Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 17:04:47

Αποστολέας Θέμα: Λαμογιά κάποιου Φαρμακοποιού.  (Αναγνώστηκε 4435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Ιουνίου 2016, 19:19:47
Αναγνώστηκε 4435 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Το παρακάτω δημοσιεύτηκε χθες από συνάδελφο Ιατρό στο facebook. Ο λόγος που αποφάσισα να το αναδημοσιεύσω δεν είναι ούτε το κουτσομπολιό, ούτε η χαιρεκακία, αλλά για να είμαστε υποψιασμένοι και έτοιμοι να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και τους συνανθρώπους μας:


Σαββατο βραδυ
Η μικρή μου παθαίνει κνϊδωση..Γενικευμένη..Ειμαστε εξω από την πόλη..
Παιρνω τηλ το μοναδικό εφημερευον φαρμακείo ψαχνοντας για ενεσιμη κορτιζόνη.. μονο λεει medrol 500.. ουτε αντιγραφα ουτε τιποτα άλλο..
(Σας προλαβαινω..Δεν εχω στη τσάντα μου διότι δεν ειμαι του σπόρ των επισκέψεων και δε γουστάρω να παιρνω δανεικα κι αγυριστα από το ΚΥ)
Ειμαι σε περιοχή που δεν ειναι κοντα κανενα ΚΥ και τελικά καταλήγω στο νοσοκομείο που ήταν και πιο κοντα από το φαρμακείο..Εκει δινεται atarax, xozal p.os. και γινεται και μια ενεσουλα cortef 60αρα (όπως ειναι το λογικό). Οι συναδελφοι δινουν και αγωγή p.os με τα ίδια φαρμακα..(και σωστα γιατί οπως φανηκε στην πράξη την επομένη μονο το xozal δεν αρκουσε)
μεχρι εδω όλα καλά..
Γραφω τη συνταγούλα ηλεκτρονικά ο ίδιος για μη τους φορτώσω -εχουμε πολύ καλες σχέσεις με το παιδιατρικο γενικά- για να ξεκινησει από το πρωι το παιδί και παω στο εφημερευον φαρμακείο..
Ζητάω τα φαρμακα..
Ο φαρμακοποιός μου λέει ότι δεν εχει xozal σταγόνες που ειχε η συνταγη..Ειναι σε έλλειψη λεει..
(δε δηλώνω γιατρός, παρότι αν ηταν εξυπνος θα εβλεπε ότι στη συνταγη ο γιατρός και ο ασθενης εχουν τον ίδιο αριθμό μητρώου..Μαλιστα μου τονίζει ότι ο γιατρός σας εγραψε φαρμακο που είναι σε ελλειψη και δε σχολιαζω..)
Παιρνω λοιπόν μονο το syr Atarax που ειχε η ηλεκτρονική συνταγη με συμετοχή και πληρώνω cash στην κανονική τιμή το syr Xozal...
Μεχρι εδω πάλι όλα καλα (σχετικά)
Σημερα όμως που μπήκα στη συνταγογραφηση για να γραψω στο παιδί ενα soldesanil που τελείωσε (Γιατί χρειαστηκε τελικά και αυτό καθώς το εξανθημα δεν υποχωρούσε μεχρι χτες) ειπα από περιέργεια να δω την προηγούμενη συνταγη..
ΝΑΙ καλα το καταλάβατε....
Ο φαρμακοποιός ειχε εκτελέσει και το xozal σταγόνες παρότι ειχε πληρωθεί μετρητα για το syr....
Ειναι προφανες ότι καποιος που δεν εχει πρόσβαση στην ηλεκτρ.συνταγογραφηση δε θα το επαιρνε χαμπάρι ποτε..Φανταστειτε σε ποσους το εχει κανει κλέβοντας τον κόσμο και το κράτος.....
Παιρνω προφανως τηλέφωνο ζητώντας εξηγησεις..
μετά τα χιλια συγνώμη μου και ότι εγινε από τον αδελφό του, μου λεει να επιστρέψω και να μου δώσει πισω τη διαφορά και να μου χαρισει και τις σταγόνες..
Τα ακουει φυσικά..
Τον γαμας ή δε τον γαμας..Μου ερχεται να κανω κανονικά καταγγελία...
Εσεις τι θα κανατε;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Ιουνίου 2016, 04:29:44 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Ιουνίου 2016, 22:38:42
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Έχει γίνει και σε μένα παρόμοιο περιστατικό με ασθενή που με πληροφόρησε ότι είχε λάβει μέρος μόνο μιας συνταγής (άλλου συναδέλφου) που όμως εμφανιζόταν πλήρως εκτελεσμένη στο σύστημα. Επειδή το όλο σκηνικό αποκαλύφθηκε αρκετές εβδομάδες μετά, δε θυμόταν (ή έτσι τουλάχιστον είπε) ποιος ήταν ο φαρμακοποιός.
Δυστυχώς ακόμη δεν μπορούμε να δούμε στο σύστημα ποιος φαρμακοποιός εκτελεί, λες και δεν εμπλέκεται από το νόμο στην επιλογή σκευάσματος.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Ιουνίου 2016, 22:59:34
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Παιρνω τηλ το μοναδικό εφημερευον φαρμακείo ψαχνοντας για ενεσιμη κορτιζόνη.. μονο λεει medrol 500.. ουτε αντιγραφα ουτε τιποτα άλλο..
(Σας προλαβαινω..Δεν εχω στη τσάντα μου διότι δεν ειμαι του σπόρ των επισκέψεων και δε γουστάρω να παιρνω δανεικα κι αγυριστα από το ΚΥ)
Άρα εργάζεται σε ΚΥ;

