Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:58:00

Αποστολέας Θέμα: << Το επιτρεπτό όριο συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία έχει ξεπεραστεί >>  (Αναγνώστηκε 55954 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Ιανουαρίου 2020, 14:49:26
Αναγνώστηκε 55954 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας και Καλή Χρονιά !!

Να υποθέσω ότι, αυτό είναι το (αρχικό) "δώρο" του ΕΟΠΥΥ για την νέα Χρονιά ??

3 Ιανουαρίου 2020, 15:30:43
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Τι εννοείς;
Αν είναι πρώτες μέρες του μήνα και συνταγογραφείς σχεδόν μόνο με εμπορική ονομασία είναι λογικό να έχεις ξεπεράσει το όριο του 15%

3 Ιανουαρίου 2020, 17:47:10
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι εννοείς;
Αν είναι πρώτες μέρες του μήνα και συνταγογραφείς σχεδόν μόνο με εμπορική ονομασία είναι λογικό να έχεις ξεπεράσει το όριο του 15%

Διαμαντή μου, Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά !!

3 Ιανουαρίου 2020, 17:59:06
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι εννοείς;
Αν είναι πρώτες μέρες του μήνα και συνταγογραφείς σχεδόν μόνο με εμπορική ονομασία είναι λογικό να έχεις ξεπεράσει το όριο του 15%

Συγχωρέστε με για την (αναμενόμενη λόγω απειρίας) απορία μου...

Σε τί συνίσταται αυτό το 15% ??


Δηλαδή, ο ΕΟΠΥΥ δεν ωφελείται, όταν ο θεράπων γιατρός συνταγογραφεί, το δυνατόν, αποκλειστικά και μόνον γενόσημα φάρμακα ??

Και, άπαξ και,
ο ΕΟΦ ή ο ΕΟΠΥΥ ΔΕΝ συνιστούν συνταγογράφηση γενοσήμων από ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ και μόνον Φαρμακευτικές,
Σε τί συνίσταται αυτός ο περιορισμός στην "εμπορική ονομασία" ???

Θα μου φαινόταν, νομίζω, πιο λογικό,
Προκειμένου να μειωθεί η συνολική φαρμακευτική δαπάνη, και επομένως να προωθηθεί η συνταγογράφηση εν γένει (των υποτίθεται εφάμιλλων) γενοσήμων,
να καθιερωθεί αντίστοιχος περιορισμός -τύπου 30% σε πρωτότυπα,
με συνακόλουθη υποχρεωτική συνταγογράφηση -του 60% του συνόλου της Συνταγογραφίας σε αντίστοιχα γενόσημα...


 

3 Ιανουαρίου 2020, 19:56:25
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Αντιγράφω από τη σελίδα της ηλεκτρονικής.
Παράθεση
Το ποσοστό της συνολικής αξίας των συνταγογραφημένων σκευασμάτων με εμπορική ονομασία δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 15% της συνολικής αξίας των συνταγογραφημένων σκευασμάτων σε ετήσια βάση.

Πως υπολογίζεται αυτό το "σε ετήσια βάση" δεν το γνωρίζω. Υπολόγισαν για το 2019 και σε μπλόκαραν για το 2020; Δεν το θεωρώ απίθανο αφού λες ότι ξεκίνησε με την αλλαγή του χρόνου.
Πως θα απαλειφθεί; Θα είσαι "μπλοκαρισμένος" για όλο το 2020; Δεν το γνωρίζω. Να επικοινωνήσεις με ΗΔΙΚΑ, οπλίσου με υπομονή, δε νομίζω να βρεις κάποιον που θα μπορεί να δώσει απάντηση.

3 Ιανουαρίου 2020, 20:51:58
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Αντιγράφω από τη σελίδα της ηλεκτρονικής.
Παράθεση
Το ποσοστό της συνολικής αξίας των συνταγογραφημένων σκευασμάτων με εμπορική ονομασία δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 15% της συνολικής αξίας των συνταγογραφημένων σκευασμάτων σε ετήσια βάση.

