Γενικά > Χρήσιμες πληροφορίες

Όρια σχετικά με τα απογευματινά Ιατρεία των Νοσοκομειακών Ιατρών.

(1/3) > >>

Argirios Argiriou:
Σε συζήτηση που είχα χθες με Νοσοκομειακό Ιατρό, μου είπε ότι είναι συνηθισμένο η κάθε επίσκεψη στα απογευματινά Ιατρεία να διαρκεί 15 λεπτά και να βλέπει κανείς έως 18 - 20 ασθενείς/απόγευμα.

Σύμφωνα με τον ίδιο Ιατρό υπάρχει νόμος που λέει ότι ο Ιατρός πρέπει να βλέπει το λιγότερο άλλους τόσους ασθενείς στα δωρεάν πρωϊνά Ιατρεία του.

Δεν έχω βρει κάποιο σχετικό νόμο, αλλά ο Ιατρός που μου τα είπε αυτά, μιλά γενικά εμπεριστατωμένα.

Αρχίατρος:
Γνωστή μου προσπαθεί να κλείσει ραντεβού για το βλαστάρι της με συγκεκριμένο, γνωστό όνομα, παιδοΩΡΛ και αδυνατεί για πολύ καιρό.

Τα πρωϊνά είναι κλεισμένα ενώ δεν μπορεί να πλερώκει (η συγκεκριμένη πραγματικά δεν μπορεί) για απογευματινά.

Τώρα τι να πω...

md:
Να παει σε ιδιωτη ΜΗ γνωστο...υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εξυπηρετηθει καλυτερα,σιγουρα πιο αμεσα και σιγουρα πιο οικονομικα..

Δ. Κουναλάκης:
Είναι ο γνωστός νόμος του Υπουργού Υγείας Αλέκου Παπαδόπουλου....
αλλά όριζε περιορισμό στις μέρες τις εβδομάδας. Και ΔΙΠΛΑΣΙΑ πρωινά περιστατικά....
Φυσικά, στο δημόσιο ΕΣΥ όλα επιτρέπονται....εδώ να σκεφτείς ότι για τα απογευματινά ιατρεία δεν έχουν ξεχωριστό τύπο ιατρείου στην Ηλ. Ηλεκτρονική Συνταγογράφηση... και θέλεις να τηρούν και νόμους.... και να υπολογίζουν περιστατικά....
Εκεί βέβαια ο ΕΟΠΥΥ δεν απαιτεί ούτε ξεχωριστές σφραγίδες ούτε ξεχωριστά ιατρεία να επιλέξεις στην Ηλ. Συνταγογράφηση.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΦυσικά, στο δημόσιο ΕΣΥ όλα επιτρέπονται....εδώ να σκεφτείς ότι για τα απογευματινά ιατρεία δεν έχουν ξεχωριστό τύπο ιατρείου στην Ηλ. Ηλεκτρονική Συνταγογράφηση... και θέλεις να τηρούν και νόμους.... και να υπολογίζουν περιστατικά....
Εκεί βέβαια ο ΕΟΠΥΥ δεν απαιτεί ούτε ξεχωριστές σφραγίδες ούτε ξεχωριστά ιατρεία να επιλέξεις στην Ηλ. Συνταγογράφηση.

--- Τέλος παράθεσης ---

Επίσης, είναι σίγουρο ότι τα πρωινά ιατρεία γίνονται πάντα από το γιατρό που είναι δηλωμένος;
Συνήθως τα πρωινά ο γνωστός ιατρός κ. τάδε, με τη μεγάλη φήμη η οποία μπορεί να προσελκύσει κόσμο (και να καρπωθεί από αυτήν και το Νοσοκομείο), εύκολα μπορεί να δικαιολογηθεί ότι είναι απασχολημένος σε ένα έκτακτο περιστατικό κ.λ.π. και τη θέση του να καταλαμβάνει ένας λιγότερο γνωστός γιατρός. Τρέχα γύρευε.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση