Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:34:03

Αποστολέας Θέμα: Ένα «χαρτί» από γιατρό...  (Αναγνώστηκε 2919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Σεπτεμβρίου 2016, 07:34:28
Αναγνώστηκε 2919 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Το παρακάτω κείμενο δημοσίευσε χθες στον τοίχο του στο facebook συνάδελφος Ιατρός:

Ένα «χαρτί» από γιατρό...
Τις προάλλες είχα το εξής τηλεφώνημα στο ιατρείο μου από Ιερέα – επί χρόνια ασθενή και πελάτη μου – υψηλοτάτου πνευματικού επιπέδου και συγγραφέα, αλλά προχωρημένης ηλικίας με καμπόσα προβλήματα υγείας (δεν γράφω περισσότερα στοιχεία για λόγους ευνοήτους)
Ι: - Γιατρέ μου καλησπέρα. Θα ήθελα ένα «χαρτί» για το κολυμβητήριο. Μπορείτε να το γράψετε και να ... το αφήσετε στο φαρμακείο του τάδε να το πάρω;
Δ.Β. – Καλησπέρα πάτερ μου. Προφανώς θέλετε Πιστοποιητικό Υγείας...
- Ναι, αυτό που ζητάνε...
- Πολύ ευχαρίστως πάτερ μου, αλλά για να σας το δώσω πρέπει να έρθετε στο ιατρείο να σας εξετάσω. Δεν θα πάρει πάνω από 10 λεπτά και αυτή την εποχή δεν έχω πολύ κόσμο. Να κλείσουμε ένα ραντεβού...
- Α, δε νομίζω... Καλά, δεν πειράζει...
Η «τρέχουσα πρακτική» του «φέρε ένα χαρτί από το γιατρό» για να δικαιολογήσουν απουσία από τη δουλειά, το σχολείο ή και το δικαστήριο (!) για να πάρουν ...αναβολή (με προτροπή δικηγόρου, παρακαλώ!), καθώς και τα «χαρτιά από γιατρό» για γυμναστήρια, κολυμβητήρια ή συμμετοχή σε αθλητικούς αγώνες ΧΩΡΙΣ κλινική ή / και εργαστηριακή εξέταση, φαίνεται (...) ότι είναι συνήθης.
Όταν μου το ζητούν και επιμένουν (!!) γιατί «μέχρι τώρα δεν μου είχε ζητήσει κανείς γιατρός κάτι τέτοιο (!!!)», αναγκάζομαι να τους δώσω την ακόλουθη απάντηση:
«Δηλαδή θέλετε να σας χορηγήσω ψευδή ιατρική βεβαίωση»
«Γιατί το παίρνετε έτσι γιατρέ μου, εγώ ποτέ δεν θα σας ζητούσα να πείτε ψέματα»
«Ναι αλλά αυτό ακριβώς μου ζητάτε»
Εδώ συνήθως κλείνει η συζήτηση με τον «αιτούντα» είτε να υποχωρεί και να έρχεται για εξέταση, είτε να μην ξαναπατά στο ιατρείο, χολωμένος.
Η όλη υπόθεση, όταν μάλιστα γίνεται αποδεκτή από άτομα μορφωμένα, προκαλεί πολύ θλιβερές σκέψεις για το πολιτιστικό μας επίπεδο.
Αναρωτιέμαι πώς αντιμετωπίζουν το ζήτημα και τί ακριβώς κάνουν οι ιατρικοί σύλλογοι σε ανάλογες περιπτώσεις.
Όχι τίποτε άλλο, αλλά με τέτοιες «συνήθεις πρακτικές», έχουμε δυσφημίσει ΚΑΙ το δικό μας επάγγελμα – λειτούργημα.
Για να επανέλθουμε στον ιερέα.
Αν επέμενε (δεν το έκανε φυσικά) θα μπορούσα να του πω το εξής:
«Για φανταστείτε, αιδεσιμότατε, να θέλει ένα ζευγάρι να παντρευτεί ή να βαφτίσει το παιδί του και να σας έλεγε: «παρακλώ πάτερ μου, υπογράψτε το χαρτί για το γάμο ή τη βάφτιση και αφήστε το στο ...περίπτερο να το πάρω και να το πάω στο ληξιαρχείο»...»
Κι όμως! Αυτό το αδιανόητο σενάριο – ύβρις για το λειτούργημα του θρησκευτικού λειτουργού – ΔΕΝ θα είχε ενδεχόμενες βλαπτικές επιπτώσεις στην υγεία του αιτούντος...
Αλλά οι γιατροί μπορούν κατά τ’ άλλα να μοιράζουν «χαρτιά» δεξιά κι αριστερά.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Σεπτεμβρίου 2016, 08:30:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Η νοοτροπία αυτή στον κόσμο δεν παγιώνεται χωρίς να έχουν δοθεί λαβές από εμάς.
Πολύ φοβάμαι ότι πάντα θα υπάρχουν κάποιοι καλοθελητές που θα υπογράφουν ό,τι να ΄ναι για λίγα αργύρια.
Οι απαντήσεις μου στις κατά καιρούς απαιτήσεις για χορήγηση πιστοποιητικών χωρίς εξέταση (που είναι σπάνιες, πλέον) είναι δύο:
1) Γιατί θέλετε να πληρώσετε για κάτι που δεν αγοράζετε - και εννοώ την εξέταση;
2) Να γνωρίζετε ότι σε πολλούς ανθρώπους ανακαλύφθηκαν ουσιώδη προβλήματα εξαιτίας αυτής ακριβώς της τήρησης της σωστής διαδικασίας - και μπορώ να σας πω πολλά παραδείγματα χωρίς ονόματα.
Ίσως η έννοια του κέρδους (σε όλα τα επίπεδα) να είναι πλέον περισσότερο αποδεκτή/κατανοητή και να έχει μεγαλύτερη επίδραση στην απόφαση από την ηθική του θέματος...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Σεπτεμβρίου 2016, 13:42:44
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν ξέρω αν έχετε συνειδητοποιήσει πόσο χαμηλά έχει πέσει η άσκηση της Ιατρικής στην Ελλάδα, χωρίς να είναι άσχετη φυσικά με τον ιατρικό πληθωρισμό ή απλούστατα, ο κάθε πικραμένος κάνει τον γιατρό.
Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω, αλλά όσα "όχι" και να πείτε σε αντίστοιχες περιπτώσεις, τόσο το πιθανότερο να απευθυνθεί αλλού και να κάνει την δουλίτσα του μια χαρά, τσάμπα (ράσο γαρ) ή με "έναν καφέ" (~10€). Δυστυχώς εκεί φτάσαμε. Να μοιράζει κουπόνια εφημερίδα για triplex καρδιάς με 8€ όπως μαθαίνουμε.
Δεν θεωρώ ότι μόνοι μας μπορούμε να κάνουμε κάτι, σε αυτές τις καταστάσεις τα κριτήρια, τα πρότυπα, τα standards, τα ορίζουν οι Ιατρικοί Σύλλογοι, και αυτοί τιμωρούν τυχόν παρεκτροπές.
Απ' την στιγμή πο οι Ιατρικοί Σύλλογοι βρίσκονται στην κατάσταση (κομματισμός, προσωπικά μαγαζάκια κάποιων) που όλοι γνωρίζουμε, καταλαβαίνετε ότι δεν πρόκειται να δούμε προκοπή, θα μας ανεμίζει ο καθένας ένα 10αρικάκι και θα στέλνουμε το χαρτί με courier σπίτι του.
Δυστυχώς εκεί έχουμε φτάσει.