Πως υπολογίζεται αυτό το "σε ετήσια βάση" δεν το γνωρίζω. Υπολόγισαν για το 2019 και σε μπλόκαραν για το 2020; Δεν το θεωρώ απίθανο αφού λες ότι ξεκίνησε με την αλλαγή του χρόνου.
Πως θα απαλειφθεί; Θα είσαι "μπλοκαρισμένος" για όλο το 2020; Δεν το γνωρίζω. Να επικοινωνήσεις με ΗΔΙΚΑ, οπλίσου με υπομονή, δε νομίζω να βρεις κάποιον που θα μπορεί να δώσει απάντηση.

Διαμαντή μου, σ'ευχαριστώ πραγματικά !!

Όμως, είναι κάπως τρελό,
ΜΌΛΙΣ την 3η μέρα του χρόνου, το σύστημα να υπολογίζει ότι έχω ξεπεράσει το 15% της συνολικής Συνταγογράφησης του 2019, και να με μπλοκάρει .... 

4 Ιανουαρίου 2020, 15:34:41
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Το 15% νομιζω υπολογιζεται επι των συνταγων που εχεις γραψει τις 3 πρωτες μερες του χρονου.
Μολις γραψεις καποιες συνταγες χωρις εμπορικη ονομασια και το ποσοστο πεσει κατω απο το 15%, τοτε θα ξεμπλοκαρει
The winner takes it all........

4 Ιανουαρίου 2020, 15:44:33
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Και εμένα το ίδιο μήνυμα μου έβγαλε στις 04/01/2020:

« Το επιτρεπτό όριο συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία έχει ξεπεραστεί. »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιανουαρίου 2020, 16:16:48
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το 15% νομιζω υπολογιζεται επι των συνταγων που εχεις γραψει τις 3 πρωτες μερες του χρονου.
Μολις γραψεις καποιες συνταγες χωρις εμπορικη ονομασια και το ποσοστο πεσει κατω απο το 15%, τοτε θα ξεμπλοκαρει

Γειά σου φίλε μου iceman ! Καλή Χρονιά !!

Τελικά, μάλλον είναι ΑΚΡΙΒΏΣ όπως το λές...

Άρα, μήπως Τροφοδοσία στο (αδηφάγο) σύστημα με φουλ ΠΡΩΤΌΤΥΠΑ => αύξηση του συνολικού τζίρου συνταγογραφίας => ΜΗ "ασφυκτικά" όρια για το 15% ;;

Επιπλέον, τελικά,
Μήπως και ο εν λόγω έλεγχος για το όριο -φράγμα του 15%, να γίνεται, τελικά, σε μηνιαία και όχι σε Ετήσια βάση ;;
Γιατί πράγματι,
Με μπλόκαρε στις 03/01...
Ίσως, τσεκάροντας ότι, στις 3 πρώτες μέρες του μήνα, η συνταγογραφία εμπορικής ονομασίας ξεπερνούσε το 15% της Συνολικής συνταγογράφησης των 3 πρώτων ημερών του μήνα ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιανουαρίου 2020, 16:18:31 από anasm »

4 Ιανουαρίου 2020, 20:36:26
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άρα, μήπως Τροφοδοσία στο (αδηφάγο) σύστημα με φουλ ΠΡΩΤΌΤΥΠΑ => αύξηση του συνολικού τζίρου συνταγογραφίας => ΜΗ "ασφυκτικά" όρια για το 15% ;;

