Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:07:46

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με την ανανέωση άδειας οδήγησης χειριστή ταχυπλόου σκάφους.  (Αναγνώστηκε 22764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Αυγούστου 2016, 23:31:44
Αναγνώστηκε 22764 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από σημερινή ανάρτηση του συναδέλφου, Ιατροδικαστή, Αναστάσιου Θεοδωρίδη, στο facebook:

Φ.Ε.Κ. 1151, τεύχος Β', 13/5/2013.

« Τελευταία τροποποίηση: 16 Αυγούστου 2016, 23:38:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Αυγούστου 2016, 07:17:33
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
17/08/2916

Πώς χειρίζεται σκάφος ένας 77χρονος;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Αυγούστου 2016, 09:44:38
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Αντιγράφω ένα σχόλιο:
Παράθεση
Johnny Rico • 2 μέρες πριν

Και εγώ αν δεν υπήρχε αστυνομία τώρα θα είχα ληστέψει 1.000 τράπεζες.
Όχι δεν είναι θέμα συνείδησης γιατί ασυνείδητοι υπάρχουν παντού.

Για πηγαίνετε στις ΗΠΑ να οδηγήσετε ένα ταχύπλοο σε τουριστική περιοχή και αν μέσα σε μία εβδομάδα τα περιπολικά της ακτοφυλακής (τα οποία είναι εξοπλισμένα ακόμη και με διόπτρες νυχτερινής όρασης) δεν σας έχουν κάνει 3 ελέγχους ελάτε να μας το πείτε.
Και οι άνθρωποι στις αμερικανικές υπηρεσίες είναι επαγγλεματίες που ξέρουν τον νόμο από έξω και ανακατωτά, ακόμη και η αστυνομία του υπουργείου αλιείας περιπολούν κανονικά 8 ώρες την ημέρα, πρωί μεσημέρι και βράδυ, και την πιο απίθανη παράβαση να κάνεις σε στέλνουν στον εισαγγελέα. πχ να ψαρέψεις καραβίδες σε μια περιοχή που εκείνη την εποχή του χρόνου απαγορεύεται. Ή να ψαρέψεις τον Σολωμό με ειδικό αγκίστρι που καμακώνει το ζώο στο σώμα του. Για τέτοιες λεπτομέρειες μιλάω.

Η Ελλάδα με τα 10.000 νησιά απλά δεν έχει αστυνόμευση η οποία θα λειτουργούσε προληπτικά. Όταν η αστυνομία/ακτοφυλακή σου κάνει αλκοτέστ κάθε πέντε ημέρες πήγαινε μετά εσύ να το σανιδώσεις. Και να το κάνεις, πριν προλάβεις να σκοτώσεις κανέναν θα έχεις μπει στη φυλακή. Η Ελλάδα απλά είναι 200 χρόνια πίσω από τα οργανωμένα κράτη σε κάθε επίπεδο και αυτό εξηγεί τα στατιστικά για τα θαλάσσια ατυχήματα και όχι μόνο.

Και για αυτά τα θέματα δεν φταίει φυσικά ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά το ελληνικό κράτος και οι δομές του που είναι τριτοκοσμικές.
Απορίες:
- το παιδί τελικά πνίγηκε ; Αν πνίγηκε και το ταχύπλοο δεν σταμάτησε να περισυνελλέξει τους ανθρώπους στην θάλασσα, μήπως οι κατηγορίες πρέπει να γίνουν βαρύτερες γιατί έχουυμε εγκατάλειψη θύματος όπως σε τροχαίο ;
Εδώ δεν μιλάμε δλδ για "ατυχή στιγμή".