2 Σεπτεμβρίου 2016, 15:05:36
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Θα παραθέσω περιπτώσεις που απαιτείται "χαρτί" από γιατρό για να βρεθούμε κι εμείς οι γιατροί (που έχουμε ευκολία στην έκδοση τέτοιων χαρτιών είτε από εμάς είτε από συναδέλφους) στη θέση των πολιτών ή/και των γονέων:
- Εγγραφή στον παιδικό σταθμό.
- Εγγραφή στο νηπιαγωγείο, Α' και Δ' Δημοτικού, Α' Γυμνασίου και Α' Λυκείου (ΑΔΥΜ).
- Μαθητική αθλητική ταυτότητα κάθε χρονιά αν το παιδί μετέχει σε σχολικούς αγώνες (ξεχωριστή από το ΑΔΥΜ).
- Εγγραφή σε αθλητικά σωματεία (σε κάθε ένα από τα αθλήματα που μετέχει).
- Ανανέωση δελτίου αθλητή κάθε χρονιά και για κάθε άθλημα που έχει δελτίο.
- Χρήση πισίνας ως απλός αθλούμενος, όχι ως μέλος σωματείου.
- Χρήση άλλων αθλητικών εγκαταστάσεων πάλι ως απλός αθλούμενος.
- Εγγραφή σε γυμναστήριο.
- Συμμετοχή σε αθλητικούς αγώνες όχι ως μέλος αθλητικού σωματείου αλλά ως απλός συμμετέχων.
- Συμμετοχή σε κατασκηνώσεις.
- Συμμετοχή σε άλλες δραστηριότητες π.χ. σε κέντρο δημιουργικής απασχόλησης του Δήμου όπως μου ζητήθηκε φέτος.

