Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 14:20:01

Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ  (Αναγνώστηκε 10965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Ιανουαρίου 2009, 23:59:54
Αναγνώστηκε 10965 φορές
Αποσυνδεδεμένος

APTSA


Γειά σας,Βρήκα το χώρο σας ιδιαίτερα ενδιαφέρον και σκέφτηκα να μπώ.
Είμαι ο πρώτος στρατιωτικός γιατρός στον Σ.Ξ. που παίρνει την ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα...Είμαι στον πρώτο χρόνο ειδικότητας στο 401 όπου θα κάνω Παθολογία,Χειρουργική και ΜΕΘ.Για τα υπόλοιπα 3 χρόνια μπορώ να επιλέξω Νοσοκομείο στην Αθήνα.Τι θα μου προτείνατε;Έχει αυτό σχέση και με το Κ.Υ.που θα παρακολουθήσει κάποιος το τελευταίο 10μηνο;Τι άλλο θα ήταν καλό να παρακολουθώ σαν νέος ειδικευόμενος εκτός του Νοσοκομείου όσον αφορά την ειδικότητα;(σεμινάρια,περιοδικό,εγγραφή σε κάποια ένωση ίσως;)

17 Ιανουαρίου 2009, 01:39:41
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

kapioskanis


Κατ'αρχή καλώς όρισες, (και ας αργήσατε oi του ΣΞ)

ΕΔΩ θα βρείς τις πλέον ξεκάθαρες απόψεις και πληροφορίες για την ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής (από ανθρώπους - νέους και παλιούς - με μεράκι)

Από 23 έως 25 Ιανουαρίου 2009 ==> 1ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Γ.Ι.  στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών ΚΑΙ
Από 16 έως 21 Φεβρουαρίου 2009 ==> Εκπαιδευτική Ημερίδα Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας "Γ. ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ¨ στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας Ν. Φάληρο
Σου προτείνω να πας και στα δύο (το πρώτο γίνεται 1η φορά και το δεύτερο για 9η φορά) και να διαμορφώσεις άποψη από μόνος σου.


ΥΓ
Στο 401 ΓΣΝΕ ποιός είναι ο συντονιστής της ειδικότητας (υπεύθυνος εκπαίδευσης και παρακολούθησης και σύμφωνα με ποιό ΦΕΚ)
“Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους προγόνους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους. Το τρίτο σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει.” Ν.Καζαντζάκης

"Ο πολίτης ουδενί των άλλων ορίζεται μάλλον ή τω μετέχειν κρίσεως και αρχής" Αριστοτέλης

13 Οκτωβρίου 2010, 02:00:16
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

mirto saritzoglou


Ειμαι αναμεσα στο Νοσοκομειο της Λαμιας, της Αμφισσας και το Θριασιο για να δηλωσω για ειδικοτητα.
Αν καποιος εχει να μου πει κατι θετικο ή αρνητικο για την εκπαιδευση σε αυτα τα νοσοκομεια θα με βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω

13 Οκτωβρίου 2010, 10:07:07
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ειμαι αναμεσα στο Νοσοκομειο της Λαμιας, της Αμφισσας και το Θριασιο για να δηλωσω για ειδικοτητα.
Αν καποιος εχει να μου πει κατι θετικο ή αρνητικο για την εκπαιδευση σε αυτα τα νοσοκομεια θα με βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω


Συνάδελφε, μιας και αποτελεί σημαντικό βήμα η επιλογή νοσοκομείου ειδίκευσης θα πρότεινα (αν δεν υπάρχουν σημαντικά εμπόδια) να πας προσωπικά στα νοσοκομεία αυτά,να δεις, να ρωτήσεις και να μάθεις από πρώτο χέρι. Απ' ότι βλέπω είναι σχετικά κοντά και τα τρία, δεν χρειάζεται να πας από τη μια άκρη της Ελλάδας στην άλλη.

13 Οκτωβρίου 2010, 13:57:28
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

mirto saritzoglou


ευχαριστω πολυ! (Θα το προσπαθησω αν και μενω Θεσσαλονικη)
Βεβαια αν παλι καποιος προθυμοποιηθει να καταθεσει την αποψη του εδω, ευπροσδεκτη.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Σεπτεμβρίου 2011, 19:42:00
από Γ.Κτιστάκης
2 Απαντήσεις
13024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Σεπτεμβρίου 2019, 00:53:13
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
7006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Αυγούστου 2021, 14:25:37
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
11211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2022, 00:26:19
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
16541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2023, 14:53:20
από Argirios Argiriou