- έχετε υπόψιν γιατί η δουλειά στο Λιμενικό θεωρείται απ΄τις χαλαρότερες που υπάρχουν στα Σώματα Ασφαλείας ;
Πόσο συχνά περιπολούν, αν επηρρεάζονται από ντόπιους "παράγοντες", αν πραγματικά ελέγχουν κτλ ; ; ;

Δεδομένου ότι η καγκουριά, ασχετοσύνη, επειδειξιομανία και έλλειψη παιδείας του Έλληνα μεταφέρεται στην θάλασσα, ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΧΟΥΜΕ (προφανώς οφείλεται στην τεράστια έκταση της θάλασσας αυτό).

Ένα θα πω: το πρόβλημα (όπως και στα τροχαία) λύνεται μόνο με "βούρδουλα", δλδ αστυνόμευση και επίβλεψη.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Αυγούστου 2016, 10:07:22 από kopritis »

19 Αυγούστου 2016, 10:07:48
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν μπορεί σε μία εποχή που έχουμε ηλεκτρονική συνταγογράφηση να δίνονται διπλώματα (σε θάλασσα και στεριά) σε ανθρώπους που έχουν παθήσεις οι οποίες εξ' ορισμού είναι απαγορευτικές. Η χρήση τέτοιων κωδικών θα έπρεπε αυτόματα να "κλειδώνει" το δίπλωμα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Αυγούστου 2016, 13:06:54
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο ιατροδικαστής όντως λέει πως το κοριτσάκι επνίγη, όπως και ο πατέρας της.

Τραγικές καταστάσεις για ένα έθνος που θέλει να λέγεται ναυτικό.

19 Αυγούστου 2016, 20:59:15
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο ιατροδικαστής όντως λέει πως το κοριτσάκι επνίγη, όπως και ο πατέρας της.

Τραγικές καταστάσεις για ένα έθνος που θέλει να λέγεται ναυτικό.
   Για το ατύχημα μάλλον έχει μέρος ευθύνης (απ' όσα διάβασα) και ο κυβερνήτης του τουριστικού (δεν σεβάστηκε την προτεραιότητα). Προβλέπω πολύχρονο μπλέξιμο...
   Για τον πνιγμό... λογικό να πνιγείς αν δεν έχεις τις αισθήσεις σου πχ από διάσειση. Φταίει αυτός που σε βάρεσε στο κεφάλι και σε πέταξε στο νερό ή εσύ που πνίγηκες; (και οι Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος απο πνιγμό πέθαιναν, μάλλον χωρίς να φταίνε). Το ερώτημα είναι αν θα έπρεπε να φοράνε σωσίβιο που θα τους κρατούσε το κεφάλι έξω από το νερό αν και αναίσθητοι. Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό σε όλους (όχι μόνο στα παιδιά) αλλά σίγουρα δεν εφαρμόζεται...

19 Αυγούστου 2016, 21:27:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Κάπου διάβασα (δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω καθώς δεν έχω πρόχειρη την νομοθεσία) ότι δεν είναι υποχρεωτικό το σωσίβιο στα θαλάσσια ταξί ("λάντζες") και πάντως εγώ δεν έχω δει ποτέ να φοράει κάποιος, αφήστε που αμφιβάλλω αν υπάρχουν και αρκετά σωσίβια για όλους, ειδικά σε κάτι λάντζες 10-12 ατόμων.

Δεν ξέρω πόσοι το έχετε συνειδητοποιήσει αλλά είμαστε έθνος ωχαδερφιστών και δεν τα πάμε καλά με διαδικασίες, εγχειρίδια και κανονισμούς.

Προτιμούμε το "ωχ αδερφέ, τι ξέρουν αυτοί", εμείς τα ξέρουμε και τα κάνουμε καλύτερα, ενώ υπάρχει ανομία και αίσθηση ότι και να σε πιάσουν θα την σκαπουλάρεις αν γνωρίζεις τα κατάλληλα πρόσωπα.