Μήπως και ο εν λόγω έλεγχος για το όριο -φράγμα του 15%, να γίνεται, τελικά, σε μηνιαία και όχι σε Ετήσια βάση ;;
Γιατί πράγματι,
Με μπλόκαρε στις 03/01...
Ίσως, τσεκάροντας ότι, στις 3 πρώτες μέρες του μήνα, η συνταγογραφία εμπορικής ονομασίας ξεπερνούσε το 15% της Συνολικής συνταγογράφησης των 3 πρώτων ημερών του μήνα ;;;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και εμένα το ίδιο μήνυμα μου έβγαλε στις 04/01/2020:
« Το επιτρεπτό όριο συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία έχει ξεπεραστεί. »
   To όριο αυτό δεν έχει σχέση με γενόσημα ή πρωτότυπα, είναι για να προστατεύει ο ΕΟΠΥΥΥ από στοχευμένη συνταγογράφηση. Και εγώ κλειδώνω κάποιο γενόσημο ενίοτε για να μην αλλαχτεί σε πρωτότυπο.... Υπολογίζεται σε ετήσια βάση και (το ποσό) δεν θα αλλάξει μέχρι τέλους του χρόνου (θα αυξάνει όσο γράφεις κλειδωμένα). Φυσικά αν το ποσοστό είναι χαμηλό (αν γράφεις περισσότερες "ξεκλείδωτες" συνταγές, ως είθισται άλλωστε, αυξάνοντας τη συνολική συνταγογράφηση) δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
   Όσο για την εμφάνιση 3/1/20 το πιο πιθανό είναι να είχατε γράψει κάποια τρίμηνη κλειδωμένη συνταγή ή κάποια τέτοια τ'ελος 12/2019 (με κλειδωμένο σκεύασμα) που να εκτελέστηκε στις 2/1/20 που τα φαρμακεία ήταν ανοικτά (εγώ με το που άνοιξα Η/Υ την Παρασκευή 3/1 βρήκα αυξημένο μ.ο. συνταγογράφησης λόγω -προφανώς- μιας PROLIA που είχα ζητήσει να εκτελεστεί το νέο έτος και εκτελέστηκε 2/1/2020...).

5 Ιανουαρίου 2020, 16:25:53
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άρα, μήπως Τροφοδοσία στο (αδηφάγο) σύστημα με φουλ ΠΡΩΤΌΤΥΠΑ => αύξηση του συνολικού τζίρου συνταγογραφίας => ΜΗ "ασφυκτικά" όρια για το 15% ;;

Μήπως και ο εν λόγω έλεγχος για το όριο -φράγμα του 15%, να γίνεται, τελικά, σε μηνιαία και όχι σε Ετήσια βάση ;;
Γιατί πράγματι,
Με μπλόκαρε στις 03/01...
Ίσως, τσεκάροντας ότι, στις 3 πρώτες μέρες του μήνα, η συνταγογραφία εμπορικής ονομασίας ξεπερνούσε το 15% της Συνολικής συνταγογράφησης των 3 πρώτων ημερών του μήνα ;;;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και εμένα το ίδιο μήνυμα μου έβγαλε στις 04/01/2020:
« Το επιτρεπτό όριο συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία έχει ξεπεραστεί. »
   To όριο αυτό δεν έχει σχέση με γενόσημα ή πρωτότυπα, είναι για να προστατεύει ο ΕΟΠΥΥΥ από στοχευμένη συνταγογράφηση. Και εγώ κλειδώνω κάποιο γενόσημο ενίοτε για να μην αλλαχτεί σε πρωτότυπο.... Υπολογίζεται σε ετήσια βάση και (το ποσό) δεν θα αλλάξει μέχρι τέλους του χρόνου (θα αυξάνει όσο γράφεις κλειδωμένα). Φυσικά αν το ποσοστό είναι χαμηλό (αν γράφεις περισσότερες "ξεκλείδωτες" συνταγές, ως είθισται άλλωστε, αυξάνοντας τη συνολική συνταγογράφηση) δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
   Όσο για την εμφάνιση 3/1/20 το πιο πιθανό είναι να είχατε γράψει κάποια τρίμηνη κλειδωμένη συνταγή ή κάποια τέτοια τ'ελος 12/2019 (με κλειδωμένο σκεύασμα) που να εκτελέστηκε στις 2/1/20 που τα φαρμακεία ήταν ανοικτά (εγώ με το που άνοιξα Η/Υ την Παρασκευή 3/1 βρήκα αυξημένο μ.ο. συνταγογράφησης λόγω -προφανώς- μιας PROLIA που είχα ζητήσει να εκτελεστεί το νέο έτος και εκτελέστηκε 2/1/2020...).

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !

Καλή Χρονιά σε όλους !

Σας ευχαριστώ, πραγματικά, για την εμπειρία σας και τις επισημάνσεις σας !

9 Ιανουαρίου 2020, 09:25:45
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Eίχε πυρετό αλλά συνήρθε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
25601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιανουαρίου 2014, 11:43:57
από Δ. Κουναλάκης
4 Απαντήσεις
3856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2014, 23:57:07
από Denominator
0 Απαντήσεις
4068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2014, 08:07:10
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2016, 04:18:10
από Argirios Argiriou
12 Απαντήσεις
10503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουλίου 2019, 00:27:37
από Αρχίατρος