Παράθεση
Γραφω τη συνταγούλα ηλεκτρονικά ο ίδιος για μη τους φορτώσω -εχουμε πολύ καλες σχέσεις με το παιδιατρικο γενικά- για να ξεκινησει από το πρωι το παιδί και παω στο εφημερευον φαρμακείο..
Πως έγραψε τη συνταγή; Είχε στην τσάντα τη στρογγυλή σφραγίδα του ΚΥ; Δεν παραξενεύτηκε ο φαρμακοποιός που δεν υπήρχε στρογγυλή;

Παράθεση
Παιρνω λοιπόν μονο το syr Atarax που ειχε η ηλεκτρονική συνταγη με συμετοχή και πληρώνω cash στην κανονική τιμή το syr Xozal...
Σιρόπι Atarax, λιανική τιμή 1,70. Συμμετοχή σε συνταγή που έχει μόνο το συγκεκριμένο 1,42 (0,42 το 25% και 1 ευρώ υπέρ ΕΟΠΥΥ). Δώσε τα ολόκληρα να μην έχει και τη συνταγή να κάνει παιχνίδι!

Παράθεση
μετά τα χιλια συγνώμη μου και ότι εγινε από τον αδελφό του, μου λεει να επιστρέψω και να μου δώσει πισω τη διαφορά και να μου χαρισει και τις σταγόνες..
Ποιες σταγόνες να του χαρίσει; Αφού ξέπλυνε κουπόνι που κάποιος είχε πληρώσει μετρητά. Αλήθεια, κοίταξε αν το σιρόπι Xozal που αγόρασε έχει πάνω το κουπόνι ή το τσίμπησε κι αυτό;

Παράθεση
Τον γαμας ή δε τον γαμας..Μου ερχεται να κανω κανονικά καταγγελία...
Εσεις τι θα κανατε;;;
Τι καταγγελία να κάνει; Αφού, μέσω της συνταγής, φαίνεται ότι πήρε σταγόνες Xozal. Πως θα αποδείξει ότι δεν τις πήρε; Παίρνοντας όρκο; Άλλωστε μην ξεχνάει ότι στη συνταγή που εκτελέστηκε έβαλε την υπογραφή του, χωρίς να κοιτάξει τι υπογράφει. Εκτός αν έκανε μερική εκτέλεση, έβαλε την υπογραφή του μόνο για το Atarax και αφού έφυγε έκανε οριστική εκτέλεση, ξεπλένοντας το κουπονάκι που είχε τσιμπήσει με τις σταγόνες Xozal*, και υπέγραψε μετά ο φαρμακοποιός, οπότε εκεί μπορεί να τον πιάσει για πλαστογραφία.