20 Αυγούστου 2016, 00:16:06
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Τα ιατρικά προβλήματα που επικαλείται ο 77χρονος ότι έχει προκειμένου να αποφύγει την προφυλάκιση:
Παράθεση
Όπως  προκύπτει  από  σχετική  ιατρική  βεβαίωση,  αλλά  και  από  τα  λοιπά
προσκομιζόμενα ενώπιον Σας ιατρικά πιστοποιητικά
πάσχω από σύνδρομο αποφρακτικής
άπνοιας ύπνου, αρτηριακή υπέρταση, συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια και χρόνια
νεφρική  ανεπάρκεια.  Λαμβάνω  χρονίως  φαρμακευτική  αγωγή  και  χρησιμοποιώ
μηχάνημα ύπνου (autoCPAP) με παράλληλη χρήση οξυγόνου σε παροχή 3 λίτρα ανά
λεπτό  κατά  τις  ώρες  του  ύπνου  από  τριετίας.  Η  καθημερινή  χρήση  των  παραπάνω
(μηχάνημα ύπνου και οξυγόνο) είναι απαραίτητα για την επιβίωσή μου. 
Από την ανάγνωση των εισαγωγών που έχω διενεργήσει στο νοσοκομείο ΥΓΕΙΑ
προκύπτουν και αποδεικνύονται τα σοβαρά νεφρικά, καρδιακά και πνευμονολογικά μου
προβλήματα, τα οποία υπό καθεστώς κράτησης δεν θα αντιμετωπιστούν επαρκώς, θα
επιδεινωθούν και θα οδηγήσουν σε ανεπανόρθωτη βλάβη της υγείας και σε κίνδυνο της
ζωής  μου.  Εάν  δεν  μου  χορηγείται  οξυγόνο  και  δεν  κάνω  χρήση  των  αναγκαίων
ιατρικών μηχανικών βοηθημάτων κινδυνεύω να υποστώ ανακοπή καρδιάς στον ύπνο
μου ή εγκεφαλικό επεισόδιο.
Τελευταία, μάλιστα, εισαγωγή μου στο νοσοκομείο έλαβε χώρα την 8-8-2016,
λόγω  καρδιοαναπνευστικής  ανεπάρκειας  και  εξήλθα  την  10-8-2016.  Αντίστοιχες
εισαγωγές  είναι  διαρκείς  και  συχνές  είτε  λόγω  καρδιακή  κάμψης  και  βαριάς
καρδιοαναπνευστικής  ανεπάρκειας,  είτε  λόγω  οιδημάτων  και  φλεγμονής  των  κάτω
άκρων.  Μόνο  εξειδικευμένα  νοσηλευτικά  ιδρύματα  και  ιατροί  μπορούν  να
αντιμετωπίσουν τα συνεχή προβλήματα υγείας μου και φυσικά η ανάγκη μου για συνεχή
ιατρική  -  νοσοκομειακή  παρακολούθηση  δεν  μπορεί  να  ικανοποιηθεί  σε  καθεστώς
κρατήσεως. Πρέπει να εισέρχομαι σε νοσοκομείο σε τακτά χρονικά διαστήματα για την
αντιμετώπιση  των  σοβαρότατων  προβλημάτων  υγείας  που  αντιμετωπίζω  από  ετών
παραμένοντας  στο  νοσοκομείο,  λαμβάνοντας  την  κατάλληλη  φαρμακευτική  αγωγή,
δεδομένου  ότι  λόγω  της  σοβαρότητας  των  προβλημάτων  της  υγείας  μου  αυτά  δεν
μπορεί να αντιμετωπιστούν με παραμονή μου κατ’ οίκον.
Πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Φυσικά αναρωτιέται κανείς πως με τόσα προβλήματα υγείας ανανέωσε το Λιμενάρχειο την άδεια χειριστή ταχυπλόου που διαθέτει.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Αυγούστου 2016, 00:18:36 από kopritis »

20 Αυγούστου 2016, 01:21:52
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Οι ανωτέρω παθήσεις (που δε νομίζω να εμφανίστηκαν όλες τα τελευταία χρόνια)  επιτρέπουν την ανανέωση άδειας οδήγησης ταχύπλου και αυτοκινήτου;
Π.χ. η υπνική άπνοια, παρά την ακολουθούμενη (αγωγή που μπορεί και να μην την ακολουθεί) μπορεί να τον κάνει να αποκοιμηθεί στο τιμόνι ή στο πηδάλιο;
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μελετηθούν οι φάκελοι των σχετικών ανανεώσεων αυτοκινήτου και ταχύπλοου.
Ανέφερε όλα αυτά τα προβλήματα υγείας, που με τόση ευκολία αραδιάζει τώρα, ή τα έκανε γαργάρα;

20 Αυγούστου 2016, 09:36:20
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ανωτέρω παθήσεις (που δε νομίζω να εμφανίστηκαν όλες τα τελευταία χρόνια)  επιτρέπουν την ανανέωση άδειας οδήγησης ταχύπλου και αυτοκινήτου;
Π.χ. η υπνική άπνοια, παρά την ακολουθούμενη (αγωγή που μπορεί και να μην την ακολουθεί) μπορεί να τον κάνει να αποκοιμηθεί στο τιμόνι ή στο πηδάλιο;
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μελετηθούν οι φάκελοι των σχετικών ανανεώσεων αυτοκινήτου και ταχύπλοου.
Ανέφερε όλα αυτά τα προβλήματα υγείας, που με τόση ευκολία αραδιάζει τώρα, ή τα έκανε γαργάρα;


Αν δει κανείς το σχετικό νόμο (Ν. 4413/2016 - ΦΕΚ 148/τ.Α/8-8-2016) θα παρατηρήσει ότι απαγορεύεται η χορήγηση/ανανέωση διπλώματος σε:
1. όλες τις παθήσεις που εμποδίζουν την αναπνοή υπό μορφή δύσπνοιας κ.λ.π. (σελ. 8248 του ΦΕΚ),
2. μία σωρεία παθήσεων όταν συνδυάζονται με καρδιακή ανεπάρκεια (σελ. 8251 του ΦΕΚ),
3. και μέτρια/βαριά υπνική άπνοια χωρίς να παραπεμφθούν (σελ. 8258 του ΦΕΚ) και αφού έχει συμπληρωθεί το ειδικό έντυπο (σελ. 8259).

Οι διατάξεις αυτές είναι ίδιες με προηγούμενες που περιλαμβάνονται στο ΠΔ 51/2012 (ΦΕΚ 101/τ.Α/27-4-2012) και σε σχετική ΚΥΑ (ΦΕΚ 2734/τ.Β/16-12-2015).

Στις πιο πάνω περιπτώσεις δύναται να χορηγείται/ανανεώνεται άδεια υπό τις προϋποθέσεις που δηλώνονται στις διατάξεις.

Δείτε και το νέο ΦΕΚ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γενικά μπορεί να παρατηρήσει κανείς ότι σε πολλές περιπτώσεις το τι επιτρέπεται και το τι απαγορεύεται είναι τόσο ασαφές όσο και η υποκειμενικότητα της ιατρικής εκτίμησης.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Αυγούστου 2016, 23:52:51
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Σε ανακοίνωση του γραφείου τύπου της Περιφέρειας Αττικής (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) αναφέρεται ότι:

...
Τρίτον, τον παρέπεμψε σε ιατρική επανεξέταση από τη Δευτεροβάθμια Ιατρική Επιτροπή.

Εφ´ όσον με το Ν. 4413/2016 - ΦΕΚ 148/τ.Α/8-8-2016 καταργήθηκαν οι Δευτεροβάθμιες Ιατρικές Επιτροπές, πώς μπορεί να γίνει πράξη το τελευταίο;

Πολύ φοβάμαι ότι με την κατάργηση των Δευτεροβάθμιων Ιατρικών επιτροπών οι συνάδελφοι από εδώ και στο εξής θα καλούνται να παίρνουν θέση σε σοβαρότατα ζητήματα, τα οποία ξεπερνούν τον καθένα μας ατομικά. Αυτό το λέω με τη μικρή μου εμπειρία ως μέλους αντίστοιχης επιτροπής.