Δεν αναφέρω διπλώματα οδήγησης (βάλτε και τα ταχύπλοα μέσα...), άδειες κατοχής όπλου, πιστοποιητικό υγείας εργαζομένου, ναυτικούς που πρόκειται μπαρκάρουν, διορισμούς, εισαγωγή σε οίκους ευγηρίας.
Επίσης δεν θα αναφέρω μούφες χαρτιά για άδειες, δικαστήρια και λοιπές δικαιολογίες (κάποιος είχε ξεχάσει να ανανεώσει άδεια αλιευτικού σκάφους, είχε περάσει ένας μήνας από την προθεσμία και τον "δασκάλεψαν" από την ίδια τη διεύθυνση αλιείας να προσκομίσει χαρτί ότι είχε χτυπήσει στο κεφάλι και είχε πάθει αμνησία!!!)

Αν κάποιος λοιπόν έχει ένα παιδί στην Α' Γυμνασίου (ΑΔΥΜ) που μετέχει και σε σχολικούς αγώνες (μαθητική αθλητική ταυτότητα), είναι γραμμένο και σε δύο αθλήματα ( 2 δελτία) και θα πάει και μια κατασκήνωση ή μια άλλη δραστηριότητα το καλοκαίρι, πρέπει να βγάλει 5 πιστοποιητικά μέσα στη χρονιά ότι είναι υγιές.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Σεπτεμβρίου 2016, 15:13:13 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

2 Σεπτεμβρίου 2016, 18:58:41
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...Αν κάποιος λοιπόν έχει ένα παιδί στην Α' Γυμνασίου (ΑΔΥΜ) που μετέχει και σε σχολικούς αγώνες (μαθητική αθλητική ταυτότητα), είναι γραμμένο και σε δύο αθλήματα ( 2 δελτία) και θα πάει και μια κατασκήνωση ή μια άλλη δραστηριότητα το καλοκαίρι, πρέπει να βγάλει 5 πιστοποιητικά μέσα στη χρονιά ότι είναι υγιές.
   Πραγματικά φαίνεται κουραστικό. Θα ήταν χρήσιμη η εμπειρία του κ. Αργυρίου για το τι γίνεται στη Σουηδία ή για όποιον ξέρει αλλού για να κάνουμε σωστή σύγκριση.
   Φαντάζομαι φωτοτυπίες θεωρημένες τις δέχονται...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Αυγούστου 2013, 20:58:27
από EzeΤΡΟΛ
2 Απαντήσεις
2865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουνίου 2016, 06:00:19
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
10706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Απριλίου 2019, 21:52:12
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
18097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Νοεμβρίου 2019, 00:15:38
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2024, 16:31:21
από Argirios Argiriou