μετεκπαίδευση στους υπερήχους -6 μήνες (δεν το έχω πρόχειρο, αλλά αν δεν το έχεις, μπορώ να σου το βρώ) και το περί διαβητολογίας (1 έτος) προσωπικά δε γνωρίζω άλλο σχετικό κείμενο ΚΕΣΥ ή Νόμου
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

21 Μαρτίου 2010, 22:52:36
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Σας ευχαριστώ. Είναι και οι λοιμώξεις, απλά έψαχνα να τα βρω αν υπάρχουν κάπου όλα μαζί συγκεντρωμένα.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

21 Μαρτίου 2010, 22:56:47
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σας ευχαριστώ. Είναι και οι λοιμώξεις, απλά έψαχνα να τα βρω αν υπάρχουν κάπου όλα μαζί συγκεντρωμένα.

Δίκαιο έχεις. Ίσως και κάποια άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Αν όμως δεν υπάρχει απόφαση ΚΕΣΥ -που νομίζω δεν υπάρχει- τότε μη τα ψάχνεις όλα μαζί. Δε νομίζω ότι σε νόμο, Π.Δ. ή Υπ. Απόφαση θα τα έβαζαν όλα όσα κατά καιρούς θεσπίστηκαν.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

21 Μαρτίου 2010, 23:45:27
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Αν υπάρχει για τους γενικούς γιατρούς , θα υπάρχει και για τις άλλες ειδικότητες οπότε και για τους παθολόγους.
Ευχαριστώ πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μαρτίου 2010, 23:55:20 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

22 Μαρτίου 2010, 00:41:54
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Βασικά είναι σκόρπια Άρη γιατί τα περισσότερα δεν αφορούν μόνο τους παθολόγους αλλά και άλλες ειδικότητες. Αντίθετα, στην γενική ιατρική υπάρχει ένα ΦΕΚ αποκλειστικά για την γενική ιατρική και το κοινό για τους υπερήχους.
Επίσης, υπάρχει ΦΕΚ σχετικά με την εξειδίκευση στη ΜΕΘ για την παθολογία.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Μαρτίου 2010, 00:46:59
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ευχαριστώ κ.Κουναλάκη. Οπότε ανακεφαλαιώνοντας είναι για την παθολογία διαβήτης, υπέρταση, λοιμώξεις , ΜΕΘ, υπέρηχοι. Απλά μου έχει υπωθεί ότι υπάρχουν και άλλοι τομείς μετεκπαίδευσης αλλά παντού υπάρχει άγνοια. Μάλλον μόνο στο ΚΕΣΥ πρέπει να γνωρίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαρτίου 2010, 01:05:41 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

23 Μαρτίου 2010, 21:21:06
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης, υπάρχει ΦΕΚ σχετικά με την εξειδίκευση στη ΜΕΘ για την παθολογία.

Προς αποφυγή συγχύσεων η ΜΕΘ δεν είναι μετεκπαίδευση, αλλά εξειδίκευση, κάτι σαν άλλη υπό-ειδικότητα. Λαμβάνεις την ιδιότητα του μοναδίστα. Επίσης και η Διαβητολογία (για τους παθολόγους -1 έτος), ενώ για τους Γ.Γ. είναι μετεκπαίδευση (6 μήνες)
Ακόμη, υπάρχει (για πολλές όμως ειδικότητες και το ΕΠΙ-ΕΚΑΒ και η Γεροντολογία, αλλά αυτά είναι «εξειδικεύσεις» και όχι μετεκπαιδεύσεις.

Επί της ουσίας βέβαια εκπαίδευση είναι όλα, αλλά με τις μετεκπαίδεύσεις δεν λαμβάνεις την ιδιότητα του «Μοναδίστα», «Επειγοντολόγου», «Γηριάτρου» κ.λ.π, κάτι που ισχύει για τις εξειδικεύσεις.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

14 Ιουλίου 2010, 14:32:25
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Τομείς μετεκπαίδεσυσης παθολόγων (Υπ.απόφαση Δ2β/5094 7-3-1998)
-Μονάδα εντατικής παθολογικής φροντίδας
-Λοιμώδη νοσήματα
-Γηριατρική
-Αρτηριακή υπέρταση
-Σακχαρώδης διαβήτης
-Κλινική γενετική
-Μεταβολικές διαταραχές
-Επαγγελματικά νοσήματα ιατρικής εργασίας
-Πληροφορική
-Υπερηχοτομογραφία
-Κλινική αναοσολογία
-Κλινική επιδημιολογία-κλινική στατιστική
-Κλινική ηπατολογία
-Χημειοθεραπεία κακοηθών νεοπλασιών
-Κλινική φαρμακολογία-κλινικές μελέτες
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

15 Ιουλίου 2010, 00:25:16
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Αλήθεια ΑΡΗ,πέρα από αυτό εδώ το site ΠΦΥ απορώ αν μπαίνεις και σε άλλα site παθολογίας όπου κάνεις ανάλογες αναρτήσεις.Επειδή με ενδιαφέρει σαν επισκέπτης υγείας-όπως δηλώνω στο προφίλ μου- θα σε πείραζε να μοιραστεις μαζί μας κάποιο από αυτά για να δω και καμμιά από τις υπόλοιπες πραγματικά ενδιαφέρουσες αναρτήσεις σου?Δε νομίζω να έχεις αντίρρηση να μοιραστείς τα φώτα σου με συναδέλφους σου της ΠΦΥ.

Επίσης,με το μπαρδόν,έχω και κανά δυό απορίες...
1.αλήθεια,πως αποφάσισες να ποστάρεις σε αυτή την ενότητα 3 μήνες μετά την τελευταία τοποθέτηση?
2.Το site όπως εύστοχα έχεις πει είναι ΠΦΥ...μου κάνει ξέρεις εντύπωση που οι δηλωθέντες παθολόγοι-ακόμη και με ψευδώνυμα-είναι ελάχιστοι.Απορώ μήπως μπαίνουν πολλοί σαν επισκέπτες και απλά δε το αντιλαμβανόμαστε αλλά σε αυτη την περίπτωση γεννάται το ερώτημα ΓΙΑΤΙ?

Λεπροί ειμαστε εδώ μέσα?

Α...και κάτι άσχετο για να γελάσουμε...μην το προσωποποιήσει κανείς.Όταν ήμαστε πιτσιρίκια στην αλάνα που παίζαμε ήταν ένα παιδί που δε το πολυγουστάραμε τα υπόλοιπα.Βασικά δε το πολυπαίζαμε αλλα αυτό είχε αναπτύξει μια τακτική ,ήτοι,όταν πηγαίναμε κάπου τσουπ ερχόταν απρόσκλητος και γινόταν κολιτσίδα και όσο και να θέλαμε να το αποφύγουμε είχε γίνει σκιά μας.Στην πορεία αρχίσαμε να τον συνηθίζουμε και μερικές φορές τον παίζαμε και αυτόν έστω και αν δε τον πηγαίναμε και πολυ.Με την τακτική όμως της προσκολλήσεως που είχε έντεχνα αναπτύξει κατάφερε να παίζει σε μερικά παιχνίδια έστω και αν ποτέ για κάποιους από εμάς δεν έγινε απόλυτα αποδεκτός.Τον συνάντησα τις προάλες και μου τα έλεγε...
Τώρα όμως τι διάολο τα αναφέρω αυτά?Το ξέχασα...συγγνώμη...Ελα παναγία μου...Που να σφίξουν και οι ζέστες!!!
+

15 Ιουλίου 2010, 12:39:12
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Νομίζω ότι βρήκε την συγκεκριμένη υπουργική απόφαση έστω και λίγο λανθασμένα και καλώς μετά και από τρεις μήνες την έβαλε.
Είναι η Δ2β/5094 17-3-1988 που περιγράφει τα μετεκπαιδευτικά αντικείμενα και τα κέντρα μετεκπαίδευσης για τις ειδικότητες Χειρουργικής, Παθολογίας, Αναισθησιολογίας, ΜΕΘ και Παθολογανατομικής και το επισυνάπτω.

Οι παθολόγοι είναι για την Ελλάδα και αυτοί μέρος της ΠΦΥ ως αποτέλεσμα των γεγονότων που περιγράφω Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος σαν ανέκδοτο. Είναι καλοδεχούμενοι σε αυτό το φόρουμ και νομίζω ότι ο Άρης δεν ταιριάζει με το παράδειγμα και την ιστορία σου.

Θα προτιμούσα να μείνουμε στα γεγονότα και στα θέματα και όχι στα πρόσωπα.

Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
58416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2011, 14:42:34
από Αγωνιστική Παρέμβαση
5 Απαντήσεις
36700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιανουαρίου 2024, 21:14:52
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
34882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2021, 15:21:13
από chrisbak
0 Απαντήσεις
14260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2023, 06:29:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαΐου 2023, 13:50:55
από Δ. Κουναλάκης