Εύχομαι να κάνω λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Αυγούστου 2016, 23:59:58 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Αυγούστου 2016, 05:04:00
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εγώ βλέπω άλλη μια φορά να τρέχουμε ασθμαίνοντας υπό το βάρος των εξελίξεων και της γενικότερης κατακραυγής.

Πότε έκαναν σωστά ελεγκτικοί μηχανισμοί του ελληνικού κράτους την δουλειά τους ; Ελάχιστες.
Λάδωμα, εξυπηρετήσεις, ωχαδερφισμός ("σιγά μην συμβεί κάτι"), και Άγιος ο Θεός. Συχνά δε οι ελεγκτές χρησιμοποιούν την εξουσία τους (των ελέγχων) περισσότερο για να χρηματίζονται, παρά για να προστατεύσουν το δημόσιο συμφέρον από τέτοιες καταστάσεις.

Procedures, procedures, procedures, αυτά βλέπω ότι ξεχωρίζουν τα σοβαρά και προηγμένα κράτη από Μπανανίες σαν την χώρα μας και τα τριτοκοσμικά.
Ναι, ο αυτοσχεδιασμός μπορεί να σε σώσει την 1/10 φορές, αλλά ο σεβασμός στις διαδικασίες θα σε σώσει τις υπόλοιπες 9/10.

25 Αυγούστου 2016, 06:23:23
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Κανονικά στο μέλλον ιατρικά πιστοποιητικά θα οφείλουν να εκδίδουν μόνο οι οικογενειακοί ιατροι.
Ως τότε θα ήταν χρήσιμο να τα εκδίδουν μόνο Παθολόγοι και ΓΙ, οι Πνευμονολόγοι με ποια λογική επεισέρχονται στο θέμα;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2016, 10:12:22 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

26 Αυγούστου 2016, 09:03:26
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Η δε αξιωματική αντιπολίτευση είναι για γέλια πραγματικά !

33 βουλευτές της ΝΔ κατέθεσαν ερώτηση σχετικά με το πώς ανανεώθηκε το δίπλωμα του 77χρονου χειριστή του ταχύπλοου προ διετίας, δηλαδή το 2014 που κυβερνούσε η ΝΔ ! ! !  ;D

Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να μας... ξανασώσουν ; ; ;

27 Αυγούστου 2016, 00:08:18
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ο Alpha ανακάλυψε εν έτει 2016 ότι δίδονται βεβαιώσεις και ανανεώνονται διπλώματα εξ΄αποστάσεως !

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Παράθεση
Ρεπόρτερ του Alpha τηλεφώνησε στον γιατρό και του ζήτησε να φέρει 4 αιτήσεις για ανανέωση διπλώματος προκειμένου να πάρει τα πιστοποιητικά. «Βεβαίως, βεβαίως» ήταν η απάντηση του γιατρού, ο οποίος επέμεινε στην καταφατική απάντηση ακόμη κι όταν η ρεπόρτερ εξήγησε πως οι άνθρωποι αυτοί βρίσκονται εκτός Αθηνών, ενώ του δήλωσε ότι ορισμένοι από τους ενδιαφερόμενους είναι πάνω από 75 ετών. «Δεν πειράζει, δεν χρειάζεται (να έρθουν). Να τα φέρετε (τα χαρτιά) εσείς να τα φτιάξουμε», απαντά ο γιατρός.

Oh, mon dieu !

Ρητορική ερώτησις: Ιατρικός Σύλλογος υπάρχει ;
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Αυγούστου 2016, 00:09:56 από kopritis »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
81100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Οκτωβρίου 2022, 08:21:42
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
15874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Απριλίου 2009, 00:55:19
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουνίου 2016, 07:32:46
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Αυγούστου 2021, 11:18:51
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
15478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Δεκεμβρίου 2021, 21:43:09
από Argirios Argiriou