* Λ.Τ. 5,87 άρα πήγαινε για 4,4 ευρώ (το 75%)

9 Ιουνίου 2016, 11:02:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

otrellaras


Σου λέει ότι η συνταγη γραφτηκε στο νοσοκομείο από τον ίδιο... Μπορεί να εχει λοιπόν στρογγυλη νοσοκομειου..Εκτός αυτού οι γιατροί των ΠΙ εχουν μια σφραγιδα για ολα τα περιφερειακα, που την εχουν πάντα μαζί τους..

Οσο για αποδείξεις..Υπάρχει παντα και η πιθανότητα να εχει κρατησει και απόδειξη με το τι αγόρασε βεβαια..

9 Ιουνίου 2016, 11:14:01
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν αμφιβάλλω ότι γράφτηκε η συνταγή.
Σκέφτηκα ότι πιθανή έλλειψη της στρογγυλής σφραγίδας να προβλημάτιζε το φαρμακοποιό (αν και πολλοί στέλνουν υπαλλήλους τους και τις βάζουν  εκ των υστέρων για να μην ταλαιπωρούν τους πελάτες)
Επειδή αναφέρθηκε ότι δεν παίρνει φάρμακα από το ΚΥ, αναρωτήθηκα αν εργάζεται σε ΚΥ οπότε δεν είχε στρογγυλή σφραγίδα. Αν εργάζεται σε Π.Ι. είναι πιθανό να έχει τη στρογγυλή μαζί του.
Να κυκλοφορεί στρογγυλή σφραγίδα του νοσοκομείου Σάββατο βράδυ το θεωρώ δύσκολο. Τουλάχιστον στο δικό μας, όταν κλείνουν οι διοικητικές υπηρεσίες δεν υπάρχει στη συνέχεια διαθέσιμη στρογγυλή σφραγίδα.

9 Ιουνίου 2016, 11:59:08
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σκέφτηκα ότι πιθανή έλλειψη της στρογγυλής σφραγίδας να προβλημάτιζε το φαρμακοποιό (αν και πολλοί στέλνουν υπαλλήλους τους και τις βάζουν  εκ των υστέρων για να μην ταλαιπωρούν τους πελάτες)
Αυτή ακριβώς είναι η συνήθης πρακτική...
Μαζεύονται όλες οι ασφράγιστες με στρογγυλή συνταγές του μήνα και σφραγίζονται εκ των υστέρων...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Ιουνίου 2016, 19:39:06
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


ουδεμια στρογγυλη χρειαζεται στις συνταγες..ποτε δεν εβαλα σε ηλεκτρονικη συνταγη-παραπεμπτικο ειτε σε Π.Ι. ειτε στο νοσοκομειο που πηγαινω ως μετακινουμενος. Ποτε δεν ειχα προβλημα πλην 1 περιπτωσης που συνεστησα αλλαγη φαρμακοποιου οπερ και εγενετο.  Η στρογγυλη ειναι ουσιαστικα για το γνησιο της υπογραφης..αλλα οπως λενε και οι φιλοι μου οι Πανεπιστημιακοι (οταν τεθηκε ερωτηση απο ασθενη περι στρογγυλης):"Ποιος θα τολμησει να αμφισβητησει τη σφραγιδα μου;"
Σημειωτεον: εχω γραψει σε ασθενεις σε διαφορα μερη της Ελλαδας.
Επισης στις Μοναδες Υγειας (πρωην ΙΚΑ) που αποτελουν δημοσιες δομες δεν υπαρχουν στρογγυλες..οποτε ποια στρογγυλη ακριβως θα μπει;;;

21 Ιουνίου 2016, 21:04:22
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Τι να πω, φαίνεται ότι η τακτική της στρογγυλής σφραγίδας έχει μεγάλες διαφορές από νομό σε νομό.
Μου έχει τύχει να στείλει φαρμακοποιός από άλλο νομό, εκτός νησιού φυσικά, συνταγή με courier (το παιδί της courier περίμενε και την πήρε άμεσα για επιστροφή) για να μπει στρογγυλή σφραγίδα. Αν θυμάμαι καλά τα σκευάσματα ήταν μικρής αξίας και σίγουρα το κόστος της ταχυμεταφοράς ήταν πολύ μεγαλύτερο.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
37432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2012, 09:51:12
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιουνίου 2013, 14:01:24
από Argirios Argiriou
21 Απαντήσεις
13397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Σεπτεμβρίου 2013, 23:27:37
από Diamantius